ROK SZKOLNY 2018/2019


ZAKOŃCZENIE ROKU W GRUPIE "SÓWKI"

Za parę dni kończy się nasza zabawa i praca w przedszkolu.
Po wakacjach będziemy już w szkole.
Dlatego też dzisiaj chcemy za wszystko podziękować.
Dziękujemy pani dyrektor, która zawsze myślą była z nami,
Nauczycielkom, za trud i pracę z tymi łobuzami.
Dziękujemy księdzu za naukę religii.
A woźnym za czystość i świeżość na sali.
Intendentce i kucharkom za smaczne obiady,
Panu Grzesiowi za koszenie trawy.
Żegnamy dzieci, które tu zostają,
bo z nami w przedszkolu już się nie spotkają.

Dnia 14 czerwca 2019r. odbyła się w naszym przedszkolu uroczystość Zakończenia Roku Przedszkolnego oraz pożegnania starszaków .Uroczystość obyła się na Kolejkach Leśnych. Dziesięć miesięcy wspólnych zabaw i zajęć, podróży po porach roku i żywiołach szybko minęło, aż nadszedł czas wakacji i pożegnań. Na zakończenie najważniejszy punkt uroczystości- starszaki dostojnie prezentowały swoje umiejętności artystyczne, recytatorskie i taneczne. W uroczystości zakończenia roku uczestniczyli też rodzice naszych absolwentów.
Po części artystycznej przyszedł czas na podziękowania dla nauczycieli oraz rodziców, którzy byli zaangażowani w działania na rzecz placówki i udzielali się bezinteresownie. Po występach wszystkie dzieci otrzymały dyplomy oraz nagrody – niespodzianki, a dla zaproszonych gości przygotowany był słodki poczęstunek.

Kolejni absolwenci naszego przedszkola opuszczają nas, by rozpocząć po wakacjach naukę w klasie pierwszej. Życzymy im wielu sukcesów i spełnienia marzeń, a wszystkim dzieciom bezpiecznych i radosnych wakacji .Dziękujemy rodzicom- w szczególności Pani Nadziei Dragun za wszelką pomoc i zaangażowanie w działalność na rzecz przedszkola oraz zespołowi Maxim za uświetnienie uroczystości i wspaniałą zabawę.
/E.Horosz, J.Baczyńska/

INNOWACJA PEDAGOGICZNA" MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY" W GRUPIE I

Grupa I „Kangurki” realizowała innowację pedagogiczną „Mały miś w świecie wielkiej literatury. Edukacja czytelnicza dzieci w wieku przedszkolnym”. Jest to innowacja, której głównym celem jest rozwijanie i propagowanie czytelnictwa przy współpracy ze środowiskiem lokalnym. Innowacja pedagogiczna ,,Mały Miś w świecie wielkiej literatury” oparta jest na postaci Małego Misia, który pełni rolę przewodnika po świecie literatury oraz propaguje czytelnictwo wśród dzieci. Innowacja składała się z 6 modułów: Mały Miś – czytające przedszkolaki, Mały miś uczy samodzielności, 100- lecie niepodległości. Pokaż radość przedszkolaku!, Kulinarne warsztaty z Małym Misiem, Kuferek Kreatywności Małego Misia, Misiowe aktywności sportowe. Zachęcamy serdecznie do obejrzenia prezentacji podsumowującą realizację innowacji. /Beata Środa i Bożena Janicka/



PARADA POWITANIA WAKACJI

Dnia 15 czerwca 2019 roku w Miejskim Amfiteatrze w Hajnówce odbył się 2-dniowy Hajnowski Festiwal Smaków Świata FOOD TRUCK. Nasze dziewczynki uczestniczyły w Paradzie Powitania Wakacji. Wspólnie z innymi zespołami szkół i przedszkoli,zespołami artystycznymi i orkiestrą dętą przeszliśmy ulicami miasta z HDK do Amfiteatru Miejskiego. Tam wykonaliśmy taniec z wstążkami do utworu Natalii Oreiro. Dziękujemy naszym rodzicom za przybycie.
/E.Horosz, J.Baczyńska/

 

 

KREW DAJE ŻYCIE-PRZEDSZKOLE NR 2 IM.KUBUSIA PUCHATKA W HAJNÓWCE PROMUJE ODDAWANIE KRWI

Dnia 18 czerwca 2019 roku dzieci z grupy „Sówki” z Przedszkola nr 2 im. Kubusia Puchatka w Hajnówce udały się na wycieczkę do Stacji Krwiodawstwa. Byliśmy mile zaskoczeni. Wszystko było sterylne, białe i czyste, a nie skąpane we krwi, jak w naszej wyobraźni. W powietrzu unosił się zapach środków dezynfekujących .Po punkcie krwiodawstwa oprowadziła nas Pani doktor Justyna -kierownik zakładu .Dowiedzieliśmy się, że krwi nie można sztucznie wyprodukować. Potrzebni są dawcy, a oddawanie krwi nie powoduje żadnych efektów ubocznych .Dawcą może zostać każdy od 18 do 65 roku życia. Dawca nie może mieć wykonywanych w ciągu ostatnich kilku miesięcy akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu, zabiegów operacyjnych czy endoskopowych. Przed oddaniem krwi należy pić dużo wody lub soków owocowych. Trzeba być zdrowym, nie mieć objawów przeziębienia i nie brać żadnych leków Jednorazowo można od dawcy pobrać ok. 450 ml krwi pełnej (1 jednostka), która zawiera krwinki czerwone, krwinki płytkowe, krwinki białe i osocze. Krew pobiera się z pojedynczego wkłucia do żyły, do jednorazowych pojemników z tworzywa sztucznego. Zabieg trwa ok. 10 minut. W trakcie naszej wizyty staraliśmy się przekazać dzieciom podstawowe informacje o krwi i jej znaczeniu dla ratowania zdrowia i życia innych ludzi .Mamy nadzieję, że to spotkanie stanie się pretekstem do rozmów dzieci z rodzicami o potrzebie oddawania krwi oraz, że pod jego wpływem dzieci zachęcą swoich rodziców do wizyty w centrum krwiodawstwa i oddania krwi. Bo dzieci i ich panie P.Asia i P.Ewa bardzo dobrze wiedzą, że oddawanie krwi nie boli, a może uratować komuś życie, wiedzą też, że krwi nie można wyprodukować, a jest w wielu sytuacjach niezbędna! Dziękujemy Pani doktor za przyjęcie i chętnie będziemy Was odwiedzać.
/E.Horosz, J.Baczyńska/

 

WARSZTATY "MALOWANIE TOREB EKOLOGICZNYCH" W GRUPIE TYGRYSKÓW

19 czerwca w grupie Tygrysków odbyły się warsztaty plastyczno – ekologiczne prowadzone przez panią Natalię Gierasimiuk fundacji ONI TO MY. Warsztaty były nagrodą za wyróżnienie, które otrzymaliśmy w konkursie "Pisanka Wielkanocna".
Dzieci otrzymały bawełniane, trwałe torby, na których ołówkiem odrysowywały wybrany przez siebie szablon i wypełniały wzór farbami do tkanin. W czasie pracy prowadząca przeczytała i opowiedziała dzieciom bajkę "Szaty Króla". Ostatni etap pracy – utrwalenie rysunku wykonali w domu rodzice zaprasowując wzór żelazkiem. W ten sposób dzieci wykonały praktyczną eko-torbę wielokrotnego użytku, którą można prać w pralce. Może posłużyć dzieciom do zakupów lub na basen.
Następnie dzieci rozmawiały o zaletach posiadania toreb wielokrotnego użytku, które przyczyniają się do ochrony środowiska. Dowiedziały się jak szkodliwe są dla otoczenia jednorazowe torby foliowe, które rozkładają się prawie 400 lat, ile zużywa ich przeciętny człowiek i jak trudno je zutylizować. Po warsztatach dzieci podziękowały pani Natalii za przeprowadzone zajęcia i zrobiły wspólne zdjęcie.
/A. Majewska-Iwaniuk, M. Krawczyńska/

 

WIZYTA DZIECI W MUZEUM KOWALSTWA I ŚLUSARSTWA

W czerwcu 2019 r. dzieci z grupy IV „Tygryski” wybrały się ze swoimi paniami do Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa w Hajnówce, w którym odbyły się ciekawe warsztaty na temat „Historii i tradycji rzemiosła hutniczego” prowadzone przez Pana Stanisława Mierzwińskiego. W trakcie zwiedzania muzeum dzieci mogły zobaczyć ciekawe narzędzia, wyroby i urządzenia kowalskie, urządzenia niezbędne do wytopu żelaza z rud darniowych oraz maszyny rolnicze. Gospodarz w ciekawy sposób opowiedział dzieciom historię kowalskiego kunsztu, a także pokazał dzieciom zestaw podków na różne pory roku. Dużą atrakcją była kuźnia, w której każde z dzieci mogło przez chwilę wcielić się w rolę kowala. Na zakończenie dzieci wręczyły upominek „Obraz podkowy”, który sprawił radość Panu Stanisławowi oraz wykonaliśmy wspólne pamiątkowe zdjęcie. Serdecznie dziękujemy!
/M. Krawczyńska, A. Majewska - Iwaniuk/

MARIA NIKOŁAJUK „TALENT” W KONKURSIE WIOSNA MŁODYCH TALENTÓW 2019

13 czerwca 2019r. w HDK odbyło się uroczyste podsumowanie XVI OGÓLNOPOLSKIEJ WIOSNY MŁODYCH TALENTÓW - PREZENTACJE 2019 –  POD HONOROWYM PATRONATEM BURMISTRZA MIASTA HAJNÓWKA. Tematem tegorocznego konkursu był PORTRET. Komisja złożona z artystów specjalizujących się w malarstwie, grafice i rzeźbie: Joanna Kossak, Anna Marta Świtalska- Świć i Zbigniew Budzyński przyznało tytuł Talent 2019 Marii Nikołajuk z grupy „Króliczki”. Konkurs promuje autentyczną i spontaniczną ekspresję plastyczną dziecka, a także kreatywne i nowatorskie metody pracy nauczycieli i instruktorów. Marii gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
/Agnieszka Charytonow, Małgorzata Palenceusz/

VII PIKNIK Z BIAŁORUSEM W LO Z DODATKOWĄ NAUKĄ JĘZYKA BIAŁORUSKIEGO

07.06.2019 r. uczestniczyliśmy w VII PIKNIKU Z BIAŁORUSEM - imprezie kulturalno- edukacyjnej, której głównym organizatorem jest Stowarzyszenie Nasza Szkoła. Ideą tego przedsięwzięcia jest popularyzowanie kultury i języka białoruskiego, integracja środowiska oraz promocja Zespołu Szkół z DNJB w Hajnówce. Na przygotowanej scenie dziewczynki z grupy Króliczków i Sówek zaprezentowały część artystyczną: śpiewały białoruskie piosenki i tańczyły do białoruskiej muzyki. Dzieci były bardzo zadowolone z tego wyjątkowego dnia a niecodzienny piknik upłynął nam na wspaniałej, wspólnej zabawie.
/Agnieszka Charytonow/

 

 

ZDOBYLIŚMY CERTYFIKAT PROJEKTU "MALI KUCHARZE KUBUSIA PUCHATKA"

We wrześniu 2018 roku Przedszkole nr 2 w Hajnówce im.Kubusia Puchatka przystąpiło do Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego
,,Mali kucharze Kubusia Puchatka”.W programie uczestniczyły placówki przedszkolne,które maja w nazwie nazwę Kubusia Puchatka. Miś przez cały rok szkolny wędrował po Polsce.
Był to dalszy ciąg działań,które podjęliśmy w związku z nadaniem imienia naszego przedszkola,w ubiegłym roku szkolnym.

Celem Programu było:
-Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych.
-Stwarzanie dziecku możliwości do działania kulinarnego.
-Wdrażanie podstaw racjonalnego odżywiania i higieny przyrządzania posiłków
-Czerpanie radości ze wspólnego przygotowywania posiłków
-Rozwijanie umiejętności korzystania z książek kucharskich
-Zapoznanie z różnymi naczyniami i przyborami kuchennymi
-Rozwijanie samodzielności i umiejętności samoobsługowych
-Wdrażanie zasad kulturalnego zachowania się przy stole(savoir-vivre)

Dzieci z pomocą nauczycieli samodzielnie przygotowywały
posiłki, pełniły rolę dyżurnych (m.in. przygotowanie stołów, rozłożenie sztućców, talerzy). Wspólnie dbały o estetykę spożywania przygotowanych posiłków oraz o atmosferę panującą przy stole.
W naszym przedszkolu do programu przystąpiły dzieci z grupy "Puchatki", „Tygryski" i „Sówki”. Program trwał od 10.09 2018 do 30.04.2019roku.
Nasze przedszkole i koordynatorki programu otrzymały Certyfikaty Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Mali kucharze Kubusia Puchatka”.

/Koordynatorzy: E.Horosz,A.Majewska-Iwaniuk, J. Baczyńska, M. Krawczyńska, E. Wasiluk, B. Kiślak/

 

DZIEŃ DZIECKA W AKADEMII FBRYKI MISIA W BIAŁYMSTOKU W GRUPIE III I IV

Ahoj, przygodo! Fabryka misia największe centrum zabaw dla dzieci! W Dniu Dziecka przedszkolaki z grupy III i IV wraz z paniami wybrały się na wycieczkę autokarową do Fabryki Misia - niesamowitego miejsca, w którym uśmiech nie schodził z twarzy żadnego dziecka. Były zabawy na całego z wykorzystaniem toru przeszkód, zjeżdżalni, spidertowera, karuzeli, armat ciśnieniowych i wielu innych atrakcji rozwijających dziecięcą aktywność, zręczność i kreatywność. Po szalonej zabawie odbyły się warsztaty pt. "Tęczowa Chemia" zaproponowane eksperymenty to między innymi: Nurek Kartezjusza, śpiewający balon, skaczący brokat, perełki w oleju, super gluty, kolorowy wulkan. Bezpieczne doświadczenia, które dzieci wykonywały pod czujnym okiem swoich pań i pracowników poprzez aktywne uczestnictwo w proponowanych warsztatach wzbogaciły wiedzę i spostrzeżenia. Na zakończenie odbyła się dyskoteka z Misiem i Minionkiem podczas której dzieci tanecznym krokiem naśladowały swoich bajkowych bohaterów. Mnóstwo atrakcji, radości i nauki przez zabawę!
/A. Majewska – Iwaniuk, M. Krawczyńska, B. Kiślak, E. Wasiluk/

 

PROJEKT EDUKACYJNY "KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY" W GRUPIE I

W miesiącach kwiecień i maj nasze „Kangurki” realizowały projekt "Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Projekt umożliwił przyswojenie nowych wiadomości z zakresu ochrony środowiska, zdrowego żywienia, szacunku do otaczającej nas przyrody oraz podstaw recyklingu. Realizując założenia programu na podstawie którego powstał projekt, w naszej grupie zostały zorganizowane działania o tematyce przyrodniczej i ekologicznej. Na początku przedszkolaki obejrzały prezentację multimedialną pt. "Jesteśmy przyjaciółmi Ziemi". Dzięki niej poznały podstawowe pojęcia z zakresu ochrony środowiska typu ekologia, recykling, zanieczyszczenie środowiska. Uświadomiły sobie swoją rolę w dbaniu o środowisko naturalne oraz poznały możliwości jego ochrony poprzez segregacje śmieci, zbieranie nakrętek i zużytych baterii.
Zdrowo i marchewkowo przywitały wiosnę przedszkolaki. Panie zorganizowały w przedszkolu ”Dzień Marchewki”. Ten „bardzo zdrowy dzień pomarańczowy" wypełniony był zabawami przy piosenkach o marchewce, pracami plastycznymi oczywiście o marchewce oraz chrupaniem surowych marchewek. Maluszki uczestniczyły także w zajęciach, których celem było przedstawienie i promowanie, na przykładzie marchewki, spożywania warzyw i owoców jako darów natury oraz aktywnego trybu życia.
Tradycją naszego przedszkola jest zbieranie surowców wtórnych, by uchronić Ziemię przed groźnymi zanieczyszczeniami. Do tej akcji czynnie włączyły się „Kangurki” dając przykład dzieciom, jak należy dbać o środowisko przyrodnicze. Przez cały rok szkolny dzieci przynosiły do przedszkola plastikowe nakrętki i zużyte baterie.
/ Beata Środa, Bożena Janicka/

 

DZIEŃ MAMY I TATY W GRUPIE "PUCHATKÓW"

Dnia 27 maja odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty, podczas której grupa "Puchatków" zaprezentowała swój program taneczno – wokalno - recytatorski. Po występie były życzenia, całusy, prezenty oraz wiele uśmiechów i radości. Za swoje popisy przedszkolaki zostały nagrodzone burzą braw. Takie uroczystości w gronie rodzinnym pozwalają umacniać rodzinne więzi, uczą miłości, szacunku, przywiązania, a dzieciom pozwalają zaprezentować zdobyte wcześniej umiejętności. Rodzicom życzymy Wszystkiego Najlepszego z okazji Waszego Święta!
/B.Kiślak, E.Wasiluk/

 

"ŚWIĘTO RODZINY" W GRUPIE KRÓLICZKÓW W GOSPODARSTWIE AGROTURYSTYCZNYM "BORA ZDRÓJ"

31 maja 2019 r. dzici, rodzice i nauczycielki gr. "Króliczki" wybrali sie na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego „Bora Zdrój" w Lewkowie Nowym na "Święto rodziny". Czekało tam na nas wiele atrakcji. Na rozległym terenie gospodarstwa obejrzeliśmy galerie tematyczne - GOŚCINNY LAS, LEŚNA GALERIA, OJCOWIZNA, MUZEUM CHLEBA, bawiliśmy sie na tematycznym placu zabaw a nastepnie przyszedł czas na małe co nieco - dzieci mogły zjeść smaczne kiełbaski z ogniska. Kolejną atrakcją, która wzbudziła ogromne emocje, była przejażdżka bryczką. Siedząc wygodnie na ławeczkach oglądaliśmy malownicze okolice. Śmiechu i pisków nie było końca… Niestety wszystko, co dobre szybko się kończy, tak, jak i nasza wizyta w gospodarstwie „Bora Zdój" .Pogoda tego dnia była wspaniała i humory dopisywały wszystkim.
/A. Charytonow, M. Palenceusz/

 

DZIEŃ DZIECKA W GRUPIE I

Dzień Dziecka to bardzo radosny dzień dla wszystkich dzieci, taki też był i dla naszych przedszkolaków. W naszej grupie tego dnia cały dzień trwała zabawa. Pani Beata porwała nas w podróż do świata muzyki. Dzieci bawiły się wspaniale. Dzień obfitował w liczne atrakcje: łowienie rybek, zabawy z chustą animacyjną, konkursy, tańce przy muzyce. Nie zabrakło też czytania wesołych wierszyków. Na zakończenie dnia każdy otrzymał małą niespodziankę. I choć przedszkolaki codziennie otrzymują wiele miłości i serca od rodzin i nauczycielek, w tym czasie czuły się naprawdę wyjątkowo, uśmiech nikomu nie schodził z twarzy. Dzień pełen wrażeń szybko się skończył, ale wspomnienia pozostaną na długo.
/Beata Środa/

 

 

"MISIOWE AKTYWNOŚCI SPORTOWE", CZYLI KOLEJNY MODUŁ "MAŁEGO MISIA..." JUŻ ZDOBYTY PRZEZ GRUPĘ I

W kwietniu i maju w grupie „Kangurków” realizowano 6 już moduł „Małego Misia w świecie wielkiej literatury” po tytułem. „Misiowe aktywności sportowe”. „Mały Miś w świecie wielkiej literatury” to projekt, którego celem jest rozwijanie i promowanie czytelnictwa wśród dzieci oraz podejmowanie różnych aktywności dzieci w toku realizacji zadań stawianych przez nauczyciela.
Tym  razem Mały Miś - Tuliś uświadomił dzieciom, jak ważny dla naszego zdrowia jest aktywny styl życia i zaprosił je do uczestnictwa w zabawach ruchowych. Przedszkolaki rozmawiały o tym, czym jest sport, jakie mamy dyscypliny sportowe oraz jakie korzyści nam on niesie. Dzieci stworzyły w tym celu hasło zachęcające do uprawiania sportu.
Zwieńczeniem modułu „Misiowe aktywności sportowe” było dołączenie zmisowanej społeczności do V ogólnopolskiego maratonu przedszkolaków 2019 - „Sprintem do maratonu”. W obu inicjatywach stawialiśmy na promowanie zdrowego stylu życia i aktywnego spędzania czasu. Realizacja tego modułu przysporzyła dzieciom wiele zabawy i frajdy! Przedszkolaki za udział w module oraz w wydarzeniu dostały 2 certyfikaty. Serdecznie gratulujemy „Kangurkom”.
/Beata Środa, Bożena Janicka/

 

