ROK SZKOLNY 2021/2022


"Wszystko zaczyna się od przedszkola" - Dzień Otwarty w naszym przedszkolu

W dniu 26 sierpnia w naszym przedszkolu odbył się „Dzień Otwarty”. Podczas tego dnia dzieci, które jeszcze nie uczęszczają do przedszkola, w towarzystwie rodziców mogły zapoznać się z panią dyrektor, pracującymi nauczycielami, obejrzeć przedszkole, pobawić się na przedszkolnym placu zabaw oraz uczestniczyć we wspólnej zabawie. Celem dnia otwartego była integracja dzieci i rodziców oraz ułatwienie dziecku startu w przedszkolu. Był to dzień wesoły i pełny wrażeń.

Mamy nadzieję, że ten pierwszy raz w przedszkolu dzieci i rodzice będą mile wspominać.

/Dyrekcja i nauczycielki grup/

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci wraz z ich rodzicami podczas zorganizowanego w przedszkolu Dnia Otwartego.

 

"Wszystko zaczyna się od przedszkola"

Serdecznie zapraszamy rodziców z dziećmi, które rozpoczynają przygodę z przedszkolem na

Dzień otwarty w Przedszkolu Nr 2 im. Kubusia Puchatka, który odbędzie się 26 sierpnia 2022r. o godzinie 10.00

Przyszłe przedszkolaki oraz rodzice będą mieli okazję zapoznać się z działalnością naszej placówki.

Dyrektor Przedszkola Nr 2 im. Kubusia Puchatka w Hajnówce - mgr Iwona Raszkiewicz

 

Wakacyjna przygoda w Przedszkolu Nr 2 im. Kubusia Puchatka w Hajnówce

Wakacyjny dyżur w Przedszkolu Nr 2 im. Kubusia Puchatka w Hajnówce trwał od 01.07 - 29.07.2022r. W trakcie dyżuru utworzyły się dwie grupy dzieci młodszych i starszych. W związku z tym, że każdego dnia skład grupy był nieco inny, a grupa nie koniecznie zna się z nauczycielem i między sobą, warto było wakacyjny czas wykorzystać nieco inaczej niż zwykle. W trakcie zajęć staraliśmy się zapewnić poczucie bezpieczeństwa, rozwijać zainteresowania i potrzeby dzieci. Okazało się, że wakacje w naszej placówce to był wyjątkowy czas pełen niezapomnianych przygód dla dzieci, które miały możliwość rozwijania swoich umiejętności i doświadczania w trakcie proponowanych kreatywnych zabaw m.in:

- Eksperymenty, które każde są doskonałe, ale warto dzieci zaskoczyć może np. zrobimy tęczę ze Skittles, jak było w starszej grupie. Dzieci nazywały kolory, układały kolorowe cukierki na talerzu - prowadziły obserwacje oraz wnioskowały. Niektóre łakomczuszki próbowały jeść.

- Zabawy z chustą animacyjną, która okazała się doskonałą zabawą integracyjną. W trakcie zabaw dzieci miały możliwość wzajemnego poznania się, zapamiętania imion oraz współdziałania w grupie. Kolorowy i lekki spadochron dzięki, któremu można było zorganizować wiele zabaw integrujących grupę. Chustę można podrzucać, można się pod nią chować, można być na niej zakręconym i odkręconym, można po niej przetaczać przedmioty ku sobie. Wykorzystanie chusty animacyjnej w trakcie proponowanych gier i zabaw z dodatkowymi rekwizytami, rozwijają wyobraźnię, modyfikują i uatrakcyjniają zajęcia oraz rozwijają poczucie rytmu.

- Kreatywne zajęcia o zdrowym odżywianiu i właściwościach danych owoców w wykonaniu przestrzennej pracy plastycznej w formie lemoniady, czy lodów. Teraz w okresie wakacyjnym to niezbędne orzeźwienie w upalne dni.

- Gry i zabawy sportowe, bo ruch to zdrowie! Szczególnie latem, przy pięknej pogodzie mogliśmy z dziećmi zorganizować na placu przedszkolnym gry i zabawy sportowe z wykorzystaniem przyborów gimnastycznych. Sport to najlepszy sposób na wzmocnienie sprawności fizycznej i odporności dzieci. Wyścigi oraz gra w piłkę – dzieci to kochają!

- Zabawy ruchowe na placu przedszkolnym, który niedawno został wyposażony w nowy sprzęt terenowy na którym dzieci mogły zaspokoić naturalną potrzebę ruchu oraz usprawnić małą i dużą motorykę. Bawiły się w berka, huśtały się w "bocianim gnieździe", wspinały się po drabinkach i zjeżdżały ze ślizgawek. Oczywiście nie zabrakło zabaw "Raz, dwa, trzy - Baba Jaga patrzy", "Uciekaj myszko do dziury" czy "Baloniku mój malutki".

- Letnie spacery, które były dla dzieci urozmaiceniem pobytu na świeżym powietrzu. Dzieci w trakcie spacerów wzbogacały wiadomości i doświadczenie przez obserwację otaczającej nas przyrody np. słuchały ptasiego śpiewu.

- Malowanie farbami pt. "Wakacyjne lato" w grupie młodszej to była miła forma spędzenia czasu, ale też przede wszystkim barwna aktywność, która rozwija u dzieci kreatywność, wyobraźnie, zdolności manualne, motorykę małą, a nawet okazało się świetnym ćwiczeniem integracji sensorycznej, bo niektóre dzieci malowały palcami.

- Praca grupowa - wykonanie makiety "Morza Bałtyckiego". Bałtyk swym pięknem urzeka również najmłodszych. Z przedszkolakami wspólnie śpiewaliśmy morskie piosenki, opowiadaliśmy o naszym morzu oraz wykorzystaliśmy niebieskie paski bibuły do robienia fal podczas ćwiczeń oddechowych. Największą jednak radość sprawiło wykonanie przez dzieci "Morza Bałtyckiego" z surowców wtórnych.

Wakacje w naszej placówce były dla dzieci niezapominane i pełne pozytywnych wrażeń oraz przygód!

/Dyrektor Przedszkola Nr 2 im. Kubusia Puchatka w Hajnówce - Iwona Raszkiewicz wraz z całą kadrą pedagogiczną/

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy młodszej i starszej w czasie proponowanych kreatywnych zabaw i zajęciach w naszej placówce.

 

WAKACYJNE ŻYCZENIA

 

BĄDŹ BEZPIECZNY W CZASIE WAKACJI

„Już idzie lato, idą wakacje
Będzie zabawa będą atrakcje
Będzie wspaniale, będzie bajecznie
Kiedy wakacje miną bezpiecznie”

Zbliżają się wymarzone przez dzieci wakacje, dlatego mając na uwadze bezpieczeństwo naszych przedszkolaków, zorganizowaliśmy spotkanie z Panią Policjantką.
W trakcie spotkania przedszkolaki dowiedziały się, jak właściwie zachowywać się podczas letniego wypoczynku, aby wakacje upłynęły bezpiecznie. Pani Policjantka ostrzegała przed zagrożeniami, jakie mogą ich spotkać podczas wakacji, apelowała do dzieci o zachowanie bezpieczeństwa w czasie trwających prac polowych, rozważnym korzystaniu z kąpielisk i szlaków górskich. Przestrzegała dzieci, by nie ufać obcym, przypomniała o potrzebie zapamiętania swojego adresu zamieszkania oraz numerów alarmowych. Na zakończenie przedszkolaki podziękowały Pani za cenne rady i zaśpiewały piosenkę Zozi „Bezpieczne wakacje”. Serdecznie dziękujemy za interesujące zajęcia i poświęcony czas. Życzymy wszystkim dzieciom bezpiecznych, słonecznych i radosnych wakacji.
/Wszystkie nauczycielki z poszczególnych grup przedszkolnych/

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z poszczególnych grup przedszkolnych: „Sówki”, „Tygryski”, „Kangurki”, „Króliczki” i „Puchatki” biorące udział w spotkaniu z Panią policjantką i rozmowie na temat bezpieczeństwa.

 

Udział w Projekcie pn. "PROFILAKTYKA WAD POSTAW DZIECI W POWIECIE HAJNOWSKIM"

Nasza placówka w roku szkolnym 2021/2022 przystąpiła do projektu pod nazwą "Profilaktyka wad postaw dzieci powiecie hajnowskim" w ramach Fundacji Forum Inicjatyw Rozwojowych, który współfinansowany był przez Europejski Fundusz Społeczny i Budżet Państwa. Udział w projekcie wzięli rodzice/opiekunowie z dziećmi 4, 5 i 6 letnimi z Przedszkola Nr 2 im. Kubusia Puchatka w Hajnówce. Celem projektu była poprawa stanu zdrowia poprzez zorganizowanie zajęć z zakresu profilaktyki ukierunkowanej na zmniejszenie częstotliwości występowania nabytych wad postawy u dzieci. Najlepszym sprzymierzeńcem w zapobieganiu wadom postawy jest ruch, czyli aktywność fizyczna. Bierny styl życia, nadmierne korzystanie ze środków lokomocji sprzyjają powstawaniu nieprawidłowości w kształtującym się kręgosłupie dziecka. W przedszkolu dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach gimnastyki korekcyjnej ucząc się prawidłowej postawy ciała w każdej sytuacji, prawidłowego oddychania podczas wykonywanych ćwiczeń, wyczucia swojego ciała oraz utrzymanie go w pozycji skorygowanej, a także wzmacniania mięśni posturalnych odpowiedzialnych za utrzymanie prawidłowej postawy. Natomiast rodzicom/opiekunom dzieci zostały przekazane informacje dotyczące pedagogizacji w zakresie profilaktyki wad postawy u dzieci w postaci linków z filmami, broszur, a także według potrzeb rozmów indywidualnych ze specjalistą.
/Barbara Grosz/

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci 4 i 5- 6 letnie uczestniczące w zajęciach gimnastyki korekcyjnej w ramach projektu pn. "Profilaktyka wad postawy dzieci w powiecie hajnowskim".

 

ALEKSANDRA G. I JULIA S. Z GRUPY „KRÓLICZKI”
LAUREATKAMI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO
„Я НАРАДЗІЎСЯ ТУТ -TU SIĘ URODZIŁEM” 2022

Dnia 30.VI.2022r w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu plastycznego oraz otwarcie wystawy pokonkursowej „Я НАРАДЗІЎСЯ ТУТ -TU SIĘ URODZIŁEM” 2022, którego laureatkami zostały Aleksandra Gierasimiuk i Julia Sawczuk z naszego przedszkola. Celem konkursu było pielęgnowanie patriotyzmu lokalnego, kształtowanie tożsamości oraz upowszechnianie dziecięcej twórczości.
Serdecznie gratulujemy naszym laureatkom!!!
/Agnieszka Charytonow, Małgorzata Palenceusz/

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia ukazują dziewczynki Julię S. i Aleksandrę G. z grupy „Króliczki” podczas uroczystego odbierania nagród i dyplomów Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Я НАРАДЗІЎСЯ ТУТ -TU SIĘ URODZIŁEM” 2022 w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce.

 

Wakacyjno - pożegnalny piknik w grupie "Tygryski"

Zbliżają się wakacje to czas podróży, niezapomnianych przygód, ale również czas rozłąki z przedszkolem, z kolegami i koleżankami. Dlatego też zamówiliśmy piękną pogodę i wyruszyliśmy na piknik. Dość niedaleko, bo na plac przedszkolny. Zdecydowanie była tam fantastyczna i niezapomniana zabawa z wykorzystaniem chusty animacyjnej, balonu i sprzętu terenowego, który znajduje się na placu zabaw. Pyszne przekąski i lody uświetniły cenne chwile spędzone z kolegami z przedszkola. Na koniec każde z dzieci otrzymało dyplom z drobnym upominkiem, który wręczyła zaproszona przez panie z grupy "Tygryski" - Dyrektor Przedszkola nr 2 im. Kubusia Puchatka w Hajnówce Iwona Raszkiewicz.
Życzymy udanych i bezpiecznych wakacji.
/Mariola K., Beata Ś. oraz Dyrektor Przedszkola nr 2 im. Kubusia Puchatka w Hajnówce Iwona Raszkiewicz/

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy II biorące udział w pikniku na placu przedszkolnym. Na początku widać zdjęcia dzieci bawiących się chustą animacyjną, później z balonem. Kolejne zdjęcia ukazają wręczanie dla dzieci dyplomów przez Dyrektor Przedszkola nr 2 im. Kubusia Puchatka w Hajnówce - Iwonę Raszkiewicz. Na ostatnich zdjęciach widzimy dzieci siedzące na kocach, które spożywają przekąski i lody.

 

Realizacja Ogólnopolskiego projektu rozwijania czytelnictwa „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury” w grupie Puchatków

W roku szkolnym 2021/2022 dzieci z grupy Puchatki wraz z nauczycielkami, realizowały Ogólnopolski projekt rozwijania czytelnictwa „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury”, którego organizatorem jest Grupa MAC S.A, a autorem pani Aneta Konefał- dyr. Przedszkola Publicznego w Kolbuszowej. Celem projektu było rozwijanie i promowanie czytelnictwa wśród dzieci i we współpracy z przedszkolami, szkołami i bibliotekami. Całą akcję rozpoczęliśmy w połowie września 2021 r., a ukończyliśmy 15 czerwca 2022 r., gdzie przez ten rok realizowaliśmy poszczególne moduły:

- Czytamy razem z Małym Misiem
- Kodujemy razem z Małym Misiem
- Opowiem Wam o Polsce
- Misiowe recepty na pozytywne myślenie
- Misiowy bajarz
- Misiowe zajęcia pod chmurką

Efektem końcowym było uzyskanie CERTYFIKATU WZOROWEJ PLACÓWKI.

/B.Kiślak, B.Grosz/

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci z grupy V wykonujące różne zadania z poszczególnych modułów przez cały rok szkolny w ramach realizacji Ogólnopolski projekt rozwijania czytelnictwa „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury”
.

 

Certyfikat udziału w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Co słonko widziało”

Dzieci z koła czytelniczego „Klub małego czytelnika” z grupy II w roku szkolnym 2021/2022 brały udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Co słonko widziało”, w którym uzyskaliśmy Certyfikat dla placówki. Założeniem projektu było wprowadzenie dzieci w otaczający świat poprzez piękno literatury dziecięcej autorstwa Marii Konopnickiej oraz promowanie czytelnictwa. Projekt był zgodny z Podstawą Programową Wychowania Przedszkolnego oraz wpisywał się w „Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2021/2022 (pkt.1,2,3). Dzieci z koła czytelniczego „Klub małego czytelnika” dziękują organizatorom projektu za wspólną zabawę. /Beata Środa/

Opis galerii zdjęć: Na zdjęciu widoczny jest Certyfikat udziału w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Co słonko widziało”.

 

 

Puchatki na Wernisażu Konkursu "Płazy w mojej okolicy" w Rezerwacie Pokazowym Żubrów

14.06.2022 grupa Puchtków wybrała się na wernisaż Konkursu "Płazy w mojej okolicy", organizowany przez Białowieski Park Narodowy. Na początku było powitanie uczestników, wręczenia nagród i upominków dla uczestników Konkursu. W naszej grupie główną nagrodę zdobyła Natalia Nowik, zaś wyróżnienie Malwina Samosiuk. Po wręczeniu dyplomów nastąpiła część związana z płazimi grami i zabawami. Dzieci miały okazję dowiedzieć się dużo ciekawych informacji na temat płazów i obejrzeć ciekawy film o żabach.

Po zakończeniu wernisażu, gier i zabaw 6 latki wybrały się na spacer z Panią przewodnik do Rezerwatu Pokazowego Żubrów.

Natalce i Malwince jeszcze raz serdecznie gratulujemy wygranej i przepięknych prac. /Barbara Grosz, Barbara Kiślak/

Opis zdjęć:
Dziewczynki odbierają dyplomy za udział w konkursie. Wspólnie cała grupa ogląda wernisaż prac konkursowych. Kolejne zdjęcia przedstawiają grupę 6 latków biorących udział w zajęciach edukacyjnych o płazach, dzieci układają puzzle, wykonują zakładki do książek, odgadują żabie zagadki, wolontariusze z BPN czytają książkę o żabach, na koniec zajęć dzieci oglądają film edukacyjny o żabach. Dzieci zwiedzają Rezerwat Żubrów, oglądają zwierzęta w zagrodach.

 

Certyfikat udziału w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Oto Hałabała! Zna go Polska cała”

Dzieci z koła czytelniczego „Klub małego czytelnika” z grupy II w roku szkolnym 2021/2022 brały udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Oto Hałabała! Zna go Polska cała” , w którym uzyskało Certyfikat dla placówki. Głównym założeniem projektu było wprowadzenie dzieci w świat literatury dziecięcej na podstawie książki „Z przygód krasnala Hałabały” autorstwa Lucyny Krzemienieckiej, rozbudzenie ciekawości przyrodniczej, wzbogacenie ogólnej wiedzy o świecie oraz promowanie czytelnictwa. Projekt był zgodny z Podstawą Programową Wychowania Przedszkolnego. Patronat nad projektem objął miedzy innymi: Minister Edukacji i Nauki, Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak, miesięcznik „Bliżej Przedszkola” oraz magazyn dla dzieci „Świerszczyk”.
Koło czytelnicze „Klub małego czytelnika” wraz z opiekunem Panią Beatą żegnają się z Hałabałą i dziękują organizatorom za możliwość wzięcia udziału w świetnym projekcie. /Beata Środa/

Opis galerii zdjęć: Na zdjęciu widoczny jest Certyfikat udziału w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Oto Hałabała! Zna go Polska cała”.

 

Puchatki zwiedzają Szkołę Podstawową nr 4 im. H. Sienkiewicza

13 czerwca 2022r. Puchatki odwiedziły Szkołę Podstawowa nr 4 im. H. Sienkiewicza. W szkole przywitała nas pani Monika z klasy III, dzięki której przedszkolaki mogły uczestniczyć w lekcji i przy okazji zobaczyć, jak w czasie zajęć pracują ich starsi koledzy. Sześciolatki siedziały w ławkach, mogły odrobić zadaną im pracę, przez co poznawały obowiązki uczniów oraz wspólnie z uczniami uczestniczyły w zabawie muzyczno - ruchowej przygotowanej przez nauczycielkę.

Na zakończenie z uczniami z klasy III przeszliśmy się po budynku szkoły, odwiedziliśmy bibliotekę szkolną, czytelnię, stołówkę i salę gimnastyczną, która zrobiła na dzieciach największe wrażenie. /B.Kiślak, B.Grosz/

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci z grupy V podczas wycieczki do Szkoły Podstawowej nr 4 im. Henryka Sienkiewicza.

 

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU PRZEDSZKOLNEGO W GRUPIE PUCHATKÓW NA RANCZO KUPAŁA

„Żegnaj przedszkole, na szkołę nadszedł czas. Niech wspomnienia pozostaną, a do przodu biegnie czas.”

Dnia 10.06.2022r. w gospodarstwie agroturystycznym „Ranczo Kupała” odbyło się uroczyste zakończenie roku przedszkolnego grupy Puchatków, na które została zaproszona Pani Dyrektor i wszyscy rodzice. Był to dzień szczególny, pełen przeżyć dla przedszkolaków, rodziców oraz nauczycielek. Absolwenci zaprezentowali program artystyczny, który razem z nauczycielkami przygotowały na tą wyjątkową okoliczność. 6-latki recytowały wiersze, śpiewały piosenki, tańczyły. W przygotowanie uroczystości dzieci włożyły wiele pracy, a zaproszeni rodzice docenili to brawami.Było też pożegnanie ze strony Pani Dyrektor, wręczenie dzieciom dyplomów ukończenia przedszkola i pamiątkowych albumów, grupowe zdjęcie oraz podziękowania rodzicom za współpracę i zaangażowanie w życie grupy i przedszkola. Po programie artystycznym rozpoczęła się wspólna zabawa. Było dużo atrakcji min. słodki poczęstunek, ognisko, pieczenie kiełbasek, smażenie jajecznicy ze strusiego jaja, przejażdżka kładem /moto-crossem/, zwiedzanie mini zoo, łowienie ryb.

Dziękujemy Pani Dyrektor, rodzicom z naszej trójki grupowej za współpracę i pomoc w organizacji uroczystości, oraz wszystkim rodzicom, za zaangażowanie i każdą wspólną chwilę, a wszystkim dzieciom za te wspaniałe lata.

Wszystkim absolwentom życzymy samych sukcesów w szkole!

„Dobrze się uczcie w tej szkole.
Same szóstki zbierajcie,
a co dało wam przedszkole.
Mocno w sercu zachowajcie.”

/nauczycielki: B. Grosz, B. Kiślak /

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci z grupy V podczas wycieczki do gospodarstwa agroturystycznego Ranczo Kupała z okazji Uroczystego Zakończenia Roku Przedszkolnego 6 latków.

 

X JUBILEUSZOWY BIEG PO ZDROWIE

Dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w X Jubileuszowym Biegu po Zdrowie organizowanym z inicjatywy Przedszkola nr 5 w Hajnówce. Celem tego wydarzenia było promowanie zdrowego stylu życia. Po uroczystym otwarciu odbyła się profesjonalna rozgrzewka pod okiem Pana Romana Wnuczko. Grupa „Kangurki” ubrana w pomarańczowe koszulki wraz z nauczycielkami i Panią dyrektor przedszkola nr 2 im. Kubusia Puchatka Iwoną Raszkiewicz pobiegła wyznaczoną trasą w parku miejskim. Na mecie na nadbiegających przedszkolaków oczekiwała dopingująca grupa kibiców. Każdy mógł poczuć się jak zwycięzca odbierając medal. Tego dnia na dzieci czekało wiele atrakcji. Te radosne chwile zostały uwiecznione na pamiątkowym zdjęciu. Organizatorom dziękujemy za zaproszenie i mile spędzony czas.
/Joanna Baczyńska, Justyna Rybaczuk/

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci z grupy III biorące udział w obchodach X Jubileuszowego Biegu po Zdrowie w Amfiteatrze Miejskim w Hajnówce
.

 

Certyfikat udziału w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Kreatywny Przedszkolak - Kreatywne Dziecko"

Nasze przedszkole zdobyło Certyfikat za udział w Ogólnopolskim projekcie edukacyjnym„Kreatywny Przedszkolak-Kreatywne Dziecko", który realizowany był od 1 października 2021r. – 30 maja 2022r. Głównym celem projektu było kreatywne i twórcze działania nauczycieli z przedszkolakami oraz uruchamianie twórczości dzieci, by potrafiły zrobić „coś z niczego”. Udział w projekcie zainicjowała obecna grupa I „Sówki” (trzylatki) wraz z panią Eweliną Wasiluk oraz panią Ewą Horosz. Istotne było to aby nauczyciel prowadzący zajęcia w ramach projektu, pokazywał dzieciom, iż można tworzyć piękne dzieła niekoniecznie kupując gotowe produkty. Doskonalenie umiejętności: planowania pracy, logicznego myślenia, doskonalenia motoryki małej, obowiązkowości (gdyż część materiałów dzieci zapewne będą przynosiły z domu), koncentracji i skupienia, współpracy, porządkowania swojego miejsca pracy… traktuje jako efekt uboczny kreatywnych i twórczych działań w ramach projektu. Integracja grona nauczycieli oraz wspólna inspiracja.
/Koordynatorzy: Dyrektor Przedszkola nr 2 im. Kubusia Puchatka Iwona Raszkiewicz i nauczycielki: E.Wasiluk,E.Horosz/

Opis galerii zdjęć: Na zdjęciu widoczny jest Certyfikat udziału w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym "Kreatywny Przedszkolak - Kreatywne Dziecko".

 

Certyfikat w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym ”Covidowe zdrowe love”

Nasze przedszkole zdobyło Certyfikat za udział w Ogólnopolskim projekcie edukacyjny „Covidowe zdrowe love”. Projekt realizowany był od 15 września 2021r. – 31 maja 2022r. Proponowane działania w projekcie "Covidowe zdrowe love" miały na celu poprawę zdrowia zarówno fizycznego jak i psychicznego. Projekt zrodził się z potrzeby uświadomienia dzieciom i ich rodzicom tego, w jaki sposób należy dbać o zdrowie swoje oraz najbliższych. Projekt skupiał się na trzech aspektach zdrowia: wpływie odżywiania na zdrowie, wpływie ruchu na zdrowie oraz, najważniejszej w obecnych czasach, higienie zdrowia psychicznego.
/Koordynatorzy: Dyrektor Przedszkola nr 2 im. Kubusia Puchatka Iwona Raszkiewicz i nauczycielki/

Opis galerii zdjęć: Na zdjęciu widoczny jest Certyfikat udziału w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym "Covidowe zdrowe love".

 

Certyfikat udziału w Ogólnopolskim Projekcie Ekologicznym „Gramy w zielone”

Nasze przedszkole zdobyło Certyfikat za udział w Ogólnopolskim projekcie ekologicznym „Gramy w zielone”. Projekt realizowany był od 1 września 2021r. – 31 maja 2022r. Projekt miał charakter ogólnopolski i skierowany był do dzieci uczęszczających do przedszkoli. Głównym celem projektu jest rozwijanie postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne. Projekt był zgodny z obowiązującą podstawą programową oraz jednym z kierunków polityki oświatowej na rok szkolny 2021/2022 – „Wzmocnienie edukacji ekologicznej w szkołach. Rozwijanie postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne”.
/Koordynatorzy: Dyrektor Przedszkola nr 2 im. Kubusia Puchatka Iwona Raszkiewicz i nauczycielki/

Opis galerii zdjęć: Na zdjęciu widoczny jest Certyfikat udziału w Ogólnopolskim Projekcie Ekologicznym "Gramy w zielone".

 

WYCIECZKA „SÓWEK" i "TYGRYSKÓW" DO OSIR W HAJNÓWCE

W dniu 8.06.2022 roku dzieci z grupy I i II odbyły wycieczkę do OSIR w Hajnówce. Na miejsce dojechaliśmy autobusem, gdzie powitał nas trener Pan Tomek - tata Hani z grupy "Sówek".

Wraz z trenerem Dawidem oprowadził nas po całym ogromnym i nowoczesnym obiekcie. Zobaczyliśmy jak wygląda szatnia sportowców, obejrzeliśmy korty tenisowe, boisko do siatkówki plażowej, siedzieliśmy na trybunach, mieliśmy okazję pokopać piłkę i uczestniczyć w biegach na nowoczesnej bieżni. Na zakończenie czekała nas miła niespodzianka, słodycze ufundowane przez OSIR w Hajnówce. Dziękujemy Panu Tomkowi za wspaniałe przyjęcie i polecamy się na przyszłość.
/E.Horosz, E.Wasiluk, B.Środa/

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci z grupy I i II jadące autobusem, zdjęcia dzieci w szatni OSIR, następnie zdjęcia na boisku sportowym, na boisku do siatkówki plażowej, dzieci siedzące na trybunach i dzieci kopiące piłkę nożną.

 

Piknik z Białorusem

Dzieci z naszego przedszkola zostały zaproszone do IILO z DNJB w Hajnówce na IX Piknik z Białorusem. Przed licznie zgromadzoną publicznością dziewczynki z grupy III i IV zaprezentowały swoje muzyczne umiejętności - zaśpiewały piosenki i wykonały taniec. Ich trud nagrodzono gromkimi brawami i słodkościami.
/Agnieszka Charytonow, Eugenia Kazimiruk/

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają prowadzących uroczystość, dzieci na tle budynku szkoły oraz przygotowujących się do występu i częstujących się cukierkami.

 

 

Dzień Dziecka u Puchatków w pizzerii Vera

Pierwszego czerwca Puchatki świętowały Dzień Dziecka w pizzerii Vera, gdzie zaprosiły też Panią Dyrektor. Pomimo, iż rano obficie zjadły swoje ulubione śniadanie, w formie „szwedzkiego stołu", zajadały się pizzą, która jest znanym i lubianym daniem na całym świecie zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Oczywiście nie zabrakło też frytek i pysznej lemoniady. No cóż, raz na jakiś czas można!!!
/Barbara Grosz, Barbara Kiślak/

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy V świętujące Dzień Dziecka w pizzerii Vera.

 

 

Radosny Dzień Dziecka u "Tygrysków"

„Uśmiech dziecka największym skarbem…”

Dzień Dziecka to jeden z najradośniejszych dni, na który czekają wszystkie dzieci. W naszej grupie był to dzień wyjątkowy, pełen życzeń, uśmiechów, radości i niespodzianek. Tego dnia już przed wejściem do przedszkola pojawiło się mnóstwo kolorowych balonów, które rozweselały naszych przedszkolaków. Od rana panowała radosna atmosfera, a na dzieci czekało wiele atrakcji. Były konkursy, zabawy taneczne oraz smakowity poczęstunek. Na pożegnanie dzieci otrzymały prezenty ufundowane przez Radę Rodziców. Mamy nadzieję, że ten dzień, który obfitował w mnóstwo pozytywnych wrażeń będzie mile wspominany przez dzieci. /Beata Środa/

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy II spożywające słodki poczęstunek w swojej sali oraz dzieci bawiące się przy muzyce w ramach obchodów Dnia Dziecka.

 

Warsztaty folklorystyczne, czyli kwiaty z bibuły w grupie IV

Nasze przedszkolaki z grupy "Króliczki" pod czujnym okiem pań z Fundacji ONI TO MY, wykonywały piękne kwiaty z bibuły. Panie zaprezentowały tą niełatwą sztukę. Następnie dzieci wspólnie zwijały listeczki i formowały kwiaty, co okazało się bardzo trudnym zadaniem. Dzieci nauczyły się robić goździki oraz krokusy. W naszej sali zrobiło się kolorowo i wiosennie. Kwiaty w całej okazałości były wręczone mamom w dniu ich święta.
/Małgorzata Palenceusz, Agnieszka Charytonow/

Opis galerii zdjęć :
Zdjęcia przedstawiają dzieci z grupy IV podczas warsztatów folklorystycznych, czyli wykonywania kwiatów z bibuły.

 

Bajka muzyczna "Bajka o czystej ziemi" w wykonaniu ARTE MUZA z Białegostoku

W dniu 09. 06. 2022r. przedszkolaki z naszego przedszkola uczestniczyły w bajce muzycznej pt. "Bajka o czystej ziemi". Kiedyś na ziemi było czysto i zielono, a wszyscy byli szczęśliwi. Jednak przyszedł taki dzień, kiedy Ziemia zaczęła czuć się chora i zmęczona. Ludzie zaczęli się zastanawiać, co się stało i jak można jej pomóc. Na szczęście znalazł się mądry pan doktor, który wiedział co trzeba zrobić, żeby Ziemia znów poczuła się dobrze. W słowach piosenek i za pomocą ciekawych zabaw artyści starali się opowiedzieć dzieciom, jak ważne jest dbanie o środowisko i co każdy, nawet najmniejszy czowiek, może zrobić dla swego otoczenia.
/Joanna Baczyńska/

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczni są artyści z ARTE - MUZA z Białegostoku i dzieci z Przedszkola nr 2 im. Kubusia Puchatka w Hajnówce, które oglądają audycję muzyczną.

 

Panie bibliotekarki z wizytą w grupie "Sówek"

W dniu 7 czerwca gościliśmy w naszej grupie panie bibliotekarki z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce. Celem spotkania było: zapoznanie z zawodem bibliotekarza, rozbudzenie zainteresowania książkami, rozwinięcie potrzeby chodzenia do biblioteki. Panie bibliotekarki zwróciły uwagę na poznawcze walory książek, kolorowe ilustracje, podkreślała też, że warto czytać książki. Przedszkolaki z ogromnym zainteresowaniem i skupieniem oglądały i wysłuchały książeczki. Dzieci miały okazję zobaczyć prezentację najdłuższej książki znajdującej się w zbiorach biblioteki. Jeszcze raz dziękujemy Pani Asi i Agnieszcze z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce za sympatyczne spotkanie.
/E.Horosz, E.Wasiluk/

Opis galerii zdjęć:
Zdjecia przedstawiają dzieci z grupy Sówki, które oglądają i słuchają książeczki. Na kolejnych zdjęciach panie bibliotekarki prezentują przyniesione książeczki.