KRÓLICZKI NA LODACH

3 czerwca grupa ,, Króliczków ’’ świętowała Dzień dziecka . Z tej okazji udaliśmy się do pobliskiej lodziarni ,,Malinowa’´ na pyszne lody . Zimny deser w ten upalny dzień sprawił dzieciom ogromną radość . Wspaniale jest patrzeć na roześmiane i kolorowe od lodów buzie dzieci . Po smacznym deserze wszyscy uśmiechnięci i zadowoleni wróciliśmy do przedszkola .
/Małgorzata Palenceusz Agnieszka Charytonow/

 

 

DZIEŃ DZIECKA W GRUPIE „SÓWKI”

31 maja 2019 r. dzieci z grupy „Sówki” wybrały się na wycieczkę do kawiarni „Lipowart” w Hajnówce. Po dotarciu na miejsce wszystkie buzie dzieci rozjaśnił szeroki uśmiech. Przedszkolaki rzuciły się w wir szalonej zabawy. Znakomicie bawiły się w różnych kącikach zabaw.. Chociaż pot spływał po czołach, dzieci nie przerywały zabawy ani na chwilę! Chyba, że na słodki poczęstunek, który wprowadził dzieci w błogi nastrój. Czas w takim miejscu płynie bardzo szybko i niestety trzeba było wrócić do przedszkola. Ale był to czas pełen uśmiechu, radości i świetnej zabawy.
/E.Horosz, J.Baczyńska/

 

 

DZIEŃ MATKI W GRUPIE I

,,Jesteś dla mnie najważniejsza,
A dla taty najpiękniejsza ,
Bądź nam zawsze droga Mamo
Tak wspaniałą i kochaną”

             „Kochamy Was”  – pod takim tytułem 27 maja 2019 roku w Przedszkolu nr 2 w grupie „Kangurków” odbyło się radosne spotkanie z okazji Dnia Matki. Wszystkie dzieci z bijącym sercem i wypiekami na twarzy recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Licznie przybyli rodzice z podziwem i wzruszeniem oklaskiwali swe pociechy. Przy wspólnym biesiadowaniu dzieci wręczyły swoim Rodzicom  drobne upominki, własnoręcznie wykonane laurki i kwiatki. My także pragniemy dołączyć się do tych życzeń. Wszystkim mamom w maju i tatom w czerwcu, życzymy wszystkiego najlepszego. Zapraszamy także do obejrzenia galerii zdjęć z uroczystości.
/Beata Środa, Bożena Janicka/

 

 

PRZEGLĄD RECYTATORSKI "KOCHAM, LUBIĘ, SZANUJĘ POMPIKA I LEŚNYCH PRZYJACIÓŁ"

W maju w Przedszkolu nr 3 z oddziałami integracyjnymi w Hajnówce odbył się przegląd recytatorski „Kocham, lubię, szanuję Pompika i leśnych przyjaciół”. Nasze przedszkole reprezentowały: Ola z grupy IV i Monika z grupy II, które przedstawiły wiersz pt.”Żubr”, Ania z sześciolatków z wierszem „Pomagaj przyrodzie”, Kuba z 5-latków- „Spacerek po lesie”. Celem przeglądu było rozwijanie u dzieci właściwej wymowy, recytacji i interpretacji utworu oraz możliwość prezentacji przed publicznością. Wszyscy uczestnicy się pięknie zaprezentowali i otrzymali I miejsca, oraz dyplom i upominki.
/B. Kiślak/

 

WYCIECZKA NA KOMENDĘ POWITOEJ POLICJI W HAJNÓWCE

14 maja 2019r. przedszkolaki z grupy III i IV wraz z paniami odwiedziły hajnowską komendę. W ramach zwiedzania mogli poznać struktury komendy, z bliska zobaczyć jak wygląda codzienna praca policjantów, a także obejrzeć sprzęt służbowy, wykorzystywany na co dzień przez funkcjonariuszy. Wycieczka rozpoczęła się od stanowiska kierowania, gdzie poznaliśmy pracę dyżurnych, którzy koordynują pracę policjantów w całym mieście i powiecie. Następnie pracownik oprowadzał nas po poszczególnych wydziałach. W pracowni techników kryminalistyki mogliśmy pokrótce poznać tajniki przeprowadzania oględzin miejsca zdarzenia, a na stanowisku daktyloskopii zobaczyć i odcisnąć swoje linie papilarne. Dzieci chętnie zaglądały do walizki technika, który wyjaśnił do czego służą przechowywane w niej zagadkowe przedmioty. Po przejściu na plac wewnętrzny, mali słuchacze mieli okazję porozmawiać z funkcjonariuszami z Wydziału Ruchu Drogowego. Funkcjonariusze opowiedzieli o swojej pracy, a także zaprezentowali radiowozy i sprzęt, który mają na wyposażeniu. Spotkanie z Policjantem wzbogaciło wiedzę dzieci na temat bezpiecznego poruszania się po ulicy, grzecznego zachowania w stosunku do swoich rówieśników oraz przyniosło wiele radości. DZIĘKUJEMY!
/B. Kiślak, M. Krawczyńska, E. Wasiluk A. Majewska - Iwaniuk/

 

 

DZIEŃ MAMY I TATY W GRUPIE TYGRYSKÓW

"Droga mamo, drogi tatku
mamy dla Was dziś po kwiatku.
Dla Was dzisiaj te występy,
choć nam trema depcze pięty..."

28 maja o godzinie 10:00 rozpoczęła się w grupie IV uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty. Na tę okazję dzieci z grupy IV przygotowały wiersze, piosenki i tańce. Każde z dzieci starało się jak mogło, aby zaskoczyć i uszczęśliwić swoich rodziców. Po wszystkich występach dzieci obdarowały swoich rodziców własnoręcznie zrobionymi prezentami i zaprosiły do poczęstunku. Rodzice mogli na prezentacji multimedialnej przeczytać wiersze z okazji ich święta.
/A. Majewska-Iwaniuk, M. Krawczyńska/

 

SPEKTAKL TEATRALNY POD TYTUŁEM "SŁOWIK"

Dnia 24 maja w naszym przedszkolu odbył się teatrzyk "Słowik" z teatru "Co Nieco" z Białegostoku. Spektakl grany lalkami wzorowanymi na japońskim teatrze Bunraku. Opowieść, o tym, że naturalne piękno i prostota są najważniejsze, a prawdziwe bogactwo jest w człowieku, nie w rzeczach, które posiada.
/Zespół ds. Promocji/

 

 

 

V Festiwal Tańca „Po prostu tańcz” pod Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Hajnówka
Przedszkole nr 2 im. Kubusia Puchatka w Hajnówce

W dniu 17.05.2019r. o godz. 10.00 odbył się V Festiwal Tańca „Po prostu tańcz” pod Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Hajnówka organizowany przez Przedszkole nr 2 im. Kubusia Puchatka w Hajnowskim Domu Kultury, który był partnerem tego przedsięwzięcia. Głównym celem festiwalu było popularyzacja tańca wśród dzieci w wieku przedszkolnym; integracja środowisk przedszkolnych i wymiana doświadczeń oraz promocja młodych talentów.

W festiwalu udział wzięło 10 zespołów tanecznych w tym 126 dzieci, a także 13 opiekunów. Uczestnikami były dzieci 5 - 6 letnie ze wszystkich hajnowskich przedszkoli publicznych i niepublicznych oraz Oddziału Przedszkolnego „Kraina Radosnych Maluchów” z Dubin. Na scenie gościnne wystąpiła para taneczna Aleksandra i Igor ze Studia Tańca REVOLT z Bielska Podlaskiego pod kierownictwem Pani Marii Żukowskiej, która uroczyście rozpoczęła V Festiwal tańca Walcem do muzyki z bajki „Anastazja”. Tańce nowoczesne zaprezentowały gościnnie zespoły taneczne tj. ILUZJA i ABRAKADABRA z Hajnowskiego Domu Kultury pod kierownictwem Pani Bożeny Żyża. Burmistrz Miasta Hajnówka Jerzy Sirak uroczyście powitał wszystkich uczestników biorących udział i zaproszonych gości wygłaszając krótkie przemówienie. Scena Hajnowskiego Domu Kultury podczas występów tętniła życiem dzięki dzieciom, które w przepięknych kolorowych strojach przygotowane przez opiekunów tańczyły różnorodne gatunki muzyczne. Wszyscy zaproszeni goście z zaciekawieniem oglądali występy taneczne utalentowanych dzieci nagradzając uczestników gromkimi brawami. Po każdym występie tanecznym dzieci otrzymywały drobne upominki, dyplomy za udział oraz pamiątkowe wspólne zdjęcie grupowe, opiekunowie zespołów podziękowania. Jury w składzie: Jolanta Stefaniuk - Kierownik Oświaty Kultury i Sportu w Hajnówce; Bożena Żyża - Instruktor Tańca Nowoczesnego z HDK oraz Jadwiga Lach – Kuczkin – Kierownik Artystyczny z HDK miało trudny wybór wśród tak wysokiego poziomu jaki zaprezentowali mali artyści, którzy wyglądali wspaniale. Widać było, że i występujący, i nauczyciele włożyli wiele pracy w przygotowanie. W trakcie narad jury zostały przekazane podziękowania wszystkim dyrektorom placówek oraz naszym sponsorom dzięki którym możliwa była realizacja tego przedsięwzięcia. Na scenie jury uroczyście ogłosiło wyniki trzech najlepszych zespołów i wyróżnienia w kategorii tańca, które otrzymały statuetki oraz nagrody główne dla zespołu:

1 miejsce
Zespół “Chłopaki i dziewczyny z Leśnej Krainy” - “Taniec kowbojski” pod kierownictwem Pani Marioli Staśkiewicz z Niepublicznego Przedszkola “Leśna Kraina” w Hajnówce

2 miejsce
Dzieci z Przedszkola nr 1 w Hajnówce - “Taniec z kołami” pod kierownictwem Pani Agnieszki Pieśluk

3 miejsce
Zespół “Tęczowe nutki” - “Deszczowy taniec” pod kierunkiem Pani Marioli Krawczyńskiej I Agaty Majewskiej – Iwaniuk z Przedszkola nr 2 im. Kubusia Puchatka w Hajnówce

Wyróżnienie:
Grupa Biedroneczki „Taniec hiszpański” pod kierunkiem Pani Henryki Blicharz z Oddziału Przedszkolnego „Kraina Radosnych Maluchów” z Dubin

Wszystkim uczestnikom jeszcze raz serdecznie gratulujemy za przepiękne występy taneczne na scenie, a także za włożony wkład pracy nauczycieli przygotowujących zespoły.

Całe nasze przedsięwzięcie możliwe było dzięki naszym wspaniałym SPONSOROM:
Urząd miasta - Burmistrz Miasta Hajnówka Jerzy Sirak

Starostwo Powiatowe w Hajnówce - Starosta Andrzej Skiepko

Nadleśnictwo Hajnówka - Nadleśniczy Mariusz Agiejczyk

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Hajnówce – Pan Jerzy Aleksiejuk

Spółdzielnia Mieszkaniowa w Hajnówce – Pan Mirosław Mordań

TRES-POL Nowosady – Pan Włodzimierz Treszczotko

Firma Artland w Hajnówce – Pan Kamil Łaszczuk

Poradnia Rehabilitacji Leczniczej "KINETICA" – Pani Katarzyna Kuklińska

Kwiaciarnia Agatka - Pani Agata i Miarosław Filipiuk

Notariusz Kancelarii w Hajnówce - Pan Bohdan Klimiuk

Telewizja kablowa w Hajnówce - Pan Jarosław Kiryluk

Firma GRYF- SKAND w Hajnówce- Pan Remigiusz Gumiński

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Hajnówce – Pani Wiera Pawluczuk.

Bardzo dziękujemy za zaangażowanie i pomoc w realizacji V Festiwalu Tańca „Po prostu tańcz”. Cieszymy się, że w V Festiwalu tańca "Po prostu tańcz" mogliśmy upowszechnić wśród młodego pokolenia tańce z różnych krajów świata.

 

Organizatorzy: Przedszkole nr 2 im. Kubusia Puchatka w Hajnówce
Dyrektor Iwona Raszkiewicz

Nauczycielki: Mariola Krawczyńska, Barbara Kiślak

Fotografia: Zbigniew Dzwonkowski

 

WYCIECZKA DO JEDNOSTKI STRAŻY GRANICZNEJ W CZEREMSZE

Dnia 20.05.2019r. dzieci z grupy "Puchatków" były na wycieczce w Jednostce Straży Granicznej w Czeremsze na przejściu granicznym Polska - Białoruś. Poznaliśmy pracę funkcjonariuszy Straży Granicznej, widzieliśmy centrum dowodzenia oraz linię granicy państwowej. Mogliśmy się poczuć jak strażnicy nakładając kamizelki kuloodporne, kajdanki i hełmy.Obserwowaliśmy pracę psa tropiącego i jego opiekuna. Wszystkim bardzo się podobało, dzieci były zadowolone, a co więcej po tej wycieczce okazało się, że wielu uczniów naszego przedszkola chciałoby w przyszłości pracować w Straży Granicznej.
Serdecznie dziękujemy komendantowi Placówki Straży Granicznej w Czeremsze oraz funkcjonariuszom za bardzo miłe przyjęcie i upominki, które otrzymały przedszkolaki.
/E.Wasiluk/

 

KRÓLICZKI W SALI "OGNIK"

Dnia 23 maja dzieci z grupy „Króliczki ” wybrały się na wycieczkę do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce. Przedszkolaki brały udział w zajęciach przeprowadzonych w sali edukacyjnej „Ognik”. Dzieci były bardzo zainteresowane zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem przeciwpożarowym, obejrzały krótkie bajki edukacyjne i dowiedziały się na czym polega praca strażaka. Przedszkolaki nauczyły się jak prawidłowo wezwać służby ratunkowe, poznały ubiór strażaka oraz sprzęt i pojazdy ratownicze.. Bardzo dziękujemy panu strażakowi, który przeprowadził zajęcia, za bardzo ciekawie spędzony czas. Przedszkolaki zapamiętają na zawsze, że z ogniem nie ma żartów!
/M. Palenceusz, A.Charytonow/

 

ROZSTRZYGNIĘCIE OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU "KUBUSIOWA GRA PLANSZOWA"

23 maja w naszym przedszkolu odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu "Kubusiowa Gra Planszowa" organizowanego przez nasze przedszkole. Celami konkursu było:
- rozwijanie kreatywności dzieci;
- promowanie postaci Kubusia Puchatka wśród najmłodszego pokolenia;
- zaprezentowanie wartości i talentu plastycznego dzieci oraz kształtowanie ich osobowości i odporności emocjonalnej.

Konkurs przeznaczony był dla dzieci 3 - 6 letnich. W konkursie mogły brać udział dzieci w wieku przedszkolnym z rodzicem lub nauczycielem, grupa przedszkolna lub całe przedszkole.
W konkursie należało stworzyć grę planszową. Tematyka gry miała dotyczyć postaci Kubusia Puchatka, jego przyjaciół, Stumilowego Lasu itp. Na konkurs zostało zgłoszonych 22 prace w całej Polski. Jury stanowiły dwie najstarsze przedszkolne grupy- Tygryski i Sówki wraz ze swoimi nauczycielkami. Nadesłane prace były piękne i bardzo pomysłowe. Dzieciom ciężko było ocenić, które 3 prace najbardziej im się podobają. Dlatego jury postanowiło przyznać jeszcze 3 wyróżnienia.
Przed ogłoszeniem wyników odbyło się uroczyste odśpiewanie hymnu przedszkola. Grupa Tygrysków odtańczyła gościom Krakowiaka. I po chwili rozpoczęło się uroczyste oczytanie wyników i wręczanie nagród.

Taki werdykt wydało jury:

Wyróżnienia:
- Gra „ Grzybobranie w Stumilowym lesie”, Nikodem Maszota, Przedszkole Publiczne w Szemudzie;
- Gra „ Chatka Kubusia Puchatka”, Adam Bołtruczuk, Przedszkole Nr 2 im. Kubusia Puchatka w Hajnówce;
- Gra „Cztery pory roku w Stumilowym Lesie" Grupa „Odkrywcy”, Publiczne Przedszkole „Małe Talenty” w Plewiskach.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie!

/Organizatorzy: Dyrektor I. Raszkiewicz, A. Majewska-Iwaniuk, J. Baczyńska, E. Horosz, J. Prokopiuk/

 

SPOTKANIE Z CZŁONKAMI POLSKIEGO ZWIĄZKU NIEWIDOMYCH

Spacer z zamkniętymi oczami, odczytywanie kształtów za pomocą dotyku i nauka pisania brajlem. Pod hasłem "Niewidomi są wśród nas" Pani Alicja i Pani Dorota, zapoznawały grupę "Puchatków" ze swoją codziennością oraz problemami, z którymi muszą się zmierzać każdego dnia. Wszystkie dzieci chętnie brały udział w zajęciach, oglądały przedmioty i urządzenia ułatwiające niewidomym funkcjonowanie w świecie osób widzących. Przedszkolaki miały okazję również zagrać w specjalne gry przeznaczone dla osób niewidomych i niedowidzących oraz zobaczyć książkę napisaną alfabetem Braille'a.
/Barbara Kiślak, Ewelina Wasiluk/

 

II MIEJSCE W ELIMINACJACH W 46 KONKURSIE "PIOSENKA BIAŁORUSKA"

Zosia, Paweł, Laura, Antoni i Ola to skład zespołu "Bясолыя трусiкi", który 14 maja zajął II miejsce w eliminacjach i zakwalifikował się do konkursowego finału w 46 konkursie "Piosenka Białoruska". Dzieci wykonały utwory "Гусi" oraz "Пастушок". Gratulujemy świetnego występu!
/A. Majewska-Iwaniuk, E. Kazimiruk/

 

 

GAMIŚ UCZY SEGREGACJI ODPADÓW

"Segregacja dobra rzecz
wszystkie śmieci giną precz
a gdy wszystkie zginą śmieci
słonko jaśniej nam zaświeci"

8 maja grupę Tygrysków odwiedził niespodziewany gość- Gamiś. Jest to masotka PSS Społem. Tym razem przyszedł pobawić się z dziećmi i przekazać trochę wiedzy dotyczącej ochrony środowiska i segregowania śmieci. Dzieci segregowały różnego rodzaju odpady do koszy o odpowiednim kolorze. Rozmawialiśmy też o konieczność dbania o środowisko, które jest nasym wspólnym skarbem. Na koniec dzieci dostały kolorowanki, balony, zabawki i maskotki.
/A. Majewska-Iwaniuk, M. Krawczyńska/

 

WARSZTATY MYDLARSKIE DLA DZIECI

9 maja w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty mydlarskie. Dzieci miały okazję przyjrzeć się technice robienia i zdobienia mydełek. Na początku każde z nich wsypywało do foremki naturalne płatki śniadaniowe. Następnie prowadzący warsztaty zalewali je roztopioną gliceryną z dodatkiem olejku eterycznego. Następnie dzieci przyozdabiały swoje wyroby brokatem i zalewały drugą częścią kolorowej gliceryny. Mydełka wyszły przepięknie.
/nauczycielki grup: II, III, IV, V/

 

 

BAJKA MUZYCZNA PT. "BRZECHWAŁKI- CZYLI BRZECHWA DZIECIOM"

8 maja 2019r. przedszkolaki obejrzały bajkę muzyczną pt. „Brzechwałki-czyli Brzechwa dzieciom” w wykonaniu muzyków z ARTE MUZA z Białegostoku. Audycja oparta była na twórczości Jana Brzechwy, autora wielu znanych bajek i wierszy dla dzieci, m.in. „Żuraw i czapla”, „Na Wyspach Bergamutach”, „Rozmowa z psem” i innych. Te pełne humoru i zwariowanych sytuacji opowieści wzbudziły w dzieciach wiele radości i uśmiechu. Dodana do tego oprawa muzyczna sprawiła, że przedstawiane utwory nabrały jeszcze więcej życia i wigoru. Również muzycy wcielali się w postacie pochodzące z prezentowanych bajek. W programie znalazły się wiersze J. Brzechwy, adaptacje muzyczne, krótkie scenki teatralne oraz ciekawostki z życia poety.
/Zespół ds. Promocji/

 

AUDYCJA MUZYCZNA "PANNA ADELA I SWING"

Dnia 24 kwietnia 2019r. gościliśmy w naszym przedszkolu muzyków z ARTE-MUZA z Białegostoku, którzy wystawili bajkę muzyczną pt. „Pani Adela i swing”. Dzieci przeniosły się do złotych lat swingu, do lat 20-tych i 30-tych XX wieku. Pani Adela jest żoną bogatego barona. Mieszkają razem w Warszawie, ale często wyjeżdżają do Nowego Jorku gdzie mieszka ich dobry znajomy – hrabia Montero. Razem z nim odwiedzają różne kluby muzyczne, ponieważ wszyscy kochają muzykę. Bohaterowie tej muzycznej opowieści również sami grają na różnych instrumentach (skrzypce, klarnet, instrument klawiszowy) i popisują się swoimi umiejętnościami przed panią Adelą. W trakcie audycji dzieci dowiedziały się jak powstał swing, poznały popularne utwory z tego gatunku, zapoznały się także z pojęciem muzycznym „synkopa”.
/Zespół ds. Promocji/

 

WITAJ MAJ, 3 MAJ! U POLAKÓW BŁOGI RAJ!

"W pewien piękny dzień majowy
zebrały się mądre głowy.
Bardzo długo rozmawiali,
losy kraju omawiali

Chcieli by się lepiej żyło,
by nic ludzi nie martwiło.
W końcu wszyscy uzgodnili,
jak Polacy będą żyli.

Spisano prawa i zasady,
obowiązki ustalono,
a tym samym w naszym kraju,
ład w narodzie wprowadzono.

Praw i zasad zbiór spisany
Konstytucją nazywamy."

26 kwietnia obchodziliśmy w naszym przedszkolu obchody Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. Dzieci tego dnia przyszły do przedszkola uroczyście ubrane – na galowo. Po śniadaniu wszystkie grupy przedszkolne (z kotylionami i flagami) zgromadziły się w przystrojonej stółówce przedszkolnej. Pani dyrektor Iwona Raszkiewicz przywitała panie nauczycielki z wychowankami oraz zapoznała dzieci z wydarzeniami historycznymi dotyczącymi uchwalenia Konstytucji 3go Maja i 15 rocznicą wejścia Polski do Unii Europejskiej. Poczet sztandarowy wniósł flagę i nastąpiło uroczyste odśpiewanie hymnu. Po tym wstępie nastąpiły przygotowywane wcześniej występy każdej z grup przedszkolnych. Na końcu akademiii zrobiliśmy też wspólne, patriotyczne zdjęcie.
/Koordynatorki uroczystości: A. Majewska-Iwaniuk, M. Krawczyńska/

 

"NIE UFAJ OBCYM"- EDUKACJA OD NAMŁODSZYCH LAT PRZEZ FUNKCJONARIUSZY KPP W HAJNÓWCE

04 kwietnia 2019r. w naszym przedszkolu odbyły się kolejne z cyklicznych spotkań z policjantką z Komisariatu Powiatowej Policji w Hajnówce. Tematem spotkania było ukierunkowanie dzieci na właściwe i ostrożne zachowanie się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się o pomoc w sytuacji zagrożenia. Głównym celem spotkania było nabywanie przez dzieci umiejętności mówienia „nie” w sytuacjach mogących stanowić dla nich zagrożenie. Większość ludzi, których spotykamy to miłe, dobre osoby, które nie chcą nas skrzywdzić. Jednak niektórzy nieznajomi mogą mieć wobec nas złe intencje, mogą być niebezpieczni. Niestety nie da się rozpoznać na podstawie czyjegoś wyglądu (a nawet zachowania), czy dana osoba ma złe czy dobre zamiary. Aby to wiedzieć trzeba ją znać, a nieznajomy to przecież osoba, o której nic nie wiemy. Dlatego nie można ufać obcym i trzeba zachować względem nich ostrożność. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonego gościa. Na zakończenie wizyty przedszkolaki wręczyły policjantce podziękowanie.
/Zespół ds. bezpieczeństwa i zdrowia/

 

"KUFEREK KREATYWNOŚCI MAŁEGO MISIA" - CERTYFIKAT DLA GRUPY PUCHATKI

W ramach realizacji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Mały Miś w świecie wielkiej literatury” dzieci z grupy III realizowały moduł „Kuferek kreatywności małego misia”, za co otrzymaliśmy certyfikat. Przedszkolaki wykonywały ciekawe prace plastyczne min. z wykorzystaniem słomek, szczoteczek do zębów, drewnianych łyżek oraz bawiły się w teatr. Wspólnie ozdabiały nasz kuferek ciekawych pomysłów. Gratulujemy dzieciom zdobycie certyfikatu.
/B. Kiślak, E. Wasiluk/

 

 

„SÓWKI” PIEKĄ WIELKANOCNE BABECZKI

Z okazji Świąt Wielkanocnych w wielu domach rozpoczynają się „gorące” przygotowania. Dzieci z grupy V postanowiły upiec babeczki wielkanocne o smaku cytrynowym. Przedszkolaki na początku zajęć rozpoznawały i nazywały przygotowane produkty i przybory wykorzystywane do przygotowania ciasta. Po omówieniu kolejnych etapów wykonania babeczek, umyciu rąk - mali kucharze z pomocą pań zabrali się do pracy. Dzieci mieszały składniki, nakładały do papierowych foremek, zanosiły do piekarnika, własnoręcznie dekorowały słodkości. Zapach piekących się ciasteczek wypełniał całe przedszkole Upieczone i wystudzone babeczki ułożono na tacach,następnie dzieci je zapakowały i zrobiły słodki prezent dla swoich rodziców. Babeczki smakowały wszystkim wyśmienicie - były bardzo pyszne,a przedszkolaki świetnie się tego dnia bawiły.
/E .Horosz, J.Baczyńska/

 

SUKCESY NASZYCH PRZEDSZKOLAKÓW W KONKURSIE PT. „NAJWIĘKSZA I NAJPIĘKNIEJSZA PALMA WIELKANOCNA”

19 kwietnia 2019 r. nasze przedszkolaki uczestniczyły w uroczystym rozstrzygnięciu konkursu   pt.„ NAJWIĘKSZA I NAJPIĘKNIEJSZA PALMA WIELKANOCNA”, którego organizatorem było  Niepubliczne Przedszkole „Leśna Kraina” w Hajnówce. Oto nasze osiągnięcia: pierwsze miejsce i zarazem główną nagrodę zdobyła grupa „Tygryski”, trzecie miejsce grupa „Kangurki” a wyróżnienie grupa „Króliczki”. Celem konkursu było: popularyzowanie oraz kultywowanie tradycji i zwyczajów wielkanocnych, pogłębianie wiedzy na temat symboliki i znaczenia palmy w obrzędowości ludowej, stworzenie okazji do zaprezentowania przez dzieci własnych pomysłów i technik wykonania palm wielkanocnych oraz form jej zdobienia. Wszystkie palmy zachwycały swą wyjątkowością, kreatywnością oraz pomysłowością.
Naszym przedszkolakom i ich paniom gratulujemy.
/A. Charytonow/

 

GRUPA I OTRZYMAŁA MIĘDZYNARODOWY CERTYFIKAT CZYTELNICZY ON-LINE "WITAJ WIOSENKO"

Przyjście nowej pory roku – wiosny jest doskonałą okazją do tego, by uzmysłowić dzieciom, jak wielkie bogactwo niesie za sobą budząca się do życia przyroda. W grupie I przygotowania do pożegnania zimy i powitania wiosny zaczęły się wcześnie. Zmieniła się dekoracja przedszkolnej sali z zimowej na wiosenną. Kangurki założyły „zielony ogródek”. Dzieci podlewały cebule, z których wyrastał szczypiorek. Nie zabrakło również prac plastycznych, dotyczących pierwszych zwiastunów wiosny. Oficjalnie wiosnę powitaliśmy 21 marca podczas uroczystości grupowej. Jakież było ich zdumienie i radość, gdy pojawiła się Zielona Pani Wiosna. Przedszkolaki z grupy I powitały  radośnie Panią Wiosnę poprzez uczestnictwo w międzynarodowym spotkaniu czytelniczym on-line   „Witaj Wiosenko”, prowadzonym przez Misiową Mamę panią Anetę Konefał  w ramach programu ,,Mały miś w świecie wielkiej literatury”. Celem spotkania było rozwijanie czytelnictwa oraz współpraca między przedszkolami. Dzieci obejrzały pożegnanie Pani Zimy, a następnie odbyły rozmowę on-line z Panią Wiosną. Przedszkolaki zaśpiewały dla niej piosenkę i razem z nią zatańczyły. Dziękujemy pani Wiośnie za cudowne spotkanie, a Kangurkom gratulujemy zdobycia kolejnego certyfikatu.
/Beata Środa, Bożena Janicka/

 

JAKIE PTAKI ZNAJĄ DZIECIAKI? - WARSZTATY EDUKACYJNE Z ORNITOLOG PTOP W BIAŁYMSTOKU

We wtorkowy poranek, 16 kwietnia 2019 r. gościliśmy p. Gabrielę K.– ornitolog Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, która przyjechała do nas z Białegostoku, aby zarazić nas swoją pasją. Pani Ornitolog podczas prezentacji multimedialnej pokazała dzieciom polskie ptaki np. gołębia, sowę, jastrzębia oraz wieloma innymi gatunkami. Wspólnie z dziećmi zastanawiała się, dlaczego ptaki są doskonałymi lotnikami? Co wyróżnia ptaki spośród wszystkich innych zwierząt? Spośród wielu różnic dzieci wskazały - pióra. Dzieci poznały strukturę pióra i jego funkcje związane z lataniem. Wszystkie dzieci mogły dokładnie obejrzeć pióra różnych ptaków: orła, bociana, kruka. Mali Odkrywcy i poszukiwacze przygód mieli również okazję uczestniczenia w zabawie badawczej związanej z ciężarem pióra i piłeczką (sprawdzały prędkość spadania). Piórkami wywoływały „wiatr". Na zakończenie każde z dzieci wykonało sowę bądź kaczkę z origami. Dzięki wspaniałym zajęciom przygotowanym przez Panią ornitolog dzieci poznały sekretne życie ptaków.
/Zespół ds. bezpieczeństwa i zdrowia/

 


WIELKANOCNA PALMA -RODZINNE WARSZTATY U "KRÓLICZKÓW"

W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi do naszego przedszkola dzieci z grupy „Kroliczki” zaprosiły swoich Rodziców na twórcze warsztaty wielkanocne. Z przyniesionych bazi, forsycji, gałązek bukszpanu, bibułkowych kwiatów i wstążek dzieci wraz z rodzicami wykonały piękne i okazałe palmy. Celem warsztatów było nie tylko wspólne, miłe spędzenie czasu ale przede wszystkim przybliżenie dzieciom tradycji związanych ze Świętami Wielkanocnymi i zgłębienie ich symboliki. Cieszymy się, że w tak miłym gronie udało nam się wykonać piękne palmy. Dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania za serdeczną, miłą atmosferę, która wprowadziła nas wszystkich w przedświąteczny nastrój.
/A. Charytonow, M. Palenceusz/

 

 

WYCIECZKA DZIECI Z GRUPY ”SÓWKI” DO BIAŁEGOSTOKU

We czwartek 11 kwietnia 2019 r. dzieci z grupy V „ Sówki” wraz z rodzicami i nauczycielkami wybrały się na wycieczkę integracyjną do Białymstoku. Dużą atrakcją była już podróż autokarem. Odwiedziliśmy na początku Papugarnię. Niesamowitym przeżyciem było spotkanie i obcowanie z papugami. Przed wejściem na halę, gdzie znajdują się papugi, dzieci zostały zapoznane z obowiązującym tam regulaminem oraz poproszone o jego przestrzeganie . Na początku niektóre dzieci były zdziwione panującym hałasem, latającymi i siadającymi wszędzie papugami. Po chwili jednak przyzwyczaiły się do tego i podziwiały przepiękne papugi m.in. ary macao, kakadu , konury, rudosterki, barwinki czarnogłowe, aleksandretty. Dzieci poznały ich zwyczaje i warunki w jakich żyją.Z dużym zainteresowaniem słuchały ciekawostek dotyczących ich życia. Oswojone ptaki siadały dzieciom na ramionach, a niektórym nawet na głowie. Dzieci chętnie karmiły mniejsze papugi , brały je na ręce i głaskały. Wizyta w Papugarni była niesamowitym i niezapomnianym przeżyciem. Następnie,po posiłku przygotowanym przez nasze Panie Kucharki udaliśmy się do Centrum Zabaw Morza,Lądy i Oceany .Jest to świetne miejsce dla dzieci i rodziców Atrakcji było dużo na dwóch poziomach, co jest gwarancją długiej zabawy przedszkolaków. Dodatkowo przemiła i fachowa obsługa, która wprowadziła w świat zabaw, zapewniając bezpieczeństwo użytkowników. Było świetnie! Jesteśmy bardzo zadowoleni na pewno wkrótce tam zawitamy znów!Dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu wycieczki i miłą atmosferę.
/E.Horosz, J.Baczyńska/

 

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU "PISANKA WIELKANOCNA"

12 kwietnia grupa Tygrysków wybrała się do Domu Dziecka w Białowieży na rozstrzygnięcie konkursu "Pisanka wielkanocna" organizowanego przez Dom Dziecka oraz Fundację ONI TO MY. Przez rozpoczęciem imprezy grupa udała się zwiedzić Białowieski Park Narodowy. Oglądaliśmy przyrodę, która wciąż się powoli budzi do życia po zimowym śnie.
Przyszedł czas na ogłoszenie wyników. Dzieci bardzo się starały wykonując naszą pracę konkursową- za którą otrzymały wyróżnienie. Następnie wszyscy uczestnicy mogli pomalować ceramiczne jajko, stworzone specjalnie na tę okazję za wschodnią granicą. Po malowaniu odbył się poczęstunek i wspólne oglądanie prac w Ośrodku Kultury. Dzieci już mają pomysły na kolejne dekoracje!
/A. Majewska-Iwaniuk, M. Krawczyńska/

 


SPEKTAKL EKOLOGICZNY "CZAROWNICA NISKA EMISJA" W HAJNOWSKIM DOMU KULTURY

Dnia 11.04.2019r. grupa "Puchatków" i "Tygrysków" wybrała się do Hajnowskiego Domu Kultury na spektakl ekologiczny pt. „Czarownica niska emisja”, przygotowany przez krakowską grupę teatralną. Przedstawienie poruszało aspekty smogu, niskiej emisji oraz selektywnej odpadów komunalnych. Aktorzy w sposób humorystyczny starali się przekazać dzieciom podstawowe informacje i zasady, jak również uświadomić, dlaczego warto je stosować. W trakcie przestawienia artyści zadawali dzieciom pytania, na które wszyscy chętnie odpowiadali. Dzieci zostały również zaangażowane do uprzątnięcia ze sceny porozrzucanych śmieci stosując selektywną zbiórkę odpadów komunalnych. Spektakl został mile odebrany i nagrodzony brawami przez publiczność. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Burmistrza Miasta Hajnówka w związku z Obchodami Dnia Ziemi 2019.
/Zespół ds. Promocji/

 

DZIECI Z GRUPY I OTRZYMAŁY CERTYFIKAT "KUFEREK KREATYWNOŚCI MAŁEGO MISIA"

Miło nam poinformować, że za realizację modułu „Kuferek kreatywności małego misia”, podczas którego poszerzaliśmy wiadomości na temat sztuki oraz zabaw badawczych nasza grupa otrzymała certyfikat. W bieżącym roku szkolnym w ramach realizacji projektu edukacyjnego „Mały Miś w świecie wielkiej literatury” trzylatki z grupy ,,Kangurków” dowiedziały się - Co to jest sztuka? Obejrzały trzy teatrzyki przygotowane przez swoje panie. Okazało się, że nasz grupowy miś „Tuliś” też lubi sztukę i dlatego przygotował dla dzieci pudełko z bardzo ciekawa zawartością. Miś zgromadził tam wiele skarbów, którymi chciał się podzielić z przedszkolakami. Trzylatki pięknie ozdobiły pudełko i tak powstał Kuferek Kreatywności ,,Kangurków”. Aktywnie uczestniczyły w zabawach badawczych i Odbył się również koncert w wykonaniu dzieci do muzyki klasycznej. Gratulujemy „Kangurkom” zdobycia już IV certyfikatu.
/Beata Środa i Bożena Janicka/

 

 

II EDYCJA MIĘDZYPRZEDSZKOLNEGO TURNIEJU „ZOSTAŃ MISTRZEM PUZZLI” W PRZEDSZKOLU NR 2 IM. KUBUSIA PUCHATKA W HAJNÓWCE

W dniach 27-28 marca 2019 roku Przedszkole Nr 2 im. Kubusia Puchatka w Hajnówce zorganizowało II edycję międzyprzedszkolnego turnieju „ZOSTAŃ MISTRZEM PUZZLI”, który w tym roku odbył się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hajnówce. Imprezę otworzyła witając wszystkich uczestników i ich opiekunów Dyrektor Przedszkola Pani Iwona Raszkiewicz oraz Pani Alla Gryc- Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, życząc wszystkim zawodnikom dobrej zabawy i jak najlepszych wyników. W turnieju uczestniczyło 58 przedszkolaków podzielonych na 2 osobowe drużyny z wszystkich przedszkoli z terenu miasta Hajnówka.Celem konkursu była popularyzacja układania puzzli jako ciekawej formy spędzania czasu, rozwijanie spostrzegawczości, wyobraźni, sprawności manualnej, wiary we własne możliwości oraz okazją do integracji przedszkoli z naszego miasta. 
Mistrzami Układania Puzzli zostali:
dzieci 4-letnie:
I miejsce – Przedszkole Nr 2 im. Kubusia Puchatka w Hajnówce – Magdalena Gwoździk, Adam Bołtruczuk
II miejsce – Przedszkole Nr 5 w Hajnówce – Lena Kazberuk, Jagoda Chirko
III miejsce – Niepubliczne Przedszkole im.Św. Św. Cyryla i Metodego w Hajnówce – Antoni Kondratiuk, Hanna Żabińsk
dzieci 5-letnie:
I miejsce – Przedszkole Nr 5 w Hajnówce – Makary Dawidziuk, Jakub Sacharuk
II miejsce – Przedszkole Nr 5 w Hajnówce – Wojciech Sawicki, Jakub Gryc
III miejsce – Niepubliczne Przedszkole im.Św. Św. Cyryla i Metodego w Hajnówce – Ksenia Androsiuk, Karol Baszun
dzieci 6-letnie:
I miejsce – Niepubliczne Przedszkole im.Św. Św. Cyryla i Metodego w Hajnówce – Zofia Androsiuk, Emilia Godlewska
II miejsce – Przedszkole Nr 5 w Hajnówce – Roksana Sacharuk, Sonia Jaruga
III miejsce – Przedszkole Nr 5 w Hajnówce – Mikołaj Kot, Jakub Plis
Dzięki wspaniałym i hojnym sponsorom wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody oraz dyplomy.
Nasi sponsorzy:
Urząd Miasta Hajnówka
Starostwo Powiatowe Hajnówka
P.P.H Karmel s.c. w Hajnówce
Miejska Biblioteka Publiczna w Hajnówce
„Coctail System” w Hajnówce
Serdecznie dziękujemy Pani Ani K. i Pani Ilonie W. za pomoc w organizacji turnieju.
Zwycięzcom i wszystkim uczestnikom gratulujemy, byliście wspaniali!!
Zapraszamy za rok.
Organizatorzy: Pani Iwona Raszkiewicz- dyrektor przedszkola, Agnieszka Charytonow, Ewelina Wasiluk

KODOWANIE NA DYWANIE W GRUPIE "PUCHATKÓW"

Zabawy wykorzystujące kolorowe plastikowe kubeczki stanowią dla przedszkolaków nieograniczone źródło radości i kreatywności. Dzieci mogą się bawić kubeczkami samodzielnie albo w grupach. Mogą układać je na płaszczyźnie lub według wzoru (kodu) zaproponowanego przez prowadzącego, albo realizować własne pomysły.
Dzieci z grupy III dzięki wizycie Pani Ani zapoznały się z matą do kodowania oraz kolorowymi kubeczkami poprzez tworzenie obrazów według wzoru. Dzięki kolorowym kubeczkom oprócz tworzenia obrazów, układały budowle według wzoru, a także tworzyły swoje własne budowle zarówno indywidualnie, jak i w parach oraz w grupie. Był to pierwszy etap nauki kodowania.
Serdeczne podziękowania dla Pani Ani B.za ciekawe zajęcia.
/Barbara Kiślak, Ewelina Wasiluk/

 

WARSZTATY WIELKANOCNE W GRUPIE ”SÓWKI”

Gdy wiosna zagościła już w naszym przedszkolu, zaczął się czas tworzenia świątecznych dekoracji.Kolejne warsztaty świąteczne już za nami. Tym razem tematem przewodnim były wielkanocne zajączki. Dzięki twórczym pomysłom Pani Doroty Ginszt ze sklepu „Reszka”i dzieci ,każdy zajączek był inny i wyjątkowy. Wszyscy pracowali z ogromnym zapałem. Dzieci wykazały się niezwykłą pomysłowością i kreatywnością. Miła atmosfera sprawiła, że wspólnie spędzony czas minął zdecydowanie za szybko. Wykonane prace przedszkolaki zabrały do domu. Warsztaty te były nie tylko wspaniałą okazją do wykonania wielkanocnych ozdób, ale przede wszystkim służyły integracji dzieci i środowiska we wspólnych działaniach.
/ E.Horosz, J.Baczyńska/

 