 

KRÓLICZKI I KANGURKI ŚWIĘTUJĄ DZIEŃ DZIECKA W FABRYCE MISIA W BIAŁYMSTOKU

Z okazji Dnia Dziecka dzieci z grupy III i IV wybrały się na wycieczkę autokarową do Fabryki Miasia w Białymstoku. Pobyt w centrum zabaw sprawił wycieczkowiczom wiele radości. Oprócz zwiedzania fabryki i produkcji misia, dzieci wzięły udział w ciekawych kosmicznych warsztatach „Tęczowej chemii” podczas których odbyliśmy niezwykłą podróż po świecie eksperymentów.Ponadto przedszkolaki korzystały ze wszystkich dodatkowych atrakcji: dyskoteka z Minionkiem, interaktywna podłoga, małpi gaj, mega zjeżdżalnie, tor przeszkód, trampoliny, automaty zręcznościowe i wiele innych nowoczesnych zabawek. To była fantastyczna wyprawa! Zapraszamy do obejrzenia naszych zdjęć ze wspaniałej przygody w Fabryce Misia!
/Agnieszka Charytonow, Małgorzata Palenceusz, Joanna Baczyńska, Justyna Rybaczuk/

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy III i IV podczas wycieczki do Fabryki Misia w Białymstoku. Zdjęcia ukazują dzieci podczas warsztatów "Tęczowa chemia" oraz w czasie zabaw w centrum-od małpiego gaju poprzez strefę malucha,zakrecone zjeżdżalnie, fantastyczne tory przeszkód po trampoliny, pajczą wieżę i wiele innych nowoczesnych zabawek.

 

DZIEŃ DZIECKA W GRUPIE I

Dzień Dziecka to jeden z najradośniejszych dni, na który czekamy z niecierpliwością. W naszym przedszkolu był to dzień wyjątkowy, pełen życzeń, uśmiechów, radości i niespodzianek. Tego dnia już wchodząc do przedszkola można było zobaczyć mnóstwo kolorowych balonów i bajkowych dekoracji, które rozweselały nasze dzieciaczki. Od rana panowała radosna atmosfera, a na przedszkolaków czekało wiele atrakcji. Panie kucharki przygotowały nam wyśmienite, zdrowe śniadania- najedliśmy się do syta. Nasza Pani Dyrektor Iwona Raszkiewicz złożyła wszystkim najserdeczniejsze życzenia, bo to My w tym dniu byliśmy najważniejsi. Były konkursy, zabawy taneczne, gry zespołowe prowadzone przez panie wychowawczynie oraz smakowite lody przygotowane przez naszych rodziców. Wykonaliśmy piękny plakat na którym widać nasze małe rączki. Na pożegnanie dzieci otrzymały prezenty ufundowane przez Radę Rodziców.

Mamy nadzieję, że ten dzień, który obfitował w mnóstwo pozytywnych wrażeń będzie mile wspominany przez dzieci. W imieniu pani Dyrektor i całego Grona Pedagogicznego wszystkim dzieciom życzymy dużo radości podczas codziennego poznawania świata.
/E.Horosz, E.Wasiluk, I.Raszkiewicz/

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci spożywające posiłek w przedszkolnej stołówce, dzieci bawiące się przy muzyce. Następnie widać dzieci stojące z prezentem oraz dzieci wykonujące pracę plastyczną i na zakończenie dzieci spożywające lody przy stolikach.

 

Dzień Mamy i Taty w grupie "Tygryski"

Mama i Tata to wielkie słowa, które są synonimem miłości, dobra, ciepła rodzinnego i szczęścia. Z tej to właśnie okazji 26 maja w grupie II odbyła się uroczysta akademia. Sala gimnastyczna stała się sceną, na której dzieci w pięknych strojach zaprezentowały bogaty program artystyczny. Swój występ zaczęły od piosenki na powitanie pt. „Całuski”. Następnie były wiersze, tańce, piosenki i życzenia dla kochanych rodziców.
/Beata Środa/

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci z grupy II podczas uroczystości przedszkolnej "Dzień Mamy i Taty".

 

 

Dzień Mamy i Taty w grupie III

Kochani Rodzice!
Dziś wielką wdzięczność czujemy,
I z serca Wam dziękujemy,
Za dane nam życie i wychowanie,
Za Wasze o nas starania.
Za trud, za pracę, za poświęcenie,
Noce nieprzespane i Wasze zmęczenie.
Za wszystko z serca dziękujemy i serdecznie całujemy!


Dzieci z grupy III przygotowały dla swoich rodziców występ. W podziękowaniu za ich miłość i troskę zaśpiewały piosenki oraz pięknie zatańczyły. W wierszach, które wypowiadały skryły życzenia. Z okazji święta Mamy i Taty przygotowały także piękne laurki , które wręczyły rodzicom po powrocie z przedszkola do domu.
/Justyna Rybaczuk, Joanna Baczyńska/

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci z grupy III podczas uroczystości przedszkolnej "Dzień Mamy i Taty". Dzieci recytują wiersze, śpiewają piosenki oraz tańczą..

 

DZIEŃ MAMY I TATY W GRUPIE "KRÓLICZKI"

Dnia 26.05.2022r. w grupie "Króliczki" odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty. Dzieci pragnęły uczcić święto swoich rodziców i przygotowały dla nich ciekawy program artystyczny, śpiewały, recytowały wiersze i tańczyły. By ten dzień rodzice zapamiętali na długo, przedszkolaki przygotowały dla swoich najdroższych rodziców przepiękne bibułkowe kolorowe kwiaty i laurki. Mamo, Tato 100 lat.
/Agnieszka Charytonow, Małgorzata Palenceusz/

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci z grupy IV podczas uroczystości przedszkolnej "Dzień Mamy i Taty". Dzieci śpiewają piosenki, recytują wiersze oraz tańczą z niebieskimi motylkami.

 

Dzień Mamy i Taty u "Sówek"

26 maja w naszej grupie odbyła się uroczysta akademia z okazji "Dnia Mamy i Taty". W podziękowaniu za ich miłość i troskę zaśpiewały piosenki oraz pięknie zatańczyły. W wierszach, które wypowiadały skryły piękne życzenia. Z okazji święta Mamy i Taty przygotowały także piękne laurki i kwiaty, które wręczyły rodzicom po powrocie z przedszkola do domu.
/E.Horosz, E.Wasiluk/

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci z grupy I. Dzieci śpiewają piosenki, recytują wiersze oraz tańczą z kolorowymi chusteczkami. Na kolejnym zdjęciu trzymają w rękach laurkę i kwiatki dla rodziców.

 

 

Sprintem do maratonu - wiosenne gry i zabawy w grupie II, III i IV

Dzieci z grupy II, III i IV brały udział w zawodach sportowych pod hasłem „Sprintem do maratonu”. Celem zajęć było: popularyzacja aktywności fizycznej u przedszkolaków poprzez zabawę i ćwiczenia. Rozwijanie współpracy w grupie oraz zdrowej rywalizacji. Kształtowanie sprawności fizycznej, zwinności i koordynacji wzrokowo – ruchowej podczas ćwiczeń gimnastycznych i zabaw ruchowych.
/B.Środa, J.Rybaczuk, M.Palanceusz. A.Charytonow/

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy II, III i IV biorące udział w zawodach sportowych pod hasłem „Sprintem do maratonu”.

 

 

WYCIECZKA „SÓWEK” DO SALONU KOSMETYCZNEGO

25 maja dzieci z grupy I wybrały się z wizytą do salonu kosmetycznego prowadzonego przez Panią Emilię Gawryluk- mamę naszego Ignasia. Celem wizyty było poznanie zawodu kosmetyczki oraz pracy z nim związanej. Dzieci miały okazję zobaczyć jak wygląda profesjonalny zakład kosmetyczny, poznały jego wyposażenie, sprzęt którym wykonuje się różnorodne zabiegi min. na twarz i dłonie. Przedszkolaki skorzystały również z usług z Pani kosmetyczki, która wszystkim przedszkolakom pozwoliła pomalować „paznokcie”. Wycieczka do salonu była dla dzieci ciekawą lekcją, sprawiła wszystkim wiele radości oraz dostarczyła im nowych doświadczeń.

Dziękujemy Pani Emilce- właścicielce salonu za miłe przyjęcie, oprowadzenie po swoim salonie, a także za podarowane upominki.
/E.Horosz,E.Wasiluk/

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci z grupy I z wizytą w zakładzie kosmetycznym oraz Panią kosmetyczkę, która oprowadza dzieci po salonie i opowiada im o swojej pracy.

 

Realizacja projektu edukacyjnego "Poznajemy zawody naszych rodziców" w grupie III

Dzieci są ciekawe świata, interesują się pracą zawodową członków swojej rodziny, co uwidocznione jest w ich spontanicznych zabawach oraz opowieściach. Dzielą się one informacjami z innymi dziećmi. Głównym założeniem tego projektu było poszerzenie wiedzy naszych podopiecznych na temat różnych zawodów. Bardzo ważną rolę w tych zajęciach odegrali zaproszeni goście (ratownik medyczny, położna) oraz zorganizowane wycieczki (na Policję, do Straży Pożarnej, Biblioteki i Środowiskowego Domu Samopomocy), których celem było poznanie specyfiki pracy poznanych zawodów. Do utrwalania wiedzy wykorzystane zostały zabawy dydaktyczne, tematyczne oraz ruchowe. Zajęcia urozmaicone zostały przeróżnymi pomocami dydaktycznymi, opowiadaniami, wierszami, ilustracjami oraz przyrządami związanymi z danym zawodem.
/Joanna Baczyńska, Justyna Rybaczuk/

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy III biorące udział w projekcie edukacyjnym pt. "Poznajemy zawody naszych rodziców". Zdjęcia ukazują dzieci uczestniczące w zajęciach z ratownikiem medycznym i położną. Kolejne zdjęcia przedstawiają udział dzieci wraz z paniami w wycieczkach: na Policję, do Straży Pożarnej, Biblioteki i Środowiskowego Domu Samopomocy.

 

Bajka muzyczna "Gdzie mieszka Echo"

W dniu 17.05.2022r. w naszym przedszkolu obejrzeliśmy bajkę muzyczną pt. "Gdzie mieszka echo?". Bohaterami bajki są mieszkańcy lasu: zając, dzięcioł i wilk. Są bardzo zajęci zdobywaniem pożywienia, budowaniem domu, wychowywaniem dzieci i często nie mają czasu żeby rozejrzeć się wokoło i dostrzec piękno otaczającego je lasu. Na ciekawe zjawisko, jakim jest leśne echo, jako pierwszy zwrócił uwagę dzięcioł. Stukał swoim twardym dziobem w drzewo i myślał, że na sąsiednim drzewie jest jego kuzyn, który również stuka dziobem w drzewo. Jednak kiedy się odwrócił, nikogo nie zobaczył, tylko leśne echo odpowiedziało mu "stuku stuku puk puk". Od tej pory mieszkańcy lasu próbują odkryć gdzie mieszka leśne echo...
/Joanna Baczyńska/

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczni są artyści z ARTE - MUZA z Białegostoku i dzieci z Przedszkola nr 2 im. Kubusia Puchatka w Hajnówce, które oglądają audycję muzyczną.

 

Wycieczka grupy II do Straży Pożarnej

W dniu 5 maja dzieci z grupy II wybrały się na wycieczkę edukacyjną do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce, gdzie znajduje się sala „Ognik”. Jest to sala edukacyjna przygotowana dla dzieci. W sali edukacyjnej „Tygryski” mogły poznać: trudną i niebezpieczną pracę strażaka, zasady zachowania się w domu i w przedszkolu podczas wystąpienia pożaru oraz zasady udzielania pierwszej pomocy medycznej. Utrwalili numery telefonu do Straży Pożarnej - 998 oraz europejski numer alarmowy – 112. Wielką atrakcją dla wszystkich było wejście do „Specjalnego pokoju”, w którym przedszkolaki mogły przećwiczyć zachowanie się w czasie zadymienia pokoju. Następnie dzieci obejrzały nowoczesny sprzęt, jakim posługują się strażacy w swojej codziennej pracy, ratując ludzi z pożarów czy wypadków.
Na zakończenie wycieczki z okazji Dnia Strażaka dzieci wręczyły obraz oraz kartkę z życzeniami od całej społeczności Przedszkola nr 2 im. Kubusia Puchatka w Hajnówce. Z wycieczki dzieci wróciły pełne niezapomnianych wrażeń.
/Beata Środa/

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy „Tygrysków” uczestniczące w wycieczce do Straży Pożarnej.

 

Wiosna zawitała już do grupy II

Dzieci z grypy „Tygrysków” zrealizowały moduł III „Wiosna” - z ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Co słonko widziało”. Przedszkolaki założyły w sali zielony ogródek, prowadziły obserwacje przyrodnicze w terenie i w kąciku przyrody. Poznały pierwsze wiosenne kwiaty. Spędzały czas na świeżym powietrzu, gdzie budowały poczucie bliskości i więzi z przyrodą. Efekty naszej pracy związanej z realizacją modułu można podziwiać w galerii zdjęć.
/Beata Środa/

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach są dzieci z grupy II biorące udział w zajęciach, zabawach i pracach porządkowych związanych z realizacją projektu.

 

 

Realizacja edukacyjnego projektu patriotycznego „Moja mała Ojczyzna" w grupie II

Dzieci z grupy II brały udział w edukacyjnym projekcie patriotycznym „Moja mała Ojczyzna”, którego celem było kształtowanie postaw patriotycznych, uwrażliwienie na piękno, folklor oraz tradycje Polski. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w projekcie wykonując poszczególne zadania. Udział w projekcie przyniósł nam wiele satysfakcji. Dzięki temu przedsięwzięciu dzieci zyskały wiedzę i doświadczenia, które - mam nadzieję - w przyszłości będą procentowały godną postawą naszych wychowanków.
/Beata Środa/

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach są dzieci z grupy II biorące udział w projekcie.

 

 

Uroczystości Święta Flagi Narodowej i Konstytucji 3 Maja

Wszyscy doskonale wiemy, jak ważne jest poczucie przynależności do grupy społecznej, najbliższej rodziny, kraju w którym żyjemy. Miesiąc maj dostarcza nam możliwości do kształtowania postaw szacunku do historii naszego kraju, symboli narodowych, rozbudzania tożsamości narodowej. Dzieci i nauczycielki z naszego przedszkola włączyły się w oficjalne obchody świąt majowych organizowanych przez władze naszego miasta.

2 maja przedszkolaki wraz z nauczycielkami udały się pod Urząd Miasta Hajnówki, aby uczestniczyć w uroczystościach Święta Flagi Narodowej. Obserwowały uroczyste wciągnięcie flagi państwowej na maszt.

W dniu 3-go maja przedstawiciele naszego przedszkola: dyrektor Iwona Raszkiewicz, nauczycielki Barbara Kiślak i Joanna Baczyńska oraz dzieci z grup III i V uczestniczyli w uroczystości upamiętniającej Konstytucję 3 Maja przy Obelisku im. Konstytucji 3 Maja w Parku Miejskim.

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci i nauczycielki z Przedszkola nr 2 im. Kubusia Puchatka w Hajnówce podczas uroczystości z okazji Święta Flagi Narodowej pod Urzędem Miasta w Hajnówce oraz uroczystości upamiętniającej Konstytucję 3 Maja pod Obeliskiem im. Konstytucji 3 Maja w Parku Miejskim.

 

WITAJ MAJ, TRZECI MAJ!

"Konstytucja trudne słowo
Lecz z łatwością wytłumaczę
Prawa, wolność, obowiązki
To oznacza – nie inaczej

To akt prawny lub ustawa
O najwyższej mocy prawnej
Ustanawia, reguluje
Ustrój i organizacje

System źródeł prawa w kraju
Głowa państwa im przewodzi
U nas w Polsce Konstytucja
Z 3 maja się wywodzi

Jeden siedem dziewięć jeden (1791)
To rok historycznie ważny
Trzeci maja – Konstytucja
Niech tę datę zna już każdy"


29 kwietnia obchodziliśmy w naszym przedszkolu obchody Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. Dzieci tego dnia przyszły do przedszkola uroczyście ubrane – na galowo. Każda grupa przedszkolna przyozdobiona w kotylion i flagę zaśpiewała uroczyście Hymn Polski “Mazurek Dąbrowskiego”, recytowała wiersze oraz śpiewała patriotyczne piosenki. Dzieci zapoznały się z wydarzeniem historycznym dotyczącym uchwalenia Konstytucji 3-go Maja.
/Nauczycielki z poszczególnych grup przedszkolnych/

Opis galerii zdjęć:
Dzieci z poszczególnych grup przedszkolnych wraz z nauczycielkami, wszyscy ubrani w stroje galowe, uroczyście śpiewają hymn, prezentują wiersze, piosenki i tańce.

 

Obchody Święta Chrztu Polski

Mocą ustawy Sejmu RP z 22 lutego 2019 r., dzień 14 kwietnia został ustanowiony świętem państwowym jako Święto Chrztu Polski. Dzień upamiętnia chrzest Polski datowany na 14 kwietnia 966 r. przyjęty przez księcia Mieszka I.
Przyjęcie chrztu jest jedną z najważniejszych dat w historii Polski. Akt ten uważa się za symboliczny początek państwa polskiego i chrześcijaństwa w Polsce – rozpoczęcia chrystianizacji ojczyzny i państwowości. Niedługo będziemy obchodzić 1056 rocznicę chrztu, a zarazem istnienia naszego państwa..
Nasze przedszkole włącza się w obchody.
/Wszystkie nauczycielki z poszczególnych grup przedszkolnych/

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z poszczególnych grup przedszkolnych: „Sówki”, „Tygryski”, „Kangurki”, „Króliczki” i „Puchatki” biorące udział w Obchodach Święta Chrztu Polski.

 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w grupie IV

"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła"    
Wisława Szymborska

W minionym tygodniu odkrywaliśmy tajemnice książek – dowiedzieliśmy się, jak powstaje papier i skąd się biorą książki, co to są księgarnia i biblioteka, rozmawialiśmy też o swoich ulubionych książkach.
23 kwietnia swoje wielkie święto mają książki na całym świecie. Książki, które czytamy przenoszą nas do innego świata, uczą nowych rzeczy, czytanie książek to najlepszy sposób na spędzanie wolnego czasu. By uczcić ten dzień dzieci z grupy ,,Króliczki” odwiedziły bibliotekę. Zapoznały się z zasadami jej działania. Dowiedzieliśmy się że  książki się wypożycza, a po jakimś czasie oddaje, że są tu uporządkowane według kategorii i nazwiska autora, że w bibliotece nie można rozmawiać (jedynie szeptem w ważnych sprawach) ani biegać i  należy odkładać książki na miejsce.
Bardzo dziękujemy Pani Agnieszce i Joasi za ciekawe zajęcia w bibliotece i wprowadzenie nas w świat książek :)
Nauczycielki grupy: Małgorzata Palenceusz, Agnieszka Charytonow

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy IV na zajęciach w Bibliotece.

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TAŃCA W AMFITEATRZE MIEJSKIM Z HDK

28 kwietnia 2022r. grupa II, III, IV i V uczestniczyły w Międzynarodowym Dniu Tańca, którego organizatorem był Hajnowski Dom Kultury. Dzieci miały okazję wykazać się tego dnia poczuciem rytmu, dobrą pamięcią słuchową oraz koordynacją wzrokowo-słuchowo-ruchową w zabawach prowadzonych przez grupę mażoretek działającą przy Hajnowskim Domu Kultury pod kierunkiem Pani instruktor- Karoliny Gryciuk- absolwentkę naszego przedszkola. Muzyczny nastrój udzielił się wszystkim, nogi same rwały się do tańca. Wszyscy bawili się doskonale.
/Agnieszka Charytonow, Małgorzata Palenceusz, Beata Środa, Joanna Baczyńska, Barbara Grosz/

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia ukazują dzieci z naszego przedszkola podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Tańca w Amfiteatrze Miejskim w Hajnówce.

 

Obchody Światowego Dnia Ziemi w grupie II, III, IV i V

"Zmień nawyki – a nie klimat", "Dobre rady na odpady" - takie hasła przewodnie towarzyszyły tegorocznym obchodom Światowego Dnia Ziemi w Przedszkolu nr 2 im. Kubusia Puchatka w Hajnówce. Światowy Dzień Ziemi –  to akcja prowadzona corocznie wiosną, której celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. Tradycyjnie dzieci z grupy II, III, IV i V rozpoczęły obchody święta barwnym przemarszem ulicami miasta. Punktem kulminacyjnym było posadzenie symbolicznego drzewka w ogrodzie przedszkolnym. Sadzenie drzew jest jednym z najpiękniejszych elementów ochrony środowiska. Ważna jest również edukacja i świadomość konsekwencji działalności człowieka dla środowiska naturalnego, bo drzewa to nasze "zielone płuca". 
/B.Środa, J.Rybarczuk, M.Palenceusz, B.Kiślak, B.Grosz, A. Charytonow/

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy II, III, IV i V uczestniczące w obchodach Światowego Dnia Ziemi.

 

Projekt edukacyjny „MALI EKOLODZY” realizowany w grupie I „Sówki”

Projekt edukacyjny „Mali Ekolodzy”realizowany był w grupie maluszków w dniach 19-22 kwietnia 2022 roku. Głównym założeniem projektu było kształtowanie zachowań proekologicznych, poznanie znaczenia drzew dla ludzi i środowiska, jak również konieczności ochrony środowiska naturalnego poprzez organizowanie cyklu zajęć edukacyjnych z w/w zakresu- spotkania z leśnikami, sprzątania świata, jak również twórczego i aktywnego uczestniczenia w zaplanowanych działaniach. Podczas zajęć dzieci zapoznały się ze znaczeniem drzew dla ludzi i środowiska na podstawie bezpośredniej obserwacji ,brały czynny udział w sprzątaniu świata, zrozumiały potrzebę dbania o przyrodę,zaprezentowały posiadane umiejętności i nabyły nowe, związane z realizacją projektu. Wzbogaciły słownictwo o zwroty związane z tematyką ochrony środowiska, rozwijały swoje uzdolnienia podczas prac plastycznych, brały udział w eksperymentach z wodą, uczestniczyły w wycieczce do Nadleśnictwa Hajnówka, gdzie odbyły się zajęcia edukacyjne przeprowadzone przez Panią Leśnik, segregowały śmieci. Poprzez udział w projekcie, stworzonej serdecznej atmosfery dzieci zbudowały również system wartości oraz umiejętności społecznych.
/E.Horosz, E.Wasiluk/

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci uczestniczące w zajęciach, siedzące wraz z nauczycielką na dywanie, zdjęcia dzieci z wykonanymi pracami plastycznymi, zdjęcia z zajęć w Nadleśnictwie Hajnówka, zdjęcia z eksperymentów z wodą oraz zdjęcia ze sprzątania świata.

 

Międzynarodowy Dzień Ziemi w grupie III

W piątek 22 kwietnia przedszkolaki z grupy III obchodziły Międzynarodowy Dzień Ziemi. Podczas zajęć dzieci miały okazję poznać sposoby segregowania śmieci, dowiedziały się czym jest recykling oraz w jaki sposób wykorzystać odpady typu plastikowe butelki, czy metalowe puszki, tak aby nadać im „drugie życie”. Przedszkolaki wysłuchały pogadanki na temat ochrony środowiska i przyrody, rozwiązywały zagadki, musiały poradzić sobie z praktycznym działaniem na rzecz przyrody np. posegregować śmieci. Dzieci wzięły udział w zabawie ruchowej z wykorzystaniem modelu Ziemi oraz tworzyły ziemię z kolorowych materiałów. Miały okazję porozmawiać o tym co sprawia, że ziemia jest smutna (zanieczyszczona) oraz co możemy zrobić aby ziemia była szczęśliwa (czysta). Próbowały także ocenić co czuje Ziemia gdy o nią dbamy, a także jakie emocje odczuwa, gdy jest niszczona. Ważnym przesłaniem tego dnia było kształtowanie właściwych, aktywnych postaw wobec ochrony środowiska.
/Justyna Rybaczuk, Joanna Baczyńska/

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy „Kangurki” uczestniczące w zajęciach edukacyjnych w ramach obchodów Dnia Ziemi.

 

REALIZACJA PROJEKTU EDUKACYJNEGO W GRUPIE "KRÓLICZKI"

"WIELKANOC - TRADYCJE I ZWYCZAJE"

Święta Wielkanocne to czas szczególny w tradycji polskiej. "Wielkanoc – tradycje i zwyczaje" to projekt edukacyjny, który był zrealizowany w naszej grupie. Celem projektu było poznanie zwyczajów świątecznych związanych z Wielkanocą, rozwijanie twórczego myślenia, kreatywności i wyobraźni dzieci, wzbogacenie słownictwa o wyrazy związane z tematyką świąteczną, odzwierciedlenie spostrzeżeń dzieci w formie plastycznej, muzycznej, technicznej i teatralnej. Realizacja powyższego projektu przyniosła dużo radości nie tylko dzieciom, ale także nam, nauczycielkom pracującym z naszymi pociechami, za co jesteśmy im bardzo wdzięczne.
/Agnieszka Charytonow, Małgorzta Palenceusz/

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia ukazują dzieci z grupy "Króliczki" poczas realizacji projektu edukacyjnego "Wielkanoc- tradycje i zwyczaje".

 

Dzień Książki w grupie II

21 kwietnia dzieci z grupy II wybrały się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce na zajęcia edukacyjne w związku z obchodami Dnia Książki. Dla wielu dzieci była to pierwsza wizyta w bibliotece. Przedszkolaki zwiedziły placówkę, miały okazję obejrzeć nie tylko pokaźny księgozbiór przeznaczony specjalnie dla nich, ale również zapoznały się ze sposobem wypożyczania książek, dowiedziały się jak należy się w niej zachowywać i jak chronić książki przed zniszczeniem. Pani Joanna zaprezentowały dzieciom sztukę z teatrzyku Kamishibai pt. "Brzydkie Kaczątko". W podziękowaniu za gościnne przyjęcie przedszkolaki podarowały Pani Joannie i Agnieszce wiosenny kwiatek. Spotkanie odbyło się w radosnej atmosferze za co serdecznie dziękujemy.
/Beata Środa/

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy "Tygryski" uczestniczące w zajęciach edukacyjnych w ramach obchodów Dnia Książki w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hajnówce prowadzonych przez Panią Agnieszkę.

 

Warsztaty "Malowanie toreb ekologicznych" w grupie "Króliczków"

20 kwietnia w grupie "Króliczków" odbyły się warsztaty plastyczno – ekologiczne prowadzone przez panią Natalię Gierasimiuk z fundacji ONI TO MY. Dzieci otrzymały bawełniane, trwałe torby, na których odbiły wybrany przez siebie szablon i wypełniały wzór farbami do tkanin. W ten sposób dzieci wykonały praktyczną eko-torbę wielokrotnego użytku, którą można prać w pralce. Może posłużyć dzieciom do zakupów lub na basen.
Następnie dzieci rozmawiały o zaletach posiadania toreb wielokrotnego użytku, które przyczyniają się do ochrony środowiska. Dowiedziały się jak szkodliwe są dla otoczenia jednorazowe torby foliowe, które rozkładają się prawie 400 lat, ile zużywa ich przeciętny człowiek i jak trudno je zutylizować.
/Małgorzata Palenceusz, Agnieszka Charytonow/

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach przedstawione są dzieci z grupy IV, które uczestniczą w warsztatach malowania toreb.

 

Wycieczka "Sówek" do Nadleśnictwa Hajnówka

20 kwietnia najmłodsza grupa przedszkolaków udała się na wycieczkę do Nadleśnictwa Hajnówka na zajęcia edukacyjne. Po pełnej wrażeń przejażdżce autokarem, na miejscu przywitała nas pani leśnik, która barwnie opowiedziała nam o mieszkańcach lasu. Dzieci z uwagą słuchały oglądając sylwety zwierząt leśnych, a także wsłuchiwały się w odgłosy ptaków. Na podstawie filmu edukacyjnego dzieci poznały zasady właściwego zachowania się w lesie. Wycieczka dostarczyła dzieciom wielu wrażeń.
/E.Horosz, E.Wasiluk/

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci siedzące w autokarze oraz uczestniczące w zajęciach edukacyjnych w Nadleśnictwie Hajnówka.

 

I miejsce w Plebiscycie Edukacyjnym 2021 - Przedszkole Roku

W listopadzie 2021 roku nasze Przedszkole Nr 2 im. Kubusia Puchatka zostało nominowane do wzięcia udziału w Plebiscycie Edukacyjnym 2021 - Przedszkole Roku organizowanym przez Kurier Poranny i Gazetę Współczesną. W trakcie plebiscytu trwało głosowanie, w którym nasza placówka uzyskała najwięcej głosów w powiecie hajnowskim.
W dniu 11.04.2022r. odbyła się uroczysta gala Plebiscytu Edukacyjnego 2021 Kuriera Porannego i Gazety Współczesnej w Zespole Szkół Muzycznych im. Ignacego Paderewskiego w Białymstoku. W trakcie gali nauczyciele, dyrektorzy przedszkoli, szkół oraz uczelni z całego województwa podlaskiego spotkali się w celu odebrania nagród. Nasza Pani dyrektor Przedszkola Nr 2 im. Kubusia Puchatka mgr Iwona Raszkiewicz odebrała dyplom i nagrodę z rąk redaktora naczelnego Gazety Współczesnej i Kuriera Porannego Pana Adama Jakuć za zajęcie I miejsca w powiecie hajnowskim w Plebiscycie Edukacyjnym 2021 w kategorii Przedszkole Roku.
Dyrekcja, grono pedagogiczne oraz personel serdecznie dziękują za każdy oddany głos na naszą placówkę. Jest to dla nas ogromne wyróżnienie, docenienie naszej pracy, jak również ogromne wyzwanie i motywacja do dalszej pracy.
Jeszcze raz dziękujemy serdecznie!
/Dyrektor Przedszkola Nr 2 im. Kubusia Puchatka - mgr Iwona Raszkiewicz wraz z całą kadrą pedagogiczną/

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne jest wręczanie i odbieranie nagród przez dyrektorów przedszkoli podczas gali Plebiscytu Edukacyjnego 2021 Kuriera Porannego i Gazety Współczesnej - Przedszkole Roku. Następne zdjęcie grupowe na placu przedszkolnym wszystkich grup przedszkolnych wraz z paniami i panią dyrektor Przedszkola Nr 2 im. Kubusia Puchatka - mgr Iwoną Raszkiewicz. Ostatnie zdjęcie przedstawia dyplom za zajęcie I miejsca w powiecie hajnowskim w Plebiscycie Edukacyjnym 2021 w kategorii Przedszkole Roku.

 

Wielkanocne życzenia

 

Wielkanocne warsztaty z rodzicami w grupie 3 latków

Zbliżające się Święta Wielkanocne stały się okazją do zawitania w naszej grupie rodziców najmłodszych przedszkolaków. Na warsztatach wielkanocnych, które odbyły się 15 kwietnia rodzice i dzieci w miłej atmosferze spędzili czas na wspólnej pracy. Warsztaty były świetną okazją do integracji naszych maluchów z rodzicami. Wszyscy za pomocą specjalnej maszynki tnąco - wytłaczjącej z powstałych szablonów ozdabiały wielkanocne kartki. Każdy królik, zając i pisanka były wyjątkowe i niepowtarzalne. Wszystkim zaangażowanym rodzicom w przygotowania oraz obecność na spotkaniu serdecznie dziękujemy!
/E.Horosz, E.Wasiluk/

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach znajdują się dzieci z rodzicami z grupy "Sówki". Dzieci przy użyciu odpowiedniej maszyny tnąco-wytłaczającej dekorowały wielkanocne kartki świąteczne.