„RÓŻNI,LECZ RÓWNIE WAŻNI”-OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

W dniu 2 kwietnia2019 roku po raz kolejny Przedszkole nr 2 im. Kubusia Puchatka przyłączyło się do inicjatywy Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Hajnówce i wzięło udział w „Niebieskim marszu” z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu pod hasłem”Różni,lecz równie ważni” .Głównym celem tego przedsięwzięcia jest propagowanie wiedzy na temat problemów i potrzeb osób z autyzmem oraz ich rodzin. Liczne delegacje z hajnowskich instytucji zajmujących się na co dzień osobami z autyzmem, a także ich rodziny, nauczyciele, uczniowie hajnowskich przedszkoli i szkół z niebieskimi balonami, emblematami i transparentami wyruszyły spod Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego ulicami miasta do Amfiteatru Miejskiego w Hajnówce. Na miejscu uczestnicy marszu zostali powitani przez organizatorów i władze miasta. Następnie odbyła się część artystyczna przygotowana przez ŚDS i SOSW w Hajnówce. Zaprezentowano projekt muzyczny i wspólnie odśpiewano piosenkę”Autystyczni’ Na zakończenie odbył się pokaz Straży Pożarnej i Policji.
/Koordynatorzy: E.Horosz, J.Baczyńska/

 

MĄDRE 'SÓWKI' TWORZĄ APLIKACJE NA SMARTFON I TABLET

 Obserwując tempo zmian, jakie zachodzą na świecie, jednym z naszych pragnień jest zachowanie balansu między światem offline i online. Nie chcemy z góry zamykać się na to, co nowe, bo wierzymy w potencjał, jaki się tam kryje. Weźmy choćby dziecięce aplikacje na telefon czy tablet. „Mój smatrfon,mój tablet-jak powinien wyglądać,jakie funkcje posiadać,żeby nie tylko bawił,ale i uczył” to kolejne zajęcie z Panią Anią Bowtruczuk w naszej grupie. Przedszkolaki miały okazję porozmawiać o urządzeniach mobilnych ,których używa się na co dzień,o tym,co jest w nich cenne i wartościowe. Dowiedziały się z której aplikacji mogłyby korzystać wspólnie z rodzicami.Korzystanie z tableta jest jedną z dostępnych form spędzania czasu. I może dlatego nie jest on traktowany jak “upragniony” gadżet, ale równie zwyczajnie jak każdy inny domowy sprzęt. Musimy jednak pamiętać, iż żadne urządzenie elektroniczne nie może zastępować dziecku kontaktu, rozmowy z rodzicami, zabawy z rówieśnikami, wspólnego spędzania czasu poza domem, czytania książek czy innych doświadczeń dzięki którym dziecko uczy się otaczającego je świata i wchodzi w prawidłowe relacje.
/ E.Horosz, J.Baczyńska/

 

MIĘDZYPRZEDSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI "HU HU HA - NASZA POLSKA ZIMA"

12 marca w przedszkolu nr 1 odbyła się I Edycja  Międzyprzedszkolnego Konkursu Recytatorskiego i Plastycznego dla  przedszkolaków z hajnowskich przedszkoli pod hasłem „Hu- Hu-Ha Nasza Polska Zima”. Nasze przedszkole reprezentowali: Martyna Plewa, Kuba Lasota, Antoni Ignaciuk, Monika i Mateusz Osipczuk. Celem konkursu było: rozwijanie i promowanie zdolności i zamiłowań recytatorskich i plastycznych najmłodszych, popularyzacja polskiej literatury dziecięcej, zwrócenie uwagi na piękno przyrody zimowej w naszym kraju oraz rozwijanie współpracy między hajnowskimi przedszkolami. Wszystkie dzieci pięknie recytowały i  zdobyły I miejsce.
/ B. Kiślak/

PUCHATKI NA PLACU FITNESS

W pierwszy dzień wiosny dzieci z grupy 4-5 laki wybrały się na spacer do pobliskiego placu fitness, aby spędzić cza na aktywności fizycznej. Oto jak przedszkolaki radziły sobie z urządzeniami pod kontrolą swoich pań po wcześniejszym zapoznaniu się z regulaminem.
/B. Kiślak, E, Wasiluk/

ŚNIADANIE DAJE MOC – SZWEDZKI STÓŁ

W trosce o zdrowe żywienie przedszkolaków w naszym przedszkolu raz w miesiącu odbywają się śniadania w formie tzw. „szwedzkiego stołu” w którym udział biorą wszystkie grupy przedszkolne. Śniadania podawane w tej formie dają dzieciom możliwość własnego wyboru proponowanych zdrowych produktów m.in.: warzywa, sery, wędliny, jajka, dżem, miód, pasty rybne itp. produkty spożywcze. Komponowanie kanapek uczy samodzielności, umiejętności dokonywania wyboru, przełamywania niechęci do spożywania niektórych potraw. Dzieciom bardzo podoba się taki sposób podawania posiłku, oprócz „tworzenia” własnych pysznych kanapek, dostarczane są różnorodne i wartościowe dla zdrowia składniki które powinny znaleźć się w codziennej diecie.
/Zespół ds. bezpieczeństwa i promocji zdrowia/

 

MIĘDZYPRZEDSZKOLNY PRZEGLĄD LOGOPEDYCZNY

W dniu 19 marca 2019 r. dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w V Międzyprzedszkolnym Przeglądzie Logopedycznym pt. "Wierszyki łamiące języki" zorganizowanym przez panie Elżbietę Sterlingow i Zofię Owsieniuk z Przedszkola nr 5 z Oddziałami Żłobkowymi. Przegląd skierowany był do dzieci z zaburzoną komunikacją językową, objętych terapią logopedyczną. Nasze przedszkole reprezentowali: Daria Miszczuk, Marcin Dunda, Maksymilian Wysocki i Szymon Siemiończyk.
/Joanna Baczyńska/

 

 

ZOŚKA, PIRACI I WIELKA DRAKA - PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE W HDK

Dnia 21.03.2019r. przedszkolaki wraz wychowawcami mieli przyjemność obejrzeć spektakl teatralny w Hajnowskim Domu Kultury w wykonaniu Teatru Form. Art z Łodzi pt. „Zośka, Piraci i wielka draka”. Tytułowa bohaterka -Zosia, pragnęła zostać Piratem i chcąc udowodnić bratu i jego kolegom swoje możliwości przeżywa wiele przygód i drakę za draką. Odwaga i dobroć Zosi spowodowały, że jej marzenia się spełniają. Chcieć znaczy móc i to naszym młodym widzom właśnie pokazała Zośka. Piraci uczyli dzieci też otwartości i tolerancji. W spektaklu było dużo wesołych piosenek i śmiesznych dialogów! Dzieci z dużą uwagą śledziły spektakl i żywo reagowały na grę aktorów. Wszystkim dzieciom podobały się pirackie przygody.
/Zespół ds promocji A. Charytonow, E. Wasiluk/

 

 

'W TEATRZE' - PODSUMOWANIE REALIZACJI PROJEKTU EDUKACYJNEGO W GRUPIE I

W trakcie realizacji projektu edukacyjnego „W teatrze” Pani Bożena i Pani Beata przygotowały 3 przedstawienia dla dzieci: bajkę muzyczną „Trzy świnki”, teatrzyk kukiełkowy „Czerwony Kapturek” oraz teatr żywego aktora „Przygoda Wiewiórki Łupiskórki”. Przedszkolaki obejrzały film na temat „Jak powstaje spektakl teatralny”, odgrywały krótkie scenki.
Tematyka tego projektu była bliska wszystkim dzieciom, umożliwiła ona wprowadzenie w działania projektowe, a także zainspirowała do doświadczenia, badania i tworzenia.
Był to czas aktywnej zabawy, przez którą dzieci odkrywały własne możliwości, wyrażały własne przeżycia, kształciły i wzbogacały własną pomysłowość i wyobraźnię, rozwijały własny potencjał pozytywnych wartości, współdziałały w zespole, odczuwały radość i satysfakcję z pozytywnych efektów działań.
Teatrzyk pt: „Przygoda Wiewiórki Łupiskórki” mieli okazję obejrzeć również rodzice, którzy uczestniczyli w zajęciach otwartych.
/Beata Środa i Bożena Janicka/

ANTOŚ I KUBA LAUREATAMI KONKURSU RECYTATORSKIEGO "OJCZYSTE SŁOWO" W JĘZYKU BIAŁORUSKIM W HDK

Dnia 13 marca 2019r. w Hajnowskim Domu Kultury odbyły się eliminacje rejonowe 48 konkursu recytatorskiego w języku białoruskim "Ojczyste słowo". Nasze przedszkole reprezentowało 4 dzieci , które zajęły czołowe miejsca i tym samym zakwalifikowały się do eliminacji centralnych w Bielsku Podlaskim, które odbędą się 22 marca 2019r. Oto nasze osiągnięcia: Antoni Ignaciuk (II miejsce), Jakub Lasota (III miejsce) oraz Sara Kiryluk i Adam Bołtruczuk. Celem konkursu jest: rozwijanie u dzieci zainteresowań nauką języka białoruskiego, jego żywym słowem artystycznym a także popularyzacja twórczości w języku białoruskim. Życzymy dalszych sukcesów! 
/A. Charytonow, E. Kazimiruk
/

 

 

Z KUBUSIEM PUCHATKIEM O ZDROWIU”- PODSUMOWANIE PROJEKTU EDUKACYJNEGO W GRUPIE „KRÓLICZKI”

Wiek przedszkolny to czas intensywnego rozwoju fizycznego i umysłowego dziecka. To co jemy, wpływa bezpośrednio na samopoczucie i ważne czynności naszego organizmu. Dlatego też w grupie dzieci czteroletnich w ramach realizacji projektu edukacyjnego” Z Kubusiem Puchatkiem o zdrowiu” odbyło się szereg zajęć i zabaw zachęcających dzieci do zdrowego odżywiania się i zdrowego trybu życia. Mając na uwadze prawidłowe odżywianie dzieci zapoznały się z „ piramidą zdrowia”. Szczególną uwagę poświęcono na rozróżnianie produktów zdrowych i niezdrowych. Przedszkolaki wzięły udział w spotkaniu z ratownikiem medycznym i strażakiem- przedstawicielem KPPSP w Hajnówce podczas którego zapoznały się z działaniami polegającymi na ratowaniu zdrowia. Uczyły się bandażować zranione miejsca  i zabezpieczać urazy. Dobra zabawa stała się cenną lekcją, dzięki której dzieci łatwiej przezwyciężyły lęk przed trudnymi sytuacjami. Uczestniczyliśmy również w warsztatach kulinarnych w klubokawiarni "LIPOWART" w Hajnówce podczas których wykonaliśmy zdrowy deser z naturalnych produktów. Codzienna akcja mycia zębów w przedszkolu, udział dzieci w zajęciach ruchowych, ćwiczeniach gimnastycznych, spacerach na świeżym powietrzu to również aspekty dbania o zdrowie w naszym przedszkolu. Efektem kilkunastu zajęć o tematyce zdrowotnej było wykonanie książki kucharskiej.
Króliczki z radością i dużym zaangażowaniem realizowały tematykę tego projektu. Dzieci obiecały jeść jak najmniej słodyczy i spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu.
/Agnieszka Charytonow/

STRAŻACY EDUKUJĄ DZIECI Z UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY

05 marca 2019r. dzieci z wszystkich grup przedszkolnym brały udział w warsztatach nt. „Udzielania Pierwszej Pomocy” w których pan Rafał z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce omówił i pokazał dzieciom niezbędne przybory do udzielenia pomocy poszkodowanej osobie. Tematyka związana była z udzielaniem pierwszej pomocy w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia ludzkiego. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchali prelekcji oraz aktywnie uczestniczyli w zajęciach praktycznych. Dzięki fantomowi mogli w realistyczny sposób spróbować prowadzenia resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Pogadanka miała również na celu uświadomienie wszystkim, jak ważne jest udzielanie pierwszej pomocy, ponieważ dzięki tym działaniom szansa na przeżycie osoby poszkodowanej znacznie wzrasta. Przedszkolaki z niecierpliwością oczekują kolejnych spotkań.
/Zespół ds. bezpieczeństwa i promocji zdrowia/

'TŁUSTY CZWARTEK' W GRUPIE V 'SÓWKI"

„Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła” – mówi staropolskie przysłowie. To był słodki dzień w przedszkolu. Przedszkolaki zajadali z apetytem smaczne pączki ciesząc się, że w tym dniu są właśnie takie zwyczaje. Delektowanie się smakiem pączków w czwartek, rozpoczynający tłusty tydzień, jest nie tylko przyjemnością. Tłusty Czwartek to ostatni czwartek przed Wielkim Postem rozpoczynający ostatni tydzień karnawału. W ten dzień zwyczajowo objadamy się pączkami i faworkami . Już od wczoraj piekarze pieką pączki, żeby dla wszystkich starczyło. Pączka w tłusty czwartek trzeba zjeść, dla tradycji, , po prostu jemy i tyle i ile kto może......
Rzadko kto, dba wtedy o przestrzeganie diety i pozwala sobie na więcej niż zwykle. Przyjęło się, że komuś kto nie zje w tłusty czwartek pączka nie będzie się wiodło. W związku z tym każdy z nas zjada w ten dzień pulchnego pączusia.
/E.Horosz, J.Baczyńska/

'PROGRAMOWANIE NA DYWANIE' W GRUPIE V 'SÓWKI"

5 marca swoją przygodę z programowaniem rozpoczęły 6- latki z grupy Sówki . Zerówkowicze biorą udział w Ogólnopolskim programie Uczymy Dzieci Programować. W każdy wtorek młodzi programiści będą wykonywać zadania wykorzystując roboty edukacyjne Ozobot oraz matę z kolorowymi kubeczkami.5 marca przedszkolaki poznały robota Photon, którego twórcami są studenci Politechniki Białostockiej. Program edukacyjny ,,Uczymy Dzieci Programować” to inicjatywa skierowana do szeroko rozumianej edukacji. Chcemy pokazać, że programowania można uczyć odpowiedzialnie, wplatając go do codziennych aktywności dydaktycznych, niezależnie od realizowanych aktualnie treści. Można programować na edukacji matematycznej, artystycznej, językowej czy artystycznej.
Adresaci programu: Nauczyciele i ich podopieczni w przedszkolach, szkołach a także innych placówkach o charakterze edukacyjny
Cele: Świadome, merytoryczne i metodyczne wprowadzanie elementów programowania i robotyki do zajęć dydaktycznych na różnych etapach edukacji (edukacja przedszkolna, edukacja wczesnoszkolna, szkoła podstawowa dla klas 4-8) .
/Joanna Baczyńska , Ewa Horosz/

 

'BEZPIECZEŃSTWO W SIECI' - PRELEKCJE PRZEZ FUNKCJONARIUSZY KOMENDY POWIATOWEJ POLICJI W HAJNÓWCE

W lutym wszystkie grupy przedszkolne brały udział w prelekcji nt. „Bezpieczeństwo w sieci” to jeden z wiodących tematów, poruszanych przez policjantów. Podczas prelekcji i pogadanek z dziećmi Policjantki zwróciły uwagę na to, że z roku na rok coraz to młodsze dzieci korzystają z komputera, Internetu. Zbyt długie korzystanie z komputera może prowadzić do nadwagi i problemów z oczami. Negatywne skutki dla rozwoju psychicznego to przede wszystkim uzależnienie, izolacja , życie z dala od realnego świata, czy rozładowywanie wszystkich napięć psychicznych w kontaktach z komputerem. Zły wpływ na rozwój społeczny przejawia się w zaniku samodyscypliny, emocjonalnym oddzieleniu od grupy, a co za tym idzie również braku możliwości ćwiczenia sztuki konwersacji, kompromisu itp. umiejętności. Może skutkować również zachowaniami nieetycznymi wywołanymi anonimowością i brakiem hamulców. Łatwy dostęp do informacji pozbawionych wartości etycznych, narażenie dziecka na przemoc w sieci, pornografię oraz prostytucję zaburza rozwój moralny, odróżnianie dobra od zła. Nieodpowiedzialne korzystanie z nowoczesnych mediów, Internetu nierzadko ma wpływ negatywny na rozwój intelektualny małego człowieka. Może prowadzić do zubożenia języka , słabej koncentracji uwagi, ograniczać wyobraźnię. Alarmujemy zbyt długotrwałe korzystanie z wirtualnego kontaktu utrudnia bezpośrednie relacje z drugim człowiekiem.
/Zespół ds. bezpieczeństwa i promocji zdrowia/

 

SPEKTAKL 'KOLOROWE WIERSZE'

Dnia 26 lutego w naszym przedszkolu odbył się spektakl w wykonaniu teatru CoNieco z Białegostoku. Poeta spotyka w parku malarkę. Po krótkich żartach, postanawiają zająć się poezją. Za pomocą czarodziejskiej zakładeczki do książki, zmieniają płotek w wielką księgę i po chwili, oczom widzów ukazują się bohaterowie wierszy dla dzieci z klasyki polskiej. Wszystkie postacie niosą pewną naukę dla widza a dodatkowo bawią swoją ciekawą formą. Lalki bohaterów są płaskie jak ilustracje wyjęte z książki i bajecznie kolorowe. Mają duże możliwości animacyjne a niektóre przybierają dziwne kształty (np. składają się jak mapa). Malarka, która często zmienia się w Zakładeczkę, bardzo sprawnie wyciąga morał z każdego wiersza i robi wiele „psikusów” poecie.
/Zespół ds. promocji/

 

PRZEDSZKOLAKI Z GRUPY III I IV ŚWIĘTUJĄ DZIEŃ KOBIET

8 marca 2019 r. przedszkolaki z grupy III i IV świętowały Dzień Kobiet i postanowiły zmienić się w kucharzy.
Wspólnie zaplanowaliśmy upiec pyszne muffinki z borówkami. Po umyciu rąk rozpoczęliśmy pracę. Dzieci z wielkim zaangażowaniem zabrały się do przygotowania ciasta. Dokładnie przy pomocy Pani Ali – naszej kucharki, odmierzyliśmy wszystkie składniki tak, aby ciastka się udały. Małe kucharki i kucharze byli bardzo zafascynowani przygotowaniami. Przygotowane ciasto zostało przelane do foremek, a następnie pieczone w piecu. Dzieci nie mogły się doczekać wyglądu i smaku swoich muffinek. Przedszkolaki z wielkim apetytem skosztowały własnoręcznie upieczone babeczki, poczęstowaliśmy też naszą Panią Dyrektor. Oczywiście dzieci nie zapomniały o swoich mamach, które obdarowały pięknie zapakowanym wypiekiem.
/B. Kiślak, M. Krawczyńska, A. Majewska-Iwaniuk, E. Wasiluk/

 

KRÓLICZKI ŚWIĘTOWAŁY „DZIEŃ KOBIET” W KLUBOKAWIARNI LIPOWART W HAJNÓWCE

8 marca Dzień Kobiet to wyjątkowy dzień, ważny dla wszystkich kobiet, zarówno tych dużych, jak i małych dzieci - czterolatki świętowały ten dzień w Klubokawiarni LIPOWART w Hajnówce. Po dotarciu na miejsce wszystkie buzie dzieci rozjaśnił szeroki uśmiech. Przedszkolaki rzuciły się w wir szalonej zabawy. Chociaż pot spływał po czołach, dzieci nie przerywały zabawy ani na chwilę! Chyba, że na słodki, zdrowy poczęstunek, który wprowadził dzieci w błogi nastrój. Celem naszej wycieczki była przede wszystkim dobra zabawa oraz uświadomienie dzieciom jak należy kulturalnie zachować się w kawiarni i się przy stole. Czas w takim miejscu płynie bardzo szybko i niestety trzeba było wrócić do przedszkola. Ale był to czas pełen uśmiechu, radości i świetnej zabawy.
/Agnieszka Charytonow/

 

 

'LALKA - MOTANKA' - WARSZTATY U TYGRYSKÓW

Z okazji zbliżającego się dnia kobiet tygryski z grupy IV postanowiły zaprosić do siebie panią Natalię Gierasimiuk z fundacji ONI- TO MY. Pani Natalia, oprócz tego, że opowiedziała nam bajkę o żółwiu i o słoniu, zapoznała nas z historią słowiańskiej lalki- motanki. Lalki te były niegdyś integralną częścią życia rodzinnego- dzieci wykonywały je wspólnie z kobietami przy stole bądź na polanie. Lalka ta uczestniczyła w życiu rodzinnym- podsłuchiwała też sekrety domowników. Ze względu na brak ust- nigdy ich nie zdradzała. Nasze dzieci także zapragnęły mieć se laleczki. Rozpoczęliśmy więc wspólnie z rodzicami motanie swoich lal. Dzieci z wielką inwencją szukały odpowiednich materiałów, starały się wiązać lalki mocno, aby zabawki były trwałe. Każda z nich wyszła przepięknie. Zapraszamy do galerii!
/M. Krawczyńska, A. Majewska-Iwaniuk/

 

 