 

Warsztaty Wielkanocne w grupie "Kangurków"

W dniu 12. 04. 2022r. w grupie "Kangurków" odbyły się warsztaty Wielkanocne. Dzieci wykonały króliczki ze steropianowych jajek. Warsztaty przeprowadziła pani Dorota Ginszt ze sklepu Reszka w Hajnówce.
/Joanna Baczyńska, Justyna Rybaczuk/

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy "Kangurków" podczas warsztatów Wielkanocnych.

 

 

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Na całym świecie 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, którego celem jest zwiększenie świadomości i wrażliwości na temat autyzmu, a także zwrócenie uwagi na problemy, z jakimi mierzą się osoby z autyzmem i ich najbliżsi.
Nasze przedszkole także włączyło się w tę akcję i wzięło udział propagowaniu wiedzy na temat autyzmu i budowania wrażliwości społecznej dzieci i kształtowaniu postawy otwartości i tolerancji wobec różnych niepełnosprawności także wśród dzieci w wieku przedszkolnym. Na znak solidarności z osobami z autyzmem wszystkie grupy wzięły udział w przemarszu pod Ośrodek Szkolno- Wychowawczy działający w naszym mieście i spotkały się z podopiecznymi Ośrodka. W przemarszu przedszkolaki niosły balony, kwiatki, motylki w kolorze niebieskim, który jest kolorem tej choroby.
/Wszystkie nauczycielki/

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci z całego przedszkola uczestniczące w przemarszu pod Ośrodek Szkolno- Wychowawczy oraz wspólne zdjęcie pod Ośrodkiem.

 

Sadzimy i siejemy, czyli wiosenny kącik przyrodniczy w sali

Szczypiorek, bazylia czy inne zioła urozmaicają smak potraw oraz korzystnie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Niestety przedszkolaki raczej niechętnie sięgają po różnego rodzaju zieleninę. Aby zachęcić dzieci do spożywania ziół, należy im je przedstawić. W minionym tygodniu dzieci z grupy „Kangurki” postanowiły stworzyć zielony kącik w sali. Wspólnie ustaliliśmy kolejność działań i zabraliśmy się do pracy. Przypomnieliśmy od czego zależy wzrost roślin i jak należy dbać o nasiona, aby pięknie wschodziły. Podczas zajęć dzieci pomagały sadzić zioła, warzywa i cebulki kwiatowe, które jak tylko wyrosną, nadadzą kolorów naszemu kącikowi w sali. Teraz przedszkolaki codziennie będą podlewać rośliny z naszego ogródka oraz obserwować ich wzrost, a jak tylko urosną to z przyjemnością położą na kanapkę samodzielnie wyhodowany szczypiorek czy bazylię.
/Justyna Rybaczuk, Joanna Baczyńska/

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widzimy dzieci z grupy III podczas siana roślin.

 

"KRÓLICZKI" Z WIZYTĄ W DZIECIĘCEJ KOMENDZIE POWIATOWEJ POLICJI W HAJNÓWCE

Uczyć poprzez zabawę – to główne zadanie powstałej w budynku hajnowskiej komendy sali edukacyjnej , która nosi nazwę Dziecięca Komenda w Hajnówce. 13 kwietnia 2022r. dzieci z grupy „Króliczki” wraz ze swoimi paniami wzięły udział w zajęciach edukacyjnych, które przeprowadziła zaprzyjaźniona Pani policjantka- sierżant sztabowy Paulina Pawluczuk-Kośko. Podczas zajęć dzieci poznały pracę policjanta, jego umundurowanie i akcesoria oraz obejrzały film edukacyjny o bardzo ważnym numerze 112. W kąciku ruchu drogowego dzieci zapoznały się z podstawowymi zasadami obowiązującymi w ruchu drogowym jak również wzięły udział w praktycznych ćwiczeniach z wykorzystaniem „miasteczka drogowego”- przeszły po oznakowanym przejściu dla pieszych wyposażonym w sygnalizator świetlny i były „kierowcami” autochodzików. Na koniec spotkania dzieci za wzorowe zachowanie otrzymały od Pani policjantki drobne upominki. Dziękujemy Pani Paulinie za ciekawe przeżycia i przybliżenie tak odpowiedzialnego zawodu, jakim jest zawód policjanta.
/Agnieszka Charytonow, Małgorzata Palenceusz/

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia ukazują dzieci z grupy „Króliczki” podczas zajęć w sali edukacyjnej „Dziecięca Komenda w Hajnówce” w KPP w Hajnówce.

 

"Króliczki","Tygryski" i "Kangurki" w kinie w Hajnowskim Domu Kultury

11 kwietnia 2022r. dzieci z grupy "Króliczki", "Tygryski" i "Kangurki" wraz ze swoimi paniami wybrały się na wycieczkę do kina w HDK na film animowany „Zając Max: Misja pisanka”. Zając Max to młody, ale odważny Zając, który zostaje wybrany przez magiczną Złotą Pisankę, aby dołączyć do Zajęczej Akademii i rozpocząć trening Mistrza i wspólnie ze swoimi przyjaciółmi przeżywa wiele ciekawych przygód. Film, który dzieci obejrzały niesie ze sobą głębokie przesłanie- uczy jak ważna jest tolerancja, przyjaźń i wiara w siebie. Wspaniały film swoją fabułą i akcją przeniósł dzieci w niesamowite miejsca. W drodze powrotnej dzieci dzieliły się swoimi pozytywnymi wrażeniami. Wycieczka wzbogaciła dzieci o nowe, ciekawe doświadczenia.
/Agnieszka Charytonow, Beata Środa, Joanna Baczyńska/

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia ukazują dzieci z grupy II, III, IV z naszego przedszkola, w kinie w HDK podczas oglądania seansu filmowego pt. „Zając Max: Misja pisanka”.

 

LEON, GRZEŚ I MIKOŁAJ LAUREATAMI KONKURSU RECYTATORSKIEGO "OJCZYSTE SŁOWO" W JĘZYKU BIAŁORUSKIM NA SZCZEBLU REJONOWYM I CENTRALNYM

Dnia 1 kwietnia 2022r. w Hajnowskim Domu Kultury odbyły się eliminacje rejonowe 50 konkursu recytatorskiego w języku białoruskim "Ojczyste słowo". Nasze przedszkole reprezentowało 3 dzieci , które zajęły czołowe miejsca i tym samym zakwalifikowały się do eliminacji centralnych w Bielsku Podlaskim, które odbyły się 8 kwietnia 2022r. Oto nasze osiągnięcia: III miejsce zdobył Leon Parafiniuk w eliminacjach centralnych w Bielskim Domu Kultury; Grzegorz Smoktunowicz (I miejsce) Mikołaj Sirocki (II miejsce), Leon Parafiniuk (III miejsce) w eliminacjach rejonowych w Hajnowskim Domu Kultury. Celem konkursu jest: rozwijanie u dzieci zainteresowań nauką języka białoruskiego, jego żywym słowem artystycznym a także popularyzacja twórczości w języku białoruskim. Serdecznie gratulujemy naszym przedszkolakom.
/A. Charytonow, E. Kazimiruk/

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia ukazują dzieci podczas konkursu recytatorskiego "Ojczyste słowo" w języku białoruskim w HDK i BDK.

 

Udział dzieci z grupy II, III, IV i V w spektaklu teatralnym online „Koziołek Matołek”

„Koziołek Matołek” jest adaptacją komiksu autorstwa K. Makuszyńskiego i M. Walentynowicza. Przedszkolaki obejrzały spektakl na żywo w transmisji iTeatru w wykonaniu Zespółu Teatru Lalki i Aktora w Łomży. Tytułowy Koziołek wyrusza w podróż w poszukiwaniu Pacanowa. Odwiedza różne miejsca, przeżywa niezwykłe oraz pouczające przygody. Po drodze poznaje ciekawe historie i postacie. W czasie wędrówki wpada w tarapaty i mierzy się z własnymi słabościami i lękami. Pomimo trudności ani na chwilę nie opuszcza go optymizm i poczucie humoru. Koziołek potrafi zamienić swoje kłopoty w zabawę i zawsze budzi wokół siebie radość, a zarazem uczy, że wytrwałość oraz chęć zdobywania wiedzy pomagają w osiągnięciu celu. Do Pacanowa nie dociera. Szczęścia będzie szukał nadal. Historia z przymrużeniem oka, będąca „kartką ze starej fotografii”, pełna zwrotów akcji, wykorzystująca rozmaite środki scenicznego wyrazu.
/Beata Środa, Justyna Rybarczuk, Małgorzata Palenceusz, Bartara Kiślak, Agnieszka Charytonow, Joanna Baczyńska/

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy II, III, IV i V oglądające spektakl teatralny online pt. "Koziołek Matołek".

 

DZIEŃ SPORTU W GRUPIE II

Tegoroczny Dzień Sportu w grupie II był okazją do zdrowej aktywności, nabywanie wiary we własne siły i możliwości oraz wzbogacanie przeżyć poprzez szlachetne współzawodnictwo rozwijania zainteresowań sportowych oraz przypomnienia nazw dyscyplin letnich i zimowych. Wychowankowie musieli wykazać się zwinnością, skocznością oraz celnością w czasie pokonywania torów przeszkód oraz zabawy ruchowej przy muzyce. Każde dziecko znalazło tego dnia coś miłego, atrakcyjnego, ekscytującego dla siebie. Jednocześnie wychowankowie poprzez udział w tych różnorodnych zadaniach kształtowali świadomość własnego ciała, orientację w przestrzeni, szybkość, gibkość oraz pomysłowość. /Beata Środa/

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy II uczestniczące w zabawach sportowych z okazji Dnia Sportu.

 

„TYGRYSKI” ZAKADAJĄ ZIELONY OGRÓDEK

„Na parapecie skrzynek bez liku,
trochę nasionek, trochę słoików.
Każdy przedszkolak sadzi i sieje,
i co dzień patrzy, co się tam dzieje.
Pilnuje, żeby nie były suche,
a potem zbiera szczypior, rzeżuchę.
Myje i sieka na kanapeczki
zdrowe roślinki z własnej grządeczki”

Dzieci z grupy II aktywnie uczestniczyły w zajęciach przyrodniczych, których celem było wzbogacenie wiedzy dotyczącej hodowania wybranych roślin, wyrabianie nawyków zdrowego odżywiania oraz praca zespołowa. Z otrzymanego od Pani Wiosny listu, dzieci dowiedziały się o czekających je w tym dniu ciekawym zadaniu - założeniu zielonego ogródka w swojej przedszkolnej sali. W tym celu z dużym zainteresowaniem przyglądały się zgromadzonym przedmiotom (pojemniki, doniczki, podstawki, słoiki, łopatki), a także nasionom i cebulkom. Przed przystąpieniem do pracy poznały również warunki, jakie potrzebują rośliny do wzrostu. Po dokładnym omówieniu i pokazie poszczególnych czynności przez nauczyciela dzieci samodzielnie siały rzeżuchę w pojemniczkach wyłożonych watą, sadziły cebulkę w doniczkach z ziemią. Założyły także hodowlę fasoli kładąc nasiona na gazie w słoiku z wodą. W ten sposób czterolatki będą miały okazję obserwować różnicę w ich kiełkowaniu i wzroście. Na koniec zostały ustalone dyżury przy pielęgnacji roślin. Gdy wyrosną, będą bogatym źródłem witamin i zdrowym dodatkiem do kanapek. /Beata Środa/

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci z grupy II, które aktywnie uczestniczą w zajęciach przyrodniczych, czyli w założeniu zielonego ogródka w swojej przedszkolnej sali.

 

Zielony kącik w grupie IV

Przedszkolaki zainteresowane tematem wiosny i zmianach jakie zachodzą w przyrodzie postanowiły 6.04.2022r. założyć kącik przyrody. Dzieci przyniosły do przedszkola różne nasionka i rośliny. Po omówieniu etapów siania, nasi milusińscy z zapałem przystąpiły do sadzenia, cebuli, rzeżuchy, cyni itp. Przedszkolaki doskonale wiedziały o podstawowych zasadach pielęgnacji roślin. Wiedziały również, że do wzrostu roślin potrzebna jest nie tylko woda, ale także słoneczko. „Zielony kącik” jest ważnym elementem dekoracyjnym i dydaktycznym w przedszkolu. Jest miejscem prowadzenia wielu doświadczeń i eksperymentów, dzięki którym dzieci zdobywają i wzbogacają swoją wiedzę. Dzięki kącikowi przyrody dzieci poznają pory roku, walory estetyczne przyrody, a także kształtowana jest w nich opiekuńcza postawa wobec roślin.
/Małgorzata Palenceusz, Agnieszka Charytonow/

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widzimy dzieci z grupy IV podczas siana roślin.

 

"Króliczki i Puchatki" na wycieczce w Straży Pożarnej

W miesiącu marzec 2022r. dzieci z grupy "Króliczki" i "Puchatki" wybrały się na wycieczkę do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce. Przedszkolaki brały udział w zajęciach przeprowadzonych w sali edukacyjnej "Ognik". Dzieci były bardzo zainteresowane zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem przeciwpożarowym, obejrzały krótkie bajki edukacyjne i dowiedziały się na czym polega praca strażaka. Przedszkolaki nauczyły się jak prawidłowo wezwać służby ratunkowe, poznały ubiór strażaka oraz sprzęt i pojazdy ratownicze. Bardzo dziękujemy panu strażakowi, który przeprowadził zajęcia, za bardzo ciekawie spędzony czas. Przedszkolaki zapamiętają na zawsze, że z ogniem nie ma żartów.
/Małgorzata Palenceusz, Barbara Kiślak, Agnieszka Charytonow/

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z grup: IV i V w Państwowej Straży Pożarnej.

 

Artystyczne spotkanie „Muzycznym szlakiem Hajnówki” w HDK

W dniu 29.03.2022 r. dzieci z grup II, III i IV wybrały się na wycieczkę do Hajnowskiego Domu Kultury. Przedszkolaki uczestniczyły w godzinnym artystycznym spotkaniu „Muzycznym szlakiem Hajnówki”, biorąc udział w zabawach łączących w sobie elementy muzyki, tańca i plastyki, a tematyką nawiązujących do historii, tradycji i walorów naszego miasta.
/Joanna Baczyńska, Beata Środa, Małgorzata Palenceusz, Agnieszka Charytonow/

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z grup II, III i IV w HDK, które uczestniczą w zabawach tanecznych prowadzonych przez panią Martę Gredel.

 

Wycieczka do sklepu zoologicznego u Kangurków

W tygodniu poświęconym tematyce zwierząt, przedszkolaki z grupy "Kangurków" wybrały się na wycieczkę do sklepu zoologicznego. Celem tej wyprawy było rozwijanie właściwej postawy wobec zwierząt, a także ich bezpośrednia obserwacja. Na miejscu czekały na nas panie, które wprowadziły dzieci w świat zwierząt i przybliżyły ich zwyczaje, tryb życia i odżywiania. Dzieci obejrzały także różnorodne akcesoria do pielęgnacji zwierząt. Każde dziecko teraz wie, że opieka nad zwierzętami to trudna i odpowiedzialna praca. Dla naszych przedszkolaków była to bardzo pouczająca wycieczka. /Joanna Baczyńska, Justyna Rybaczuk/

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy "Kangurków" w sklepie zoologicznym.

 

Kangurki obchodzą Światowy Dzień Wody

„Dziś w przedszkolu mamy modę,
dzieci oszczędzają wodę.
Wszyscy zawsze pamiętają:
krany mocno zakręcają,
aby woda nie kapała
i do zlewu uciekała.”

Dnia 28 marca w naszej grupie odbyły się zajęcia związane z obchodami Światowego Dnia Wody. Tego dnia przedszkolaki dowiedziały się w jaki sposób mogą podczas codziennych czynności oszczędzać wodę, zarówno w przedszkolu, jak i w domu. Zajęcia połączone były ze świetną zabawą. Dzieci wieloma zmysłami doświadczały kontaktu z wodą i eksperymentowały z nią. Obserwowały, które przedmioty pływają, a które toną w wodzie, która z substancji rozpuszcza się w niej najłatwiej. Każde dziecko chciało być pomocnikiem Pani przy tak ciekawych eksperymentach! Zadania przeplatane były muzyką i zabawami ruchowymi. Wszystkie przedszkolaki zgodnie stwierdziły, że woda jest niezbędnym źródłem życia i należy o nią dbać! /Justyna Rybaczuk, Joanna Baczyńska/

Opis galerii zdjęć: Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy "Kangurki", które uczestniczą w doświadczeniach i eksperymentach z wodą w ramach Światowego Dnia Wody.

 

Rekrutacja na rok szkolny 2022/2023

Informuję, że rekrutacja na rok szkolny 2022/2023 do Przedszkola Nr 2 im. Kubusia Puchatka będzie trwała od 1 do 31 marca 2022 roku. Dokumenty do pobrania znajdują się poniżej w załącznikach oraz w zakładce REKRUTACJA.

Dyrektor Przedszkola Nr 2 im. Kubusia Puchatka
mgr Iwona Raszkiewicz

Załączniki do pobrania:

Rekrutacja do przedszkoli na rok szkolny 2022/2023 - Informacja dla Rodziców (pobierz plik pdf)

Uchwała w sprawie kryteriów rekrutacji (pobierz plik pdf)

Zarządzenie Nr 11/2022 Burmistrza Miasta Hajnówka z dnia 24 stycznia 2022 rok (pobierz plik pdf)

Wniosek o przyjęcie z załącznikami (pobierz plik pdf)

Deklaracja kontynuowania wychowania przedszkolnego (pobierz plik pdf)

Klauzula informacyjna RODO (pobierz plik pdf)

 

Wycieczka Puchatków na ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Słońca

W marcu Puchatki w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Słońca uczestniczyły w autobusowej wycieczce na ścieżkę przyrodniczo - edukacyjną zlokalizowaną na osiedlu Judzianka. Czekała tam na nich Pani leśnik z Nadleśnictwa Hajnówka, która opowiedziała wiele ciekawych informacji o lesie. Celem wycieczki było podniesienie świadomości ekologicznej oraz popularyzacja wiedzy na temat walorów przyrodniczych regionu Puszczy Białowieskiej. Dzieci poznawały przyrodę patrząc i słuchając. Obserwowały las, który kryje w sobie wiele ciekawych tajemnic. Poznały różnorodność szaty roślinnej lasu między innymi drzewa iglaste, liściaste i mchy, mogły zobaczyć też bagna. Udało się im także dostrzec na drzewie dzięcioła i usłyszeć świergot ptaków.
Na zakończenie dzieci podziękowały Pani leśnik za przekazane informacje, wręczając przygotowaną przez nich laurkę oraz wykonaliśmy wspólne pamiątkowe zdjęcie.
/Barbara Grosz, Barbara Kiślak/

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci z grupy Puchatki, uczestniczących w autobusowej wycieczce na ścieżkę przyrodniczo - edukacyjną zlokalizowaną na osiedlu Judzianka.

 

Projekt edukacyjny „Kim będę kiedy dorosnę? – Puchatki poznają zawody”

„Wszystkiego co naprawdę trzeba wiedzieć, nauczyłem się w przedszkolu – o tym jak żyć, co robić, jak postępować, marzyć i wyobrażać sobie lepszy świat.”

Dziecko od najmłodszych lat ma styczność z przedstawicielami różnych zawodów. Jednym ze sposobów poznawania pracy zawodowej dzieci są wycieczki organizowane do różnych zakładów pracy. W ich trakcie przedszkolaki mają możliwość bezpośredniego obserwowania czynności związanych z zawodem. Głównym więc powodem powstania projektu „Kim będę kiedy dorosnę?– Puchatki poznają zawody” była ciekawość poznawcza dzieci, przybliżenie wiadomości na temat wybranych zawodów oraz uświadomienie znaczenia pracy w życiu człowieka i wyrabianie szacunku do niej. Tego wszystkiego nauczyły się Puchatki. Dzieci odwiedziły warsztat samochodowy, fryzjera, kosmetyczkę, straż pożarną, salon optyczny „Okolarium”, Poradnię Rehabilitacji Leczniczej "Kinetica".
/Barbara Grosz, Barbara Kiślak/

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci z grupy Puchatki podczas wycieczek do różnych zakładów pracy.

 

Sówki obchodzą Światowy Dzień Wody

W poniedziałek w naszej grupie zrobiło się bardzo niebiesko, gdyż świętowaliśmy Światowy Dzień Wody. Przedszkolaki ubrane były na niebiesko. Uczestniczyły w zabawach badawczych i bliżej przyjrzały się wodzie. Poznały wędrówkę kropel wody i dowiedziały się skąd się bierze deszcz. Rozwiązały zagadki obrazkowe. Dowiedziały się, że wody mimo że jest dużo na świecie, to tylko nieznaczna jej część służy do picia. Na koniec wykonały pracę plastyczną.
/E.Horosz, E.Wasiluk/

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci z grupy "Sówki" uczestniczące w zabawach muzyczno-ruchowych z wykorzystaniem wody, materaca oraz niebieskiego materiału. Wykonują pracę plastyczną kropelki wody.

 

Światowy Dzień Wody w grupie IV

22 marca 2022r. przedszkolaki obchodziły Światowy Dzień Wody. Dzieci poznały znaczenie wody w życiu człowieka oraz uświadomiły sobie, ile dla każdego z nas znaczy woda. "Króliczki" uczestniczyły w konkursach, zabawach i eksperymentach z wodą. Wszystkie przedszkolaki już wiedzą, że woda jest niezbędnym źródłem życia i należy o nią dbać, a więc nie marnujmy WODY!
/Małgorzata Palenceusz, Agnieszka Charytonow/

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciu przedstawione są dzieci z grupy "Króliczki", które uczestniczą w zabawach z okazji Światowego Dnia Wody.

 

Pierwszy Dzień Wiosny

Leci pliszka spod kamyczka:
- Jak się macie, dzieci!
Już przybyła Wiosna miła,
Już słoneczko świeci!

W dniu 21 marca dzieci z naszego przedszkola świętowały Pierwszy Dzień Wiosny. Wszystkie grupy radośnie barwnym korowodem wspólnie z Marzanną i kwiatami przemaszerowały ulicami naszego miasta, na czele którego widniała Pani Wiosna. Mogliśmy w ten sposób pożegnać zimę i powitać wiosnę. Przedszkolaki chciały w ten sposób wyrazić swoją radość z przyjścia nowej pory roku.
/Wszystkie nauczycielki z poszczególnych grup/

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci z całego przedszkola maszerujące barwnym korowodem ulicami miasta z okazji Pierwszego Dnia Wiosny.

 

PRZEDSZKOLNA LEKCJA PATRIOTYZMU - KRÓLICZKI, PUCHATKI I KANGURKI NA SPOTKANIU Z ŻOŁNIERZAMI WP

21 marca 2022r dzieci z grup 5-6 latków z naszego przedszkola wzięły udział w spotkaniu z żołnierzami WP oraz pokazie sprzętu i uzbrojenia wojskowego 11 Mazurskiego Pułku Artylerii oraz jednostek towarzyszących tj. Obrony Terytorialnej, KPSP, KPP na parkingu przed Urzędem Miasta Hajnówka. Dzieci z dużym zainteresowaniem wysłuchały opowieści żołnierzy na temat służby wojskowej oraz obejrzały pokaz sprzętu wojskowego. Z jeszcze większą ciekawością i zachwytem spotkało się żołnierskie wyposażenie: kamizelka taktyczna, kuloodporna, hełm, plecaki, a nawet maski przeciwgazowe. Dzieci mogły obejrzeć, dotknąć i wsiąść do pojazdów wojskowych. Dla przedszkolaków była to ciekawa lekcja patriotyzmu, której celem było kształtowanie postaw obronnych i patriotycznych oraz wzmacnianie szacunku do symboli narodowych i wojskowych jak również historii i tradycji naszego kraju.
/Agnieszka Charytonow, Joanna Baczyńska, Barbara Grosz, Małgorzata Palenceusz, Justyna Rybaczuk, Barbara Kiślak/

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia ukazują dzieci z naszego przedszkola, które uczestniczą w spotkaniu z żołnierzami WP i pokazie sprzętu wojskowego. Na zdjęciach dzieci oglądają pojazdy wojskowe, wozy strażackie i policyjne oraz wyposażenie różnych służb mundurowych.
 

 

„Misiowe recepty na pozytywne myślenie” w grupie II

Przedszkolaki z grupy ,,Tygrysków” w ramach projektu edukacyjnego ,,Mały Miś w świecie wielkiej literatury” zrealizowały moduł IV –„ Misiowe recepty na pozytywne myślenie”. Zaczęliśmy zajęcia od rozmowy na temat dzisiejszego nastroju, dzieci podnosiły buzię wesołą i smutną , jak się okazało w grupie była zdecydowana większość dzieci wesołych. Pani Beata w ramach „Przedszkolnych spotkań z książką” przeczytała wiersz Anny Edyk pt. „Od złości do radości”. Obejrzeliśmy warsztaty literackie Misiowej Mamy i film ”Jak trenować pozytywne myślenie?”. Dzieci z wielkim zaangażowaniem utworzyły swój wymarzony ,,Plan dnia w przedszkolu”. Dzięki takiej aktywności uczyły się planowania i zarządzania czasem. Przedszkolaki rozwijały także sprawność ruchową oraz wyobraźnię, ilustrując ruchem opowieść ruchową Misiowego Wujka Maćka. Z niecierpliwością czekamy na kolejne zadania od Misiowej Mamy. /Beata Środa/

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach są dzieci uczestniczące w zajęciach edukacyjnych z realizacji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”.

 

Pierwsza wycieczka autobusowa 3 latków

16 marca najmłodsza grupa dzieci z przedszkola wybrała się na wycieczkę do Straży Pożarnej w naszym mieście. Dzięki życzliwości Panów Strażaków przedszkolaki mogły z bliska obejrzeć samochody i sprzęt pożarniczy. W trakcie zajęć edukacyjnych w sali "Ognik" dzieci dowiedziały się dużo o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy strażaka. Z dużym zainteresowaniem obejrzeli strój strażaka do gaszenia pożaru. Zrozumiały, że strażak pomaga nie tylko w czasie pożaru, ale bierze również udział w akcjach ratowniczych np. w czasie wypadku drogowego. Dzieci miały możliwość obserwacji zjazdu strażaków do akcji po metalowej rurze. Z ogromnym entuzjazmem dzieci obserwowały wóz strażacki ze specjalnym podnośnikiem, przeznaczonym do akcji na dużych wysokościach. Z wycieczki przedszkolaki wróciły pełne niezapomnianych wrażeń i wspomnień.
Składamy serdeczne podziękowania Pracownikom Straży Pożarnej za umożliwienie naszym dzieciom poznania zawodu strażaka z bliska.
/E.Wasiluk, E.Horosz/

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach dzieci uczestniczą w zajęciach edukacyjnych, obserwują wóz strażacki, znajdują się w sali informacyjnej, oglądają strój strażaka.

 

Święto Królowej Nauk – Dzień Matematyki u Puchatków

Matematyka otacza nas wszędzie i okazuje się, że ma swoje święto, które przypada na 14 marca. To okazja do zaakcentowania ogromnej roli tej dziedziny nauki w życiu człowieka. Aby uczcić ten dzień w grupie Puchatków zorganizowany został Dzień matematyki. Matematyką można się bawić i rozwijać różne umiejętności. Dzieci przekonały się o tym podczas wspólnych zabaw i gier. /Barbara Grosz/

Opis galerii zdjęć:
Na pierwszych pięciu zdjęciach widać dzieci rzucające dużą kostką do gry i przeliczające kropeczki. Kolejne zdjęcia ukazują dzieci w grupach siedzące na dywanie i układające rosnąco kartoniki z cyframi. Dzieci dobierają do cyferek odpowiednią liczbę przedmiotów, przeliczają przedmioty. Dzieci kolorują ćwiczenie matematyczne.

 

"Sówki" zakładają ogródek warzywny w sali

Nic tak nie powala poczuć, że wiosna jest już z nami, jak obserwacja budzącej się do życia przyrody. Dlatego dzieci wspólnie z paniami postanowiły założyć zielony ogródek w sali. Przed przystąpieniem do pracy przedszkolaki poznały warunki potrzebne roślinom do wzrostu. Po dokładnym omówieniu i pokazie poszczególnych czynności przez nauczyciela, dzieci samodzielnie siały rzeżuchę w pojemnikach, które wcześniej napełniły ziemią. Następnie posadziły cebulkę. Podlane nasiona i cebulki dzieci umieściły w kąciku przyrody. Z dumą patrzyły na efekt wspólnej pracy. /E.Wasiluk/

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci z grupy Sówki, które sieją nasiona i cebulkę. Następnie posadzone warzywa podlewają.

 

DZIEŃ KOBIET W GRUPIE „KRÓLICZKÓW” Z FUNDACJĄ „ONI TO MY”

8 marca obchodzimy międzynarodowy Dzień Kobiet. Do świętowania przyłączyły się również dzieci z grupy „Króliczki” z fundacją ”ONI TO MY”. Panie z fundacji: Natalia i Alina przeprowadziły ciekawe warsztaty mydlarskie podczas których dzieci poznały sposób powstawania mydła. Przedszkolaki samodzielnie wykonywały pachnące, kolorowe kosteczki - do wyboru miały kilkanaście wzorów mydełek, wspaniałe owocowe i kwiatowe zapachy, niesamowite ozdoby glicerynowe, które zatapiały w swoim mydełku. Własnoręcznie wykonane mydełka na koniec warsztatów zostały starannie zapakowane i wręczone kochanym mamom z okazji „Dnia Kobiet”. Był to naprawdę wspaniały dzień w naszym przedszkolu.
/Agnieszka Charytonow, Małgorzata Palenceusz/

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia ukazują dzieci z grupy „Króliczki” podczas warsztatów mydlarskich przeprowadzonych przez fundację „ONI TO MY”.

 

Tłusty czwartek „Kangurki” i „Króliczki" z wizytą w cukierni

Głównym zwyczajem w Tłusty Czwartek jest oczywiście zajadanie się pączkami. Grupa „Kangurki” i „Króliczki” kultywując tradycję z okazji tego dnia wybrała się do pobliskiej cukierni EMMA. Zakupiliśmy tam pyszne pączki z marmoladą, które jeszcze bardziej osłodziły nam ten najsłodszy dzień w roku. Wyjście do cukierni dla małych smakoszy nie było tylko słodką niespodzianką, ale także okazją do przypomnienia sobie zasad obowiązujących podczas wyjść poza teren przedszkola oraz umiejętnego zachowania się w miejscach publicznych. Była to wspaniała przygoda, uwieńczona pysznym słodkim poczęstunkiem. Uśmiechnięci i zadowoleni wróciliśmy do przedszkola.
/Justyna Rybaczuk, Joanna Baczyńska, Małgorzata Palenceusz, Agnieszka Charytonow/

Opis galerii zdjęć: Zdjęcia przedstawiają dzieci z grupy „Kangurki” i „Króliczki” podczas pobytu w cukierni Emma.

 

Realizacja ogólnopolskiego programu "Czyste powietrze wokół nas" w grupie trzeciej i czwartej

W tym roku nasze przedszkole we współpracy z Państwową Stacją Sanitarno - Epidemiologiczną w Hajnówce po raz kolejny przystąpiło do programu edukacyjnego „Czyste powietrze wokół nas”. Celem programu było:
- wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymu;
- zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów;
- wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich;
- zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego.

Program realizowany był od 21.02.2022r do 25.02.2022r, brały w nim udział 2 grupy przedszkolne: gr. III „Kangurki” i IV „Króliczki".
W ramach realizacji programu w grupach dzieci 5- letnich  został przeprowadzony cykl pięciu zajęć dydaktycznych o tematyce antynikotynowej, które pozwoliły dzieciom poznać czynniki mające wpływ na zdrowie, dostrzec szkodliwość palenia tytoniu i skutki działania dymu tytoniowego na organizm człowieka. Realizując zajęcia dzieci obserwowały źródła dymu podczas wycieczki. Ozdabiały postać Dinka - techniką wydzierania papieru, kolorowały kwiaty, poszukiwały tabliczek „Zakaz palenia”, samodzielnie projektowały zawieszki „Nie pal przy mnie, proszę”, które zabrały do domów. Przedszkolaki słuchały piosenki o zielonym Dinku, który nie lubi palaczy i ucieka przed dymem, rozwiązywały zagadki. Obejrzały prezentacje multimedialną pt: "Szkodliwość dymu". Bawiły się w zabawę, podczas której przy dźwiękach muzyki relaksacyjnej pokazywały jak zachowują się kwiaty oddychające świeżym, czystym powietrzem, a jak te przy których ktoś nagle zapalił papierosa. Przedszkolaki bez problemu rozróżniały zagrożenia dla zdrowia związane z paleniem tytoniu i przebywaniem w obecności osób palących oraz bezbłędnie wymieniały zagrożenia dla środowiska związane z dymami przemysłowymi. Realizując program spotkaliśmy się z zadowoleniem dzieci, które bardzo chętnie uczestniczyły w proponowanych zajęciach.
/Joanna Baczyńska, Justyna Rybaczuk, Małgorzata Palenceusz, Agnieszka Charytonow/

Opis galerii zdjęć:
W galerii znajdują się zdjęcia dzieci z grupy III i IV, które uczestniczą w projekcie edukacyjnym „Czyste powietrze wokół nas”.

 

PODSUMOWANIE AKCJI "GÓRA GROSZA" 2021/2022 W NASZYM PRZEDSZKOLU

Już po raz XXII Towarzystwo Nasz Dom zoorganizowało akcję Góra Grosza. Jak co roku nasze przedszkole wzięło w niej udział. Efektem wychowawczym jest uświadomienie dziecku, że nawet 1 grosz może pomóc innym będącym w potrzebie. Góra Grosza jest lekcją empatii, zrozumienia, tolerancji oraz pokazuje, że choć jeden grosz nic nie może zmienić, to uzbierana Góra Grosza może przyczynić się do powstania wielu inicjatyw na rzecz dzieci. A najcenniejsze jest to, że to dzieci pomagają dzieciom, że to same dzieci mają wpływ na poprawę sytuacji swoich rówieśników. Celem akcji GÓRA GROSZA jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną. Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom za włączenie się do akcji i każdy symboliczny grosik.
Koordynatorki akcji: Agnieszka Charytonow, Barbara Kiślak

Opis galerii zdjęć:
W galerii znajdują się zdjęcia dzieci z wszystkich grup, które uczestniczą w Ogólnopolskiej akcji Góra Grosza w naszym przedszkolu.

 

„KANGURKI” W BIBLIOTECE

Dnia 24.02.2022 dzieci z naszej grupy udały się na wycieczkę do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce. Zdecydowana większość z nich była po raz pierwszy wśród tylu książek. Przedszkolaki zwiedzały bibliotekę z wielkim zainteresowaniem, przeglądały książki znajdujące się na pólkach. Na miejscu dowiedziały się jak można stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachowywać. Panie pracujące w bibliotece przybliżyły dzieciom literaturę dziecięcą, pokazały jak wygląda karta czytelnicza, opowiedziały o tym czego nie należy robić z książkami oraz co trzeba zrobić, żeby móc je wypożyczyć. Na zakończenie spotkania dzieci wysłuchały bajki „Ośla Skórka”. Każdy przedszkolak wyszedł z biblioteki z uśmiechem na twarzy i pełen wrażeń. Wielu z nich zadeklarowało chęć zapisania się do biblioteki.
/Joanna Baczyńska, Justyna Rybaczuk/

Opis zdjęć: Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy „Kangurki”, które siedzą na podłodze na kolorowych poduszkach, słuchają czytanej przez panią pracująca w bibliotece bajki „Ośla Skórka”.

 

Światowy dzień kota u "Sówek"

16 lutego obchodziliśmy nietypowe święto - „Święto kota”. W tym dniu wszystkie maluszki upodobniły się do swoich czworonożnych przyjaciół: dorysowując sobie wąsy oraz uszy. Następnie dzieci oglądały ilustracje przedstawiające różne koty, zapoznawały się z kocimi obyczajami oraz sposobami pielęgnacji kotów. Były też wesołe „kocie zabawy”, takie jak: koci spacerek, zabawy ruchowe przy piosenkach o kotach, wykonywanie różnorodnych zadań konkursowych: picie mleka z miseczki jak kotki, a także śpiewanie kocich piosenek. /E.Horosz, E.Wasiluk/

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci z grupy "Sówki" uczestniczące w zabawach ruchowych przy piosenkach, picie mleka z miseczki, segregacja obrazków kotów względem koloru i kształtu.

 

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego u Puchatków

Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego grupa 6-latków odwiedziła Czytelnie dla dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce, w której brali udział w lekcji bibliotecznej. Dzieci wspólnie zastanawiały się, czy język polski jest trudnym czy łatwym językiem. Wysłuchały prezentacji na temat dnia języka ojczystego; poznały litery, które występują wyłącznie w języku polskim, czyli znaki diakrytyczne: ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ź, ż. Dowiedziały się także, że istnieją też gwary i odmiany języka, a także zapożyczenia. Wysłuchały fragmentów tekstów z książki M. Strzałkowskiej pt. "Wierszyki łamiące języki" oraz A. Frączek pt. "Banialuki do zabawy i nauki". Na zakończenie 6-latki zwiedziły wypożyczalnię dla dzieci, poznały księgozbiór oraz zostały zaproszone do przyjścia z rodzicami i zapisania się do biblioteki.
/Barbara Grosz, Barbara Kiślak/

Opis zdjęć:
Dzieci siedzą na podłodze na okrągłych poduszkach, słuchają czytanych książek przez panią pracującą w bibliotece. Dzieci oglądają zbiory książek w wypożyczalni.

 

Bajka muzyczna „CO TO JEST RYTM? – opowieści Kłapouchego

21 lutego wszystkie dzieci z naszego przedszkola mogły obejrzeć Bajkę muzyczną „CO TO JEST RYTM? – opowieści Kłapouchego. Audycja opowiadała o różnych rodzajach rytmu i o tym jak bardzo jest on potrzebny muzyce, a także, jak istotna jest rola w utworach przeznaczonych do tańca np. walca, polki, samby itd. Głównym bohaterem był Kubuś Puchatek, Tygrysek i Prosiaczek, którzy prowadzą ze sobą żywą rozmowę, coś sobie opowiadają, dyskutują, tylko Kłapouchy nic nie mówi i wydaje się, że zupełnie nie jest zainteresowany tematem. Jednak w dalszej części przedstawienia okazuję się, że to właśnie Kłapouchy ma najwięcej do opowiedzenia…Podczas oglądania przedszkolaki mogły też potańczyć.

/Nauczycielki wszystkich grup/

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci podczas oglądania audycji muzycznej

 

Dzień Kota w grupie II

W grupie II obchodziliśmy nietypowe święto „Światowy Dzień Kota”. Wszystkie dzieci upodobniły się do czworonożnych przyjaciół, ubierając się na czarno i nakładając na głowę typowe dla kotków uszka. Dzieci oglądały książki o tych tajemniczych zwierzętach, zapoznały się z kocimi obyczajami oraz sposobem pielęgnacji i opieki jakiej wymagają. Były też wesołe „kocie zabawy” przy znanych piosenkach :"Uciekaj myszko ", „My jesteśmy kotki dwa”, „Wlazł kotek na płotek” . Był konkurs „Kto szybciej zje myszkę” oraz quiz „Z jakiej bajki pochodzą te koty?”. Na koniec wykonano pamiątkowe zdjęcie. Celem obchodów tego dnia było podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka oraz zwrócenie uwagi ludzi na los porzuconych i bezdomnych zwierząt. /Beata Środa/

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy „Tygrysków” podczas uroczystości grupowej z okazji Dnia Kota.

 

Projekt edukacyjny „Bezpieczna zima” w grupie II

W grupie II był realizowany projekt pt. „Bezpieczna zima”. Zimą można się świetnie bawić – lepić bałwany, rzucać śnieżkami, jeździć na sankach, łyżwach i nartach. Jednak żeby zabawa skończyła się dobrze należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Od najmłodszych lat należy rozmawiać z dzieckiem o bezpieczeństwie, o zasadach jakie panują podczas zabawy na śniegu. Profilaktyka stosowana w przedszkolu poprzez realizację tematyki o bezpieczeństwie zimą jest bezwzględnie potrzebna. Ukazywanie niebezpieczeństw dla dzieci, jakie się zdarzają mają na celu uwrażliwienie ich na bezpieczeństwo podczas zabaw i zachowanie ostrożności. Podczas realizacji projektu ustaliliśmy zasady i miejsca bezpiecznej zabawy na śniegu i lodzie. Dzieci zostały zapoznane z numerami alarmowymi do jednostek specjalistycznych oraz z sytuacjami wymagającymi ich interwencji i pomocy. „Tygryski” uczyły się zasad udzielania pierwszej pomocy. Poza tym przedszkolaki poznały zimowe piosenki i zabawy ruchowe, wykonały prace plastyczne nt. „Bałwanek”. Wszyscy świetnie się bawili. Zapraszam do galerii. /Beata Środa/

Opis galerii zdjęć:
W galerii znajdują się zdjęcia dzieci z grupy „Tygrysków”, które uczestniczą w projekcie "Bezpieczna zima".

 

Światowy Dzień Kota w grupie III

„Ma futerko jak aksamit, czasem gania za myszkami, lubi wspinać się na płoty, tak jak wszystkie inne… KOTY”. 
To właśnie one 16 lutego były głównymi bohaterami zajęć w naszej grupie. Tego dnia wszystkie przedszkolaki upodobniły się do czworonożnych przyjaciół, przebrały się w kocie kostiumy. Spotkanie rozpoczęło się wspólną zabawą. Pluszowy kotek trzymany przez Panią Justynę witał wszystkie dzieci „Miauczy kotek miau z dziećmi się przywitać chciał”. Przedszkolaki podając sobie kotka z rąk do rąk, witały się z nim naśladując jego głos (miau, miau). Bawiły się w polowanie na myszy, rozwiązywały zagadki. Aktywnie uczestniczyły w zabawie w formie opowieści ruchowej: miaucząc, robiąc koci grzbiet i chlipiąc mleko. Największą radość sprawiła jednak  wizyta interaktywnego kota. Wszyscy marzyli o pogłaskaniu milutkiego pluszowego zwierzaczka. Po zabawie dzieci zostały zaproszone na szklaneczkę pełną mleczka -picie mleka przez słomkę.  Miłym akcentem podsumowującym wspólne zabawy było pozowanie do pamiątkowego zdjęcia. Pozdrawiamy, miau, miau, miau!
/Justyna Rybaczuk, Joanna Baczyńska/

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy Kangurki podczas uroczystości grupowej z okazji Dnia Kota.

 

DZIEŃ KOTA W GRUPIE IV

Dzieci z grupy "Króliczki" obchodziły nietypowe święto „Dzień kota”.  W tym dniu wszystkie przedszkolaki upodobniły się do swoich czworonożnych przyjaciół, zakładając przygotowane wcześniej kocie maski. Następnie dzieci wysłuchały opowiadania o chorym kotku a później uczyły się w jaki sposób opiekować się tymi zwierzętami, oglądały książeczki, zapoznawały się z kocimi obyczajami oraz sposobami pielęgnacji kotów. Były też wesołe „kocie zabawy”, takie jak: koci spacerek, rozwiązywanie zagadek, wykonywanie różnorodnych prac plastycznych, recytowanie wierszy i śpiewanie kocich piosenek. Celem obchodów tego dnia było podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka oraz zwrócenie uwagi ludzi na los porzuconych i bezdomnych zwierząt. Mimo, iż na przestrzeni lat spotykały je różne losy, dziś są coraz bliższe ludziom.
/Agnieszka Charytonow, Małgorzata Palenceusz/

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy Króliczków podczas uroczystości grupowej z okazji Dnia Kota.

 

URODZINY KUBUSIA PUCHATKA - PATRONA NASZEGO PRZEDSZKOLA

W dniu 24 stycznia świętowaliśmy kolejne Urodziny Kubusia Puchatka - patrona naszego przedszkola. Zabawę urodzinową rozpoczęliśmy od powitania zebranych gości i zagadek dotyczących przyjaciół ze Stumilowego Lasu.
Kolejnym punktem spotkania były zabawy muzyczno – ruchowe z wesołym Tygryskiem m.in. „Hupaj siupaj”, „Do góry i na dół”, „Piosenka Mai”. Dzieci miały okazję doskonalić poczucie rytmu i słuchu muzycznego. Rozwijały wyobraźnię i pamięć muzyczną, usprawniały koncentrację uwagi i koordynację wzrokowo – słuchowo – ruchową. Bez wątpienia ta część spotkania pokazała, że ruch i muzyka sprzyjają dobrej zabawie oraz dobremu samopoczuciu, a co za tym idzie – zdrowiu.
Na zakończenie, złożyliśmy bajkowemu niedźwiadkowi życzenia, zaśpiewaliśmy „Sto Lat” oraz spróbowaliśmy przepysznego tortu.
To był dzień pełen wrażeń, uśmiechu oraz wspólnej zabawy. 

Dyrektor Przedszkola nr 2 im. Kubusia Puchatka w Hajnówce: mgr Iwona Raszkiewicz oraz nauczycielki: Beata Środa, Ewa Horosz, Małgorzata Palenceusz

Opis galerii zdjęć:
W galerii zdjęć widoczne są dzieci z poszczególnych grup: I „Sówki”, II „Tygryski” oraz IV „Króliczki” wraz z Paniami oraz Panią dyrektor Iwoną Raszkiewicz, którzy uczestniczą w obchodach urodzin Kubusia Puchatka – patrona naszego przedszkola. Na pierwszym zdjęciu Pani dyrektor Iwona Raszkiewicz wraz z nauczycielkami rozpoczynają urodziny od powitania gości, czyli naszych przedszkolaków. Kolejne zdjęcia pokazują dzieci wraz z paniami uczestniczących w zabawach muzyczno – ruchowych z przyjaciólmi Kubusia Puchatka prowadzonych przez Panie. Ostatnie zdjęcie pokazuje zakończenie urodzin, w trakcie których wszyscy odśpiewaliśmy naszemu solenizantowi głośne „Sto lat!” , a Pani dyrektor Przedszkola Nr 2 im. Kubusia Puchatka Iwona Raszkiewicz pokroiła pyszny tort dla przybyłych gości.

 

WALENTYNKI W GRUPIE „SÓWKI”

„Mam serduszko, wielkie serce, spójrz jakie czerwone.
Kogo kocham, kogo lubię, rzucę w jego stronę.
Ciebie kocham, Ciebie lubię, Ciebie pocałuję.
A czerwone dziś serduszko, wszystkim podaruję"

Dzień św. Walentego czyli popularnie tak zwane Walentynki są obchodzone w naszym kraju od niedawna. Prawie każdy wie, że 14 dzień lutego to święto zakochanych. Składamy życzenia wszystkim, wiemy, że kolor czerwony jest kolorem miłości. Nasze przedszkolaki wzięły udział w zabawach i tańcach związanych z walentynkami m. in.: szukały drugiej połówki serca,tańczyły z serduszkami,dobierały się w pary ,szukając takiego samego koloru serduszka. Na zakończenie tak sympatycznego spotkania każde dziecko otrzymało Walentynkę: pysznego lizaka. Dzień Walentynkowy w grupie Sówki minął w atmosferze radości i przyjaźni. /E.Horosz, E.Wasiluk/

Opis galerii zdjęć:
W galerii znajdują się fotografie dzieci z grupy I biorących udział w uroczystości z okazji Walentynek.

 

Walentynki w grupie II

14 lutego był dla grupy „Tygrysków” prawdziwym czerwonym dniem miłości i przyjaźni. Dzieci wzięły udział w różnych zabawach związanych z Walentynkami m.in.: szukały drugiej połówki serca, rozwiązywały zagadki dotyczące bohaterów bajek, bawiły się przy muzyce. Nie zabrakło oczywiście sercowych kolorowanek, spontanicznych emocji oraz pozytywnych uczuć. Na koniec tego czerwonego dnia każde dziecko otrzymało walentynkę: czekoladowe „Serduszko”.
/Beata Środa/

Opis galerii zdjęć:
W galerii znajdują się fotografie dzieci z grupy II biorących udział w uroczystości z okazji Walentynek.

 

Walentynki u Kangurków

Walentynki obchodziliśmy dnia 14 lutego. Tego dnia wszystkie dzieci ubrały się na czerwono, aby podkreślić wyjątkowość tej daty. Dla przedszkolaków ten szczególny dzień stał się świetną okazją do wspólnej zabawy. Poznały tradycje związane z tym świętem. Uczestniczyły w zabawie „Krążące serduszko” z pudełeczka w kształcie serca losowały karteczki z zadaniami do wykonania dla całej grupy. Rozwiązywały zagadki dotyczące bohaterów bajek, szukały serduszkowej pary, kodowały. Stojąc w kółeczku podawały sobie „Gorące serduszko”. Wiele radości sprawiła dzieciom zabawa z paskami bibuły, z których stworzyły wielkie serce miłości. Przedszkolaki wyklejały, rysowały i kolorowały serduszka, wykonywały laurki i prace plastyczne, by następnie wręczyć je jako walentynkę swoim kolegom, koleżanką oraz rodzicom. Dzień upłynął w miłej, radosnej atmosferze.
/Joanna Baczyńska, Justyna Rybaczuk/

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy Kangurów podczas uroczystości grupowej z okazji Walentynek.

 

Walentynki w grupie "Puchatków"

„Mam serduszko, wielkie serce, spójrz jakie czerwone.
Kogo kocham, kogo lubię, rzucę w jego stronę.
Ciebie kocham, Ciebie lubię, Ciebie pocałuję.
A czerwone dziś serduszko, wszystkim podaruję”

W lutym obchodziliśmy w grupie „Puchatków” Walentynki. W tym dniu dzieci ubrały się na czerwono, a dzień przepełniony był atrakcjami oraz pogadankami na temat znaczenia miłości i przyjaźni. Tego dnia dzieci wzięły udział w różnych zabawach związanych z walentynkami m.in.: szukały drugiej połówki serca, bawiły się balonami, celowały małymi kulkami z folii aluminiowej w sam środek dużego serca. Na koniec tego czerwonego dnia każde dziecko otrzymało walentynkę: pysznego lizaka. Był to dzień miłych wrażeń.
/Barbara Kiślak, Barbara Grosz/

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia ukazują dzieci uczestniczące w różnych zabawach z okazji obchodów Walentynek.

 

WALENTYNKI W GRUPIE „KRÓLICZKI”

14 lutego 2022r. Dzień Świętego Walentego był dla „Króliczków” prawdziwym, czerwonym dniem miłości i przyjaźni- to okazja do rozmowy o towarzyszących dzieciom uczuciach i o tym, że ważna jest życzliwość, sympatia i szacunek okazany drugiemu człowiekowi. Przedszkolaki opowiadały o miłości, o tym, kogo kochają, jak postępuje się wobec tych, których kochamy. Dzieci uczestniczyły w tematycznych zabawach ruchowych, dydaktycznych, plastycznych i integracyjnych, a we wszystkich zajęciach dominowały serduszka i kolor czerwony. To był naprawdę „dzień zakochanych” a dzieci wychodząc z przedszkola zabierały wykonane własnoręcznie walentynki dla najbardziej ukochanych osób w rodzinie.
/Agnieszka Charytonow, Małgorzata Palenceusz/

Opis galerii zdjęć:
W galerii znajdują się fotografie przedstawiające dzieci z grupy "Króliczki" podczas uroczystości "Walentynki". Na pierwszym zdjęciu widzimy dzieci na zdjęciu grupowym. Na następnych zdjęciach widzimy dzieci, które uczestniczą w zabawach muzyczno-ruchowych oraz wykonują „walentynkę” dla ukochanych osób.

 

Dzień Bezpiecznego Internetu u Puchatków

Bezpieczeństwo w sieci staje się coraz większym wyzwaniem. Zdalne lekcje, zdalna praca, wirtualne urzędy i sklepy – nasze życie przenosi się coraz bardziej do internetu i tym ważniejsze stają się wydarzenia, takie jak Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI).

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzimy w Polsce już po raz 18 - sty! Święto obchodzone jest w drugim dniu, drugiego tygodnia, drugiego miesiąca roku. W tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu wypada 8 lutego. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak i lokalnym. Obchodom święta towarzyszą liczne wydarzenia edukacyjne, które dążą do upowszechniania wiedzy dotyczącej problematyki bezpieczeństwa w internecie w szczególności dzieci i młodzieży.

Główny celem Dnia Bezpiecznego Internetu jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz:
- bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych,
- zaznajomienia rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online,
- promowania pozytywnego wykorzystywania internetu wśród wszystkich użytkowników sieci.

Puchatki na zajęciach poznały serię bajek pt. “Owca w sieci”, bajki te pokazują zagrożenia jakie mogą czyhać na dzieci w internecie ale również sposoby radzenia sobie z nimi.
/Barbara Grosz/

Opis galerii zdjęć:
Dzieci siedzą na dywanie i oglądają bajkę związaną z tematem zajęć, kolejne zdjęcia ukazują dzieci poznające na jakiej zasadzie działa sieć internetu, omawiane są zdjęcia z urządzeniami, które korzystają z internetu. Dzieci kolorują kolorowankę przedstawiającą logo tableta.

 

ZABAWY MUZYCZNO - RUCHOWE Z CHUSTĄ ANIMACYJNĄ W GRUPIE I "SÓWKI"

Chusta jest prostą, a zarazem intrygującą pomocą dydaktyczną. Przypomina kolorowy spadochron. Powstała poprzez zszycie kilku trójkątów z kawałków mocnego materiału w różnych kolorach. Ma kształt koła. Zabawa z chustą może przybierać różne formy, zawsze jednak dostarcza wielu wrażeń dzieciom. Może być wykorzystana w sali lub w plenerze, podczas pracy z każdą grupą wiekową. Kolorowa chusta daje wiele możliwości, trzeba tylko puścić wodze fantazji. Chusta ułatwia wzajemne poznawanie się, zapamiętanie imion oraz współdziałanie w grupie. Kolorowy i lekki spadochron pozwala organizować wiele zabaw integrujących grupę. Chustę można podrzucać, można się pod nią chować, można być na niej zakręconym i odkręconym, można po niej przetaczać przedmioty ku sobie. Wspaniały przyrząd do ćwiczeń ciała i ducha. Podczas zabaw z chustą dziecko:
- uczy się współdziałania w grupie,
- uczy się czekania na swoją kolej,
- doskonali spostrzegawczość i refleks,
- ćwiczy poczucie rytmu,
- czerpie wiele radości z zabawy.
Chusta jest doskonałym elementem do zabawy z mniejszymi dziećmi, bo pozwala wszystkim jednakowo się angażować.
/E.Horosz, E.Wasiluk/

Galeria zdjęć:
Na zdjęciach przestawione są dzieci z grupy I bawiące się z chustą animacyjną oraz dzieci trzymające w rękach instrumenty perkusyjne. Zdjęcia przedstawiają przedszkolaki uczestniczące w zabawach muzycznych i ruchowych.

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W GRUPIE „KANGURKI”

Babcie i Dziadkowie zajmują szczególne miejsce w serduszku każdego małego dziecka, dlatego ich święto w naszym przedszkolu obchodziliśmy uroczyście. W tym roku, ze względu na obowiązujące obostrzenia sanitarne, nie mogliśmy gościć naszych dziadków, jednak jak zawsze ten dzień był wyjątkowy, przepełniony miłością, radością i wdzięcznością. Przedszkolaki z grupy Kangurki pod kierunkiem swoich pań przygotowały dla Babci i Dziadka piękne laurki, słowno - muzyczne niespodzianki: piosenki, wiersze i życzenia. Występy dzieci zostały nagrane, powstał wspaniały filmik z ich występu, który można zobaczyć na grupowym Facebooku. Dzięki temu dziadkowie mieli możliwość obejrzenia programu artystycznego w swoich domach. Dziękujemy Wam kochane Babcie i Dziadkowie za wielkie serce, bezgraniczną miłość, dobroć i ciepło. Życzymy dużo, uśmiechu, zdrowia oraz długich lat życia.
/Justyna Rybaczuk, Joanna Baczyńska/

Opis galerii zdjęć
Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy Kangurków podczas uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka.

 

Dzień Babci i Dziadka u Puchatków

Babciu, Dziadku, chodźcie z nami.
Damy wam łąkę z kwiatami, ze skowronkiem.
Do wąchania, patrzenia...

A do łąki dodamy życzenia.
Nawet gdy się zachmurzy na niebie,
Nawet gdy się kłopotów nazbiera,
My uśmiechamy się do siebie zawsze.
Jak dziś, jak teraz!

/Barbara Grosz, Barbara Kiślak/

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci z grupy "Puchatków" podczas uroczystości Dnia Babci i Dziadka recytujący wiersze i wykonujący taniec.

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W GRUPIE KRÓLICZKÓW

21 stycznia 2022 roku za troskę, ciepły i serdeczny uśmiech, życzliwość oraz wyrozumiałość swoim dziadkom podziękowały przedszkolaki z grupy „Króliczki”- dzieci  przygotowały specjalny dla nich program artystyczny, recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły.  W ten sposób wnuczęta wyraziły swoją miłość i wdzięczność do ukochanych osób. Był to dzień niezwykły, dzień pełen wzruszeń, uśmiechów, radości. Kochanym Babciom i drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków jak w tym dniu. /Agnieszka Charytonow, Małgorzata Palenceusz/

Opis galerii zdjęć:
W galerii znajdują się fotografie przedstawiające dzieci z grupy "Króliczki", które w odświętnych strojach śpiewają piosenki, recytują wiersze oraz tańczą podczas uroczystości Dzień Babci i Dziadka.

 

BAL KARNAWAŁOWY W PRZEDSZKOLU

Wszyscy bawią się wspaniale, jak co roku w karnawale! Bal dla przedszkolaków to niezwykły, wyczekiwany dzień, w którym dzieci przeżywają mnóstwo pozytywnych wrażeń. Tak też było u nas. 20 stycznia 2022r. w naszym przedszkolu odbył się Bal karnawałowy. Wszystkie dzieci począwszy od maluszków aż po starszaki wyjątkowo grzecznie od samego rana czekały na naszego wyjątkowego gościa. Przyjście Świętego Mikołaja z wielkim workiem prezentów pozwoliło rozpocząć naszą zabawę. Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc wspólnie ze swoimi paniami w tańcach, licznych konkursach, zabawach ruchowych oraz tanecznych, które przeprowadził teatr „CoNieco” z Białegostoku.  W trakcie zabawy mieliśmy również okazję do skosztowania słodkich poczęstunków, przygotowanych przez rodziców naszych przedszkolaków za co serdecznie dziękujemy. Do domu dzieci wracały we wspaniałych humorach, dzieląc się z rodzicami swoimi przeżyciami. Wspomnienia z tego balu na długo pozostaną w naszej pamięci.

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci z wszystkich grup przedszkolnych podczas przedszkolnego balu karnawałowego.

 

Dzieci z grupy Puchatków realizowały projekt edukacyjny „Bezpieczne przedszkolaki zimą”

Celem projektu było poszerzanie wiadomości na temat bezpieczeństwa i zasad bezpiecznej zabawy zimą, utrwalanie zasad bezpiecznego uczestniczenia w ruchu drogowym w okresie zimowym oraz uświadamianie konieczności przestrzegania zasad bezpieczeństwa w sytuacji zagrożenia. Dzieci wykonały pracę plastyczną, uczestniczyły w zabawie badawczej „Po co dzieciom potrzebne są odblaski?”, quizie „Prawda czy fałsz”, zabawie z chustą animacyjną, która służyła nam za zamarznięty staw, czy jezioro na które oczywiście nie wolno wchodzić, jak się bezpieczniej bawić śnieżkami oraz utrwaliły zasady przechodzenia przez jezdnię.
/Barbara Kiślak, Barbara Grosz/

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach w galerii znajdują się fotografie dzieci z grupy „Puchatki”, które uczestniczyły w projekcie edukacyjnym „Bezpieczne przedszkolaki zimą”. Zdjęcia ukazują dzieci uczestniczące w różnych zabawach edukacyjnych i ruchowych.

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W GRUPIE „SÓWKI”

W przedszkolnym kalendarzu są dni, które wzbudzają ogromne, radosne emocje. To oczywiście święto Babci i Dziadka. Dziadkowie to wielki skarb dla wnuków, oni czynią ich dzieciństwo bardziej pełnym, udanym i szczęśliwym. Babcia i dziadek mają zawsze dla nich czas, umieją pocieszyć, są cierpliwi, zawsze rozumieją ich dziecięce rozterki, ale przede wszystkim bezgranicznie je kochają. Wnuczęta są dla nich radością życia. Dlatego, w podziękowaniu za ich wielkie serce, w dniu 21 stycznia 2022 roku dzieci z grupy „Sówki”przygotowały przepiękny występ. Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem odtwarzali swoje role. W ten sposób mogli podziękować za trud włożony w ich wychowanie. Dzieci zaprezentowały wiersze,piosenki i tańce. Na koniec wszystkie wnuczęta obdarowały swoich bliskich własnoręcznie przygotowanymi laurkami,muchami dla dziadków i prezentami. Atmosfera była uroczysta i pełna radości.
/E.Horosz,E.Wasiluk/

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach przedstawione są dzieci z grupy I, które obchodziły uroczystość Dnia Babci i Dziadka.

 

Dzień Babci i Dziadka w grupie II

„Babciu, dziadku coś Wam dam
Tylko jedno serce mam
A w tym sercu róży kwiat
Babciu, dziadku żyj 100 lat”

W dniu 21 stycznia w grupie II odbyła się uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka. Niestety w tym roku nie mogliśmy gościć dziadków w naszym przedszkolu pomimo, iż święto to na stałe wpisało się do kalendarza przedszkolnych uroczystości. Miniony rok był trudny, gdyż koronawirus w znacznym stopniu ograniczył nasze życie oraz wzajemne kontakty. Doświadczenia te pozwoliły nam  jeszcze bardziej docenić, jak wielkim skarbem jest babcia i dziadek. Świat się zmienia, ale nie zmienia się jedno - miłość babci i dziadka, za którą dzieci serdecznie chciały podziękować.
Wnuczęta  uczciły to święto przygotowanym programem artystycznym: recytując wiersze, śpiewając piosenki, składając dziadkom życzenia. Dzieci pamiętały, by podziękować za opiekę, cierpliwość i czas, jaki poświęcają im ukochana Babcia i Dziadek. Przygotowały laurki oraz upominki. Dopełnieniem uroczystości był słodki poczęstunek. Atmosfera była uroczysta i pełna radości. Kochani dziadkowie - jeszcze raz wszystkiego najlepszego !!!
Dla dziadków nagrany został filmy z uroczystości, który zamieszczono na stronie grupy na Facebooku. /Beata Środa/

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach przedstawione są dzieci z grupy II, które obchodziły uroczystość Dnia Babci i Dziadka.