WYCIECZKA PUCHATKÓW I TYGRYSKÓW DO SKLEPU ZOOLOGICZNEGO

6 marca maja dzieci z grup III i IV wybrały się do sklepu zoologicznego w ramach realizowanego tematu kompleksowego „Zwierzęta egzotyczne”. Celem wyprawy była bezpośrednia obserwacja oraz rozwijanie właściwej postawy wobec zwierząt. Pani Bogusia- właścicielka sklepu wiele razy odwiedzała nasze przedszkole ze swoimi podopiecznymi. Tego dnia to my mieliśmy okazję zobaczyć jej sklep. Pani Bogusia pkazała nam asortyment sklepu i różnego rodzaju egzotyczne zwierzątka- papugi, kameleona, agamę, legwana i mnóstwo rybek Wielkim zainteresowaniem cieszyła się właśnie kameleon- dzieci miały okazję go dotknąć i oglądać zmieniające się kolory. Dzieci oglądały także chomiki, szczury, króliczki i szynszyle. Pełni nowych wrażeń i informacji wróciliśmy do przedszkola.
/B. Kiślak, A. Majewska - Iwaniuk, E. Wasiluk, M. Krawczyńska/

 

 

WYCIECZKA TYGRYSKÓW DO KRAINY RADOSNYCH MALUCHÓW W DUBINACH

4 marca grupa Tygrysków wybrała się w odwiedziny do zaprzyjaźnionego przedszkola "Kraina radosnych maluchów" w Dubinach. Gospodarze przedszkola przygotowali przedstawienie pt. "Królewna śnieżka i siedmiu krasnoludków". Po zakończeniu spektaklu nastąpiły wspólne zabawy integracyjne oraz słodki poczęstunek. Dzieci z naszego przedszkola miały okazję zwiedzić budynek, obejrzeć i pobawić się zabawkami w salach. Na koniec pięknie podziękowały dzieciom i paniom wręczając upominki. Dziękujemy za zaproszenie!
/A. Majewska-Iwaniuk, M. Krawczyńska/

 

 

UROCZYSTE OBCHODY URODZIN KUBUSIA PUCHATKA - PATRONA NASZEGO PREDSZKOLA W GRUPIE III

W dniu 19 lutego dzieci z grupy III obchodziły Dzień Kubusia Puchatka. Co prawda ten Międzynarodowy dzień przypadał 18 stycznia, jednak Kubusia Puchatka kochamy każdegodnia, więc w naszym przedszkolu świętowaliśmy we wtorek. Tego dnia wybraliśmy się na wycieczkę do Biblioteki, gdzie pani Asia w cudowny sposób przeczytała nam opowiadanie o urodzinach Kłapouchego oraz zadała kilka pytań na temat wysłuchanego tekstu. Celem było rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci, poznanie postaci i przygód Kubusia Puchatka, kształtowanie uważnego słuchania utworu. Następnie dzieci pokolorowały naszego bohatera oraz jego przyjaciół, a potem czekała na nich miła, słodka niespodzianka. Był to piękny i bardzo smaczny tort wykonany przez mamę Mateusza, który przedszkolaki z apetytem skosztowały. Bardzo dziękujemy pani Ani za współpracę. Dziękujemy Ci Kubusiu Puchatku, że jesteś i zawsze z nami będziesz!
/ B. Kiślak, E. Wasiluk/

 

 

 

PODSUMOWANIE PROJEKTU EDUKACYJNEGO "KSIĄŻKA" W GRUPIE I

Każdy rodzic chciałby dać swojemu dziecku to, co najlepsze. Chciałby aby się dobrze rozwijało, by otoczone było życzliwymi ludźmi. A co za tym idzie, by osiągało sukcesy w szkole. Jedną z pierwszych inwestycji w rozwój dziecka jest niewątpliwie czytanie mu książek. To właśnie w książkach znajduje ono wskazówki, w jaki sposób zbudować własny system wartości.
W grupie I w ramach realizacji projektu edukacyjnego “Książka” odbyło się szereg działań: przygotowano kącik książki “Bibliotekę Kubusia Puchatka” - gdzie dzieci mogły wypożyczać książki do domu. Opracowano regulamin korzystania z przedszkolnej biblioteki. Codziennie nauczycielki czytały dzieciom utwory literatury dziecięcej. Przedszkolaki obejrzały film pt. “W świecie książek” oraz prezentację multimedialną na temat “Historia pisma”. W grupie I działa “Klub czytających rodziców”.
W dalszym ciągu zachęcamy rodziców do codziennego cztania dzieciom książek. Czytanie korzystnie wpływa na rozwój dziecka. Rozwija mowę, poszerza zasób słownictwa, ułatwia wypowiadanie się oraz rozwija jego wyobraźnię.
/Beata Środa, Bożena Janicka/

AUDYCJA MUZYCZNA „KTO TY JESTEŚ, POLAK MAŁY”

Dnia 21 lutego 2019r. w naszym przedszkolu obejrzeliśmy audycję muzyczną pt. „Kto ty jesteś ? Polak mały”. W tematykę wprowadziła słuchaczy Warszawska Syrenka , która zabrała nas w muzyczną podróż przez całą Polskę wzdłuż Wisły .   I tak byliśmy w górach, gdzie zatańczyli nam Górale. Na krakowskim rynku spotkaliśmy Smoka Wawelskiego. W Warszawie usłyszeliśmy pieśń F. Chopina "Życzenie" oraz S. Moniuszki "Prząśniczka". W Toruniu piernikami częstował nas M. Kopernik, a w Gdańsku nad Bałtykiem wśród morskich  fal zaśpiewała nam Syrena. Audycja miała na celu omówienie tematyki związanej z naszą ojczyzną oraz przekazanie dzieciom wartości patriotycznych. Te wspaniałe historie ubrane w muzykę z pewnością zachęciły naszych młodych słuchaczy do odwiedzenia stolicy i zapoznania się z historią Polski.
Zespół ds. promocji /Agnieszka Charytonow, Ewelina Wasiluk/

 
 

WALENTYNKI W GRUPIE "PUCHATKÓW"

14 lutego, w związku z obchodzonym Dniem Zakochanych, w grupie III odbyły się zajęcia na temat przyjaźni, miłości oraz sposobów jej wyrażania. Tego dnia "Puchatki" ubrały się na czerwono i tym samym zapoczątkowały dzień miłych wrażeń. Przedszkolaki wzięły udział w różnych zabawach związanych z walentynkami a we wszystkich zajęciach dominowały serduszka i kolor czerwony. Dzieci przygotowały również drobne upominki, aby podziękować rodzicom za ich miłość, troskę i uwagę, jaką codziennie obdarzają swoje pociechy.
/B.Kiślak, E.Wasiluk/

 
 

WYCIECZKA DO KOMENDY POWIATOWEJ PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ W HAJNÓWCE

W dniu 15.02. 2019r. przedszkolaki z grupy "Puchatków" odwiedzili Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce. Celem wycieczki było zapoznanie ze sprzętem strażackim, strojem, pracą strażaka oraz praktyczna nauka zachowania w sytuacjach zagrożenia pożarowego. Po obejrzeniu samochodów strażackich dzieci udały się na salę edukacyjną „Ognik”. Dzieci były bardzo zainteresowane zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem przeciwpożarowym i chętnie włączały się w dyskusję o zagrożeniach. Z uwagą słuchały o znakach ewakuacyjnych oraz jak należy zachowywać się w razie pożaru. We wszystkim towarzyszył im strażak „Florek”- bajkowa postać, która pomaga dzieciom lepiej zapamiętać zasady bezpieczeństwa.
/B.Kiślak, E.Wasiluk/

 

DZIEŃ RĘKAWICZKI Z KRAINĄ RADOSNYCH MALUCHÓW Z DUBIN

18 lutego grupa "Tygrysków" obchodziła 'Dzień rękawiczki'. Z tej okazji postnowiła zaprosić do naszego przedszkola grupę z Krainy Radosnych Maluchów w Dubinach. Święto te stało się okazją do integracji i wspólnych zabawach tancznych. W tym dniu dzieci starały się pomóc przeziębionemu Kubusiowi Puchatkowi w prawidłowym ubieraniu się. Panie przygotowały zabawy muzyczne, grę interaktywną, zagadki dotykowe i słowne oraz słodki poczęstunek. Teraz nasz kolej, aby odiedzić naszych kolegów!
/M. Krawczyńska, A. Majewska-Iwaniuk/

 

 

AKCJA 'NAKARM PIESKA'- ZBIÓRKA KARMY DLA SCHRONISKA "CIAPEK" W HAJNÓWCE

W naszym przedszkolu zorganizowana została zbiórka karmy dla Schroniska „Ciapek”w Hajnówce . Celem tego przedsięwzięcia była poprawa standardu pobytu zwierząt w schronisku, kształtowanie postawy przyjaciela zwierząt oraz wdrażanie dzieci i osób dorosłych do aktywnego udziału w zbiórce karmy. Chcieliśmy by dzieci nauczyły się odpowiedzialności, by były wrażliwe na los innych. Aby nie były obojętne na los pokrzywdzonych, których wokół nas nie brakuje. Organizatorem i koordynatorem akcji była pani Basia K. oraz Ewa H. Cieszymy się, że tak wielu przedszkolaków odpowiedziało na nasz apel i wzięło udział w naszej akcji . Los bezdomnych, porzuconych zwierząt nie jest obojętny dzieciom naszego przedszkola. Dlatego dziękujemy serdecznie wszystkim przedszkolakom i rodzicom, za włączenie się w zorganizowaną akcję charytatywną. Dzielenie się tym co mamy – to dobry nawyk.
/E.Horosz i B.Kiślak/

KRÓLICZKI ŚWIĘTUJĄ „WALENTYNKI” W ZAKŁADZIE TERAPII ZAJĘCIOWEJ W HAJNÓWCE

14 lutego 2019r. czterolatki uroczyście obchodziły Dzień Świętego Walentego. Tego dnia „Króliczki” ubrane na czerwono zamieniły się w małych kucharzy i zapoczątkowały dzień miłych wrażeń w Zakładzie Terapii Zajęciowej w Hajnówce. Na początku spotkania Panie instruktorki przygotowały dla przedszkolaków różne zabawy związane z walentynkami m.in.: wykonanie walentynkowych opasek, szukanie drugiej połówki serca, rozwiązywanie zagadek dotyczących bohaterów bajek. Następnie przyszedł czas na zajęcia kulinarne . Tematem przewodnim było przygotowanie walentynkowych serduszek. Dzieci z wielkim zaangażowaniem rozpoczęły pracę. Po odpowiednim ubraniu się i czynnościach higienicznych przystąpiły do działania. Po zapoznaniu się z przepisem samodzielnie odmierzały potrzebne produkty a także: mieszały, trzepały, przesiewały, nalewały. Z wielką niecierpliwością przebiegało oczekiwanie na upieczone już przysmaki. Serduszka były przepyszne. Dziękujemy mamie: Hani, Adasia, Piotrka M., Dominika i Tomka za zaangażowanie się w organizację „Walentynek”. Ten dzień był dla przedszkolaków prawdziwym, czerwonym dniem miłości i przyjaźni.
/Agnieszka Charytonow/

 

 

 

WALETYNKOWE SPOTKANIE TYGRYSKÓW I SÓWEK W BIBLIOTECE MIEJSKIEJ

 14 lutego wdarł się do polskiej kultury na dobre jako „Dzień  Zakochanych ” zwany też „Walentynkami”. Dzieci miały okazję dowiedzieć się dlaczego 14-tego lutego zakochani obchodzą swoje święto. Panie z biblioteki przybliżyły dzieciom temat miłości i innych ciepłych uczuć, którymi obdarzamy swoich przyjaciół i bliskich. Dzieci z przyjemnością opowiadały kogo bardzo kochają. Pani Asia przeczytała nam książeczkę "Franklin i walentynki". Dzieci dostrzegły, że to nie wręczenie walentynki jest najważniejsze, ale prawdziwa przyjaźń. Potem były wspólne zabawy przy muzyce oraz walentynkowy "głuchy telefon". Na zakończenie spotkania przedszkolaki otrzymały naklejki "Zakochaj się w Bibliotece", a same wręczyły paniom bibliotekarkom własnoręcznie wykonane serduszka, walentynkę i coś słodkiego. W przedszkolu niektóre dzieci przyniosły słodkie serduszkowe podarki, by podzielić się swoją sympatią z przedszkolnymi kolegami. Dziękujemy za spotkanie. Udanych walentynek!
/Agata Majewska-Iwaniuk, Joanna Baczyńska, Mariola Krawczyńska, Ewa Horosz/ 

 

OGÓLNOPOLSKA AKCJA GÓRA GROSZA ZAKOŃCZONA

Nasze przedszkole, podobnie jak w ubiegłym roku, przystąpiło do OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI „GÓRA GROSZA” organizowanej we wszystkich szkołach i przedszkolach w całej Polsce. Dzięki zaangażowaniu rodziców, dzieci i pracowników przedszkola udało się nam zebrać kwotę w wysokości 322,69 zł , która została przekazana za pośrednictwem Poczty Polskiej TOWARZYSTWU  NASZ DOM. Celem akcji było zebranie środków na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną oraz uświadomienie przedszkolakom, że nawet najdrobniejsze, wspólnie zebrane monety mogą stworzyć ogromny fundusz. Cieszy nas fakt, że nasze przedszkolaki z radością  przynosiły i wrzucały grosiki do specjalnych puszek chcąc pomagać i dzielić się z innymi dziećmi oraz, że nie pozostają obojętne na los osieroconych dzieci. Serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom i ich Rodzicom oraz pracownikom przedszkola za udział w akcji.
/Koordynatorzy akcji: Agnieszka Charytonow, Barbara Kiślak/

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W GRUPIE „SÓWKI”

„Kochamy was, kochamy całym sercem
I radości chcemy dać wam jak najwięcej.
Nasze buzie uśmiechnięte
Dziś życzenia ślą przepiękne
Żyj babuniu, żyj dziadziuniu latek sto.”

Babcie i Dziadkowie 7 lutego 2019 roku mieli okazję podziwiać swoje wnuki w specjalnie przygotowanym programie artystycznym w wykonaniu grupy „Sówki” . Pod czujnym okiem wychowawczyń: pani Ewy i pani Asi dzieci mówiły wierszyki, śpiewały piosenki i tańczyły. Spotkaniu towarzyszyło duże wzruszenie, dzieci wspaniale odegrały swoje role. Na zakończenie uroczystości dzieci wręczyły swoim babciom i dziadkom ręcznie wykonane laurki oraz prezenciki. Po części artystycznej na gości czekał słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Serdecznie dziękujemy rodzicom za pomoc w organizacji uroczystości.
/Ewa Horosz i Joanna Baczyńska/

DZIEŃ BABCI I DZIADKA U TYGRYSKÓW

„Wszystkim Babciom, wszystkim Dziadkom
zdrowia, pomyślności,
uśmiechów na co dzień i dużo radości.
Żyjcie nam sto lat
Słońce niech Wam świeci
Na co dzień i od święta
Tego wam życzą kochające wnuczęta”

Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre. Dla swych wnuków mają zawsze czas, umieją pocieszyć, są cierpliwi, zawsze lepiej rozumieją, a przede wszystkim bezgranicznie kochają. Dla nich wnuczęta są radością życia. Dlatego w podziękowaniu za ich wielkie serce dzieci przygotowały uroczyste spotkanie. Dzieci przedstawiły programy artystyczne, prezentując przedstawienie "Jak dziadek piekł babkę", wiersze, piosenki oraz tańce. Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem odtwarzali swoje role. W ten sposób okazali wdzięczność za trud włożony w ich wychowanie. Na koniec wszystkie wnuczęta obdarowały swoich bliskich własnoręcznie przygotowanymi upominkami. Po części oficjalnej dzieci zaprosiły gości na słodki poczęstunek. To były naprawdę wyjątkowe uroczystości, pełne uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze Babć i Dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami.
/A. Majewska-Iwaniuk, M. Krawczyńska/

INNOWACJA PEDAGOGICZNA - PROJEKT NA PLATFORMIE eTWINNING 'MAGIA ZIMWYCH ŚWIĄT W PRZEDSZKOU' W GRUPIE V "SÓWKI "

Realizatorzy projektu:
1.    Przedszkole nr 2 im. Kubusia Puchatka w Hajnówce, grupa „Sówki” Joanna Baczyńska, Ewa Horosz
2.    Przedszkole nr 4 w Elblągu, grupa „Biedroneczki” Agnieszka Zamor,  Monika Sowińska
3.    Przedszkole nr 3 w Tychach, grupa „Jagódki” Alicja Krzysztoszek
4.    Integracyjne Przedszkole Publiczne nr 4 w Bartoszycach, grupa „Motylki”Dorota Krupińska
5.    Przedszkole z Francji Edith Raza
Program eTwinning to unijny projekt, który ma na celu łączenie przedszkoli i szkół w Europie za pośrednictwem technologii informacyjno-komunikacyjnych. Technologie informacyjno-komunikacyjne to nic innego jak znane i dostępne komunikatory, czyli dla przykładu przez popularnego Skype'a. Szkoły i przedszkola, które biorą udział w programie nazywane są bliźniaczymi - stąd też nazwa programu. We współpracy z rówieśnikami ze szkół partnerskich uczniowie nawzajem się poznają, wspólnie uczą i razem cieszą z efektów pracy. W praktyce oznacza tylko tyle, że przedszkole lub szkoła prowadzące ten program u siebie, znajdują szkołę lub przedszkole w Europie o podobnych zainteresowaniach i wspólnie realizują wymyślony przez siebie projekt. Aby taki projekt zakończył się sukcesem dzieci muszą się ze sobą komunikować. Jest to pierwszy projekt  eTwinning realizowany w naszych placówkach. Chcemy pokazać, że w naszych przedszkolach na co dzień i od święta realizowane są ciekawe inicjatywy. Zima jest wyjątkowym czasem pod względem różnorodności przedszkolnych uroczystości, stąd nasz pomysł na ten projekt.
Cele projektu:
-zapoznanie dzieci z tradycjami i zwyczajami świątecznymi;
-wzmacnianie więzi rodzinnych;
-integracja w grupie przedszkolnej;
-nawiązywanie nowych znajomości z innymi członkami projektu,
-praca metodą projektu eTwinning;
Plan działań:
Każdy partner projektu realizuje projekt we własnej grupie przedszkolnej w swojej placówce. Każde przedszkole łączą wspólne działania i cele projektu. Rodzaj planowanych zadań jest ustalony z poszczególnymi opiekunkami projektu.
Grudzień :
-spotkanie via Skype ,(zapoznanie się partnerskich przedszkoli);
- własnoręczne wykonanie kartek świątecznych i wysyłka ich pocztą tradycyjną do wszystkich przedszkoli biorących udział w projekcie,
-spotkanie ze Świętym Mikołajem- wycieczka (Polska);
-spotkanie świąteczne z rodzicami (warsztaty lub przedstawienie dla rodziców)
- pieczenie i ozdabianie pierniczków
Styczeń:
-zabawy ruchowe na świeżym powietrzu;
-las zimą- spotkanie z leśniczym (wyprawa do nadleśnictwa, spacer po parku miejskim );
-zabawa choinkowa w przedszkolu ;
-przygotowania i obchody Dnia Babci i Dziadka w przedszkolu,
Luty:
-Walentynki w przedszkolu.
Spodziewane rezultaty :
Efekty pracy partnerskich przedszkoli będą prezentowane na TwinSpace. Planujemy współpracę z lokalna prasą . Na zakończenie projektu chcemy by powstał kolaż ze zdjęć przedstawiający działania wszystkich uczestników  projektu  eTwinning.
/Joanna Baczyńska, Ewa Horosz/

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KUBUSIA PUCHATKA W GRUPIE TYGRYSKÓW

18 stycznia jest uznawany za Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka. Nie jest to jednak przypadkowa data. To właśnie 18 stycznia 1882 roku urodził się twórca postaci Kubusia Pchatka- Alan Aleksander Milne. Z tej okazji grupa IV postanowiła uczcić święto Kubusia wesołymi zabawami. Przeczytaliśmy opowieść "Kubuś Puchatek. Rozbrykany tygys". Były zagadki zadawane przez panią oraz przez dzieci dotyczące postaci i przygód z książek o Kubusiu. Były też tańce, zabawy muzyczne i ćwiczenia gimnastyczne z tygryskiem. Dzieci stworzyły też grę planszową o Stumilowym Lesie i na koniec ścigały się, by zdobyć tytuł największego zjadacza miodu! To był bardzo udany dzień dla tygrysków z grupy IV oraz misia o małym rozumku.
/A. Majewska-Iwaniuk, M. Krawczyńska/

TYGRYSKI W SLEPIE Z ZABAWKAMI

29 stycznia grupa IV, w ramach projektu 'Zabawki', wybrały się do sklepu 5-10-15 Zabawki. Dzieci przygotowały pytania do spotkania z panią sprzedawczynią. Najbardziej interesowało dzieci z czego i jak zrobione są zabawki oraz ile kosztuje cały asortyment sklepu (w razie, gdyby rodzice zgodzili się go kupić).
Dzieci rozpoczęły poszukiwania wymarzonych zabawek. Co chwila wydawały z siebie okrzyki radości, wołały kolegów i marzyli o jakiej zabawce napiszą do św. Mikołaja w przyszłym roku. Pani sprzedawczyni rozdała dzieciom niespodzianki- katalogi z zabawkami oraz korony i pirackie czapki. W przedszkolu dzieci nie mogły oderwać oczu od tych książeczek.
Dziękujemy za spotkanie!
/A. Majewska-Iwaniuk, M. Krawczyńska/

PUCHATKI W BIURZE POLSKIEGO ZWIĄZKU NIEWIDOMYCH

W styczniu dzieci z grupy III z Przedszkola nr 2 im. Kubusia Puchatka wybrały się z opiekunami odwiedzić członków koła Polskiego Związku Niewidomych oraz zwiedzić jak wygląda biuro PZN. Grupę Puchatków słodkim poczęstunkiem przywitała pani Alicja wraz ze wszystkimi podopiecznymi koła. Przedszkolaki zaprezentowały piosenki, wspólnie zatańczyliśmy taniec Gwiazdeczki, wysłuchaliśmy piosenek i kolęd w wykonaniu członków kola. Dzieci wysłuchały też bajki czytanej przez panią Małgosię alfabetem braila. Na zakończenie naszego spotkania integracyjnego przedszkolaki otrzymały torebkę ze słodyczami, a w ramach podziękowania za zaproszenie wręczyły na ręce pani Prezes Zarządu Koła piękną laurkę.
/ Barbara K., Ewelina W./

 

 

GRUPA I ZDOBYŁA CERTYFIKAT IV MODUŁU MIĘDZYNARODOWEGO PROJEKTU EDUKACYJNEGO "MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY"

Dzieci z grupy I w ramach międzynarodowego projektu edukacyjnego pt. „Mały Miś w świecie wielkiej literatury” przeżyły kolejną przygodę z misiem Tulisiem tym razem dotyczące kulinariów, a tym samym zrealizowały IV moduł projektu „Warsztaty kulinarne z Małym Misiem”.
Pierwszym etapem było przyniesienie do przedszkola różnych książek kucharskich, wspólne ich oglądanie oraz stworzenie „Kącika książki kucharskiej”. Dzieci opowiadały o swoich ulubionych potrawach i wykonały karty do „Misiowej książki kucharskiej”. Następnym celem było przygotowanie samodzielnie „zmisiowanych” kanapek. Zorganizowano obfity szwedzki stół ze zdrową żywnością. Dzieci rozmawiały o tym, czym jest zdrowe odżywianie i czy zdrowo się odżywiają. Samodzielnie przygotowały smakowite śniadanko. Przedszkolaki ze swoimi paniami odwiedziły przedszkolną kuchnię, gdzie dowiedziały się co jest potrzebne do przygotowania pysznej surówki.
Wspólnie z nauczycielem wyszukiwały potraw opisanych w literaturze, np. pierniki z chatki Baby-Jagi z baśni „Jaś i Małgosia”. Kangurki wykonały ciasteczka oraz piekły chlebek.
Gratulujemy „Kangurkom” zdobycia już trzeciego certyfikatu i życzymy dalszych sukcesów.
/Beata Środa i Bożena Janicka/

 

BAL KARNAWAŁOWY W PRZEDSZKOLU

W dniu 16.01.2019r. w naszym Przedszkolu odbył się Bal Karnawałowy pt. "Wesołe miasteczko".