 

DZIEŃ KUBUSIA PUCHATKA czyli „Puchatkowe” zabawy w grupie V

18 stycznia Puchatki z grupy V świętowały Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka, na który została zaproszona Pani Dyrektor oraz przedstawiciele Aresztu Śledczego w Hajnówce. Tego dnia w grupie królował Kubuś Puchatek i jego przyjaciele. Na początku przywitaliśmy zaproszonych gości i wyruszyliśmy w podróż do Stumilowego Lasu, a na nasze przedszkolaki czekały liczne zabawy muzyczno-ruchowe. Na zakończenie zrobiliśmy wraz z Panią Dyrektor i gośćmi wspólne zdjęcie i wszystkie dzieci mogły zdegustować pyszne ciasteczka polane miodem. Starszaki wraz z naszymi gośćmi bawiły się wspaniale.
/Barbara Grosz, Barbara Kiślak/

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach w galerii znajdują się fotografie dzieci z grupy „Puchatki”, które obchodziły Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka i uczestniczące wraz z przedstawicielami Aresztu Śledczego w Hajnówce w zabawach ruchowych.

 

Pomagamy ptakom przetrwać zimę

Śnieg zasypał pola, lasy.
Dokąd lecą głodne ptaki?
Kto je karmi po zamieci?
Kto?
Wiadomo- dzieci!

Kangurki z grupy III podczas styczniowych zajęć zapoznały się z tematem dokarmiania ptaków. Przedszkolaki dowiedziały się, że zima to trudny czas dla ptaków, dlatego należy im pomagać. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały utworu Barbary Szelągowskiej pt. „Zimowi pomocnicy”. Dowiedziały się czym można dokarmiać ptaki, a jaki pokarm im szkodzi. Poznały ptaki zimujące w Polsce , a także te których nie spotkamy zimą, bo odlatują do ciepłych krajów jak np. bocian. Brały udział w zabawach ruchowych : Coraz mniej gniazd, Z gniazda do gniazda, Ptaki w locie , Złap przekąskę. Samodzielnie złożyły i pomalowały drewniany karmnik dla ptaków oraz przygotowały smakołyki obtaczając mieszanką ziaren rolkę po papierze toaletowym posmarowanym smalcem. Na zakończenie wykonały dwie prace plastyczne. Zachęcamy wszystkie dzieci do dokarmiania ptaków i zakładania karmników na parapetach mieszkań.
/Justyna Rybaczuk, Joanna Baczyńska/

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy III podczas zajęć o dokarmianiu ptaków. Pierwsze to zdjęcie grupowe. Na drugim widać prace plastyczne wykonane prze dzieci. Kolejne zdjęcia przedstawiają dzieci składające i malujące drewniany karmnik oraz przygotowujące przysmak dla ptaków. Na następnych widać dzieci podczas różnych zabaw ruchowych.

 

Szczepienia dzieci i młodzieży w wieku 5-11 lat

Rozpoczynają się szczepienia dzieci w grupie 5-11 lat. Skierowania są wystawiane automatycznie przez system od 12 grudnia 2021 r. z chwilą ukończenia przez dziecko 5 roku życia. Szkoły i przedszkola mają obowiązek kształtować świadomość prozdrowotną dzieci i uczniów także w zakresie wpływu szczepień na ich zdrowie oraz odporność zbiorową. Włączając się w działania informacyjne. Więcej informacji na temat szczepień przeciw COVID-19 można uzyskać także:
- na stronach internetowych i w mediach społecznościowych Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego,
- na stronie internetowej http://www.gov.pl/szczepimysie
- na profilu #SzczepimySię,
- pod numerem infolinii 989.

Szczegółowe informacje znajdują się pod niżej podanym linkiem:
http://www.gov.pl/szczepimysie/dzieci-5-11


Dyrektor Przedszkola Nr 2 im. Kubusia Puchatka w Hajnówce

mgr Iwona Raszkiewicz

 

Hajnowskie Spotkanie z Kolędą Prawosławną 2022

Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas kolędowania. Dzieci z naszego przedszkola z grupy III, IV i V jako zespół "Perełki" brały udział w Koncercie Kolęd organizowanym w ramach „Hajnowskich Spotkań z Kolędą Prawosławną 2022”. Ze względu na sytuację epidemiczną tegoroczne wydarzenie odbyło się w formie zdalnej. Koncert można było posłuchać i zobaczyć na portalu internetowym cerkiew.pl
Bardzo dziękujemy dzieciom za wspaniały występ, a rodzicom za pomoc i zaangażowanie.
/Barbara Grosz, Agnieszka Charytonow, Eugenia Kazimiruk/

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci, które śpiewają kolędy.

 

Zimowe potrzeby ptaków

Króliczki z grupy IV podczas jednych ze styczniowych zajęć zapoznały się z tematem dokarmiania ptaków. Dzieci dowiedziały się, że zima to trudny czas dla ptaków, dlatego należy im pomagać. Króliczki z zainteresowaniem wysłuchały opowiadania pt. „Spotkanie w karmniku” i pięknie przeliczały goszczące w nim wróbelki. Dowiedziały się czym można dokarmiać ptaki i własnoręcznie wykonały karmnik dla ptaków. Poznały ptaki zimujące w Polsce i miały okazję do wysłuchania odgłosów jakie wydają. Na zakończenie przedszkolaki wykonały prace plastyczna „Ptaki w karmniku” i wspólnie zatańczyły przy piosence o głodnym ptaszku. Dzieci zgodnie obiecały, że podczas zimowych spacerów będą systematycznie uzupełniać zapasy w karmniku. Dokarmiając ptaki dzieci uświadamiają sobie, że bez ich pomocy wiele ptaków mogłoby nie przeżyć trudnych zimowych warunków. Jest to również doskonała okazja do kształtowania u dzieci poczucia odpowiedzialności oraz wrażliwości na losy zwierząt.
/Małgorzata Palenceusz, Agnieszka Charytonow/

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciu przedstawione są dzieci, które oglądają film edukacyjny o ptakach. Kolejne zdjęcie ukazuje dzieci uczestniczące w zabawach ruchowych. Dalsze zdjęcia pokazują jak dzieci wykonują karmnik dla ptaków z rolek po papierze i wywieszają go na przedszkolnym placu zabaw.

 

Świąteczne spotkanie z książką w grupie II

W czasie grudniowej przedświątecznej gorączki, nie zabrakło nam czasu na „Świąteczne spotkanie z książką”, w którym uczestniczyły dzieci z grupy „Tygrysków”. Dzieci wysłuchały wiersza „Renifer Rudolf”, który przeczytała im Natalka Nowik z grupy „Sówek” oraz bajki „Gwiazdka. Nie przeszkadzać!” Barbary Supeł w wykonaniu Pani Beaty. Dzieci były niezwykle zaciekawione i zasłuchane. Bardzo podobały się im bajka o świętach. Wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę „W oczekiwaniu na Mikołaja” oraz pastorałkę „Gdy święta są”. To spotkanie  wprowadziło wszystkich w radosny klimat zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
/Beata Środa/

Opis galerii zdjęć:
W galerii znajdują się fotografie dzieci z grupy „Tygrysków” uczestniczących w „Świątecznym spotkaniu z książką”.

 

"HEJ KOLĘDA, KOLĘDA..."- WSPÓLNE KOLĘDOWANIE

Dnia 11.01.2022 w naszym Przedszkolu pojawili się Kolędnicy-Wędrownicy, czyli wolontariusze z Korpusu Solidarności działający w ramach Stowarzyszenia Pocztówka w Hajnówce. To to samo, które z wolontariuszami i artystami organizuje Festiwal Wertep.
Tym razem artyści i wolontariusze z różnych stron świata kolędowali razem z przedszkolakami. Barwny i radosny korowód kolędników w przebraniach przyszedł do Przedszkola. Kolędnicy śpiewali kolędy polskie, białoruskie, ukraińskie, a także niemieckie, greckie, hiszpańskie, czy te z Katalonii. 
Te lokalne wraz z międzynarodową ekipą kolędników śpiewali, wszyscy najmłodsi chętnie przyłączyli się do kręcenia gwiazdą i tańczenia. Co ciekawe zagraniczni Kolędnicy-Wędrownicy nie znają ani polskiego, ani ukraińskiego czy białoruskiego. Kilka słów po polsku nauczyli się podczas swojego wolontariatu. Nauczyli się także „naszych" kolęd, a także uczyli się wzajemnie kolęd swoich kolegów i koleżanek. Całość wyszła wspaniale i zrobiła ogromne wrażenie na całej społeczności przedszkolnej . Poczuć można było międzynarodową atmosferę świąt. I to taką magiczną, podobną jak na Festiwalu Wertep, tylko w klimacie Bożego Narodzenia. Do zobaczenie za rok.
/Dyrektor Przedszkola nr 2 im. Kubusia Puchatka w Hajnówce - Iwona Raszkiewicz oraz nauczycielki wszystkich grup/

Opis galerii zdjęć :
Na zdjęciach widoczne są dzieci z poszczególnych grup przedszkolnych, wraz z kolędnikami - Wolontariuszami Korpusu Solidarności.

 

Pieczemy pierniczki w grupie IV ,,Króliczki ”

Ojej cóż za zapach
cynamon goździki,
coś mi się wydaje,
że ktoś upiekł pierniki.

Świąteczne pierniki
serduszka dzwoneczki,
kształty przeróżne
nawet gwiazdeczki. 

Święta tuż tuż, więc w naszym przedszkolu nadszedł czas na pieczenie i dekorowanie świątecznych pierniczków. Najpierw dzieci poznały składniki i sposób wykonania ciasta, a następnie po dokładnym umyciu rąk dzieci ochoczo zabrały się do pracy. Z przygotowanego przez Panie ciasta, wykrawały foremkami w świątecznych kształtach pyszne ciasteczka.
Następnie pierniczki zostały upieczone. Wspaniały zapach unosił się w całym przedszkolu i wprawił wszystkich w świąteczny nastrój.
/Małgorzata Palenceusz, Agnieszka Charytonow/

Opis galerii zdjęć:
W galerii zdjęć widoczne są dzieci z grupy "Króliczki ",Dzieci na zdjęciach wykonują i dekorują świąteczne pierniczki.

 

UDZIAŁ W AKCJI „BOMBKA DLA MUNDUROWYCH”

W grudniu 2021 roku nasze przedszkole wzięło udział w akcji „Bombka dla mundurowych” - czyli zbiórce świątecznych ozdób, które zawisną na drzewkach bożonarodzeniowych podczas wigilii zorganizowanej dla żołnierzy oddelegowanych do służby na wschodniej granicy. Cała społeczność przedszkolna przekazała na ten szczytny cel piękne świąteczne ozdoby choinkowe (bombki, łańcuchy, aniołki), które zostały przekazane organizatorom akcji podczas III Jarmarku Bożonarodzeniowego w Hajnówce. Dla nas to drobny gest, dla broniących granicy to namiastka rodzinnej, domowej atmosfery. Cieszymy się, że aż tyle udało się zebrać- ozdoby niewątpliwie będą cieszyć oko naszych żołnierzy broniących granicy dając namiastkę świątecznego klimatu. Dziękujemy Wam wszystkim za ten dar.
/Nauczycielki wszystkich grup/

Opis galerii zdjęć :
Na zdjęciach przedstawione są dzieci z grup przedszkolnych z pięknymi ozdobami świątecznymi na tle przedszkolnej choinki.

 

Realizacja projektu edukacyjnego „Magia Świąt Bożego Narodzenia” w grupie „Kangurki”

Święta Bożego Narodzenia są dla wszystkich ludzi, a zwłaszcza dla dzieci szczególnym przeżyciem.. W przedszkolu tak, jak w każdej rodzinie dzieci przygotowują się do świąt. Aby przedszkolaki mogły cieszyć się i przeżywać tę świąteczną atmosferę, opracowany został projekt edukacyjny „Magia Świąt Bożego Narodzenia”. Głównym jego celem było ukazanie dzieciom piękna Świąt Bożego Narodzenia poprzez przybliżenie tradycji i zwyczajów świątecznych. Dzieci zostały zainspirowane tematem projektu poprzez stworzenie kącika świątecznego w sali, wyeksponowanie kalendarza adwentowego, oglądanie ilustracji o tematyce świątecznej, czytania literatury dziecięcej oraz słuchania kolęd i pastorałek. Realizację projektu rozpoczęliśmy od rozmów na temat tradycji bożonarodzeniowych obchodzonych w domach rodzinnych. Dzieci wzięły udział w akcji „Misja-Weteran”, a także przyłączyły się do Ogólnopolskiej akcji społecznościowej „Murem za Polskim Mundurem". Poznały metody wykonywania tradycyjnych łańcuchów choinkowych z bibuły i kolorowego papieru, zaśpiewały kolędę i pastorałkę podczas III Jarmarku Bożonarodzeniowego w Hajnówce oraz brały udział w konkursie piosenki „Mikołajowa Gala Przedszkolaków” organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury w Białymstoku. Przedszkolaki własnoręcznie pod opieką nauczycielek wykonały i dekorowały świąteczne pierniczki. Zajęcia prowadzone metodą  projektów dały dzieciom dużo emocji wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój, a jednocześnie pozwoliły kultywować obrzędowość wynikającą z tradycji.
/Justyna Rybaczuk, Joanna Baczyńska/

Opis galerii zdjęć:
W galerii zdjęć widoczne są dzieci z grupy "Kangurki", które uczestniczą w projekcie edukacyjnym "Magia Świąt Bożego Narodzenia". Na pierwszym zdjeciu dzieci ustawione za gazetką świąteczną w sali trzymają własnoręcznie wykonany długi łańcuch choinkowy z kolorowego papieru. Na kolejnych zdjęciach wykonują i dekorują świąteczne pierniczki. Pozostałe zdjęcia pokazują, jak dzieci wykonują kartki świąteczne, biorą udział w III Jarmarku Bożonarodzeniowym w Hajnówce, oglądają książki i ilustracje o tematyce świątecznej.

 

Zimowe spotkanie z książką u Puchatków pt. "Poczytaj mi o Świętach"

Jak co roku w grupie Puchatków zostało zorganizowane Zimowe Spotkanie z Książką, głównym celem, jest popularyzacja literatury dziecięcej wśród przedszkolaków. W tym roku czytaliśmy książeczki z bajkami opowiadającymi o zimie, Świętach Bożego Narodzenia i tradycjach związanych ze świętami. Do wspólnego czytania zaprosiliśmy naszą Panią Dyrektor Iwonę Raszkiewicz, Panią Intendent Dorotę German i Panią Beatę Środa opiekuna stażu. W okresie świątecznym zastanawiając się nad prezentami warto zatrzymać się też przed półką z książkami i wziąć pod uwagę książki dla dzieci. Książki to zawsze ponadczasowy prezent, który się nie znudzi, a czytane w rodzinnym gronie sprawią napewno dużo radości.
/Barbara Grosz/

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci siedzące na dywanie. Dzieci słuchają jak zaproszeni goście czytają książeczki o świętach. Dzieci oglądają zimowe książeczki zgromadzone w kąciku czytelniczym.

 

Udział grupy II i V w spektaklu „Skąd Mikołaj wie?”

Rozpoczął się okres świąteczny, a wraz z nim na scenę wkroczył spektakl autorstwa Liliany Bardijewskiej pt. "Skąd Mikołaj wie?" w reżyserii Rafał Swaczyna. W tym roku TVP3 oraz łomżyński Teatr Lalki i Aktora przygotował dzieciom miłą niespodziankę. Świąteczny spektakl na żywo w telewizji online w ramach projektu iTeatr! Transmisja spektaklu odbyła się 16 grudnia 2021, w której brały udział dzieci z grupy II i V. Przedszkolakom bardzo podobało się przedstawienie.
/Beata Środa, Barbara Kiślak, Barbara Grosz/

Opis galerii zdjęć:
W galerii zdjęć widoczne są dzieci z grupy II i IV oglądające w sali na tablicy interaktywnej spektakl online autorstwa Liliany Bardijewskiej pt. "Skąd Mikołaj wie?" w reżyserii Rafał Swaczyna.

 

Ptasia stołówka dla zimowych gości

W dniu 15 grudnia 2021r dzieci z grupy "Tygryski" dowiedziały się, że zima to trudny okres dla ptaków. W trakcie zajęć praktycznych najpierw oglądały przepiękne zdjęcia ptaków, które zostają w Polsce na zimę. Przedszkolaki dowiedziały się, czym najchętniej żywią się ptaki oraz czym nie wolno ich dokarmiać. Następnie odbyły się ćwiczenia oddechowe z wykorzystaniem piórek i oraz ćwiczenia słuchowe odgłosy ptaków. Dzieci przy stoliku wspólnie z paniami omówiły rodzaje ziaren, które zostały wykorzystane do wykonania kul ze smalcem zmieszanym z ziarnami. Każde z dzieci wykonało swoją kule, którą zabrało ze sobą do domu. Następnego dnia z pozostałymi przysmakami udały się do przedszkolnego ogródka, gdzie zostały one zawieszone na gałązkach drzew oraz na parapecie za oknem postawiliśmy też karmnik z ziarnami. Tak powstała „Ptasia stołówka dla zimowych gości…”, która będzie systematycznie uzupełniana, a skrzydlaci przyjaciele będą wdzięczni za pomoc.
/M. Krawczyńska, B. Środa/

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci z grupy "Tygryski" w takcie zajęć praktycznych dotyczących tematyki dokarmiania ptaków. Na pierwszym zdjęciu widoczne są dzieci siedzące przy stole na którym znajdują się talerze z różnymi rodzajami ziaren. Kolejne zdjęcia przedstawiają dzieci wykonujące kule ze smalcu i ziaren. Następne zdjęcia pokazują dzieci uczestniczące w ćwiczeniach oddechowych z wykorzystaniem piórek oraz oglądające ilustracje, które pokazuje pani. Ostatnie zdjęcia przedstawiają dzieci na placu zabaw, które zaniosły pokarm dla ptaków zawieszając kule ze smalcu i ziaren na gałązkach drzew.

 

Zajęcia języka angielskiego w grupie „Kangurków”

W poniedziałek 13.12.2021 dzieci z grupy „Kangurki” miały zajęcia z j. angielskiego poświęcone słownictwu dot. Świąt Bożego Narodzenia. Na początku dzieci poznały słowa związane ze Świętami – m.in. Santa, Christmas Tree, Sleigh, Star – losując karty obrazkowe z długiej czapki Św. Mikołaja. Następnie dzieci miały bojowe zadanie – dowiedziały się, że w całej sali pochowały się elfy, mali pomocnicy Św. Mikołaja. Po krótkich, energicznych poszukiwaniach udało się odnaleźć wszystkie dwanaście elfów. Potem przedszkolaki zaśpiewały razem piosenkę „We Wish You A Merry Christmas”, zatańczyły również świąteczny układ taneczny. Na koniec zajęć dzieci dekorowały oraz wycinały choinki z podręcznika. Z jednej strony zrobiły choinkę zieloną, z bombkami i światełkami. Z drugiej zrobiły szaloną, kolorową i zwariowaną. Zrobione choinki dzieci mogły zabrać do domów. /Anna Kojło/

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciu od 1 do 5 są dzieci losujące obrazki bożonarodzeniowe z czapki Św. Mikołaja. Od 6 do 8 zdjęcia widać dzieci szukające w sali schowanych elfów. Na zdjęciach od 9 do 14 dzieci śpiewają i tańczą do piosenki „We Wish You A Merry Christmas”. Na końcu dzieci dekorują i wycinają przy stolikach swoje choinki.

 

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA W PRZEDSZKOLU NR 2 im. KUBUSIA PUCHATKA

„Pasowanie na przedszkolaka" to pierwsza wyjątkowa uroczystość w życiu dzieci, które we wrześniu tego roku po raz pierwszy rozpoczęły swoją przygodę z przedszkolem. W grupie „Sówki” miała ona miejsce dnia 8.12.2021 roku. Dla najmłodszych przedszkolaków było to ogromne przeżycie. Z uśmiechem na twarzach recytowały wierszyki, śpiewały piosenki i tańczyły. Po części artystycznej, dzieci obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu,przychodzić każdego dnia z uśmiechem, słuchać pani i pomagać kolegom, być dzielnym przedszkolakiem.
Po złożonej obietnicy Pani Dyrektor Iwona Raszkiewicz za pomocą „czarodziejskiego ołówka" dokonała uroczystego „Aktu pasowania" na przedszkolaka. Nie zabrakło życzeń i słodkich upominków oraz dyplomów i prezentów dla każdego przedszkolaka. Uwieńczeniem uroczystości był pyszny tort „z Kangurkiem w roli głównej” i słodki poczęstunek. Na pewno był to niezapomniany dzień, pełen emocji i miłych wrażeń zarówno dla dzieci, rodziców jak i nauczycielek.
/E.Horosz,E.Wasiluk/

Zapraszamy do obejrzenia filmiku z aktu pasowania dzieci z gupy "Sówki" przez Dyrektor Przedszkola nr 2 im. Kubusia Puchatka - Panią Iwonę Raszkiewicz.

Nagranie Pasowania na Przedszkolaka

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają występ dzieci z grupy Sówki podczas uroczystości pasowania na przedszkolaka. Dzieci przedstawiają krótką część artystyczną. Śpiewają piosenki, recytują wierszyki oraz wykonują zabawy ruchowe i taniec. Na kolejnym zdjęciu pani Dyrektor Iwona Raszkiewicz dokonała uroczystego pasowania każdego dziecka na przedszkolaka. Kolejne zdjęcie przedstawia dzieci otrzymujące dyplomiki pasowania, symbol grupy – magnes i medal. Na zakończenie wszystkie dzieci częstowali się słodkim tortem.

 

Udział przedszkolaków w akcji "Serce za odwagę"

W tym roku szkolnym nasze przedszkolaki wzięły udział ogólnopolskiej akcji "Serce za odwagę" organizowanej przez Stowarzyszenie “Pro Patria – Lokalni Patrioci”, Głos Bohatera oraz Miejskie  Przedszkole nr 2 w Płocku. Celem akcji było przygotowanie kartek świątecznych dla Kombatantów, Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego. W ten symboliczny sposób dzieci wraz z nauczycielkami złożyły podziękowania za wielką odwagę, jaką odznaczyli się bohaterowie w czasach wojny. Oddaliśmy hołd osobom, dzięki którym na co dzień możemy bawić się, malować, tańczyć, śpiewać i poszerzać swoją wiedzę w wolnym kraju. Kartki dostarczane są kombatantom żyjącym zarówno na terenie Polski jak i poza jej granicami.
/Nauczycielki wszystkich grup/

Opis galerii zdjęć :
Na zdjęciu przedstawione, są dzieci z grup przedszkolnych z ukończonymi kartkami świątecznymi.

 

Przedszkolaki w schronisku CIAPEK

Przedszkolaki z grupy Puchatki i Króliczki reprezentując nasze całe przedszkole odwiedziły schronisko dla bezdomnych zwierząt. Na wycieczkę wybrały się autokarem. Przekazały karmę dla zwierząt, która pochodziła ze zbiórki odbywającej się na terenie przedszkola. Dzieci miały możliwość obejrzeć przebywające w schronisku pieski. Pracownik schroniska opowiedział, w jaki sposób dostają się tam zwierzęta. Dzieci już wiedzą, że zwierzętom trzeba pomagać i nie wolno ich krzywdzić.
/Barbara G., Barbara K., Agnieszka Ch., Małgorzata P./

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci z grupy "Króliczki" i "Puchatki", które wybrały się do schroniska „CIAPEK” w Hajnówce. Na zdjęciach przedszkolaki niosą karmę dla piesków i robią wspólne zdjęcie. Ostatnie zdjęcie przedstawia grupę dzieci jadącą autokarem.

 

Spotkanie z Mikołajem - grupa „Kangurki”

6 grudnia to dzień radości i oczekiwania wszystkich dzieci. By zrealizować dziecięce marzenia związane z spotkaniem się ze Świętym Mikołajem, grupa „Kangurki” wybrała się do księgarni „Puszczyk” w Hajnówce. Niezwykły, wyjątkowy, długo oczekiwany przez dzieci gość, który jak wszystkim wiadomo zawsze ma prezenty, gdy tylko pojawił się dzieciom wywołał uśmiech na ich twarzach. Zanim jednak rozdał niespodzianki, porozmawiał z dziećmi, spytał czy były grzeczne. Przedszkolaki dzielnie doczekały do momentu otrzymania symbolicznych prezentów. W podziękowaniu, specjalnie dla przyjaciela  z Laponii, zaśpiewały piosenkę pt. „Pachnie świętami” oraz „Od serca do ucha”. Następnie Św. Mikołaj został gorąco zaproszony do tańca i śpiewu. Emocje ze spotkania z Mikołajem nie opuszczały dzieci do końca przedszkolnego dnia. Do domu wyruszyły zabierając ze sobą mikołajkowe niespodzianki.
/Joanna Baczyńska, Justyna Rybaczuk/

Opis galerii zdjęć :
Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy Kangurków w księgarni Puszczyk podczas spotkania z mikołajem.

 

Puchatki obchodzą Mikołajki

6 grudnia okazał się szczególnym dniem. Obchodziliśmy imieniny naszego kolegi Mikołaja, któremu życzyliśmy dużo radości, uśmiechu oraz STO LAT !!! Mikołaj poczęstował nas słodkimi upominkami. Także tego dnia nasz Robert z okazji Mikołajek nie zapomniał o swoich kolegach i koleżankach i przyniósł dzieciom cukierki. A w godzinach południowych czekała dzieci miła niespodzianka. Zagościł w naszej Sali wyjątkowy gość - Święty Mikołaj z pełnym workiem prezentów dla dzieci. Przedszkolaki przygotowały mu wesołe powitanie oraz wspólną zabawę, a uradowany Mikołaj wręczył przedszkolakom upominki. Miło spędzony czas uświetniło wspólne zdjęcie. Był to dzień pełen radości i uśmiechu, który wprowadził wszystkich w okres oczekiwania na upragnione Święta Bożego Narodzenia.
/Barbara Grosz, Barbara Kiślak/

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci z grupy V uczestniczące we wspólnych zabawach Mikołajkowych. Na zdjęciach widzimy Mikołaja z dziećmi, wspólne zabawy taneczne ze św. Mikołajem. Na kolejnych moment wręczania prezentów dzieciom przez św. Mikołaja. Przedostatnie - wspólne zdjęcie i pożegnanie gościa.

 

Wszystkie dzieci Mikołaja kochają!

6 grudnia 2021 roku w grupie "Tygryski" odwiedził nas św. Mikołaj. Długo oczekiwany gość wywołał uśmiech na twarzach naszych przedszkolaków. Św. Mikołaj został gorąco zaproszony przez dzieci do wspólnej zabawy, tańca i śpiewu oraz zabaw ruchowych "Znajdź najwięcej Mikołajkowych śnieżynek" i "Podaj prezent". Miło spędzony czas uświetniły wspólne zdjęcia oraz prezenty. Dzieci z ogromną radością zaprosiły św. Mikołaja za rok, obiecując, że czekając na niego będą bardzo grzeczne!
/Mariola K., Beata Ś./

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci z grupy II uczestniczące we wspólnych zabawach Mikołajkowych. Na pierwszym zdjęciu grupowym widzimy Mikołaja z dziećmi, które w rękach trzymają prezenty na tle dekoracji Mikołajkowej. Na drugim zdjęciu moment wręczania prezentów dzieciom przez św. Mikołaja. Na następnych zdjęciach wspólne zabawy taneczne z św. Mikołajem w kole. Kolejne zdjęcia ukazują zabawy ruchowe w trójkach "Znajdź najwięcej Mikołakowych śnieżynek" oraz w rzędach "Podaj prezent".

 

MIKOŁAJKI U "KRÓLICZKÓW"

6 grudnia 2021 r. grupa pięciolatków wybrała się do księgarni "Puszczyk" w Hajnówce na spotkanie ze Świętym Mikołajem. „Króliczki” ubrane w czerwone czapeczki i jak same bardzo często podkreślały - wyjątkowo grzeczne w tym roku, z niecierpliwością oczekiwały gościa z dalekiej i mroźnej Laponii. Dzieci przygotowały Mikołajowi małą uroczystość- były wierszyki, piosenki. Przedszkolaki były bardzo szczęśliwe, a kiedy znalazły się blisko św. Mikołaja – troszkę zawstydzone. Oprócz pełnego prezentów worka św. Mikołaj przywiózł ze sobą dużo uśmiechu. Rozmawiał z dziećmi, zachęcał ich, aby były grzeczne, słuchały rodziców i pań w przedszkolu. Na zakończenie Święty Mikołaj wszystkim przedszkolakom osobiście wręczał duże paczki.
/A. Charytonow, M. Palenceusz/

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci z grupy "Króliczki", które wybrały się do księgarni "Puszczyk" w Hajnówce na spotkanie ze Świętym Mikołajem.

 

MIKOŁAJKI U „SÓWEK”

Dnia 6 grudnia 2021 r. w naszym przedszkolu wszyscy przenieśliśmy się w ,,bajkowy świat”. Nasze Sówki” wyglądały jak małe elfy. Od rana w przedszkolu panował gwar i radość. Dzieci z wielką niecierpliwością oczekiwały na przyjście niezwykłego gościa – Św. Mikołaja! Gdzie nie gdzie rozbrzmiewały dzwoneczki… to oznaczało, że Mikołaj jest tuż, tuż. Wreszcie … JEST!! – PRAWDZIWY – ŚWIĘTY MIKOŁAJ! To był naprawdę niezwykły gość, który obdarował prezentami wszystkie dzieci. Przedszkolaki za otrzymane prezenty podziękowały Mikołajowi piosenkami i wierszykami. Prosiły aby przyjechał do nich za rok. No… oczywiście obiecywały, że będą grzeczne. /E.Horosz.E.Wasiluk/

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedsztawiąją dzieci z grupy I "Sówki", które obchodziły Mikołajki.

 

Międzynarodowy Konkurs Recytatorski Prawosławnej Poezji Religijnej rozstrzygnięty

W listopadzie bieżącego roku odbył się Międzynarodowy Konkurs Recytatorski Prawosławnej Poezji Religijnej. Ze względu na sytuację epidemiczną konkurs odbywał się w formie zdalnej. Nasze przedszkole reprezentowały dzieci z grupy III - Lidia Buraczyk z grupy IV – Natalia Nowik i Mikołaj Sirocki.
Jury w kategorii przedszkoli przyznało: I MIEJSCE - Mikołaj Sirocki, wyróżnienie- Natalka Nowik. Wszyscy uczestnicy konkursu i Laureaci zostali uhonorowani pamiątkowymi dyplomami i upominkami. Dzieciom gratuluję, a rodzicom dziękuję za pomoc.
/Eugenia Kazimiruk/

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają troje dzieci trzymających dyplomy, które reprezentowały nasze przedszkole w Międzynarodowym Konkursie Recytatorskim Prawosławnej Poezji Religijnej. Na pierwszym zdjęciu jest dziewczynka z grupy IV, która zdobyła wyróżnienie. Na drugim zdjęciu jest chłopiec z grupy IV, który zajął pierwsze miejsce, a na trzecim zdjęciu jest dziewczynka z grupy III z podziękowaniem za udział.