Tego dnia już od rana w Przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, delikatne motylki, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana... Nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno!
W pierwszej kolejności dzieci miały możliwość pozowania do zdjęcia grupowego oraz zdjęć indywidualnych.
Na tą wyjątkową okazję zaprosiliśmy do prowadzenia balu animatorów z teatru CoNieco z Białegostoku, który zachęcał wszystkich do zabaw i konkursów. Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc wspólnie ze swoimi paniami w organizowanych prza animatorów zabawach. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom.
/Zespół ds. Promocji/

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W GRUPIE III

Dnia 17 stycznia w grupie "Puchatków" miała miejsce uroczystość, która na stałe wpisała się w repertuar imprez przedszkolnych. Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości. W tych dniach Babcie i Dziadkowie obdarzani są szczególnymi dowodami miłości.
Babcie i towarzyszący im dziadkowie zjawili się punktualnie. Usiedli przy przygotowanych dla nich stołach i z niecierpliwością czekali na rozpoczęcie występu. Przedszkolaki recytowały wiersze, radośnie śpiewali piosenki i tańczyły. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Kończąc część artystyczną, wszystkie wnuczęta wspólnie zaśpiewały „Sto lat”. Wspaniała publiczność podziwiała i gromko oklaskiwała swoje ukochane wnuki. Następnie obdarowały swoich ukochanych gości upominkami, a następnie goście zaproszeni zostali na poczęstunek. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze.
Zaproszeni goście opuszczali nasze przedszkole z wielkim zadowoleniem i serdecznymi podziękowaniami za wszystko.
/Barbara Kiślak, Ewelina Wasiluk/

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W GRUPIE I

Dziś dla babci słońce mamy i całuski dla dziadziusia,
dziś życzenia wnuczek składa i piosenki śpiewa wnusia…”
te słowa można było usłyszeć podczas uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka,
które odbyły się w dniu 18 stycznia w grupie I.

Babcie i Dziadkowie zajmują szczególne miejsce w serduszku małego dziecka i są bardzo ważnymi osobami w jego życiu. Dlatego, Dzień Babci i Dziadka obchodzimy w naszym przedszkolu bardzo uroczyście. Kangurki z grupy I w tym dniu zaprosiły do przedszkola swoje kochane babcie i dziadków. Dzieci przygotowały specjalny dla nich program artystyczny, recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. W przygotowanych programach artystycznych wnuczęta wyraziły swoją miłość i wdzięczność do ukochanych osób. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Niejednej babci i dziadkowi zakręciła się łza w oku. Następnie wręczyły swoim ukochanym babciom i dziadkom przygotowane samodzielnie upominki i laurki z pięknymi życzeniami. W dalszej części uroczystości niecodzienni goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. Pełne radości i uśmiechu twarze zaproszonych gości pokazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzony czas razem z wnukami. To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełne radości i dumy. Mamy nadzieję, że wspólnie spędzone w naszej placówce chwile na długo pozostaną w pamięci zarówno dzieci jak i Babć oraz Dziadków.
Kochanym Babciom i drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków jak w tym dniu.
/Beata Środa i Bożena Janicka/

 

GRUPA KRÓLICZKI OTRZYMAŁA CERTYFIKAT IV MODUŁU MIĘDZYNARODOWEGO PROJEKTU EDUKACYJNEGO „MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY"

W miesiącu grudniu w grupie dzieci czteroletnich realizowany był IV moduł międzynarodowego projektu edukacyjnego „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”- Kulinarne warsztaty z Małym Misiem. W ramach zajęć odbyło się wiele warsztatów kulinarnych pozwalających dzieciom samodzielnie przygotowywać posiłki. W poszukiwaniu smaków odwiedziliśmy przedszkolną kuchnię, poszukiwaliśmy ciekawych przepisów opisanych w literaturze, bawiliśmy się w małych kucharzy, stworzyliśmy książeczkę kulinarną ilustrowaną przez dzieci oraz dowiedzieliśmy się, że warzywa i owoce są zdrowe i mają mnóstwo witamin. Własnorecznie przygotowanie zdrowego śniadania, pieczenie i dekorowanie pierników z rodzicami oraz wykonanie słodkiego deserku - waty cukrowej z zaproszoną Panią Bożeną- mamą Marysi przyniosło dzieciom wiele radości i nowych doświadczeń. Możliwość zrobienia czegoś własnego, a zarazem „smakowitego” okazała się wielką frajdą. Wszystkie "Króliczki" za zdobycie certyfikatu IV modułu międzynarodowego projektu edukacyjnego „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”- Kulinarne warsztaty z Małym Misiem otrzymały pamiątkowe certyfikaty. Całej grupie "Króliczki" składamy gratulacje!!!
/A. Charytonow/

 

"JAK DBAĆ ZIMĄ O DZIKIE ZWIERZĘTA?"- WIZYTA PANA LEŚNIKA W GRUPIE TYGRYSKÓW

18 stycznia grupę Tygrysków odwiedził pan Bogusław Dawidziuk- leśniczy z zaprzyjaźnionego z naszym przedszkolem Nadleśnictwa Browsk. Pan Bogusław opowiedział nam o zimowym życiu lasu i jego mieszkańcach. Dzieci zgadywały, które zwierzęta przygotoują do zimy zapasy, a które całą zimą wolą przespać, nie ruszając się z legowiska. Tygryski dowiedziały się również, że najlepszym pokarmem dla ptaków nie jest chleb- a nasiona i słonina. Dzieci dostały upominki- leśne kolorowanki, breloczkowe jeżyki, 2 ptasie karmniki oraz zimowy zapas karmy. Dzieci pięknie podziękowały za spotkanie i czekają na kolejne.
/A. Majewska-Iwaniuk, M. Krawczyńska/

 

 

WYSTĘP NASZYCH DZIECI NA FESTIWALU 'HAJNOWSKIE SPOTKANIA Z KOLĘDĄ PRAWOSŁAWNĄ'

W dniu 10 stycznia braliśmy udział w konkursowych przesłuchaniach w kolejnej edykcji festiwalu "Hajnowskie Spotkania z Kolędą Prawosławną". Grupa 'Perełki" zaśpiewała trzy kolędy: "S Novym Rokom", "Niebiesa sijajut" oraz "Dobry weczar Tobi". Organizatormi byli: Hajnowski Dom Kultury, Stowarzyszenie „ Miłośnicy Muzyki Cerkiewnej” wraz z Dekanalnym Instytutem Kultury Prawosławnej w Hajnówce oraz innymi organizacjami. Dzieci z naszego przedszkola zaśpiewały również 15 stycznia na Koncercie Galowym i otrzymały wyróżnienie. Źródło zdjęć: witryna internetowa "Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskich Dni Muzyki Cerkiewnej". Zapraszamy do galerii.
/A. Majewska-Iwaniuk, E. Kazimiruk, A. Charytonow, J. Prokopiuk/

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W GRUPIE KRÓLICZKÓW

18 stycznia 2019 roku za troskę, ciepły i serdeczny uśmiech, życzliwość oraz wyrozumiałość swoim dziadkom podziękowały przedszkolaki z grupy „Króliczki”.Spotkaniu licznie przybyłych dziadków z wnuczętami towarzyszyło wiele wzruszeń - dzieci  przygotowały specjalny dla nich program artystyczny, recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły.  W ten sposób wnuczęta wyraziły swoją miłość i wdzięczność do ukochanych osób. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem Niejednej babci i dziadkowi zakręciła się łza w oku. Następnie wręczyły swoim ukochanym babciom i dziadkom przygotowane samodzielnie upominki i laurki z pięknymi życzeniami. W dalszej części uroczystości niecodzienni goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. Był to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale także dla zaproszonych gości, dzień pełen wzruszeń, uśmiechów, radości.
/A. Charytonow/

 

KRÓLICZKI I PUCHATKI POMAGAJĄ PTAKOM PRZETRWAĆ ZIMĘ

Zima - to radosny czas dla dzieci, a trudny do przetrwania dla zwierząt i ptaków. Wiedzą o tym doskonale przedszkolaki z naszego przedszkola i jak co roku pomagają ptakom przetrwać zimę sypiąc do wystawionych wokół przedszkola karmników same smakołyki. Aby prawidłowo pomagać potrzebującym ptakom, dzieci podczas zajęć w oparciu o barwne ilustracje, książeczki, filmy edukacyjne poznały gatunki ptaków, dowiedziały się jaki pokarm można wsypać do karmnika, żeby nie zaszkodzić skrzydlatym podopiecznym,słuchały opowieści, uczestniczyły w zabawach ruchowych naśladując skrzydlatych przyjaciół  a następnie w oparciu o nowo zdobytą wiedzę wspólnie wykonały smakołyki dla ptaków a karmniki za oknem i w przedszkolnym ogrodzie pozwalają dzieciom systematycznie obserwować odwiedzające nas ptaki. Nasze działania w przedszkolu zainspirowały dzieci do założenia karmników w okolicy ich rodzinnych domów.
/A. Charytonow, E. Wasiluk/

 

Pieczemy świąteczne pierniczki w Dubiczach Cerkiewnych

Wszystkie przedszkolaki przygotowywały się do Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci z grupy III pojechały na wycieczkę do Ośrodka Kultury w Dubiczach Cerkiewnych, aby wspólnie z rodzicami  upiec pyszne świąteczne pierniczki. Z pomocą swoich pań i mam  praca z przygotowaniem wypieków szła gładko i sprawnie. Dzieci wałkowały ciasto i wykrawały pierniki różnych kształtów przy pomocy foremek. Po ostygnięciu  dekorowały pierniczki różnokolorowymi lukrami i barwnymi posypkami. Wycieczka i przygotowanie ciasteczek bardzo się dzieciom podobało.
/ Barbara K. i Ewelina W.
/

 

 

 

Witamy Nowy Rok – zabawy sylwestrowe w grupie „Tygryski”

W Sylwestra żegnamy stary rok i witamy nowy. Nazwa święta związana jest z jego datą - 31 grudnia, kiedy obchodzone są imieniny Sylwestra. Pożegnanie starego roku odbywa się najczęściej na balach sylwestrowych, którym towarzyszą pokazy sztucznych ogni rozpoczynane o północy. Przejście z jednego roku w drugi obchodzone jest na całym świecie - każdy kraj ma jednak własne tradycje celebrowania tego czasu. Po raz pierwszy w przedszkolu odbył się Sylwester 2018/2019 w grupie IV pod czujnym okiem pań prowadzących. Przedszkolaki od samego rana pomagały w dekorowaniu swojej sali balonami, bibułą oraz zdobiły maski karnawałowe. Panie przygotowały  poczęstunek  napoje, przekąski i słodycze jak na większości sylwestrowych imprez także i w tym przypadku nie mogło zabraknąć kulinarnych atrakcji. Gdy sala była udekorowana wszyscy przystąpiliśmy do wspólnych  tańców i korowodów przy różnych gatunkach muzycznych przeplatanych zabawami i konkursami wraz zaproszonym gościem specjalnym Panią dyrektor Iwoną Raszkiewicz. Gdy wybiła godzina 12.00 uroczyście wystrzelił szampan Piccolo, dzieci składały sobie życzenia  oraz odbył się pokaz zimnych ogni. Sylwester był udany, dzieci zmęczone wróciły do swoich domów.
/ M. Krawczyńska, A. Majewska- Iwaniuk /

 

 

Projekt edukacyjny „Magia Świąt Bożego Narodzenia" w grupie V „Sówki"

W okresie przedświątecznym w grupie "Sówek" realizowany był projekt "Magia Świąt Bożego Narodzenia"
Cele główne projektu:
- zapoznanie dzieci z tradycjami i zwyczajami świątecznymi,
- ukazanie piękna Świąt Bożego Narodzenia,- wzmacnianie więzi rodzinnych.
- kultywowanie tradycji Świątecznych;
- rozwijanie uzdolnień plastycznych.

Działania, które podjęła grupa V w trakcie projektu:
1.Mikołaj
- Wycieczka od wioski św. Mikołaja – zwiedzanie Wioski św. Mikołaja, wysłanie listu na Poczcie Elfów, spotkanie z Mikołajem, z Elfami (robienie świątecznych dekoracji).
- Udział w akcji charytatywnej, zbiórka prezentów dla dzieci z UDSK w Białymstoku z Oddziału Onkologii i Hematologii oraz zaprzyjaźnionego Domu Dziecka.
- Udział w akcji charytatywnej dla schroniska Ciapek w Hajnówce „Nakarm pieska”
- Historyjka obrazkowa „List do św. Mikołaja” –układanie w odpowiedniej kolejności historyjki obrazowej.
- Zabawy przy piosenkach o tematyce związanej ze św. Mikołajem
2.Tradycje Świąt Bożego Narodzenia
-Poznanie tradycji i zwyczajów bożonarodzeniowych: zwyczaju ubierania choinki i stroików świątecznych, szykowania szopek i stajenek, zwyczaju śpiewania kolęd, zasiadania do wieczerzy wigilijnej, obdarowywania prezentami, uczestniczenia w Pasterce, zwyczaju kolędowania
- Święta Bożego Narodzenia” - burza mózgów – opowiadanie dzieci o zwyczajach i świątecznych obchodzonych w ich domach -odwoływanie się do doświadczeń i przeżyć dzieci.
- Stworzenie mapy myśli na temat „Świąt Bożego Narodzenia”, zilustrowanej rysunkami
- Wspólne oglądanie albumów, ilustracji, książek, kartek świątecznych i czytanie ciekawostek związanych z tematem .
- Słuchanie i nauka kolęd, pastorałek, piosenek o tematyce świątecznej.
- Świąteczna zgaduj- zgadula– dziecko rozwiązuje zagadki słowne o tematyce świątecznej.
- Zgromadzenie książek o tematyce świątecznej, utworzenie biblioteczki
3. Choinka
- Spotkanie z leśniczym -dostrzeganie różnorodności w świecie przyrody ( porównywanie drzew iglastych) .
Poznanie drzew iglastych: jodła, świerk, sosna- rozpoznawanie ich po igłach i szerzenie treści ekologicznych
- Wysłuchanie wiersza K. I. Gałczyńskiego „Kto wymyślił choinki”. Rozmowy na temat treści wiersza, zwrócenie uwagi na konieczność ochrony lasu przed bezmyślnym wycinaniem drzew
- Ubieranie choinki.

4.Ozdoby
- Samodzielne wykonanie łańcucha, którym udekorowaliśmy całą salę
- Udział w konkursie plastycznym zorganizowanym przez Market PSB „Mrówka” na najpiękniejszą OzdobŚwiąteczną
- Dekorowanie Sali
- wyeksponowanie przyniesionych przez dzieci książek, ilustracji, kartek świątecznych

5.Warsztaty z rodzicami
- Wykonanie choinek z różnych materiałów : bibuły, tasiemek, makaronu, plastikowych widelczyków, płatków kosmetycznych, kółek z papieru, pasków papierowych, foremek do mufinek, piórek.

6.Kartki świąteczne
- Samodzielne zaprojektowanie i wykonanie kartki, przyklejenie tekstu z życzeniami; samodzielne podpisanie się imieniem (6-latki)
- Wykonanie kartek świątecznych i wysłanie ich do przedszkoli biorących udział w projekcie eTwinning.
- Segregowanie starych pocztówek- kart świątecznych, imieninowych, urodzinowych, widokówek z pozdrowieniami.

7.Pierniczki
- Rozmowa z p. kucharką na temat potraw wigilijnych, ich różnorodności, tradycji w przygotowaniu i sposobów przygotowania.
- Wykonanie wraz dziećmi świątecznych pierniczków. Ozdabianie pierniczków lukrem i kolorową posypką.