 

Światowy Dzień Pluszowego Misia w Grupie „Kangurki”

Duże, małe, kolorowe, puchate i mięciutkie pluszowe misie przybyły ze swymi małymi właścicielami, żeby bawić się i świętować w ramach obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia. Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia swojego pluszowego przyjaciela i poznania historii jego powstania. Podczas prezentacji multimedialnej dzieci poznały fragmenty najstarszych bajek, których bohaterami były misie: Uszatek, Yogi, czy Kubuś Puchatek. Następnie zaprosiły swoje pluszaki do wspólnej zabawy. Dzieci bawiły się doskonale, tańczyły z misiami w rytm piosenki „Pluszowy miś" przytulając swoich ulubieńców. Następnie wykonały piękną misiową prace plastyczną. Próbowały przysmaku misia - słodkiego miodu. Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy, jednak najwięcej radości sprawił dzieciom sam fakt zaprezentowania swojego przyjaciela- misia kolegom i możliwość zabawy z pluszakiem.
/Joanna Baczyńska, Justyna Rybaczuk/

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci z grupy III "Kangurki" podczas obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia. Pierwsze zdjęcia ukazują dzieci podczas zabaw muzyczno-ruchowych ze swoimi misiami. Na kolejnych zdjęciach dzieci pokonują tor przeszkód, na końcu którego znajduje się nagroda - miód. Na ostatnich zdjęciach dzieci oglądają prezentację multimedialną „Historia Pluszowego Misia” oraz wykonują misie z rolek po papierze toaletowym.

 

Święto Pluszowego Misia w grupie Puchatków

25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza, najbardziej mięciutka i przyjemna postać na półkach z zabawkami – Pluszowy Miś. Któż nie pamięta swojego najlepszego przyjaciela z dzieciństwa?
Mimo że na rynku nie brakuje nowoczesnych zabawek z wieloma funkcjami, bajerami i innymi ulepszeniami, to pluszowy miś zdecydowanie wygrywa. Nie musi się nawet bronić, bo nie ma szans na to, by został zdetronizowany – król zabawek jest tylko jeden! Dzieci bardzo silnie związują się ze swoimi pluszakami, które służą do tulenia, targania, czasami zamieniają się w poduszkę, a nawet wcielają się w różne role w zabawie. Misie są po prostu dla dzieci ważne. Skoro dzieci obchodzą urodziny i święta, to dlaczego nie świętować dnia ukochanego przyjaciela?
/Barbara Grosz, Barbara Kiślak/

Opis galerii:
Dzieci oglądają ilustracje przedstawiające najpopularniejsze misie z bajek i kreskówek. Układają kolejność powstawania misia, oglądają film o historii święta misia, rodzajach misiów/niedźwiedzi i związane z nimi ciekawostki. Dzieci wspólnie przy rytmicznej muzyce ćwiczą zwinność i koordynację ruchową a na koniec wykonują obrazek misia techniką kodowania - wyturlaj misia.

 

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W GRUPIE „SÓWKI”

25 listopada br. przedszkolaki z grupy Sówki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem – misiem.Każdy miś był piękny i wyjątkowy. Uroczysty dzień rozpoczął się od przedstawienia przyniesionych pluszaków.
Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy. Poznały historię święta, wspólnie recytowały wiersze o misiach, bawiły się przy piosenkach: "Dwa malutkie misie", "Jadą, jadą misie". Dla dzieci przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe, konkursy, zgadywanki, śpiewanie piosenek oraz tańce. Najwięcej przyjemności przyniosła praca plastyczna- wykonanie Misia z masy solnej.
Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu, radości oraz wspólnej zabawy.
/E.Horosz, E.Wasiluk/

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach dzieci uczestniczą w zabawach ruchowych z misiami. Kolejne zdjęcie przedstawia oglądanie przez dzieci bajki "Przygody Misia Uszatka", na kolejnym zdjęciu dzieci wyciskają z foremek misie z masy solnej i kolorują farbami.

 

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka w grupie „Kangurki”

Zajęcia poświęcone Prawom Dziecka rozpoczęliśmy od zabawy przy piosence „Dzieciaki fajne są”. Następnie zapoznaliśmy się z prawami dziecka, które zapisane są w Konwencji o prawach dziecka. Dzieci obejrzały prezentację tematycznie związaną z zagadnieniem. Wypowiadały się na temat swoich praw, uświadamiały sobie jakie mają prawa oraz jak należy ich strzec. Następnie świetnie się bawiły biorąc udział w zabawach integracyjnych. Każde dziecko miało okazję uświadomić sobie, że niezależnie od wszystkich życiowych sytuacji, od różnorodnych zachowań, sukcesów czy porażek jest kimś bardzo ważnym, kimś kogo trzeba szanować i kochać. Przedszkolaki po wspólnych zabawach integracyjnych, ruchowych i tanecznych z nauczycielkami skorzystały z ulubionego prawa dziecka: prawa do zabawy.
/Justyna Rybaczuk, Joanna Baczyńska/

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia ukazują dzieci z grupy "Kangurków", podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. Na zdjęciach przedszkolaki oglądają prezentację multimedialną „Prawa Dziecka”, tańczą, śpiewają, bawią się chustą animacyjną "Klanza".

 

Rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Rodzinnego Konkursu Recytatorskiego
online pt. „Mieszkańcy jesiennego lasu”
w Przedszkolu nr 2 im. Kubusia Puchatka w Hajnówce

W dniu 26 listopada 2021r. w Przedszkolu nr 2 im. Kubusia Puchatka w Hajnówce odbyło się rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego rodzinnego konkursu recytatorskiego online pt. "Mieszkańcy jesiennego lasu". Celem konkursu było rozwijanie i dostarczanie rodzicom i dzieciom doznań estetycznych i emocjonalnych wypływających z piękna polskich utworów literackich o tematyce jesiennej, a także zwrócenie uwagi na piękno jesiennej przyrody w naszych lasach oraz jego mieszkańców.
W ogólnopolskim rodzinnym konkursie recytatorskim online pt. "Mieszkańcy jesiennego lasu" udział wzięło 68 dzieci wraz z rodzicami, którzy wspaniale recytowali wiersze wraz ze swoją pociechą o tematyce jesiennej, a także przygotowali się pod względem rekwizytów i przebrań nawiązujących do treści wybranego wiersza, ukazując w ten sposób niesamowity wkład i zaangażowanie w rozwijaniu umiejętności artystycznych. Jesteśmy mile zaskoczeni i zadowoleni tak ogromnym zainteresowaniem i odzewem ze strony uczestników konkursu z całej Polski.
Jury w składzie:
Pani Jolanta Stefaniuk – Kierownik Zespołu Oświaty, Kultury i Sportu w Hajnówce;
Pani Małgorzata Palenceusz – nauczycielka z Przedszkola nr 2 im. Kubusia Puchatka;
Pan Michał Androsiuk – leśniczy z Nadleśnictwa Browsk.
Wyżej wymienione jury w trakcie oglądania przesłanych filmików z jesiennymi wierszami choć na dłuższą chwilę przeniosła się w leśny świat przyrody i jego mieszkańców, w których rodzice zadbali o piękny wystrój, stroje dodając jesienny klimat scenerii gdzie królowały następujące zwierzęta: lisy, wiewiórki, jeże oraz ptaki. Recytacje wierszy oceniane były według następujących kryteriów: wrażenie artystyczne, dykcja, tempo mówienia i intonacja oraz dobór repertuaru. A oto wyniki:

I miejsce
Bartłomiej Niedzielski z Przedszkola nr 55 w Opolu - wiersz pt. "Ptasie radio" J. Tuwim

II miejsce
Marta Mrozek z Przedszkola nr 317 "Smykolandia" w Warszawie - wiersz pt. "Odlot szpaków" S. Pagaczewski

III miejsce
Hanna Kotrys z Niepublicznego Przedszkola im. św. św. Cyryla i Metodego w Hajnówce - wiersz własnego autorstwa mamy Natalii Kotrys

Wyróżnienia:
Olga Studzińska z Samorządowego Przedszkola w Modliborzycach - wiersz pt. "Jak jeżyk pokochał jesień"
Lena Nowak z Niepublicznego Przedszkola "Stokrotka" w Krośnie - wiersz pt. "Jeż" H. Zdzitowiecka
Magdalena Konatowska z Miejskiego Przedszkola nr 37 w Częstochowie - wiersz pt. "Wiewiórka" M. Jankowiak
Sara Pryczynicz z Przedszkola nr 1 w Hajnówce - wiersz pt. "Jeż" J. Brzechwa
Tymon Woźniak z Niepublicznego Przedszkola "Stokrotka" w Krośnie - wiersz pt. "Szelmostwa lisa Witalisa" J. Brzechwa

Organizatorzy serdecznie dziękują sponsorom: Nadleśnictwu Hajnówka, Nadleśnictwu Browsk, Urzędowi Miasta Hajnówka i Starostwu Powiatowemu w Hajnówce za atrakcyjne nagrody rzeczowe dla uczestników Ogólnopolskiego rodzinnego konkursu recytatorskiego online pt. "Mieszkańcy jesiennego lasu". Dziękujemy również wszystkim uczestnikom i opiekunom za zaangażowanie i przygotowanie dzieci do udziału w rodzinnym konkursie recytatorskim oraz gratulujemy zwycięzcom.
Organizatorzy: Dyrektor Przedszkola nr 2 im Kubusia Puchatka - Iwona Raszkiewicz oraz nauczycielki: Mariola Krawczyńska, Barbara Kiślak, Beata Środa, Joanna Baczyńska, Justyna Rybaczuk

Zapraszamy do obejrzenia nagrań zwycięzców Ogólnopolskiego rodzinnego konkursu recytatorskiego online pt. "Mieszkańcy jesiennego lasu".

Nagranie I miejsca
Nagranie II miejsca
Nagranie III miejsca
Nagranie wyróżnienia
Nagranie wyróżnienia
Nagranie wyróżnienia
Nagranie wyróżnienia
Nagranie wyróżnienia

Opis galerii zdjęć:
W galerii zdjęć widoczni są uczestnicy recytujący wiersze o tematyce jesiennej w Ogólnopolskim rodzinnym konkursie recytatorskim online pt. "Mieszkańcy jesiennego lasu". Na pierwszym zdjęciu jest mama przebrana za jeża z dwójką córek na tle jesiennej dekoracji. Kolejne zdjęcie pokazuje chłopca z kolorowym parasolem, a później dziewczynkę przebraną za wiewiórkę. Następne zdjęcia przedstawiają moment rozstrzygnięcia z udziałem jury oglądających przesłane nagrania z recytacjami wierszy na tle jesiennej dekoracji.

 

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W GRUPIE „KRÓLICZKI”

W dniu 25.11.2021r. dzieci z grupy „Króliczki” uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim pluszowym przyjacielem. Przybyły misie małe, duże, kolorowe, a każdy z nich był piękny i wyjątkowy. Przedszkolaki poznały historię Święta Pluszowego Misia, bajki opowiadające o misiach, bawiły się przy piosenkach m. in: „ Jadą, jadą misie”, „Misie dwa” „Pluszowy miś”, rozwiązywały zagadki, wykonały drewniane „Misie”. W tym magicznym dniu jedliśmy to „co misie lubią najbardziej” czyli słodki z miodek. Wszystkie dzieci na pamiątkę tego wielkiego wydarzenia otrzymały misiowe dyplomy ze swoim imieniem. To był naprawdę niezwykły i magiczny dzień pełen wrażeń.
/Agnieszka Charytonow, Małgorzata Palenceusz/

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci z grupy IV "Króliczki" podczas obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia. Pierwsze zdjęcia ukazują dzieci podczas zabaw muzyczno-ruchowych ze swoimi misiami. Kolejne zdjęcia to dzieci degustujące słodki miodek, oglądające prezentację multimedialną „Historia Pluszowego Misia”, oraz wykonujące drewniane „Misie”.

 

Ogólnopolska akcja społecznościowa
„MUREM ZA POLSKIM MUNDUREM”

Przedszkole nr 2 im. Kubusia Puchatka w Hajnówce bez chwili zastanowienia przystąpiło do Ogólnopolskiej akcji społecznościowej „Murem za Polskim Mundurem”. W akcji włączyła się cała społeczność przedszkolna: dzieci z rodzicami i wszyscy pracownicy pragnąc wyrazić swoją wdzięczność za trud i poświęcenie dla naszej Ojczyzny.
Na początku dzieci w poszczególnych grupach wykonały laurki z podziękowaniami, prace plastyczne z Kubusiem Puchatkiem oraz przesłały pozdrowienia płynące prosto z serc w barwach biało - czerwonych. Następnie została zorganizowana zbiórka słodkości. Panie w przedszkolnej kuchni upiekły ciasta dla funkcjonariuszy Policji i Straży Granicznej z całej Polski pełniących trudną misję pilnując granic oraz strzegąc naszego bezpieczeństwa.
Dzieci z najstarszej grupy „Puchatki” osobiście przekazały własnoręcznie wykonane laurki dla żołnierzy z 14 Batalionu Lekkiej Piechoty w Hajnówce, którzy nas odwiedzili i miło spędzili czas z dziećmi.
Pani dyrektor Iwona Raszkiewicz również przekazała na ręce funkcjonariuszek Komendy Powiatowej Policji w Hajnówce oraz Komendanta Straży Granicznej w Dubiczach Cerkiewnych kpt Artura Kaczuraka podziękowania oraz zebrane słodkości z własnymi wypiekami.
Od najmłodszych lat kształtujemy u dzieci wrażliwość na drugiego człowieka ucząc ich empatii oraz chęci niesienia pomocy w tym trudnym okresie naszych służb mundurowych. JESTEŚMY Z WAMI!
Dyrektor Przedszkola Nr 2 im. Kubusia Puchatka - Iwona Raszkiewicz wraz z kadrą pedagogiczną, pracownikami administracji i obsługi

Opis galerii zdjęć:
Pierwsze zdjęcie grupowe żołnierzy z 14 blp w Hajnówce z laurkami oraz dzieci z najstarszej grupy "Puchatki" ustawionych przed wojskowym samochodem. Kolejne zdjęcia ukazują dzieci z poszczególnych grup przedszkolnych wykonujące laurki, prace plastyczne oraz grupowe pozdrowienia dla służb mundurowych. Na następnych zdjęciach ukazany jest moment przekazania podarunków od społeczności przedszkolnej dla funkcjonariuszy policji i straży granicznej.

 

Mały człowiek, duża sprawa - mały człowiek ma swe prawa!

22 listopada 2021r. w grupie Tygryski obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, rozpoczynając ten dzień wesoło piosenką M. Jeżowskiej pt. „Wszystkie dzieci nasze są” wymieniając między sobą „przytulaski”. Dzieci wysłuchały wiersza pt. „Mały człowiek, duża sprawa” ilustrując go ruchem. Obejrzały prezentację multimedialną pt. „O prawach dziecka”, która wprowadziła dzieci w tematykę praw. W trakcie zabaw z chustą animacyjną oraz śpiewania piosenek dzieci poznały przysługujące im prawa, a także obowiązki dorosłych wobec nich. Celem obchodów było propagowanie idei praw dziecka, zwiększenie świadomości na temat istnienia Konwencji o Prawach Dziecka, uświadomienie wszystkim że dzieci mają swoje prawa i mogą z nich korzystać, bo jak pisał J. Korczak "kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat".
/Mariola K., Beata Ś./

Opis galerii zdjęć:
W galerii zdjęć widoczne są zdjęcia dzieci z grupy "Tygryski", które uczestniczą w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. Pierwsze to zdjęcie grupowe dzieci na tle dekoracji. Kolejne zdjęcia dzieci z planszami oraz uczestniczące w zabawie z chustą animacjną i tańcach.

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA W GRUPIE "KRÓLICZKI"

22 listopada 2021r.w grupie "Króliczki" świętowaliśmy MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA. Przez cały dzień odbywały się u nas ciekawe i rozwijające zajęcia wzbogacające wiedzę dzieci na temat praw najmłodszych obywateli. Na początek odbyły się rozmowy na temat praw dzieci, dyskusje o ich potrzebach oraz roli rodziców i opiekunów np. o prawie do miłości, zabawy, nauki, opieki, integracji. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną „Prawa Dziecka”, tańczyły, śpiewały, bawiły się chustą animacyjną "Klanza" oraz wysłuchały wzruszającą piosenkę „ O prawach dziecka”. Podsumowaniem zajęć były prace plastyczne- odbite niebieskie rączki, które obrazowały prawa dzieci. Przedszkolaki dowiedziały się co znaczy słowo emocje oraz jakie są rodzaje emocji – radość, smutek, strach itp. Ten dzień miał wielkie znaczenie dla przedszkolaków. Dzięki niemu uświadomiły sobie, jak ważne są ich prawa.
/Agnieszka Charytonow, Małgorzata Palenceusz/

Opis galerii zdjeć:
Zdjęcia ukazują dzieci z grupy "Króliczki", podczas uroczystości Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, które oglądają prezentację multimedialną „Prawa Dziecka”, tańczą, śpiewają, bawią się chustą animacyjną "Klanza" oraz wykonują prace plastyczne- odbijają swoje niebieskie rączki.

 

„MAMY SWOJE PRAWA” MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA U MALUSZKÓW

Dnia 22 listopada w naszej grupie odbyły się uroczyste obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka.
Dzieci dzieliły się własnymi spostrzeżeniami na temat powodów do radości i uśmiechu. Rozmawiały o tym, co może powodować, że mały człowiek jest smutny i co mu sprawia przykrość. Przedszkolaki wiedzą już, że mają prawo do radości, uśmiechu, zabawy, spokojnej nauki i ciekawego poznawania otaczającego nas świata. Taki dzień jest także okazją do tego, abyśmy My dorośli nigdy o tym nie zapominali. My, jako przedszkole wierzymy, że dobrze ugruntowana wiedza dziecka, poczucie jego własnej wartości oraz świadomość swoich praw da dzieciom dobre podstawy do bycia w przyszłości wspaniałym człowiekiem, rodzicem i obywatelem.
/Ewa H, Ewelina W./

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z najmłodszej grupy Sówki, które uroczyście obchodziły Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.

 

Dzieci Mają Prawo do ... Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka w grupie Puchatków

19 listopada 2021 r. Puchatki obchodziły Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. To właśnie 20 listopada przypada rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. Tego dnia przedszkolaki przypomniały sobie nawzajem ich najważniejsze prawa m.in do opieki zdrowotnej, do wychowywania się w kochającej rodzinie, zadawania pytań i otrzymywania na nie odpowiedzi, zabawy i edukacji, solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie niezależnie od koloru skóry. Były zabawy z chustą animacyjną, układanie puzzli, zabawy przy piosenkach. Wspólnie bardzo dobrze się bawiliśmy, a tam samym korzystaliśmy z naszego ulubionego prawa dziecka.
/Barbara Grosz, Barbara Kiślak/

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy Puchatki w ramach Obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. Na trzech pierwszych zdjęciach widzimy dzieci bawiące się przy piosence. Kolejne dwa przedstawiają wybór ilustracji przedstawiające prawa dziecka, układanie puzzli. Następne trzy – zabawy z chustą animacyjną, kolejne zabawę przy piosence. Ostatnie przedstawia wspólne zdjęcie.

 

Udział Przedszkola w akcji „Szkoła Pamięta”

Kolejny rok, w listopadzie dzieci wraz z nauczycielkami z naszego przedszkola wzięły udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta” to akcja odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świat zadusznych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Podobnie jak w ubiegłych latach tak i w tym roku chcąc wspólnie upamiętnić ważne historycznie wydarzenia:

- Grupa II i IV zapaliła znicze pod pomnik Pamięci Bohaterskiego Obrońcy Hajnówki przed najazdem hitlerowskim w 1939r. plut. Bolesława Bierwiaczonka odznaczonego dwukrotnie krzyżem walecznych D-CY-CE-KA-EMU podczas walk pułku 3 Strzelców Konnych.

- Natomiast grupa V i III złożyła kwiaty i zapaliła symboliczny znicz przy pomniku Pamęci żołnierzy pułku 3 Strzelców Konnych im. hetmana Stefana Czarneckiego wrzesnień-październik 1939 Wołkowysk, Czerwony Bór, Czerwina, Hajnówka, Kalenkowicze, Kock, Kalinowy Dół, Kosiny.
/Barbara Grosz, Barbara Kiślak,Justyna Rybaczuk, Joanna Baczyńska, Małgorzata Palenceusz, Agnieszka Charytonow, Mariola Krawczyńska, Beata Środa/

Opis galerii zdjęć:
Dzieci składające kwiaty i trzymające znicze przy pomniku Pamęci żołnierzy pułku 3 Strzelców Konnych im. hetmana Stefana Czarneckiego w parku miejskim oraz dzieci składające znicze na skwerku przy pomniku plut. Bolesława Bierwiaczonka.

 

„Polskie symbole narodowe i patriotyczne” - realizacja projektu edukacyjnego
w grupie „Tygryski”

W listopadzie 2021r. w grupie wiekowej 4- latków odbyły się cykle zajęć o tematyce patriotycznej w ramach realizowanego projektu edukacyjnego pt. „Polskie symbole narodowe i patriotyczne”, którego celem był szacunek do symboli narodowych, wzbogacenie wiedzy o swojej Ojczyźnie oraz kształtowanie poczucie tożsamości narodowej. W trakcie zajęć dzieci poznały swoją miejscowość, ważniejsze instytucje, zabytki w trakcie prezentacji multimedialnej „Moje miasto”. Obejrzały inscenizację legendy o powstaniu Warszawy pt. „Wars i Sawa”. Oglądając mapę wyszukiwały z pomocą nauczycielki stolicę Polski oraz poznały jej kolorystykę. Uczyły się polskich tańców narodowych oraz wierszy. W czasie zajęć plastyczno-technicznych dzieci wykonywały m.in. biało-czerwone flagi, białe orły na czerwonym tle, kolorowały herb Warszawy. Podsumowaniem projektu była uroczystość przedszkolna 11 - listopada Święto Niepodległości, podczas której przedszkolaki zaśpiewały Hymn Polski, recytowały wiersze o zatańczyły z dumą reprezentując nasz kraj.
/Mariola K., Beata Ś./

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci z grupy II w trakcie realizacji projektu edukacyjnego pt. „Polskie symbole narodowe i patriotyczne”. Na pierwczym zdjęciu widzimy dzieci trzymające w rękach biało-czerwone flagi. Następne zdjęcia pokazują zajęcia z mapą Polski. Kolejne zdjęcia pokazują dzieci oglądające film pt. „Polskie sybole narodowe – Polak mały” oraz wykonujące prace plastyczne białe orły na czerwonym tle. Na ostatnich zdjęciach widzimy dzieci w strojach galowych uczestniczące w uroczystości 11 – listopada Święto Niepodległości.

 

Realizacja modułu „Opowiem Wam o Polsce” w grupie II

Dzieci z grupy II zrealizowały kolejny moduł „Opowiem wam o Polsce” z ogólnopolskiego programu „Mały miś w świecie wielkiej literatury”. Tym razem dzieci w minionym tygodniu utrwaliły znajomość symboli narodowych. Przystąpiły do akcji „Niepodległa do Hymnu” i „Szkoła pamięta” . Wzięły udział w warsztatach literackich o tematyce patriotycznej przygotowanych przez Misiową Mamę oraz w Ogólnopolskim Turnieju wiedzy o Polsce Zdobyte wiadomości wykorzystały grając w grę dydaktyczną 3D pt: „Polska moja ojczyzna”, którą przygotowały nauczycielki.
/Beata Środa i Mariola Krawczyńska/

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy „Tygrysków” biorące udział w realizacji modułu 3 ogólnopolskiego programu „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”.

 

"POLAK MAŁY TO JA"- REALIZACJA PATRIOTYCZNEGO PROJEKTU EDUKACYJNEGO
W GRUPIE"KRÓLICZKI"

Projekt edukacyjny 'Polak mały to Ja" był odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 11 listopada Święto Odzyskania Niepodległości. Realizacja projektu pozwoliła nam na zapoznanie przedszkolaków z historią państwa polskiego i symbolami narodowymi, na poznawanie tradycji i zwyczajów Polski, oraz wzmacnianie poczucia radości i dumy z bycia Polakiem. Podczas realizacji projektu dzieci przed budynkiem Urzędu Miasta w Hajnówce zwiedziły wystawę plenerową „Wiele dróg - jeden cel. Ku Niepodległej”, wzięły udział w patriotycznych zajęciach edukacyjnych w Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz uroczystości przedszkolnej 11-listopada Święto Niepodległości podczas której dzieci śpiewały piosenki, zatańczyły taniec z flagami oraz dumnie odśpiewały hymn narodowy. Przy piosence „Jesteśmy Polką i Polakiem” przedszkolaki ,,wsiadły” do pociągu i odwiedziły najważniejsze miasta naszego kraju. Utrwalając znajomość polskich symboli, dzieci na zajęciach wykonały piękne kotyliony oraz flagi.
/Agnieszka Charytonow, Małgorzata Palenceusz/

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci z grupy IV "Króliczki" podczas realizacji projektu edukacyjnego "Polak mały to Ja". Pierwsze zdjecia ukazują dzieci na zajeciach edukacyjnych w MBP w Hajnówce podczas oglądania filmów o tematyce patriotycznej, oglądania przez dzieci książeczek, albumów i czasopism i czytania przez Panie bibliotekarki ciekawostek o państwie polskim. Kolejne zdjęcia to dzieci przed budynkiem Urzędu Miasta w Hajnówce podczas oglądania wystawy plenerowej „Wiele dróg - jeden cel. Ku Niepodległej”. Następne to zajecia patriotyczne w przedszkolu oraz uroczystość przedszkolna 11 listopada Świeto Niepodległości.

 

„LEKCJA” TOLERANCJI U MALUSZKÓW

Pod hasłem „Chociaż się różnimy,to bardzo się lubimy” dnia 17.11.2021r. w grupie „Sówki” obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Dzień ten miał na celu uświadomienie dzieciom podobieństw i różnic między ludźmi, wzbogacenia wiadomości na temat życia ludzi na innych kontynentach. Przedszkolaki poznały również znaczenie słowa „tolerancja” oraz próbowały definiować to pojęcie na swój sposób. Dzieci po tak wspaniale przeżytym dniu na pewno zapamiętają, że każdy człowiek jest inny i wyjątkowy i niezależnie od pochodzenia i kultury zasługuje na szacunek i akceptację.
/Ewa H,Ewelina W./

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widać dzieci siedzące wraz z nauczycielką na chuście animacyjnej.Na następnych zdjęciach widoczne są dzieci stojące przy tablicy interaktywnej pojedynczo na pozostałych dzieci siedzące przy stoliku, wykonujące pracę plastyczną.

 

11 Listopada Narodowe Święto Niepodległości


"Jest takie miejsce na mapie świata- Polska!
To moje miejsce, tutaj mocniej bije mi serce! "

W dniu 10 listopada w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość z okazji Święta 103 rocznicy Odzyskania Niepodległości. Z tej okazji wszystkie dzieci uroczyście świętowały ten wyjątkowy dla Nas – Polaków dzień. Każda z grup przedszkolnych obchodziła uroczystość oddzielnie. Dzieci recytowały wiersze i śpiewały pieśni patriotyczne oraz tańce przygotowane przez Panie prowadzące poszczególne grupy. W najmłodszej grupie I zaproszono do występu gościnnego „Mażoretki” z Hajnowskiego Domu Kultury. Wspólnym akcentem natomiast było zaśpiewanie hymnu polskiego o godzinie 11.11 w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu”. Ponadto Pani Iwona Raszkiewicz – dyrektor przedszkola odczytała pracownikom i dzieciom w trakcie prowadzonych uroczystości list Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Jarosława Zielińskiego.
Dzieci z każdej grupy wykonały patriotyczne prace plastyczne: kotylion, flagę i godło Polski w ramach realizowanych tematyk upamiętniając ten dzień. Działania miały na celu kształtowanie u dzieci miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz zapoznanie z symbolami narodowymi.
Przedszkolaki ze wszystkich grup z dumą prezentowały nasz kraj słowem i piosenką oddały miłość do Ojczyzny oraz szacunek bohaterom i symbolom narodowym.
Niech żyje niepodległa Polska!

Pobierz film - występ taneczny zespołu Mażoretek

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy „Sówki”, „Tygryski”, „Kangurki”, „Króliczki” i „Puchatki” wraz z Paniami w ramach Obchodów Uroczystości 11 Listopada. Na pierwszym zdjęciu widzimy zdjęcie grupowe najmłodszej grupy „Sówki” wraz z Paniami i Panią dyrektor - Iwoną Raszkiewicz oraz dziewczynami z zespołu „Mażoretki” z Hajnowskiego Domu Kultury na tle patriotycznej dekoracji. Kolejne zdjęcia prezentują występy dzieci z poszczególnych gup, które w postawie na baczność trzymają sztandar, tańczą z czerwono-białymi pomponami i kwiatami, recytują patriotyczne wiersze. Na ostatnim zdjęciu dzieci wykonują patriotyczne prace plastyczne przez wyklejanie biało – czerwonych serc oraz podziękowanie za udział w akcji "Niepodległa do Hymnu".

 

Apel Wojewody Podlaskiego

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Hajnówce przesyła apel Pana Bohdana Paszkowskiego Wojewody Podlaskiego, dotyczący zwrócenia szczególnej uwagi na przestrzeganie norm sanitarnych, zachowanie zasad reżimu sanitarnego oraz skorzystanie z możliwości zaszczepienia się przeciw COVID-19.

Załącznik
Apel Wojewody Podlaskiego.pdf

 

Puchatki i tydzień z projektem edukacyjnym "Chcemy być zdrowi"

Edukacja prozdrowotna stanowi ważny element wiedzy, umiejętności i nawyków, jakie powinno przyswoić każde dziecko. Wiadomości i przedsięwzięcia zachęcające ich do zachowań prozdrowotnych, szczególnie w zakresie higieny osobistej i żywienia dają podstawę do rozbudzenia w nich głębszych zainteresowań problematyką prozdrowotną i wdrożenia im zdrowych przyzwyczajeń. Podczas tygodniowego projektu razem z "Myszką w paski – zasady higieny" omówiliśmy zasady dokładnego mycia rąk, w jakich sytuacjach koniecznie trzeba myć i dezynfekować ręce. Zrobiliśmy doświadczenie jak brud "ucieka" od mydła. Przypomnieliśmy sobie kolejność i czas mycia rąk. Poćwiczyliśmy dokładność szczotkowania zębów.
/Barbara Grosz, Barbara Kiślak/

Opis zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci podczas zajęć edukacyjnych w sali przedszkolnej. Dzieci robią doświadczenie z pieprzem, wodą na talerzyku i mydłem, sprawdzają jak mydło „odpycha” pieprz – brud. Kolejne zdjęcia ukazują jak dzieci siedzą przy stoliku i próbują szczotkować atrapę zębów ludzkich. Przedszkolaki oglądają film animacyjny o zasadach higieny, następie układają prawidłową kolejność ilustracji, przyklejają ilustrację z myjącym ręce chłopcem w toalecie a na koniec starannie tak jak na instrukcji myją ręce.