8. Zabawy matematyczne
- Zabawa „Duża, większa, największa”– segregowanie ozdób choinkowych, stosowanie określeń dotyczących wielkości przedmiotów według skali malejącej i rosnącej.
- Przeliczanie bombek na choince, klasyfikowanie ozdób ze względu na kształt, kolor, rozmiar; porównywanie wyglądu różnych ozdób choinkowych
- „Figury geometryczne” – zabawa dydaktyczna – utrwalenie kształtu i nazw figur geometrycznych, określanie ich charakterystycznych cech. Doskonalenie umiejętności skupiania się na wykonywanych zadaniach
9. Ruch to zdrowie
- „Papierowa bitwa” – ćwiczenia gimnastyczne – zestaw 16 – doskonalenie umiejętności posługiwania się przyborem nietypowym. Rozwijanie ogólnej sprawności fizycznej.
- „Czekamy na święta” – zabawy i ćwiczenia poranne – zestaw 17
- „Kolorowe wystawy” – spacer – oglądanie dekoracji świątecznych w pobliskich sklepach.
- Zabawa ruchowa „Łańcuchy”– dzieci biegają swobodnie po sali. Na hasło „Łańcuchy” i podanie jednej cechy ubioru lub wyglądu ( np. czerwone bluzki lub długie włosy) dz. wiążą żywe łańcuchy. Porównywanie liczebności łańcuchów.
- Zabawa muzyczno – ruchowa „Gwiazdki”– na sygnał n. dzieci zostają zamienione w gwiazdki. Dzieci – gwiazdki biegają po całej sali radośnie podskakując. Na umówiony sygnał dzieci wiążą kółeczka (dwoje, troje dzieci). Dzieci uważnie słuchają uderzeń w tamburyno, aby wiedzieć, jak liczne mają być kółeczka.01.01.2018x4

 

Warsztaty przedświąteczne z rodzicami w grupie "Sówek" - "Moja najpiękniejsza choinka"

W dniu 19.12. 2018r. w grupie V odbyły się warsztaty z rodzicami "Moja najpiękniejsza choinka". Przedszkolaki wspólnie z rodzicami lub dziadkami wykonywały choineczki z najróżniejszych materiałów . Pomysłów było tyle ile było dzieci. Każda choineczka była wyjątkowa, jedyna w swoim rodzaju i najpiękniejsza. Joanna Baczyńska , Ewa Horosz 25,12,2018

 

 

 

Pieczenie i dekorowanie pierniczków w grupie "Sówek"

Święta Bożego Narodzenia to okres magiczny i najcudowniejszy czas, szczególnie dla dzieci. W każdym domu trwają intensywne przygotowania. W przedszkolu dzieci pragną się czuć ważne i samodzielne i dołożyć swoją cegiełkę do tych przygotowań. Postanowiły upiec pierniczki. Wielkie podziękowania należą się dwóm babciom, które służyły fachową pomocą. Poinstruowały z jakich składników wyrabia się ciasto i co po kolei należy wykonywać, Następnie mądre "Sówki" samodzielnie dokładały składniki, mieszały, zagniatały, wyrabiały, wałkowały i wykrajały foremkami różne kształty. Po upieczeniu dzieci lukrem i kolorowymi cukiereczkami dekorowały swoje pierniczki. Przez cały dzień dzieci miały mnóstwo pracy i miały z tego wiele uciechy. Joanna Baczyńska 24.12.2018

 

Świąteczne warsztaty z rodzicami – dekorowania pierników w grupie IV

Zbliżają się najpiękniejsze święta w roku. W każdym domu i przedszkolu trwają intensywne przygotowania. W dobrym przeżyciu Bożego Narodzenia pomaga świadome pielęgnowanie zwyczajów i tradycji świątecznych. Dzieci wcześniej z pomocą pań przygotowały się do wypiekania pierników. Przedszkolaki mieszały składniki, wygniatały i wałkowały ciasto według przygotowanych wcześniej przepisów. Wszystkim podobało się wykrawanie świątecznych kształtów - choinek, gwiazdek, bałwanków, aniołków, przy pomocy foremek. Następnie słodkie ciasteczka piekły się w przedszkolnej kuchni. Po przedszkolu zaczął unosić się wspaniały zapach pieczonych pierniczków, który wprawił wszystkich w świąteczny nastrój. Następnego dnia 20 grudnia odwiedziły nas Mamy, dzięki którym dzieci mogły osobiście doświadczać świątecznych przygotowań, podczas dekorowania pierniczków. Dzieci z zaangażowaniem i cierpliwością ozdabiały ciasteczka różnokolorowymi lukrami, barwnymi posypkami, cukrowymi pisakami i kolorowymi cukiereczkami. Powstawały prawdziwe dzieła sztuki. Każdy pierniczek wyglądał inaczej, był wyjątkowy i niepowtarzalny. Poprzez wspólne działanie, samodzielne doświadczanie dzieci kultywowały tradycję, pobudzały inwencję twórczą, a przede wszystkim odczuwały radość świątecznego oczekiwania. Za poświęcony czas i zaangażowanie serdecznie dziękujemy! /M. Krawczyńska, A. Majewska - Iwaniuk 23.12.2018x2

Wizyta leśniczego w grupie "Sówek" - "Skąd się wzięły choinki?"

W dniu 18.12.2018r. grupę V odwiedził pan leśniczy z Nadleśnictwa Hajnówka. Przedszkolaki chciały się dowiedzieć skąd się więły choinki. Okazało się, że choinka to jest drzewko ubrane w łańcuchy, bombki i światełka, a ubrać można różne drzewka iglaste : jodłę, świerk albo sosnę. Następnie dzieci z pomocą leśniczego stworzyły swoją własną, leśną choinkę, którą przybrały w zwierzęta i ptaki z Puszczy Białowieskiej. Joanna Baczyńska, Ewa Horosz 23.12.2018

 

 

 

ŚWIĘTA TUŻ, TUŻ... CZAS NA PIECZENIE PIERNICZKÓW. ZAJĘCIA OTWARTE Z RODZICAMI W GRUPIE "KRÓLICZKÓW".

Pieczenie pierników bożonarodzeniowych to jeden z przyjemniejszych obowiązków w okresie przedświątecznym dlatego też 21 grudnia 2018r. dzieci z grupy "Króliczków" piekły pierniczki wspólnie z rodzicami. Zanim przystąpiliśmy do pracy pamiętaliśmy o tym, aby koniecznie umyć ręce. Na samym początku dowiedzieliśmy się z jakich składników wyrabia się ciasto, następnie zaczęliśmy je ugniatać, wyrabiać, rozwałkowywać i wykrawać foremkami różne kształty. Gdy wszystkie pierniki znalazły się na blaszkach, zostały przeniesione do naszej przedszkolnej kuchni w celu ich upieczenia. Następnie zaczęliśmy je dekorować białym lukrem oraz kolorową posypką. Była to dla nas niesamowita kulinarna przygoda, która przyniosła nam wiele radości. Pieczenie pierniczków sprawiło dzieciom dużo radości, a jednocześnie w sposób miły i praktyczny utrwaliło tradycje świąt Bożego Narodzenia. /A.Charytonow/ 23.12.2018x2

 

„Pasowanie na przedszkolaka” – uroczystość w grupie I

Dzień 07 grudnia pozostanie na długo w pamięci dzieci z grupy „Kangurków” i ich rodziców. Tego właśnie dnia odbyła się pierwsza ważna przedszkolna uroczystość – pasowanie na przedszkolaka. Pani Beata i pani Bożenka powitały uroczyście gości i zaprosiły do krótkiej części artystycznej, w której maluszki zaprezentowały swoje umiejętności – dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Były więc piosenki, wierszyk, zabawy ruchowe i taniec. Po części artystycznej, dzieci obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, słuchać pani i pomagać kolegom, być dzielnym przedszkolakiem. Następnie pani dyrektor Iwona Raszkiewicz dokonała uroczystego pasowania każdego dziecka na przedszkolaka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał odznakę misia, dyplom i kolorową książeczkę. Wszystkim podobała się zabawa, chociaż w niejednym oku mam pojawiły się łzy wzruszenia. Na zakończenie uroczystości odbył się poczęstunek. Dziękujemy wszystkim rodzicom za zaangażowanie, a świeżo upieczonym przedszkolakom życzymy samych radosnych chwil spędzonych na zabawie i nauce. Beata Środa i Bożena Janicka. 22.12.2018

Spotkanie w grupie I z Panią Agnieszką i Joasią z Miejskiej Biblioteki Publicznej

„Kangurki” odwiedziły panie Agnieszka Kazberuk i Joanna Kisielewska - bibliotekarki z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce. Panie przyniosły ze sobą teatrzyk Kamishibai „O Panach Paluszkach”. Przedszkolaki w ciszy i skupieniu wysłuchały bajki przedstawionej przez panią Agnieszkę. Była to świetna zabawa i jednocześnie rymowana pomoc edukacyjna w nauce liczenia dla najmłodszych. Pani Joanna zaprosiła dzieci do biblioteki i zachęcała do czytania książek. Celem spotkania było rozbudzenie zainteresowania książkami, wzbogacanie słownictwa i pobudzanie wyobraźni. W ramach podziękowania dzieci wręczyły wcześniej przygotowany upominek. To było bardzo miłe spotkanie. Dziękujemy! Beata Środa i Bożena Janicka 22.12.2018

 

 

MIKOŁAJKI U "KRÓLICZKÓW W MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W HAJNÓWCE

Dnia 6 grudnia 2018r. Miejska Biblioteka Publiczna w Hajnówce , postanowiła zrobić prezent dzieciom i zorganizowała Mikołajki w bibliotece. „Dzień ze świętym Mikołajem” w bibliotece rozpoczął się pogadanką dotyczącą postaci świętego Mikołaja oraz tradycji mikołajkowych prezentów. Nastepnie dzieci z wielką uwagą wysłuchały ksiażeczek o "Niezwykłych przygodach Świętego Mikołaja" w przepięknej interpretacji pani Asi – bibliotekarki. Okazało się, że Mikołaj odwiedził naszą bibliotekę wcześniej – zostawił nam list z wyjaśnieniami, życzeniami świątecznymi, a także …worek prezentów! Podczas naszej imprezy dzieci z przyjemnością śpiewały świąteczne pioseneki o Mikołaju, uczestniczyły w zabawach ruchowych, zagadkach mikołajkowych i zajęciach plastycznych. Następnie przyszedł czas na drobne upominki i poczęstunek. /A. Charytonow, B. Grosz/ 18.12.2018

 

Wizyta Mikołaja w grupie "Puchatków"

Dnia 6 grudnia do grupy "Puchatków" zawitał św. Mikołaj. Przedszkolaki przyodziane w czerwone czapeczki z niecierpliwością wyczekiwały gościa. Dzieci na powitanie gościa narysowały swoje prezenty, które chciałyby dostać od Mikołaja. Mikołaj chętnie uczestniczył z dziećmi w zabawie, tańczył i śpiewał. Nie zapomniał też zabrać ze sobą prezentów. Dzieci długo wspominały ten dzień, dzieliły się wrażeniami, ponownie oglądały prezenty, zerkały przez okno z nadzieją, że jeszcze raz zobaczą naszego gościa i pomachają mu na pożegnanie./Barbara Kiślak, Ewelina Wasiluk/ 17.12.2018x3

 

 

ŚWIĄTECZNE, BOŻONARODZENIOWE WARSZTATY Z RODZICAMI W GRUPIE "KRÓLICZKÓW".

Święta Bożego Narodzenia są dla wszystkich szczególnym przeżyciem. Najbardziej jednak cieszy nas sam okres przygotowań i oczekiwań, który rozpoczyna się już na wiele dni przed Wigilią. Dnia 12 grudnia 2018r. w grupie czterolatków odbyły się warsztaty plastyczno-techniczne dla dzieci i rodziców „Świąteczna choinka” w trakcie których w kameralnej i świątecznej atmosferze stworzyliśmy piękne i niepowtarzalne dekoracje świąteczne. Zarówno dzieci jak i rodzice wykazali się niezwykłą kreatywnością i oryginalnymi pomysłami. Wszystkim towarzyszył dobry humor i radość tworzenia. Ta wspólna zabawa pozwoliła nam poczuć magię nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. /A. Charytonow/. 16,12,2018x2

 

 

"RAZEM NA ŚWIĘTA" - PRZEDŚWIĄTECZNA AKCJA MINISTERSTWA EDUKACJI NARODOWEJ

„Człowiek jest wielki nie przez to co posiada,
lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma,
lecz przez to, czym dzieli się z innym
Jan Paweł II

Przedszkole Nr 2 im. Kubusia Puchatka w Hajnówce przyłączyło się do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Razem na Święta”. Grupa "Króliczków" podjęła działania związane z przedświąteczną pomocą i zorganizowała akcję "Zostań Świętym Mikołajem" przeprowadzając zbiórkę prezentów dla dzieci z UDSK w Białymstoku z Oddziału Onkologii i Hematologii oraz zaprzyjaźnionego Domu Dziecka. Mówi się, że wdzięczność jest pamięcią serca, więc całym sercem pragnniemy podziękować: Państwu Szkopek -rodzicom Hani, Państwu Maciuka- rodzicom Zosi oraz Pańswu Tkaczenko- rodzicom Dominika za wielkie i ofiarne zaangażowanie w przedświąteczną pomoc. Współpraca i wspieranie przedszkolnych inicjatyw jest cenną wartością, za którą jeszcze raz pięknie dziękujemy. Pani dyrektor Iwona Raszkiewicz, nauczycielki Barbara Grosz, Agnieszka Charytonow.16,12,2018

 

„ SÓWKI”U MIKOŁAJA W POMIGACZACH

Wszystkie dzieci Mikołaja kochają,
Wszystkie dzieci na niego czekają,
Moc prezentów każdemu przyniesie,
Każde dziecko z prezentów się cieszy.

A Mikołaj, choć siwą ma brodę,
To wśród dzieci wciąż czuje się młodo,
Wszystkie głaszcze po twarzach,
Prezentami obdarza
I o każdym pamięta w te święta.

13 grudnia 2018 roku dzieci z grupy „Sówki” z Przedszkola nr 2 im.Kubusia Puchatka w Hajnówce wraz ze swoimi rodzicami wybrały się do „Majątku Howieny” w Pomigaczach . Odwiedziliśmy Wioskę Św. Mikołaja, zobaczyliśmy gdzie i jak mieszka Święty z Laponii -byliśmy ciekawi co je, jak ma urządzony pokój i co robi w wolnym czasie. Widzieliśmy pracujące Elfy, uczestniczyliśmy w warsztatach. Elfy pomogły nam napisać list do Mikołaja , który zostanie wrzucony do skrzynki pocztowej. Wspólnie bawiliśmy się wraz z pomocnikami Świętego .Po grach i zabawach przyszedł czas na wypicie rozgrzewającego zimowego napoju oraz zjedzenie pysznych pierników .Każde dziecko otrzymało Certyfikat Honorowych Gości Wioski Św. Mikołaja. Wycieczka była bardzo udana .Podczas pobytu mieliśmy okazję poczuć magię nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia oraz przenieść się do Świątecznej Krainy pełnej niespodzianek. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas. Ewa Horosz,Joanna Baczyńska16,12,2018x2


Wycieczka przedszkolaków do Białostockiego Teatru Lalek na spektakl "Straszna Piątka"

Dnia 30.11.2018r. przedszkolaki z grupy III i V uczestniczyły w wyciecze autokarowej do Teatru Lalek w Białymstoku. Pierwsza wizyta w prawdziwym teatrze była dla dzieci dużym przeżyciem.Celem wycieczki było obejrzenie spektaklu "Straszna Piątka" w reżyserii Marii Żynel o przygodach "strasznych" zwierząt, który ma uczyć dzieci akceptacji siebie, ale też tolerancji. Dzieci obejrzały uroczy, mądry, zabawny i wzruszający spektakl o piątce brzydkich zwierząt, którym daleko do dziecięcych przytulanek, to tacy antybohaterzy. Zwierzęta: ropucha, pająk, szczur i nietoperz spotykają się pod mostem; jest ponuro, pada deszcz, wszystko wydaje się brzydkie, gdy nagle w tym świecie pojawia się hiena, która wierzy w siebie i ma zupełnie inne podejście do życia.Akcja dzieje się jakby na dwóch planach - dialogi zwierzątek, świetnie charakteryzowanych kostiumem, zamieszkujących za kanałem - pod mostem, przerywane są wykładami sępa w profesorskiej muszce, do którego dołącza robaczek jako asystent.
Pobyt w teatrze sprawił, że dzieci mogły na żywo obejrzeć grę aktorów, obejrzeć teatr od wewnątrz. Na zakończenie przedstawienia dzieci zostały zaproszone do "naleśnikarni". Przedszkolaki z wycieczki wróciły pełne wrażeń. Oby więcej takich wyjazdów. Na pamiątkę pobytu w teatrze zrobiliśmy sobie zdjęcia./Ewelina Wasiluk, Agata Majewska-Iwaniuk, Barbara Kiślak/14.12.2018

 

Grupa I zdobyła certyfikat III modułu międzynarodowego projektu edukacyjnego „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”.

Od listopada dzieci z Przedszkola nr 2 im. Kubusia Puchatka  z grupy I  realizowały III moduł Międzynarodowego projektu edukacyjnego – „Mały Miś w świecie wielkiej literatury” - 100-lecie niepodległości. Pokaż radość, Przedszkolaku! Podczas zajęć dzieci wraz ze swoim „Misiowym” przewodnikiem dowiadywały się wielu ciekawych rzeczy o naszej Ojczyźnie, próbowały zrozumieć trudne pojęcia: niepodległość, patriotyzm, uczyły się hymnu. „Kangurki” zapoznały się z symbolami narodowymi, godłem i flagą oraz mapą Polski. Dzieci w ramach projektu poznały legendę powstania państwa polskiego. Aby utrwalić wiadomości, dzieci obejrzały również film „ Kto ty jesteś? Polak mały”. Maluszki wystąpiły też na akademii przedszkolnej z okazji 11 listopada, gdzie za swój występ otrzymały duże brawa. Dzieci bardzo dobrze zapamiętały jaką postawę należy przyjąć w czasie śpiewania hymnu. Zdobyte wiadomości i umiejętności mogły zaprezentować pod czas bicia rekordu dla Niepodległej. Gratulujemy „Kangurkom” i życzymy dalszych sukcesów. Beata Środa i Bożena Janicka 14.12.2018 x2

 

Mikołajki w grupie I

Święty Mikołaj lubi odwiedzać dzieci w każdym miejscu na całym świecie. 6 grudnia 2018r z workiem pełnym prezentów przyjechał również  do naszego Przedszkola do grupy I.
Wszystkie dzieci aktywnie uczestniczyły z zabawach przygotowanych przez Panią Bożenkę i Panią Beatę. Były zabawy ruchowe, konkursy, tańce w których przedszkolaki chętnie uczestniczyły. Po zakończonej zabawie dzieci nadsłuchiwały dźwięku dzwoneczków, które słychać było już z daleka i świadczyło to o tym, że do przedszkola zbliża się nikt inny, jak Święty Mikołaj we własnej osobie. Przedszkolaki były bardzo szczęśliwe, rozpromienione, a kiedy znalazły się blisko św. Mikołaja – troszkę zawstydzone. Oprócz pełnego prezentów worka św. Mikołaj przywiózł ze sobą dużo uśmiechu. Rozmawiał z dziećmi, zachęcał ich, aby były grzeczne, słuchały rodziców i pań w przedszkolu. Na zakończenie Święty Mikołaj wszystkim przedszkolakom osobiście wręczał prezenty. Za prezenty „Kangurki” odwdzięczyły się pięknie zaśpiewanymi piosenkami. Dzień ten na długo pozostanie w pamięci wszystkich przedszkolaków. Beata Środa i Bożena Janicka 14.12.2018 x2

Dzień Misia- Tygryski odwiedziły Green Beetles

Z okazji Dnia Misia grupa Tygrysków wybrała się do Niepublicznego Przedszkola Językowego RED BUS Kids,, by odwiedzić zaprzyjaźnioną Grupę Green Beetles. Wspólnie z innymi grupami i swoimi misiami świętowaliśmy dzień naszych pluszowych maskotek. Zabawom nie było końca! Zapraszamy do galerii /Agata Majewska-Iwaniuk, Mariola Krawczyńska/ 14.12.2018

 

 

 

 

Mikołajki w grupie Tygrysków

W tym roku grupa Tygrysków obchodziła Mikołajki aż przez 2 dni! Pierwszego dnia odbyły się zabawy Mikołajowe, dzieci dostały słodkie upominki. Mikołaj nie chciał się pokazać, ale za to zadzwonił specjalnie do pani Agaty, by przez zestaw głośnomówiący porozmawiać z dziećmi. We wspaniałej atmosferze dzieci zasiadły go oglądania bajki "Express Polarny". Drugi dzień Mikołajek spędziliśmy na stołówce przedszkolnej. Pani Sylwia z firmy "Rękodzieło z karmelu" przeprowadziła dla nas warsztaty z robienia lizaków. Widzieliśmy tworzenie popularnych lizaków od początku do efektu końcowego. Każde dziecko zrobiło własnoręcznie świąteczne lizaki, aby słodko rozpocząć nadchodzący Bożonarodzeniowy czas. /Agata Majewska-Iwaniuk, Mariola Krawczyńska/ 14.12.2018x2

 

 

 

Audycja muzyczna "Smuteczki wigilijnej gwiazdeczki"

Nawiązując do tematyki związanej ze Świętami Bożego Narodzenia, dnia 4 grudnia 2018r. w naszym przedszkolu odbyła się audycja muzyczna "Smuteczki wigilijnej gwiazdeczki" prowadzona przez muzyków ARTE-MUZA z Białegostoku.Trwają przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Również w domu małego Władzia wszyscy sprzątają, stroją choinkę i szykują świąteczne potrawy. Jednak Władzio nie jest niestety grzecznym chłopcem  i cały czas   we wszystkim przeszkadza.  W przedświątecznym  okresie spotykają go zaskakujące przygody  – w jego domu  pojawiają się znane dzieciom  po stacje z różnych bajek, które próbują doprowadzić do  zapalenia się Wigilijnej Gwiazdki.  Jednak coś stoi temu na przeszkodzie.  Wszyscy, oprócz Władzia rzecz jasna, szukają w pośpiechu przyczyny tej sytuacji. Audycja, w której dzieci uczą się kolęd i poznają świąteczne zwyczaje. Zespół ds. Promocji/Agnieszka Charytonow, Ewelina Wasiluk/13.12.2018

 

Rozstrzygnięcie przedszkolnego konkursu plastycznego „Piękna nasza Polska cała”