 

Rozstrzygnięcie międzyprzedszkolnego konkursu plastyczno – technicznego
"Moje miasto – moja duma"

W dniu 05.11.2021 w Hajnowskim Domu Kultury odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie międzyprzedszkolnego rodzinnego konkurs plastyczno – techniczny pod tytułem "Moje miasto –moja duma", który został przeprowadzony w ramach obchodów jubileuszu 70 – lecia nadania praw miejskich Hajnówki przez Przedszkole nr 2 im. Kubusia Puchatka w Hajnówce: Iwonę Raszkiewicz – dyrektora przedszkola oraz nauczycielki: Beatę Środa i Barbarę Grosz. Głównym celem międzyprzedszkolnego konkursu plastyczno - technicznego "Moje miasto - moja duma" było bliższe poznanie i popularyzowanie naszego regionu.
Dziękujemy i gratulujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i spróbowali swoich sił. Jury miało bardzo trudne zadanie z wyłonieniem zwycięzców, gdyż dzieci wykazały się dużą pomysłowością i kreatywnością. Ostatecznie wyłoniono następujących laureatów:
I miejsce - Dominika Anna Golonko „Kościół pod wezwaniem Św. Cyryla i Metodego w Hajnówce” – z Przedszkola nr 5 w Hajnówce, nauczyciel: Joanna Suchodoła.
II miejsce - Zosia Kondratiuk „Cerkiew PW. Wszystkich Świętych w Hajnówce” z Niepublicznego Przedszkola im. Św. Cyryla i Metodego w Hajnówce, nauczyciel: Katarzyna Kopytko.
III miejsce - Zuzanna Werska „Kolejka wąskotorowa Hajnówka – Topiło” z Przedszkola w Dubinach, nauczyciel: Ewa Leończuk
Wyróżnienia otrzymali:
Gabriel Ruszuk „Sobór Świętej Trójcy w Hajnówce” z Przedszkola nr 5w Hajnówce, nauczycielki: Emilia Bołtryk i Ala Jurczak
Jakub Korzun „Sobór Św. Trójcy w Hajnówce” z Przedszkola „Leśna Kraina” w Hajnówce, nauczycielki: Mariola Samsonowicz i Mariola Staśkiewicz
Nikola Szczołak „Park Wodny w Hajnówce” z Przedszkola nr 2 im. Kubusia Puchatka w Hajnówce, nauczycielki: Joanna Baczyńska i Justyna Rybaczuk
Lidia Szarkiel „Drewniane figury w parku miejskim pod nazwą „Niezłomnym” poświęcone robotnikom leśnym” z Niepublicznego Przedszkola im. Św. Cyryla i Metodego w Hajnówce, nauczycielki: Marzena Lubowicka i Natalia Żarecka
Kornelia Onopiuk „Hajnowska Kolejka Wąskotorowa” z Przedszkola nr 5 w Hajnówce, nauczycielka: Barbara Dmitruk
Apolonia Zyskowska „Wieża ciśnień” z Przedszkola „Leśna Kraina” w Hajnówce, nauczycielki: Mariola Samsonowicz i Mariola Staśkiewicz
Gabriel Zin „Pomnik żubra” z Przedszkola nr 5 w Hajnówce, nauczycielki: Iwona Zaniewska – Ciep i Ewelina Kiprianiuk
Podziękowania za udział w konkursie otrzymali:
Katarzyna Sakiel „Puszcza Białowieska” z Przedszkola w Dubinach, nauczyciel: Ewa Leończuk
Agata Sajewicz „Wieża ciśnień” z Przedszkola nr 5 w Hajnówce, nauczycielki: Iwona Zaniewska – Ciep i Ewelina Kiprianiuk
Amelia Ziajka „Kraina Otwartych Okien – symbol Podlasia” z Przedszkola nr 5 w Hajnówce, nauczycielki: Iwona Zaniewska – Ciep i Ewelina Kiprianiuk
Aleksandra Golonko „Pomnik żubra” z Przedszkola w Dubinach, nauczyciel: Ewa Leończuk

Fundatorem nagród był Urząd Miasta Hajnówka.
Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy!
Dziękujemy za poświęcony czas i życzymy dalszych sukcesów!
/Iwona Raszkiewicz, Beata Środa, Barbara Grosz/

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczni są uczestnicy biorący udział w Międzyprzedszkolnym konkursie plastyczno - technicznym pt. "Moje miasto - moja duma" zorganizowanym przez Przedszkole nr 2 im. Kubusia Puchatka w Hajnówce w ramach obchodów 70- lecia nadania praw miejskich miasta Hajnówka. Na pierwszym zdjęciu widoczne jest zdjęcie grupowe na tle wystawy zorganizowanej w Hajnowskim Domu Kultury. Na kolejnych zdjęciach wręczenie nagród laureatom przez Panią Iwonę Raszkiewicz - dyrektor Przedszkola nr 2 im. Kubusia Puchatka.

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK W GRUPIE "KRÓLICZKÓW"

Bajki i  baśnie zarówno te czytane, jak i oglądane, odgrywają ważną rolę w życiu dziecka, dlatego bajkowi bohaterzy doczekali się swojego święta. 5 listopada dzieci z grupy "Króliczki" obchodziły Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Ten dzień był pełen bajkowych przygód: dzieci sprawdziły swoją wiedzę o bajkowym świecie rozwiązując zagadki, rozpoznawały bajkowe postacie na podstawie wylosowanych rekwizytów, układały bajkowe puzzle, słuchały muzyki z filmów animowanych, wspólnie odtańczyły kilka układów tanecznych oraz rysowały swoją ulubioną postać z bajki. Ten dzień sprawił  przedszkolakom  wiele radości, a jednocześnie przypomniał jak ważne są bajki, i że warto po nie sięgać.
/Agnieszka Ch., Małgorzata P./

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy "Króliczki", przebrane w bajkowe stroje podczas uroczystości Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek.

 

Realizacja projektu czytelniczego "Lubimy czytać" w grupie "Króliczki"

W dniach 25.10.2021 – 29.10.2021 w grupie "Króliczki" realizowany był projekt czytelniczy "Lubimy czytać". Jak wiemy czytanie dziecku to najskuteczniejszy sposób wychowywania człowieka z wyobraźnią, samodzielnie myślącego i mądrego. Mądre książki przynoszą wzorce właściwych zachowań. Dzięki czytaniu i rozmowie o problemach które porusza książka dzieci uczą się odróżniania dobra od zła.
Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności zaspokaja wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny, jest najskuteczniejszą strategią wychowawczą a jednocześnie przynosi dziecku wielką radość i pozostawia niezapomniane wspomnienia, a także buduje więź. W ramach projektu grupa "Króliczki" wybrała się do Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie zwiedziliśmy przestrzeń czytelni dla dzieci, poznaliśmy dedykowany nam księgozbiór a także wysłuchaliśmy sztukę Kamishibai pt. "Brzydkie Kaczątko". Następnego dnia odwiedziliśmy księgarnię "Puszczyk". Dzieci dowiedziały się skąd biorą się książki w księgarni i czym różni się ona od biblioteki. Nasi milusińscy byli bardzo zainteresowani wyposażeniem sklepu poczynając od książek, książeczek a kończąc na klockach, dziurkaczach i grach dydaktycznych. Nikt jednak nie wyszedł z księgarni z gołymi rękami, ponieważ każdy przedszkolak, ku swojej uciesze, w prezencie otrzymał –zakładkę. Wycieczkę zaliczamy do udanych, a księgarnię do miejsc już nam znanych!
Nauczycielki grupy: Małgorzata Palenceusz, Agnieszka Charytonow

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia ukazują grupę Króliczki podczas zajęć w Miejskiej Bibliotece Publicznej, kolejne przedstawiają wyjście do pobliskiej księgarni "Puszczyk".

 

DZIECIĘCY TELEFON ZAUFANIA

Uprzejmie informujemy, że ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów POMAGAMY (800 800 605) od 1 listopada br. zastąpiona będzie telefonem zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Nowy bezpłatny numer, pod którym dzieci i młodzież będą mogły otrzymać wsparcie psychologiczne, to 800 12 12 12. Telefon i czat internetowy będą czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.
Zachęcamy do szerokiego upowszechnienia aktualnego numeru telefonu, aby jak najwięcej osób dowiedziało się, że telefon działa i można z niego korzystać. Zależy nam na zachowaniu ciągłości wsparcia dzieci i młodzieży przeżywających lęki, napięcia emocjonalne, kłopoty i trudności wpływające na zdrowie psychiczne.

Departament Wychowania i Edukacji Włączającej
Ministerstwo Edukacji i Nauki

Poniżej przekazujemy link do strony Rzecznika Praw Dziecka, na której znajdą Państwo wszystkie informacje związane z Dziecięcym Telefonem Zaufania RPD:
https://brpd.gov.pl/dzieciecy-telefon-zaufania-rzecznika-praw-dziecka/

 

„Co słonko widziało” – realizacja ogólnopolskiego projektu w grupie II

Dzieci z koła czytelniczego „Klub małego czytelnika” biorą udział w ogólnopolskim projekcie „Co słonko widziało”, który jest skierowany do przedszkoli z całej Polski. Założeniem projektu jest wprowadzanie dzieci w otaczający świat poprzez piękno literatury dziecięcej autorstwa Marii Konopnickiej, promowanie czytelnictwa, wzbogacanie wiedzy i słownictwa. /Beata Środa/

Opis galerii zdjęć:
W galerii zdjęć widoczne są zdjęcia dzieci z grupy II realizujących blok tematyczny „Maria Konopnicka – przyjaciółka dzieci”.

 

 

„Kodujemy razem z Małym Misiem” w grupie II

W tym roku nasza grupa przystąpiła do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”. Miś Tuliś towarzyszy nam w codziennym czytaniu, nauce i zabawie. W październiku rozpoczęliśmy moduł „Kodujemy razem z Małym Misiem” podczas którego poznaliśmy podstawy kodowania czyli przetwarzania informacji. Dzieci wykonały wiele trudnych zadań, a swoje postępy potwierdziły udziałem w Europejskim Tygodniu Kodowania „Code Week”. Dzięki temu rozwinęły swoje kompetencje matematyczne, cyfrowe oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii. Mimo zakończenia udziału i otrzymania certyfikatu nie kończy się nasza przygoda z kodowaniem. /Beata Środa/

Opis galerii zdjęć:
W galerii zdjęć widoczne są dzieci z grupy II uczestniczące z zajęciach i zabawach realizujących Moduł II projektu. Certyfikat udziału w Europejskim Tygodniu Kodowania oraz zaświadczenie potwierdzające zrealizowanie Modułu II projektu.

 

Dzień Dyni w grupie III

W naszej grupie odbył się kolejny dzień tematyczny. Dzieci z grupy Kangurki 4 listopada obchodziły Dzień Dyni – królowej wszystkich warzyw. Przedszkolaki odkrywały i poznawały na różne sposoby walory warzyw z rodziny dyniowatych. Mogły je oglądać, dotykać i poczuć ich ciężar. Wykonaliśmy także dyniowy lampion, który ozdobił naszą salę. Dzień Dyni pozwolił nam poznać wielką różnorodność dyń i wzbogacił naszą wiedzę na ich temat. Sposobów na zastosowanie dyni w kuchni jest nieskończenie wiele, my obraliśmy największą z nich i przygotowaliśmy pyszne dyniowe muffiny. Dzieci chętnie pomagały przy przygotowywaniu pysznych wypieków. Tego dnia rozdawały rodzicom przepisy na dyniowe babeczki. To był świetny dyniowy dzień.
/Justyna Rybaczuk, Joanna Baczyńska/

Opis galerii zdjęć:
Galeria zdjęć pokazuje dzieci z grupy Kangurków podczas obchodów Dnia Dyni. Dzieci obserwują różne rodzaje dyń, wybierają pestki z przekrojonej dyni, robią lampion, przygotowują mufinki i je z apetytem konsumują.

 

Dyniowy dzień u maluszków

Gdy nadchodzi koniec jesiennych zbiorów czas ogłosić „Dzień Dyni” !
Sówki święto to obchodziły w środę 3 października. Tego dnia podczas zajęć dzieci poznały wielką różnorodność dyń i wzbogaciły wiedzę na ich temat. Dowiedziały się, że dynia jest bardzo zdrowym warzywem, że można z niej przygotować wiele dań tj.: pieczywo, zupę, dżem, ciasto, babeczki, przetwory i soki. Odbyły się dyniowe zabawy: klasyfikowanie dyń wg wielkości, koloru i kształtu, szeregowanie od największej dyni do najmniejszej, przeliczanie dyń i wiele innych. Wśród zabaw ruchowych były dyniowe kręgle, skoki przez różnej wielkości dynie, slalom dyniowy oraz zabawy taneczne. Ten dzień przyniósł wiele niezapomnianych wrażeń, radości i zabawy.
/E.Wasiluk/

Opis zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci uczestniczące w zabawach ruchowych z dyniami. Kolejne zdjecia przedstawiają dzieci oglądające zawartość dyni.

 

19 października obchodziliśmy w grupie IV i V
Dzień Poczty Polskiej i Listonosza

Z tej okazji "Króliczki" i "Puchatki" wcieliły się w rolę listonosza i zawitały do okienka pocztowego. Podczas zabawy: przypomniały sobie swoje adresy zamieszkania, dowiedziały się, co musi znajdować się na liście, aby dotarł do odbiorcy, co należy do obowiązków listonosza, stworzyły własne "listy", które wsadziły do koperty, zakupiły znaczek, wrzuciły do skrzynki i wysłały do koleżanek i kolegów. Dzieci dowiedziały się również jak zachować się w kolejce i co należy powiedzieć, gdy podchodzimy do okienka pocztowego. Na zakończenie dnia wybraliśmy się na Pocztę aby w ramach akcji "Wymiana Pocztówkowa" wysłać pocztówki koleżankom i kolegom z innych regionów Polski, z pozdrowieniami z naszej malowniczej Hajnówki.
/Małgorzata Palenceusz, Agnieszka Charytonow, Barbara Grosz/

Opis galerii zdjeć :
Na zdjęciach widoczne są dzieci z dwóch grup podczas zabaw, kolejne zdjęcia ukazują spacer na Pocztę.

 

„Kangurki” poznają ptaki odlatujące na zimę

Można je zobaczyć prawie wszędzie, zachwycają nas swoim śpiewem, barwą i wyglądem. Przedostatni tydzień października został poświęcony tematyce ptaków. Przedszkolaki poznawały ptaki spędzające zimę w Polsce oraz te, które odlatują do ciepłych krajów. Poszerzyły swoją wiedzę wzbogacając słownictwo o wybrane nazwy (bocian, jaskółka, dudek, żuraw, sikorka, gil). Dzieci zapoznały się z podstawowymi informacjami dotyczącymi wyglądu pospolitych gatunków. Dzieliły ich nazwy na sylaby. Uczestniczyły w zabawie orięntacyjno - porządkowej "Ptaki do gniazd". Brały udział w doświadczeniu, sprawdzały co szybciej spadnie na podłogę: piórko czy kartka papieru. Wykonały kilka zabaw oddechowych z piórkiem, starając się np. jak najdłużej utrzymać je w powietrzu. Na zakończenie zajęć dzieci pomalowały drewniane ptaki.
/Justyna Rybaczuk, Joanna Baczyńska/

Opis galerii zdjęć:
W galerii zdjęć widoczne są zdjęcia dzieci z grupy III uczestniczące w zajęciach o tematyce "Odloty ptaków".

 

WYCIECZKA NA ŚCIEŻKĘ PRZYRODNICZO-EDUKACYJNĄ JUDZIANKA W GRUPIE „KANGURKÓW”

W ramach realizacji Ogólnopolskiego projektu ekologicznego „Gramy w zielone”, dzieci z grupy III wybrały się na wycieczkę na ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną Judzianka, podczas której dzieci poznały roślinność, cenne gatunki ptaków oraz ich siedliska.
/Joanna Baczyńska, Justyna Rybaczuk/

Opis galerii zdjęć:
Galeria zdjęć przedstawia dzieci z grupy Kangurki podczas wycieczki na ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną Judzianka.

 

Pierwsza wycieczka "Sówek" do sklepu z warzywami

Jesień, to bardzo kolorowa i obfitująca w różne dary pora roku. A gdzie można kupić świeże, zdrowe warzywa i owoce? Na targu, na straganie, w zieleniaku, albo w sklepie warzywniczym. Żeby się o tym przekonać dzieci z grupy "Sówki" wybrały się na wycieczkę do sklepu warzywniczego, gdzie bardzo miła Pani pokazała nam owoce i warzywa ładnie poukładane na sklepowej półce oraz w skrzynkach. Rozmawialiśmy o tym, co można zrobić ze świeżych owoców lub warzyw oraz o tym, które z warzyw i owoców najchętniej jemy i dlaczego.
/E.Wasiluk/

Opis zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci stojące w sklepie przy stoisku z warzywami. Dzieci oglądają i trzymają wybrane przez siebie warzywa: marchewkę, paprykę, sałatę, brokuł.

 

Recytatorski sukces Mikołaja i Natalii

12 października 2021 roku w HDK odbył 50 jubileuszowy konkurs recytatorski „Ojczyste słowo.” Nasze przedszkole w eliminacjach rejonowych reprezentowały dzieci z grupy V. Osiągnęły one wysokie miejsca: I miejsce Mikołaj Sirocki, II Natalia Nowik i tym samym zostały zakwalifikowane do eliminacji centralnych, które miały miejsce 18 października w Bielsku Podlaskim. Na tym etapie uzyskały bardzo dobre wyniki: II miejsce Mikołaj Sirocki, III miejsce Natalia Nowik. Rodzicom bardzo dziękujemy za pomoc a dzieciom życzymy dalszych sukcesów.
/Eugenia Kazimiruk, Agnieszka Charytonow, Barbara Grosz/

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczny jest chłopiec i dziewczynka biorący udział w konkursie recytatorskim "Ojczyste słowo". Trzy pierwsze zdjęcia na czerwonym tle to pierwszy etap eliminacji rejonowych w Hajnówce, a dwa zdjęcia z niebieską dekoracją to drugi etap eliminacji centralnych w Bielsku Podlaskim.

 

„O gościach, co nie przyszli na ucztę” – zajęcia w grupie II

W ramach realizacji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Oto Hałabała! Zna go Polska cała”, w piątek dzieci z grupy II obejrzały teatrzyk na podstawie utworu Lucyny Krzemienieckiej „O gościach, co nie przyszli na ucztę”. Celem zajęć było upowszechnienie czytelnictwa, wprowadzenie dzieci w świat literatury dziecięcej oraz rozbudzenie ciekawości przyrodniczej. Zajęcia były prowadzone przez opiekuna stażu dla pani Basi G.
/Beata Środa/

Opis galerii zdjęć:
W galerii zdjęć przedstawione są dzieci, które uczestniczą w teatrzyku prowadzonym przez Panią Beatę na podstawie utworu L. Krzemienieckiej "O gościach, co nie przyszli na ucztę".

 

DZIEŃ DRZEWA W GRUPIE KANGURKI

W poniedziałek 25 października w naszej grupie odbyła się uroczystość z okazji międzynarodowego „Dnia Drzewa”. Jej celem było zwiększenie świadomości ekologicznej oraz zachęcenie przedszkolaków do podejmowania działań proekologicznych dotyczących ochrony drzew. Przedszkolaki zdobyły wiedzę na temat: budowy drzew, poszczególnych gatunków oraz funkcji pełnionych przez nie w przyrodzie. Dzieci wykazały się wiedzą na temat różnych rodzajów drzew, rozpoznały je po kształcie liści, owocach, szyszkach i nasionach. Uczestnicząc aktywnie w zajęciach rozwiązywały zagadki słowne, brały udział w zabawach ruchowych i rytmiczno- naśladowczych przy muzyce. Oprócz tego wypowiadały się na temat, dlaczego obchodzimy ten dzień oraz co nam dają drzewa. Na zakończenie wszystkie dzieci wykonały pracę plastyczną, której bohaterem było oczywiście drzewo.
/Justyna Rybaczuk, Joanna Baczyńśka/

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy Kangurków podczas uroczystości Dnia Drzewa.

 

Światowy Dzień Mycia Rąk u Tygrysków

15 października obchodzony jest Światowy Dzień Mycia Rąk. Celem tego dnia jest uświadomienie dzieciom jak ważne znaczenie ma w ich życiu codzienne mycie rąk. 
W grupie II odbyły się rozmowy na temat zarazków, bakterii i wirusów, które dostają się do naszego organizmu poprzez brudne ręce. Tego dnia dzieci obejrzały przygotowany przez Panie teatrzyk pt. „W krainie czyścioszków” z wykrzystaniem białej i czarnej rękawiczki,  dowiedziały się w jakich sytuacjach należy konieczne myć ręce. W łazience wszystkie dzieci utrwalały również poszczególne etapy prawidłowego mycia rąk. Wspólnie wykonaliśmy plakat promujący mycie rąk. Wszystkie zajęcia i zabawy koncentrowały się wokół czynności samoobsługowych i nawyków higienicznych. Dzieci w praktyczny sposób dowiedziały się, jakie znaczenie dla zdrowia ma czyste i dokładne mycie rąk.
Światowy Dzień Mycia Rąk dostarczył nam wielu wrażeń oraz pokazał, że pewne umiejętności i nawyki należy kształtować już od najmłodszych lat.
/Mariola K., Beata Ś./

Opis galerii zdjęć:
W galerii widoczne są dzieci z grupy II w trakcie obchododów Światowego Dnia Mycia Rąk. Pierwszych pieć zdjęć przedstawia dzieci siedzące na dywanie po obu stronach, które mają przed sobą białe kartki z niebieską dłonią oraz kropleki. Na kolejnych zdjęciach dzieci oglądają prezentację multimedialną, uczestniczą w zabawach muzyczno – ruchowych, kolorują kartę pracy. Następne zdjęcia przedstawiają, jak dzieci wykonują plakat oraz w łazience dokładnie myją ręce.

 

Odwiedziny pani Leśnik w grupie IV i V z okazji Święta Drzewa

W dniu 14 października nasze przedszkole odwiedziła pani Leśnik z Nadleśnictwa Hajnówka. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z grupy IV i V. Spotkanie odbyło się z okazji przypadającego w tym dniu Święta Drzewa. Pani Leśnik w ciekawy sposób opowiadała o lesie w jesiennej szacie oraz jakie są rodzaje drzew. Przedszkolaki nauczyły się rozróżniać drzewa iglaste oraz dotknąć ich gałązek. Rozpoznawały też owoce z poszczególnych drzew. Nasz gość zapoznał też z gatunkami grzybów występujących w naszych lasach i przedstawił, które są bardzo trujące. Na zakończenie Pani Leśnik przekazała dzieciom sadzonkę drzewka do posadzenia w ogrodzie przedszkolnym, a przedszkolaki podziękowały za przekazane informacje, wręczając wykonaną z suszonych liści wiązankę. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, a wysłuchane ciekawostki i wiadomości poszerzyły wiedzę przyrodniczą naszych dzieci. Serdecznie dziękujemy za przybycie oraz pouczającą lekcję przyrody.
/Małgorzata Palenceusz, Agnieszka Charytonow, Barbara Grosz, Barbara Kiślak/

Opis galerii zdjęć:
W galerii zdjęć znajdują się zdjęcia dzieci z grupy IV i V uczestniczące w zajęciach z okazji Święta Drzewa podczas spotkania z Panią Leśnik z Nadleśnictwa Hajnówka.

 

Sok warzywno- owocowy zawsze smaczny i zdrowy

Podczas jesiennych zajęć bardzo często poruszany był temat owoców, warzyw oraz zdrowego odżywiania. "Tygryski" na stołówce przedszkolnej miały okazję (prawie) samodzielnie przygotować pyszny i zdrowy sok marchewkowo- jabłkowy. Z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i higieny ubrane w fartuszki i kucharskie czapki przystąpiły do wykonania soku. Wszystkim dzieciom sprawiło to wiele radości, a dokładkom nie było końca.
/Mariola K., Beata Ś./

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy II, które wspólnie z paniami wykonują sok marchewkowo- jabłkowy.

 

REALIZACJA OGÓLNOPOLSKIEGO PROJEKTU EKOLOGICZNEGO „GRAMY W ZIELONE” – WYCIECZKA NA ŚCIEŻKĘ PRZYRODNICZO-EDUKACYJNĄ JUDZIANKA W GRUPIE „KRÓLICZKI”

W bieżącym roku szkolnym nasze przedszkole bierze udział w Ogólnopolskim projekcie ekologicznym „Gramy w zielone”, którego celem jest zapoznanie dzieci z podstawowymi zasadami ochrony środowiska naturalnego; tworzenie sytuacji do bezpośredniego obcowania z przyrodą, przekazywanie dzieciom podstawowych wiadomości o ekosystemach, obiektach i zjawiskach przyrodniczych znajdujących się w najbliższym środowisku. W ramach realizacji modułu „Mały obserwator” dnia 6 października 2021r. wybraliśmy się na wycieczkę na ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną Judzianka . gdzie dzieci poznały roślinność, cenne gatunki ptaków oraz ich siedliska.
/Agnieszka Ch, Małgorzata P./

Opis galerii zdjęć:
Galeria zdjęć przedstawia dzieci z grupy Króliczki podczas wycieczki na ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną Judzianka, podczas której dzieci oglądają i rozpoznają różne gatunki drzew, wsłuchują się w dźwięki lasu: szum drzew, głosy ptaków. 

 

Kolorowe i zdrowe szaszłyki owocowe w wykonaniu Kangurków

W ubiegłym tygodniu w naszej grupie było smacznie i przede wszystkim zdrowo, gdyż piątkowe przedpołudnie minęło nam na przygotowywaniu pysznych owocowych szaszłyków. Była to świetna okazja do powtórzenia nazw owoców krajowych i egzotycznych, poznania ich zapachów i smaku. Chętne dzieci samodzielnie obierały i kroiły owoce na kawałki, po czym wszyscy usiedliśmy do stolików, gdzie każdy komponował i nadziewał na patyczki swoje ulubione owoce tworząc pyszne i zdrowe szaszłyki owocowe. Praca zakończyła się degustacją, wszystkie owoce zostały skonsumowane z apetytem. Przygotowanie deseru dało dzieciom wiele satysfakcji, uświadamiając im jednocześnie jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu naszego organizmu.
/Joanna Baczyńska/

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci z grupy Kangurki, które wykonują szaszłyki owocowe. Na pierwszych zdjęciach ukazane są mandale wykonane z owoców. Kolejne zdjęcia prezentują dzieci siedzące przy stolikach, które przygotowują i degustują szaszłyki owocowe.

 

ŻEBY ZDROWYM BYĆ TRZEBA SOKI PIĆ

Dzieci z grupy 3-latki wiedzą, że aby być zdrowym trzeba się dobrze odżywiać, a najwięcej witamin mają owoce i warzywa. Z myślą o pysznych witaminkach maluszki postanowiły sprawdzić jak wyczarować pyszny sok z marchewki i jabłka bez dodatku cukru i konserwantów. Jednak zanim przystąpiliśmy do pracy, przedszkolaki zapoznały się z urządzeniem do robienia soku – sokowirówką, jego działaniem oraz utrwaliły podstawowe zasady higieny i bezpieczeństwa. Następnie dzieci samodzielnie wyciskały sok. Po skończonej pracy delektowały się jego smakiem. Nic nie zastąpi dawki witamin jak owoce i warzywa, w dodatku zrobione własnoręcznie…Samodzielnie wykonany sok smakował dzieciom tak bardzo, że pozostawały po nim tylko i wyłącznie „marchewkowe wąsy”!
/Ewelina W./

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci z grupy I, które wykonują sok warzywno - owocowy.

 

DZIEŃ DRZEWA W GRUPIE SÓWKI

Co roku 10 października obchodzimy w Polsce Dzień Drzewa, który jest elementem edukacji ekologicznej. W naszej grupie tego dnia odbyły się zajęcia związane z tematyką drzew. Dzieci poznały budowę drzewa, jego znaczenie dla człowieka, zwierząt i przyrody. Poznały także etapy wzrastania drzewa. Na koniec zajęć przedszkolaki wykonały pracę plastyczną związaną z obchodzonym świętem.
Miejmy nadzieję, że edukacja ekologiczna od najmłodszych lat pozwoli wykształcić dobre nawyki w zakresie ochrony przyrody.
/Ewelina W./

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci z grupy I w trakcie zajęć związanych z tematyką drzew w ramach Dnia Drzewa.

 

MALUSZKI NA JESIENNYM SPACERZE

JESIEŃ to piękna pora roku, pełna kolorów i cudownych pejzaży. Tegoroczna jesień jest wyjątkowo ciepła, dlatego też nasze „Sówki”chętnie korzystają z codziennych spacerów. Dzieci podziwiają okolice przedszkola w jesiennej szacie, otaczającą przyrodę, poznają gatunki drzew, owoce i liście. Podczas naszych wycieczek z ciekawością obserwują zmiany zachodzące w przyrodzie wczesną jesienią, np. opadające z drzew kolorowe liście.Nie zabrakło również fajnej zabawy. Dzieci zbierały „jesienne skarby” – liście, kasztany, które przez wiele tygodni będą ozdobą i materiałem do prac plastycznych w naszym kąciku przyrodniczym. To właśnie na spacerach, na placu zabaw, w parku czy lesie można wszystkimi zmysłami podziwiać Złotą Polską Jesień...
/Ewelina W./

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci z grupy I w trakcie spaceru oraz zabaw liśćmi.

 

Jesienna ścieżka sensoryczna w grupie II

W ramach realizacji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Gramy w zielone” pani Beata i Mariola przygotowały jesienną ścieżkę sensoryczną. Celem zajęć było zwiększenie u dzieci w wieku przedszkolnym świadomości ekologicznej i przyrodniczej oraz wzbogacenie funkcji poznawczych poprzez doświadczenia sensoryczne. Stworzenie takiej ścieżki pozwoliło rozwinąć u dzieci: motorykę dużą, równowagę i koordynacje ruchową, pozwoliło dziecku rozwinąć wyobraźnię dotykową, stymulowanie receptorów znajdujących się w stopach oraz układu prioprorecyptywnego.
/Beata Ś., Mariola K./

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci z grupy II w trakcie zabawy z wykorzystaniem ścieżki sensorycznej.

 

„Śladami jesieni” – wycieczka grupy II do parku

Dnia 04 października, „Tygryski” wykorzystując piękną pogodę i uroki jesieni udały się do parku na wycieczkę, która dostarczyła nam nie tylko wielu wiadomości, ale również niezapomnianych wrażeń. Wyjście na wycieczkę poprzedziła rozmowa ,,Jak zachowujemy się w parku”. Zgodnie stwierdziły, iż nie należy niczego zrywać, łamać i zaśmiecać. Dzieci nie zapomniały również o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa podczas przechodzenia przez ulicę. Park odkrył przed nami swe piękno. Podziwialiśmy jesienne barwy, rosnące krzewy i drzewa, słuchaliśmy odgłosów przyrody. Bacznie przyglądaliśmy się przyrodzie: korze drzew, liściom, rozmawialiśmy o zwierzętach i ptakach żyjących w parku. Podczas wycieczki zbieraliśmy kolorowe liście, żołędzie i kasztany, którymi przyozdobiliśmy nasz kącik przyrody. Był też czas na bieganie i zabawy. Najwięcej radości sprawiło baraszkowanie wśród miękkich, pachnących liści. Zebrane liście wykorzystamy do wykonania pracy plastycznej „Jeż”. Zadowoleni, z kieszeniami pełnymi żołędzi i bukietami kolorowych liści wróciliśmy do naszego przedszkola. Już nie możemy doczekać się następnej wycieczki…
/Beata Ś., Mariola K./

Opis galerii zdjęć:
W galerii zdjęć znajdują się zdjęcia dzieci z grupy II uczestniczące w wycieczce do miejskiego parku. Na kolejnych trzech zdjęciach dzieci siedzą przy stolikach i wykonują pracę plastyczną "Jeż". Ostatnie zdjęcie grupowe dzieci z wykonaną własną pracą plastyczną.

 

Kolorowa, witaminowa sałatka owocowa w wykonaniu Puchatków

W poprzednim tygodniu starszaki na zajęciach samodzielnie przygotowywały pyszną, kolorową i witaminową sałatkę owocową. .Najpierw omówiliśmy sposób wykonania sałatki, sposób krojenia owoców, a także zwróciliśmy uwagę na higienę pracy i dokładne umycie rąk. Dzieci kroiły owoce przy pomocy plastikowych nożyków, aby zachować całkowite bezpieczeństwo. Własnoręcznie zrobiona sałatka wyśmienicie dzieciom smakowała. Zajęcie dostarczyło dzieciom wiele wrażeń.
/Barbara Kiślak, Barbara Grosz/

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci z grupy Puchatki, które wykonują sałatkę owocową. Pierwsze pięć zdjęć - dzieci siedzą przy stolikach i kroją owoce, kolejne częstowanie kucharek i degustacja przez dzieci, ostatnie - częstowanie naszych pań, które nam pomagają.

 

Puchatki korzystają z ostatnich dni pięknej słonecznej jesiennej pogody

W październiku Puchatki korzystały z ostatnich dni pięknej, słonecznej, jesiennej pogody. W tym dniu udaliśmy się do parku w celu podsumowania omawianej tematyki jesiennej. Pogoda nam sprzyjała, a park to piękne miejsce, szczególnie, gdy jest zaczarowane kolorami jesieni. Przedszkolaki obserwowały zmiany zachodzące w przyrodzie jesienią, rozpoznawały drzewa i ich owoce. Utrwaliliśmy na jakich drzewach rosną żołędzie, jarzębina, kasztany, a także dzieci rozpoznawały te drzewa na podstawie liści. Największą atrakcją była zabawa kolorowymi liśćmi. Następnie udaliśmy się do miejskiego placu zabaw. Wycieczka sprawiła przedszkolakom wiele radości.
/Barbara Grosz, Barbara Kiślak/

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci grupy 6 latków: pierwsze pięć – pobyt w parku, kolejne trzy zabawy na placu zabaw
.

 

Dzień Jabłka w grupie Kangurków

Zielone, czerwone, okrągłe, pachnące
a jako przekąska niezwykle sycące...
Jabłko - pełne witaminek dla chłopaków i dziewczynek.
Wszyscy jabłka chętnie jemy i DZIEŃ JABŁKA świętujemy!!!

Dnia 06.10. 2021r. grupa „Kangurki” świętowała Dzień Jabłka. Celem zajęć i wspólnej zabawy była integracja dzieci oraz zachęcanie ich do spożywania owoców, a w szczególności jabłek i to pod różnymi postaciami. Dzieci poszerzały wiedzę o jabłkach. Zdobywały wiadomości na temat potraw i przetworów z jabłek. Brały udział w konkurencjach zręcznościowych oraz zabawach ruchowych do piosenek o jabłuszkach. Miały okazję spróbować jak smakuje jabłko pieczone. To był bardzo ciekawy dzień w przedszkolu.
/Joanna Baczyńska, Justyna Rybaczuk/

Opis galerii zdjęć
Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy Kangurków podczas uroczystości Dnia Jabłka. Na pierwszym zdjęciu widoczne jest zdjęcie grupowe dzieci w opaskach z żółtych kwiatów na tle dekoracji. Kolejne zdjęcia przedstawiają zabawy muzyczno- taneczne, zabawy zręcznościowe.

 

PRÓBNA EWAKUACJA W NASZYM PRZEDSZKOLU

W trosce o bezpieczeństwo dzieci i personelu w naszym przedszkolu w dniu 01.10.2021r. o godz. 10:00 zostały przeprowadzone praktyczne ćwiczenia ewakuacji pracowników i przedszkolaków z budynku przedszkola. Za przebieg ćwiczeń odpowiadała Dyrektor przedszkola Pani Iwona Raszkiewicz. Zakres i przebieg działań został uzgodniony z Komendantem Powiatowym Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce. Na umówiony sygnał dźwiękowy zgodnie z Procedurą ewakuacji wszyscy bardzo sprawnie, bezpiecznie i szybko opuścili budynek przedszkola wyjściami ewakuacyjnymi w czasie 4 minut. Na kilka minut wszystkie sale przedszkolne i pomieszczenia administracyjno - gospodarcze pozostały puste. Po zakończeniu akcji przedstawiciele straży zorganizowali przedszkolakom pogadankę na temat zagrożeń i sposobu alarmowania, opowiedzieli o swojej pracy oraz zaprezentowali elementy wyposażenia i sprzęt strażacki. Celem tej akcji było nabycie przez dzieci umiejętności właściwych zachowań w sytuacji zagrożenia oraz zapoznanie  z zasadami bezpiecznej ewakuacji.

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci i pracowników przedszkola w czasie próbnej ewakuacji z budynku naszego przedszkola udające się do wyznaczonego punktu zbiórki na placu przedszkolnym. Kolejne zdjęcie ukazuje nauczycielki zdające raport o frekwencji dzieci dyrektorowi przedszkola oraz pogadankę ze strażakami nt. bezpiecznych zasad zachowania w domu i przedszkolu oraz postępowania w wypadku zagrożenia. Następne zdjęcia ukazują dzieci oglądające wóz strażacki oraz jego wyposażenie oraz sprzęt jakim posługuje się w swojej pracy strażak.

 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania u "Tygrysków"

29 września w naszej grupie obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania, a także poczucia przynależności do społeczności czytelniczej. W ramach akcji czytelniczej zaprosiliśmy do nas gości: panią Iwonę Raszkiewicz - Dyrektor Przedszkola Nr 2 im. Kubusia Puchatka, panią Ewę Kierdelewicz oraz nauczycielki, które czytały wybrane przez dzieci pozycje książkowe. W jesiennie udekorowanej sali wszystkie przedszkolaki w skupieniu i zaciekawieniu słuchały bajkowych opowieści oraz z wielką ochotą oglądały kolorowe ilustracje. Okazji do czytania dzieciom jest wiele i powinniśmy robić to jak najczęściej zarówno w domu, jak i w przedszkolu. Czytanie na głos stymuluje rozwój dzieci, wzbogaca ich słownictwo oraz rozwija wyobraźnię. Warto i trzeba czytać dzieciom! Tej zasady się trzymamy i codziennie głośno czytamy!
/Beata Ś., Mariola K./

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają udział dzieci z grupy Tygryski w akcji Ogólnoplskiego Dnia Głośnego Czytania. Na pierwszym zdjęciu widać dzieci siedzące na dywanie i słuchające wierszy czytanych przez panią Iwonę Raszkiewicz - Dyrektor Przedszkola Nr 2 im. Kubusia Puchatka oraz panią Ewę Kierdelewicz. Następne zdjęcia pokazują panie nauczycielki czytające utwory bajkowe dla dzieci na tle jesiennej dekoracji.

 

Dzień Głośnego Czytania w grupie Puchatków

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” W.Szymborska

29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania. O zaletach czytania wiedzą wszyscy, ale nie zaszkodzi przypominanie o nich od czasu do czasu. Czytanie książek to nie tylko ciekawa forma spędzania wolnego czasu, zdobywanie nowej wiedzy, ale również rozwijanie wyobraźni czy wzbogacanie słownictwa, a głośne czytanie dzieciom to również budowanie silnej więzi emocjonalnej. W ramach akcji wysłuchaliśmy czytanych książeczek przez zaproszone nauczycielki Panią Małgorzatę Palenceusz, Joannę Baczyńską, 6 latkę z naszej grupy - Natalkę Nowik ozraz nauczycielki grupy Panią Barbarę Grosz i Barbarę Kiślak. Wykonaliśmy zakładki do książek oraz przypomnieliśmy sobie o zasadach korzystaniaz książek. Ten dzień stał się znakomitą okazją do promocji czytelnictwa wśród dzieci.
/Barbara Grosz, Barbara Kiślak/

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają kącik czytelniczy z różnymi rodzajami książeczek dla dzieci oraz nauczycielki czytające książki dzieciom.

 

Dzień Spadającego Liścia u "Tygrysków"

W ramach powitania Jesieni, w grupie "Tygryski" w udekorowanej sali obchodziliśmy „Dzień Spadającego Liścia”. U dzieci na głowach pojawiły się opaski z liśćmi w jesiennych kolorach. Były pląsy, zagadki oraz zabawy, które pomogły nam utrwalić wiedzę dotyczącą zmian zachodzących w przyrodzie, a dokładniej zmian pór roku. Nie zabrakło także czasu na wykonanie przez dzieci przepięknych prac plastycznych z wykorzystaniem liści. Cały dzień upłynął w bardzo przyjemnej atmosferze. Wszyscy mieli dobre humory, a promienne uśmiechy dzieci zachęcały tegoroczną Jesień, by była piękna, złota i słoneczna.
/Mariola K., Beata Ś./

Opis galerii zdjęć:
Galeria zdjęć przedstawia dzieci z grupy Tygryski w trakcie obchodów Dnia Spadającego Liścia w ramach powitania Jesieni. Na pierwszym zdjęciu widoczne jest zdjęcie grupowe dzieci w opaskach z liśćmi na tle dekoracji. Kolejne zdjęcia przedstawiają zabawy muzyczno- taneczne oraz oglądanie filmiku online dotyczącego pór roku. Na ostanim zdjęciu są zajęcia plastyczne z wykorzystaniem liści
.

 

UDZIAŁ „KRÓLICZKÓW” W OGÓLNOPOLSKIM PROJEKCIE EDUKACYJNYM
„COVIDOWE ZDROWE LOVE”

W bieżącym roku szkolnym nasze przedszkole bierze udział w Ogólnopolskim projekcie edukacyjnym COVIDOWE ZDROWE LOVE, którego celem głównym jest kształtowanie świadomości dzieci w zakresie zdrowia fizycznego i psychicznego. W ramach realizacji Modułu I Zdrowo jemy i świetnie się czujemy stworzyliśmy w sali zdrowy kącik warzywno – owocowy oraz własnoręcznie wykonaliśmy zdrowe, kolorowe, sałatki owocowe.  Dzieci samodzielnie kroiły i przyrządzały sałatkę owocową przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem. Przyrządzanie sałatek dało dzieciom wiele satysfakcji jednocześnie uświadamiając jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu organizmu. Sałatka wszystkim smakowała wyśmienicie!
/Agnieszka Ch, Małgorzata P./

Opis galerii zdjęć:
Galeria zdjęć przedstawia dzieci z grupy Króliczki podczas samodzielnego wykonywania sałatki owocowej. Zdjęcia ukazują dzieci podczas segregowania umytych wcześniej owoców, krojenia ich na tackach i wymieszania wszystkich witaminowych słodkości. Następne zdjęcia ukazują degustację owocowej sałatki.

 

JESIENNY SPACER DO PARKU „KRÓLICZKÓW” I „KANGURKÓW”

28 września 2021r. dzieci z grupy „Króliczki ”  i „Kangurki” wyruszyły  do pobliskiego parku obserwować zmiany, jakie zaszły wraz z nadejściem nowej pory roku – Jesieni. W tym dniu pogoda była wyjątkowa piękna. Przedszkolaki bezpośrednio obcowały z przyrodą, rozpoznawały rodzaje drzew po liściach i owocach oraz zbierały jesienne skarby do koszyczków. Po powrocie do przedszkola wszystkie kasztany i żołędzie zostały przekazane na akcje charytatywne odbywające się w naszym przedszkolu:  zbiórki kasztanów, dla Zuzanny Opolskiej, chorej na mukowiscydozę oraz zbiórkę żołędzi dla zwierząt bytujących na Polanie Żubrowej w Puszczy Białowieskiej.
/Agnieszka Ch, Asia B, Gosia P, Justyna R./

Opis galerii zdjęć:
Galeria zdjęć przedstawia dzieci z poszczególnych grup przedszkolnych: III i IV na spacerze do parku, w którym: szukają jesiennych skarbów- kasztanów i żołędzi, rozpoznają drzewa i ich liście, świetnie bawią się w berka i chowanego korzystając z uroków słonecznej pogody.

 

13 urodziny Żubra Pompika

Grupy II, III, IV i V w dniu 27.09.2021r świętowały jubileusz 13 urodzin Żubra Pompika, co prawda nie okrągły, ale też szczęśliwy. Jubileusz zbiegł się z wydaniem ostatnich książeczek o tym sympatycznym bohaterze z serii „Żubr Pompik. Wyprawy” autorstwa pana Tomasza Samojlika. Saga o żubrzych przygodach w Polskich Parkach Narodowych liczy już 23 tytuły, a sam Żubr Pompik otrzymał tytuł Podlaskiej Marki Roku. Warsztaty dla przedszkolaków z dużą dawką wiedzy przyrodniczej i wesołej zabawy prowadziła animatorka współpracująca z „Wydawnictwem Media Rodzina” pani Monika Skikiewicz. /Nauczycielki grupy II, III, IV i V/

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci z grupy: II, III, IV i V w trakcie warsztatów w ramach 13 urodzin Żubra Pompika prowadzonych przez panią Monikę Skikiewicz.

 

"Alicja w krainie czarów" - teatr online

23 września 2021 roku odbył się spektakl teatralny online pt."Alicja w krainie czarów". Ze względów bezpieczeństwa COVID-19 dzieci ogladały przedstawienie przy wykorzystaniu sprzętu medialnego. Przedszkolaki zostały również podzielone na kilka grup. Uczestnictwo w spektaklach oraz zabawach teatralnych rozwija dzieci intetektualnie, wzbogaca ich świat, przeżycia oraz eliminuje nieśmiałość i lęk. Przedszkolaki miały możliwość wspólnej zabawy oraz poznania świata sztuki. /Nauczycielki poszczególnych grup I, II, III, IV i V/

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci z poszczególnych grup przedszkolnych: I, II, III, IV i V w Przedszkolu nr 2 im. Kubusia Puchatka w Hajnówce uczestniczących w spektaklu teatralnym online pt. "Alicja w krainie czarów".

 

Kasztanowe zabawy w grupie "Króliczki"

Jesień to znakomita pora roku na kasztanowe zabawy. W ostatnim czasie dzieci przyniosły do przedszkola zebrane na jesiennym spacerze dary jesieni –m.in. kasztany. Podczas zajęć opisywały ich wygląd, a także rozpoznawały je dotykiem z pośród orzechów i żołędzi. Bawiąc się uczymy nazywać cyfry, utrwalaliśmy figury geometryczne. Ileż radości było przy zabawie, która grupa ułoży trzy kasztany. Specjalnie przygotowane tabliczki służyły nam do doskonalenia percepcji wzrokowej oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej. Kasztany były inspiracją do wspaniałych prac plastycznych. Bo wiemy doskonale, że to jest prawdziwa sztuka, robić tak, że zabawą staje się nauka.
/Małgorzata Palenceusz, Agnieszka Charytonow/

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci z grupy IV podczas zabaw z kasztanami.

 

 

Wycieczka na skrzyżowanie

We wrześniu przedszkolaki z naszego przedszkola odwiedziła Pani Policjantka Komendy Powiatowej Policji w Hajnówce. Przedszkolaki uczestniczyły w spotkaniu podzielone na grupy (dnia 23.09.2021 grupa II, III i IV, dnia 24.09.2021 grupa I i V). Na wstępie spotkania poznały zasady bezpiecznego zachowania na drodze. Po teorii przyszedł czas na praktykę. Dzieci wspólnie z policjantką, udały się na pobliskie skrzyżowanie na przejście dla pieszych. Pani policjantka wyczulała najmłodszych, aby zachowywały wszelką ostrożność i każdorazowo zbliżając się do przejścia zatrzymywały się, spoglądały w lewo, w prawo i po raz kolejny w lewo, a kiedy widzą nadjeżdżający pojazd poczekały na jego zatrzymanie. Przestrzegała również przed wbieganiem na jezdnię oraz wchodzeniem na drogę z za przeszkody ograniczającej widoczność. Przedszkolaki demonstrowały prawidłowe przejście na drugą stronę ulicy, oczywiście pod czujnym okiem policjantki. Dzieci zadawały wiele pytań i bardzo aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, dzielili się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami. Wykazały się też bardzo dobrą znajomością zasad przechodzenia przez jezdnię. Funkcjonariuszka uświadomiła dzieciom, że tylko dzięki rozsądkowi, uwadze oraz prawidłowemu zachowaniu na drodze, można uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji. /Nauczycielki wszystkich grup/

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z poszczególnych grup przedszkolnych I,II,II,IV i V wraz z Paniami uczestniczące w spotkaniu z Policjantką na temat bezpiecznego zachowania w ruchu drogowym. Kolejne zdjęcia przedstawiają dzieci, które wspólnie z policjantką uczestniczyły w spacerze na pobliskie skrzyżowanie, bezpiecznie pokonując przejścia dla pieszych.

 

Wycieczka do Instytutu Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej w Hajnówce

17.09.2021r. przedszkolaki z grupy III, IV i V wraz ze swoimi Paniami wybrały się na wycieczkę do Instytutu Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej w Hajnówce na Wystawę Grzybów Puszczy Białowieskiej. Wystawa oraz zajęcia edukacyjne były doskonałą okazją do zdobycia wiedzy o grzybach, ich różnorodności oraz niezmiernie ważnej roli, jaką odgrywają w przyrodzie. A także poznania kilku grzybowych ciekawostek – bo świat grzybów jest różnorodny i bogaty jak Puszcza Białowieska. Są takie, które pachną anyżem, czosnkiem, ogórkami, cytryną lub maggi; niektóre z nich są silnie trujące, ale wyglądem i łagodnym smakiem podszywają się pod jadalne. Takie "grzybowe spryciule" pachną także aromatem kakao czy marcepanu. Są też i takie, które ze względu na nieprzyjemny zapach lepiej omijać z daleka.
/Barbara G., Barbara K., Joanna B., Justyna R., Agnieszka Ch., Małgorzata P./

Opis galerii zdjęć:
Galeria zdjęć przedstawia dzieci z poszczególnych grup przedszkolnych: III, IV i V z Przedszkola nr 2 im. Kubusia Puchatka na wystawie grzybów oraz pracownika Politechniki prowadzącego zajęcia edukacyjne, w trakcie których dzieci miały możliwość poznania różnych gatunków grzybów.

 

Dzień Kropki u „Kangurków”

Dzieci z grupy „Kangurki” aktywnie włączyły się w obchody Międzynarodowego Dnia Kropki. Inspiracją do zainicjowania obchodów, stała się ilustrowana książka dla dzieci pt. „The Dot” (czyli „Kropka”), której autorem jest Peter H. Reynolds. Dzieci wysłuchały historii o dziewczynce o imieniu Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Dlaczego ta maleńka kropka jest tak ważna, zastanawialiśmy się po wysłuchaniu historii? Międzynarodowy Dzień Kropki, to okazja do odkrywania własnych talentów, poznania swoich mocnych stron, pobudzania wyobraźni oraz do wspólnej zabawy. Podążając śladem Vashti, dzieci miały okazję poznać swoje twórcze uzdolnienia, tworzyły „kropkowe” dzieła sztuki ozdabiały tęczę kolorowymi kropkami. Tego dnia dzieci uczestniczyły w różnych zabawach, w których dominował motyw kropki. Dodatkowo ich ubrania zostały wzbogacone o akcent kropek. Na zakończenie dnia, zostały wykonane zdjęcia w kropkowej fotobudce.
Niech Dzień Kropki trwa codziennie! Pamiętajmy, że każdy z nas jest wyjątkowy.
/Justyna Rybaczuk, Joanna Baczyńska/

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci z grupy III, w kolorowych koszulkach w kropki, podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Kropki. Na pierwszych zdjęciach widać dzieci podczas wspólnych zabaw z kolorowanymi kółkami z papieru. Na kolejnych zdjęciach dzieci tworzą dużą kropkę z kolorowych kubeczków. Następnie widnieje zdjęcie grupowe. Ostatnie zdjęcia prezentują dzieci w kropkowej fotobudce.

 

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA W GRUPIE I „SÓWKI”

20 września to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce, bowiem Sejm przyjął uchwałę ustanawiającą ten dzień Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego. Przedszkole Nr 2 im. Kubusia Puchatka obchodzi to święto rokrocznie od 9 lat. Nasze „Sówki” obchodziły uroczyście to święto w swojej sali. W tym dniu dzieci z naszej grupy dotarły do przedszkola z pięknym uśmiechem i dobrym humorem a zabawom i uśmiechom nie było końca. Było wesoło i kolorowo. Dzieci śpiewały ulubione piosenki i brały udział w różnych konkursach i zabawach integracyjnych. Mamy nadzieję że ten dzień na długo pozostanie w pamięci każdego przedszkolaka. Impreza udała się znakomicie! Przyniosła ogromną radość i niezapomniane wrażenia. Był to dzień wspólnego przeżywania radości, współdziałania w propagowaniu i rozpowszechnianiu nowoczesnego wychowania przedszkolnego.
/Ewa H. i Ewelina W./

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach przedstawione są dzieci stojące przy tablicy interaktywnej, dzieci otrzymujące od swoich pań słodycze, na kolejnych zdjęciach dzieci bawią się z chustą animacyjną, na której leżą balony, dzieci podrzucają balony do góry, siedzą na chuście oraz wykonują pracę plastyczną z okazji Dnia Przedszkolaka.

 

NASZE PIERWSZE WSPÓLNE CHWILE W PRZEDSZKOLU

Większość dzieci, mniej lub bardziej emocjonalnie przeżyło rozstanie z rodzicami i adaptację w nowym miejscu. Także dla rodziców, którzy jak dotąd byli jedynymi i najważniejszymi opiekunami dla swojego dziecka, stresem jest to, iż muszą swoje ukochane maleństwo pozostawić w nieznanym miejscu. Zarówno rodzic jak i dziecko w tym szczególnym czasie mogą odczuwać takie uczucia jak smutek, tęsknota czy lęk i uczuć tych nie należy wypierać czy im zaprzeczać. Są one naturalną reakcją pojawiającą się w pierwszej fazie adaptacji. Dlatego przyjmijmy, że ich wystąpienie musimy zaakceptować i stopniowo przejść przez ten czas, który prawdopodobnie wkrótce dostarczy nam o wiele przyjemniejszych emocji. Warunkiem pozytywnej adaptacji przedszkolnej przede wszystkim jest ugruntowanie się w dziecku przekonania, że rodzic nie odchodzi na zawsze, że wróci po niego, pomimo, iż akurat w tym momencie fizycznie nie jest przy nim obecny. Prędzej czy później, w wyniku codziennych doświadczeń, dziecko zauważy tę zależność, więc po prostu trzeba uzbroić się w cierpliwość. Jak każde trudne doświadczenie przez które się przejdzie, także i to, zdobyte w trakcie adaptacji do przedszkola, ma dużą wartość – uodparnia emocjonalnie, wzmacnia w dziecku poczucie wiary w siebie i otwiera mu drogę do dalszego rozwoju. /Ewa H., Ewelina W./

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci wychodzące z przedszkola, wraz ze swoimi paniami, pokazują przemarsz dzieci z rekwizytem ”wąż” na placu zabaw, zabawy na przyrządach terenowych wspólnie i pojedynczo, leżakowanie w sali pojedynczo i w grupie, spożywanie śniadania przy stolikach w stołówce przedszkolnej, marsz parami podczas powrotu do przedszkola.

 

Maluszki obchodzą "Międzynarodowy Dzień Kropki"

Międzynarodowy Dzień Kropki jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Od rana w naszej sali organizowaliśmy działania mające na celu uczczenie tego dnia. Maluszki z zaciekawieniem wysłuchały opowiadania Petera Reynoldsa „Kropka”. Autor przedstawił historię dziewczynki o imieniu Vashti, która dzięki kropce i wsparciu nauczycielki plastyki uwierzyła we własne możliwości. Dzieci wykonywały prace plastyczne z użyciem kropki, uczestniczyli w zabawach ruchowych z kropką w roli głównej również na placu przedszkolnym. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymali pamiątkowe medale dnia kropki.
/Ewa Horosz, Ewelina Wasiluk/

Opis zdjęć:
Na zdjęciach dzieci uczestniczą w zabawach ruchowych z chustą animacyjną. Kolejne zdjęcia przedstawiają dzieci na placu przedszkolnym, które rysują kredą. Na zdjęciu są dzieci, które prezentuję medal z dnia kropki.

 

 

Międzynarodowy Dzień Kropki w grupie IV

15 września grupa  Króliczki uroczyście obchodziła Międzynarodowy Dzień Kropki. Tego dnia nasze ubrania wypełnione były kropkami. Na zajęciach poznaliśmy genezę tego święta. Uważnie wysłuchaliśmy opowiadania jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Historia ta uświadomiła przedszkolakom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności, talenty, kryją się głęboko i czekają na nasze odkrycie. Tak jak nasza bohaterka szukaliśmy naszych mocnych stron by podnieść poczucie wartości przedszkolaków. Tego dnia również dostrzegaliśmy kropki tam, gdzie wcześniej nikt na nie nie zwracał uwagi. Okazało się, że kropki towarzyszą nam w naszym codziennym życiu. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały pracę plastyczna z kropek, a także bawiły się wesoło przy „Piosence o kropce" oraz piosence „Biedroneczki są w kropeczki".
/Agnieszka Charytonow, Małgorzata Palenceusz/

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci w żółtych koszulkach w czarne kropki z grupy IV, które uroczyście obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki. Na pierwszym zdjęciu grupowym widać dzieci, które trzymają w ręku balon udekorowany kropkami wraz ze swoimi Paniami na tle kropkowanej dekoracji. Kolejne zdjęcia pokazują dzieci uczestniczące w zabawach ruchowych oraz bawiące się w basenie z kulkami. Ostatnie zdjęcie troje dzieci ustawione w ramce na tle dekoracji.

 

Grupa II brała udział w „Wyzwaniu z kreatywnej gimnastyki”

Trzydniowe gimnastyczne wyzwanie z Lwem Lolkiem i Adą miało przede wszystkim służyć pobudzeniu aktywności fizycznej u dzieci. Nasze „Tygryski” były bardzo chętne do ćwiczeń i aktywności ruchowej, więc „Wyzwanie gimnastyczne” było dla nich świetnym urozmaiceniem codziennych zajęć. Oprócz zabaw ruchowych każdego dnia czekało na dzieci zadanie do wykonania: narysowanie swojego marzenia, ułożenia z klocków wesołego miasteczka oraz kolorowanka z lwem Lolkiem. Grupa II wykonała wszystkie zadania i na zakończenie otrzymała certyfikat, a nauczycielki podziękowania. /Beata Ś, Mariola K./

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy II w trakcie wykonywania ćwiczeń ruchowych wspólnie z Lwem Lolkiem, a także na wykonywaniu przydzielonych dzieciom zadań. Na pierwszym zdjęciu widoczny jest Certyfikat udziału dzieci w 3- dniowym wyzwaniu "Lolek w wesołym miasteczku". Na kolejnych dzieci wykonujące ćwiczenia ruchowe oraz efekty wykonanych przez dzieci przydzielonych zadań. Na ostatnim zdjęciu są wszystkie dzieci z rysunkami na tle bohatera Lwa Lolka.

 

 

Międzynarodowy Dzień Kropki w grupie V

Jak co roku w grupie Puchatków 15 września obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Celem tego święta jest wzbudzenie u dzieci kreatywności, pomysłowości, zachęcenie ich do tworzenia i działania. Dzień Kropki jest zatem dniem kreatywności, odwagi i zabawy. Tego dnia nasze ubrania przystrojone były kolorowymi kropkami. Na początku uważnie wysłuchaliśmy wiersza Agaty Bober pod tytułem “Kropeczki”, obejrzeliśmy też film jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Dzięki kropce i nauczycielce dziewczynka uwierzyła w swoje możliwości. Historia ta uświadomiła przedszkolakom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności – talenty. Tego dnia również dostrzegaliśmy kropki tam, gdzie wcześniej nikt na nie, nie zwracał uwagi. Okazało się, że kropki towarzyszą nam w naszym codziennym życiu: mają je biedronki, kropki zdobią kapelusz muchomora. Nie zabrakło zabaw przy muzyce oraz wspólnego śpiewania. A że to był Dzień Kropki nie mogło zabraknąć ich na naszym Kolorowym pracach, które wykonaliśmy wspólnie. /Barbara Kiślak, Barbara Grosz/

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci z grupy V podczas wspólnych zabaw z okazji Międzynarodowego Dnia Kropki. Na pierwszym zdjęciu widać dzieci oglądające film edukacyjny. Na kolejnych zabawy z zastosowaniem gry twister. Następnie zabawy z kolorowanymi kółkami z papieru oraz prace plastyczne przy stolikach.

 

Międzynarodowy Dzień Kropki, czyli święto kreatywności

Dnia 15 września w grupie „Tygryski” obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki, czyli święto kreatywności, talentu i odwagi.  Nasza sala tego dnia udekorowana była w różnych rozmiarach i kolorach kropek. Jednak najważniejsze w tym wszystkim było pobudzenie naszych dzieci do kreatywności poprzez wspólne rozmowy i zabawy. Dzieci chętnie wypowiadały się na temat swoich zainteresowań, bawiąc się wesoło „z kropką” oraz dostrzegły kropki tam, gdzie wcześniej nikt na nie nie zwracał uwagi. Okazało się, że kropki towarzyszą nam w naszym codziennym życiu. Można znaleźć je na biedronkach, kapeluszu muchomora, czy na naszych ubraniach. Na zakończenie zostały wykonane zdjęcia w wesołej i kropkowej fotobudce, a dzieci udownodniły kreatywność i pomysłowość w swoich pracach plastycznych z wykorzystaniem kolorowych farb i pustej kartki, na której powstały kropelkowe i fanatazyjne obrazki. /Mariola K., Beata Ś./

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci i Panie z grupy II „Tygryski” w trakcie wspólnych zabaw z okazji Międzynarodowego Dnia Kropki. Na pierwszym zdjęciu widać troje dzieci w kolorowej fotobudce w różnych rozmiarach kółek. Następne zdjęcia pokazują zabawy z wykrzystaniem chusty Klanzy i kolorowych kółek oraz układania wesołej kolorowej gąsienicy nazywając kolory. Kolejne zdjęcia przedstawiają zabawy z kostką w przeliczaniu kropek, czy rozwiązywaniu zagadek o owocach, które kształtem przypominają kropkę.

 

ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA W GRUPIE „KRÓLICZKÓW”

10 września 2021 r. w piękny, słoneczny, wrześniowy dzień dzieci z grupy „Króliczki” obchodziły święto pieczonego ziemniaka na działce u dziadków Oli G. z naszej grupy. Był to dzień pełen atrakcji i dobrej zabawy. Z twarzami pełnymi uśmiechów przedszkolaki uczestniczyły w „kartoflanych” zabawach zorganizowanych przez Panią Agnieszkę i Gosię. W trakcie wspólnej zabawy można było skosztować wyśmienitych, pieczonych na ogniu ziemniaków i kiełbasek. Mamy nadzieję, że wspólnie spędzony czas przyniósł wszystkim wiele radości i dostarczył pozytywnych wrażeń. Ten jesienny dzień pachnący pieczonym ziemniakiem na pewno wszyscy będą długo pamiętać.  Bardzo dziękujemy rodzicom i dziadkom Oli G. za pomoc w zorganizowaniu niezapomnianej uroczystości.
/Agnieszka Charytonow, Małgorzata Palenceusz/

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci i Panie z gr IV podczas uroczystości „Święto pieczonego ziemniaka”- dzieci bawiące się na mini placu zabaw z uśmiechniętymi buziami, pieczące ziemniaki i kiełbaski oraz ich degustację.

 

Dzień Marzyciela u Tygrysków

Dzień Marzyciela to święto każdego z nas. W tym dniu nasze przedszkolaki chodziły z głowami w chmurach, patrząc na świat przez różowe okulary. Marzyć – piękna rzecz, lecz jeszcze piękniej gdy marzenia można spełnić. Jak zrealizować marzenia i jaką drogę należy pokonać, aby marzenia spełniły się, tego dowiedziały się dzieci podczas obchodów Dnia Marzyciela. W tym dniu dzieci dużo opowiadały o swoich marzeniach, wysłuchały wiersz pt. „Dyzio Marzyciel” J. Tuwima. Wszystkie dzieci wybrały się na wyspę marzeń w której uczestniczyły w zabawach muzyczno - ruchowych. Na koniec zawitała do nas wróżka, która posypała każdego z nas magicznym pyłem w celu spełnienia marzeń tych dużych i tych małych.
/Beata Ś., Mariola K./

Opis galerii zdjęć:
Zdjęcia przedstawiają dzieci i Panie z gr II podczas obchodów „Dnia Marzyciela”, które w swojej sali uczestniczyły w zabawach muzyczno- ruchowych z wykorzystaniem chusty KLANZY.