W środę 28 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego o tematyce patriotycznej pt. „Piękna nasza Polska cała”, zorganizowanego w Przedszkolu nr 2 im. Kubusia Puchatka w Hajnówce z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości. Uroczystość otworzyła pani dyrektor Iwona Raszkiewicz, która przywitała zaproszonych gości: Panią Jolantę Stefaniuk – kierownika Oświaty, Kultury i Sportu, Panią Allę Gryc – dyrektora MBP, Panią Dorotę German, starszą postarunkową Panią Katarzynę Troc z Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Hajnówce oraz dzieci i rodziców biorących udział w konkursie.
W konkursie wzięło udział 18 dzieci. Najwięcej prac napłynęło z grupy „Kangurków”. Dzieci oraz ich rodzice wykazali się kreatywnością w tworzeniu przepięknych dzieł, które można było podziwiać podczas uroczystości. Członkowie komisji jednogłośnie stwierdzili, że wszystkie prace były na bardzo wysokim poziomie, zachwycały kolorystyką, różnorodnością technik i pomysłowością.Komisja konkursowa przyznała następujące nagrody:
I miejsce – Mateusz Kalinowski
II miejsce – Grzegorz Smoktunowicz i Jakub Lasota
III miejsce – Natalia Nowik i Maria Nikołajuk
Dyplomy i upominki za udział otrzymały dzieci:
•Wiktoria Michałowska
•Kazimierz Staniszewski
•Leon Parafieniuk
•Antoni Ignaciuk
•Hania Szkopek
•Mikołaj Sierocki
•Maciej Marat
•Maria Marat
•Zofia Maciuka
•Marta Radziwoniuk
•Aleksandra Birycka
•Magdalena Gwoździk
•Dominik Sawicki
Uroczystości dodał splendoru teatrzyk o tematyce patriotycznej w wykonaniu nauczycielek, który rodzicom oraz zaproszonym gościom bardzo się podobał. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem, którzy przygotowali organizatorzy.
Serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom i ich rodzicom za udział w konkursie. Gratulujemy wszystkim pomysłowości i kreatywności w tworzeniu tych przepięknych arcydzieł.
Organizatorzy
dyrektor Przedszkola nr 2 – pani IwonaRaszkiewicz
oraz zespół do spraw promocji czytelnictwa: Beata Środa, Bożena Janicka, Barbara Grosz i Agata Majewska – Iwaniuk
10.12.2018x2

 

„SÓWKI” W BIBLIOTECE"

„Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś.”
27.11.2018 roku „Sówki”odwiedziły Miejską Biblioteką Publiczną w Hajnówce. Pani Asia i Agnieszka przedstawiły nam prezentację multimedialną związaną ze Światowym Dniem Pluszowego Misia,który ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku.
Chyba nie ma domu, w którym na półce, łóżku lub fotelu nie siedzi miś . Może to być zupełnie mały bury Miś, odrobinę zapomniany, albo piękny i kolorowy. Może on być zupełnie malutki , czy jeden z Wielkich i Sławnych Misiów, o których mówi się wszędzie i o których głośno niemal w każdej części świata (Kubuś Puchatek, Miś Colargol , Miś Uszatek i wiele innych).
Miś, po to misiem jest, żeby było kogo tulić, kiedy pada deszcz. Ma duże uszy, żeby mieć coś do targania i kochania .Dziękujemy za wspaniałą lekcję .Ewa Horosz,Joanna Baczyńska09.12.2018

 

Zajęcia kulinarne – pieczenie ciasta marchewkowego w grupie III i IV

W ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Mali Kucharze Kubusia Puchatka” w listopadzie grupa III i IV zmierzyła się z zadaniem, jakim było upieczenie ciasta marchewkowego. Od obiadu trwały duże przygotowania, a mali kucharze byli bardzo podekscytowani. Na początku naszych praktycznych zajęć zapoznaliśmy się z przepisem i potrzebnymi składnikami oraz zasadami bezpieczeństwa. Mali kucharze, przebrani w fartuszki, zakasali rękawy i od razu wzięli się do pracy. Każdy przedszkolak brał czynny udział w przygotowywaniu masy na ciasto. Dzieci wykonywały takie czynności jak: ubijanie jajek mikserem, dodawanie składników, mieszanie, wykładanie masy na blachę, aż w końcu wkładanie ciasta do pieca. Po 1,5 godzinnym czekaniu, wszyscy zajadaliśmy się naszym wypiekiem – kulinarnym dziełem naszych znakomitych kucharzy. Ciasto marchewkowe – zdrowe, bardzo smaczne i samodzielnie przyrządzone! Pyszne ciasto marchewkowe pachniało w całym przedszkolu, a smak… mmm nie do opisania mniam ;)/ M. Krawczyńska, A. Majewska – Iwaniuk, B. Kiślak, E. Wasiluk 09.12.2018x3

„Bajka”Hajnówka 2018 w Areszcie Śledczym

W dniu 30.11.2018r. W Areszcie Śledczym w Hajnówce, odbyło się rozstrzygnięcie VI Ogólnopolskiego Konkursu „Bajka” Hajnówka 2018. W tym roku, tak jak i w ubiegłym, dzieci z naszego przedszkola-grupa”Sówki” uczestniczyły w uroczystym rozstrzygnięciu VI Ogólnopolskiego Konkursu Bajki, którego organizatorem jest Areszt Śledczy w Hajnówce i Fundacja na Rzecz Budowania Otwartego Społeczeństwa ONI – to MY.
Bajki, których z zaciekawieniem słuchała grupa dzieci z hajnowskich przedszkoli, przy akompaniamencie akordeonu opowiedziała Katarzyna Jackowska- Enemuo z Fundacji ONI - TO MY. Następnie przedszkolaki zaprezentowały przygotowaną z opiekunkami część artystyczną,wprowadzając wszystkich obecnych w świąteczny klimat.
Dziękujemy serdecznie Dyrektorowi Aresztu Śledczego ppłk Romanowi Paszko za zaproszenie i słodki upominek mikołajkowy. Ewa Horosz,Joanna Baczyńska(4.12.2018

 

Certyfikat udziału w projekcie ogólnopolskim „Przedszkolny Przewodnik Instrukcji Daltońskich”.

Nasze przedszkole zdobyło certyfikat za udział w ogólnopolskim edukacyjnym „Przedszkolny Przewodnik Instrukcji Daltońskich”. Celem projektu było znalezienie jak najlepszych metod pracy z dziećmi, aby wspomagać ich wieloaspektowy rozwój. Udział w projekcie zainicjowała obecna grupa IV wraz z panią Agatą Majewską – Iwaniuk oraz panią Barbarą Grosz. Projekt miał również na celu wzmocnienie doświadczeń dzieci z zakresu pracy metodą edukacji daltońskiej, a w szczególności podniesienie umiejętności dzieci z zakresu pracy z instrukcją poprzez udział w ich tworzeniu oraz nawiązanie współpracy z przedszkolami z całej Polski. W projekcie współpracowało ze sobą 20 przedszkoli z całej Polski. Każde z nich przedstawiało swoje miasto i placówkę, zamieszczało w specjalnej księdze swoją instrukcję i pokazywało efekty swojej pracy.

Jednym z ważniejszych elementów projektu było również to, żeby dzieci poznały inne nich dotychczas wzory instrukcji i nauczyły się z nimi pracować. Realizacja projektu przyczyniła się również do wzrostu zainteresowania i motywacji do samodzielnej pracy z instrukcją. Poprzez wymianę doświadczeń i instrukcji każde przedszkole miało szansę poznać jak pracują i bawią się dzieci z innych zakątków Polski.

Projekt jest zgodny z założeniami nowej podstawy programowej wychowania przedszkolnego, zarówno zadaniami przedszkola jak również założonymi osiągnięciami dziecka w zależności od rodzaju ( instrukcje czynnościowe i instrukcje zadaniowe) i tematyki instrukcji.
Cele główne projektu:
1.Propagowanie idei i głównych założeń edukacji daltońskiej
2.Kształtowanie samodzielności i własnej niezależnościu dzieci
3.Rozwijanie umiejętności współpracy z innymi poprzez pracę z instrukcją
4.Wdrożenie dzieci do pomocy innym, respektowanie upływającego czasu
5.Respektowanie przyjętych umów i zasad/ symboli
6.Respektowanie wizualizacji procesów i zadań
7.Kształtowanie umiejętności skupiania uwagi
8.Podejmowanie prób samodzielnego rozwiązywania prostych problemów i zadań
9.Rozbudzanie twórczości dzieci
10.Rozwijanie u dzieci umiejętności pracy zgodnie z podaną instrukcją
11.Wzmacnianie motywacji i szeroko rozumianych zainteresowań
12.Nawiązanie współpracy z przedszkolami w całej Polsce
Projekt „Przedszkolny Przewodnik Instrukcji Daltońskich” trwał od: 25.09.2017 r. do 30.06.2018 r.
/Agata Majewska - Iwaniuk, Barbara Grosz/ 07.12.2018

 

„ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA”.

23 listopada przedszkolaki z Przedszkola nr 2 im. Kubusia Puchatka w Hajnówce po raz kolejny uczestniczyły i bawiły się wspólnie świętując „Światowy Dzień Pluszowego Misia”. W tym dniu każde dziecko przyszło ze swoim małym lub dużym przyjacielem – misiem. Podczas barwnej parady misiów, w rytmie muzyki, dzieci kolejno prezentowały swoje pluszaki. Ten dzień był pełen uśmiechu i wspólnej zabawy. Dzieci brały udział w konkursach z balonem, z chustą, z kapeluszem, bawiły się w starego niedźwiedzia, śpiewały piosenkę “Pokochaj pluszowego misia” i tańczyły przy misiowych piosenkach. Wszystkie dzieci wykonały również pracę plastyczną „Portret swojego ulubionego Misia”. Prace zostały umieszczone na wystawie „Nasze Misie”. Wybrano także „Misiowego króla” – głosując na najbardziej lubianych bohaterów baśni i filmów dla dzieci. Najwięcej głosów zdobył miś - Kubuś Puchatek. Dzień Misia był bardzo wyjątkowy - wspólna zabawa dała okazję do integracji dzieci, które czerpały radość ze wspólnie spędzonego czasu z kolegami oraz najwspanialszymi misiami. Jednym słowem- „Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!” /A. Charytonow, E. Wasiluk/ 04.12.2018x3

„Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka”

21 października w związku z Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka wszystkie przedszkolaki spotkali się na wspólnych zajęciach w celu poznania swoich praw. Na początku wysłuchali opowiadania czytanego przez naszą Panią Dyrektor Iwonę Raszkiewicz , śpiewali piosenki o prawach, ilustrowali wspólnie wiersz, rozmawiali o swoich prawach odgadując je z przedstawionych ilustracji a na koniec były wspólne zabawy przy ulubionych piosenkach wszystkich przedszkolaków. Zwieńczeniem spotkania było wspólne zaśpiewanie hymnu naszego przedszkola o Kubusiu Puchatku. Celem obchodów jest propagowanie idei praw dziecka, zwiększenie świadomości na temat istnienia Konwencji o Prawach Dziecka, uświadomienie wszystkim że dzieci mają swoje prawa i mogą z nich korzystać. Beata Środa, Barbara Grosz.02.12.20128

 

 

Niewidomi są wśród nas - współpraca z Polskim Związkiem Niewidomych w Hajnówce w grupie „Tygryski”

Dnia 14.11.2018r. w grupie IV „Tygryski” gościliśmy Państwa: Alicję i Sławomira z Polskiego Związku Niewidomych w Hajnówce, którzy opowiedzieli dzieciom o świecie osób niewidomych i słabowidzących. W trakcie spotkania zostały poruszone praktyczne aspekty funkcjonowania osób z dysfunkcją wzroku w życiu codziennym, trudnościach z jakimi się borykają i jak sobie z nimi radzą. Zostały poruszone dwa ważne problemy m.in. jak należy zachować się w kontaktach z osobami niewidomymi?, jak udzielić im pomocy w bezpieczny sposób? w których dzieci w parach odgrywały scenki. Podczas zajęć dzieci zapoznały się bezpośrednio z przedmiotami codziennego użytku, które ułatwiają życie osób niewidomych, np. biała laska, czujnik poziomu cieczy, tester kolorów, tabliczka brajlowska i wiele innych. Wspólnie obejrzeliśmy krótki animowany film instruktażowy z którego dowiedzieliśmy się jak pomagać osobom z dysfunkcją wzroku. W ramach podziękowań za wspaniałe i pouczające zajęcia dzieci wręczyły zaproszonym gościom - plakat pociągu z darami jesiennymi oraz wykonaliśmy wspólne pamiątkowe zdjęcie. Serdecznie dziękujemy za współpracę./ M. Krawczyńska, A. Majewska - Iwaniuk

 

Konkurs Poezji Religijnej

Dnia 15.11.2018r. w Hajnowskim Domu Kultury z błogosławieństwa Jego Eminencji, Wielce Błogosławionego SAWY, Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polskiodbyła się już XIV edycja Recytatorskiego Konkursu Poezji Religijnej pt. „Prawosławie w poetyckim słowie”
Jak co roku dzieci z nasze przedszkola chętnie przystąpiły do nauki wierszy w języku rosyjskim, polskim, które wychwalają naszego Stwórcę i Zbawiciela.
W tym roku grupę III reprezentował – Jakub Lasota, grupę IV – Paweł Kulik, Aleksandra Birycka, Zofia Maciuka a grupę V – Łukasz Dmitruk, Sara Kiryluk, Luiza Kuczko.
Jury pod przewodnictwem Ks. Pawła Sterlingowa przyznało:
II miejsce dla Jakuba Lasoty,wyróżnienie dla Pawła Kulika.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratuluję. Dzieci nagrodzone i wyróżnione swoje wiersze recytowały w Hajnowskim Domu Kultury na Wieczorze Poezji Religijnej odbierając zasłużone nagrody i dyplomy.
Rodzicom dziękuję za okazana pomoc. Eugenia Kazimiruk

Zakończenie projektu edukacyjnego "Jesień wokół nas" w grupie Tygrysków

Niemal ze opadem pierwszego śniegu zakończył się projekt z zakresu edukacji przyrodniczej "Jesień wokół nas". Otaczające nas piękno polskiej, jesiennej przyrody był ulotnym czasem wypełnionym kolorowymi liśćmi, kasztankowymi ludźmi i ostatnimi, ciepłymi promieniami słońca.
Głównym celem projektu było rozbudzanie kontaktu z przyrodą poprzez zabawę. Oprócz tego:
- Dostrzeganie zmian zachodzących w otaczającym środowisku oraz ich wartościowanie;
- Wskazanie walorów estetycznych przyrody;
- Ukazywanie wpływu działalności człowieka na przyrodę oraz znaczenia przyrody w życiu człowieka;
- Zaznajomienie z podstawowymi zasadami ochrony środowiska i rozumienie konieczności ich przestrzegania.
Zakres treści programowych:
1.Świadomość chronologii czasu- pory roku, dni tygodnia.
2.Rola przyrody w życiu człowieka.
3.Charakterystyczne zmiany w przyrodzie
4.Działalność człowieka w obszarach lasu, parku, pola.
5.Posługiwanie się kalendarzem pogody.
6.Obchody Dnia Jeża
7.Rozróżnienie drzew liściastych i iglastych.
8.Docenianie bliskości przyrody, a w szczególności Puszczy Białowieskiej.
9.Przybliżenie pozycji literatury dotyczącej jesieni.
10.Wykonywanie eksperymentów i zabaw badawczych związanych z jesienią.

Działania, które podjęła grupa IV w trakcie projektu:
1. Wycieczka do Nadleśnictwa Hajnówka na zajęcia edukacyjne w lesie i ognisko.
2. Rozwiązywanie zagadek słownych i obrazkowych dotyczących jesieni, np. „Co to za owoc?”, „Które zwierzę tak się przygotowuje do zimy?”, „Na jakie kolory przebarwiają się jesienne liście?”.
3. Poznanie nazw drzew występujących w Polsce i ich owoców (brzoza, dąb, klon, jabłoń, grusza, śliwa).
4. Inwentaryzacja drzew iglastych i liściastych w ogrodzie przedszkolnym.
5. Obchody Dnia Grzyba - wycieczka na XXIV wystawę grzybów organizowaną przez Politechnikę Białostocką.
6. Układanie historyjki obrazkowej dotyczącej zwierząt i ich przygotowywania się do zimy.
7. Zbieranie bukietów z liści w Parku Miejskim.
8. Udział dzieci zdolnych w konkursach dotyczących jesieni (plastyczne, recytatorskie)
9. Występ grupy podczas Międzyprzedszkolnego konkursu recytatorskiego „Jesienne wierszowanie”
10.Zabawa muzyczna do utworu Cztery pory roku. Jesień A. Vivaldiego.
11.Jesienne muzykowanie- „Szelest liści”, „Taniec kasztanów”, „Taniec z parasolkami”, „Deszczowa piosenka”.
12.Stworzenie jesiennego kącika przyrodniczego w sali.
13.Wykonanie kalendarza pogody i wspólne oznaczanie warunków atmosferycznych.
14.Nauka piosenki „Jesienna zagadka”.
15.Czytanie książek dot. jesieni: „Żubr Pompik. Kolory jesieni”, „Muminkowe dobranocki. Jesień”, „„Muminkowe dobranocki. Grzybobranie”,”Pory roku krok po kroku. Jesień”, „Jesień na ulicy Czereśniowej”, „Przed i po”, „Przygody Fenka. Jesień”.
16.Improwizacja teatralna do utworu „Dom pod grzybem”.
17.Oglądanie małego przedstawienia teatralnego „Orzeszki wiewióreczki”.
18.Gry jesienne na tablicy interaktywnej „Kasztanki”, „Pary liści”, „Jesienny wzór”, „Jesienne porządki”
19.Obchody Dnia Jeża – zajęcia otwarte dla rodziców.
20.Jesienne spacery do Parku Miejskiego.
21.„Jesienne brykanie w liściach”- zajęcia ruchowe z zaprzyjaźnioną grupą Green Beetles z Niepublicznego Przedszkola Językowego RED BUS Kids.
22.Zajęcia z tablicą interaktywną- grzyby jadalne i trujące.
23.Wykonanie prac plastyczno- technicznych „Borowiki”, "Liście", "Spiżarnia", "Deszczyk", "Jesienny pociąg"
24.Eksperymenty i zabawy badawcze:
Eksperymenty dotykowe z materiałem przyrodniczym:
- napełnianie balonów żołędziami, kasztanami, liśćmi;
- masażyki z użyciem kasztanów;
- dotykanie kory drzew na placu przedszkolnym i w parku.
· Tworzenie postaci z kasztanów
· Hodowla sadzonki dębu z żołędzia.
· Zajęcia gimnastyczne z szyszkami i liśćmi.
· Mieszanie farb – tworzenie koloru pomarańczowego i brązowego
· Tworzenie instrumentów z darów natury.
· Wycieczka do stragan po jesienne owoce i warzywa.
·„Słodkie, kwaśne…” – zabawa badawcza polegająca na zgadywaniu owoców i warzyw jedynie po zmyśle smaku i zapachu.
· Witaminowy quiz" - zagadki smakowe dla rodziców
· Czytanie całościowe wyrazów związanych z jesienią: jabłko, gruszka, śliwka, wiatr, deszcz, słońce, drzewo, liść, kasztan, dynia, jeż, miś, sok, powidła.
· „Co robi wiatr?” – obserwacja podczas spaceru. Zwrócenie uwagi na poruszane wiatrem drzewa, suszące się pranie, fruwające nasiona roślin.
· Konstruowanie i zabawy wiatrowskazem
Zapraszamy do galerii! /Agata Majewska - Iwaniuk, Mariola Krawczyńska/

 

„Mały miś w świecie wielkiej literatury”

Kangurki z grupy I przystąpiły do międzynarodowego projektu edukacyjnego „Mały miś w świecie wielkiej literatury”.
Projekt „Mały miś w świecie wielkiej literatury” składa się z 5 modułów. Organizatorem projektu w roku szkolnym 2018/2019 jest Grupa MAC S.A. przy współpracy miesięcznika Bliżej Przedszkola. Autorem projektu jest pani Aneta Konefał, dyrektor Przedszkola Publicznego nr 1 w Kolbuszowej.
„Mały Miś uczy samodzielności” to część projektu, w którym dzieci uczą się zasad, przestrzegania norm, podejmowania decyzji i dokonywania wyborów. Samodzielność jest to podstawowa umiejętność, którą nabywają dzieci wpierwszych latach życia. Podczas realizacji części projektu stosowane były metody aktywizujące, które wdrażały dzieci do samodzielnego działania. Razem z Misiem Tulisiem(maskotką grupy) dzieci stworzyły „Kodeks przedszkolaka”, który podpisały odbiciem dłoni. Dowiedziały się czym jest dyżur w przedszkolu, uczyły się dbania o porządek w kącikach zainteresowań oraz zdobyły nowe umiejętności współdziałania w zespole. Wszystko poprzez dobrą zabawę. Miś Tuliś pokazał dzieciom, że w przedszkolu można ciekawie spędzić czas. Dzieci z grupy I otrzymały certyfikat potwierdzający realizację pierwszego modułu - „Mały Miś uczy samodzielności”. Gratulujemy „Kangurkom” i życzymy dalszych sukcesów. Beata Środa i Bożena Janicka

 

Dzień Jeża – zajęcia otwarte z rodzicami w grupie „Tygryski”

Krótkie nóżki, długi ryjek,
ostre kolce ciało kryją.
Ach, cóż to za groźny zwierz?
To jest jeż, malutki jeż.

fragment wiersza „Jeż” H. Zdzitowieckiej

We wtorek 13 listopada 2018r. w grupie IV wraz z rodzicami obchodziliśmy Dzień Jeża, czyli święto kłujących ssaków. Już od rana trwały przygotowania do zajęć poprzez wykonanie gazetki oraz materiałów potrzebnych do przeprowadzenia zajęć. W trakcie obchodzenia Dnia Jeża mieliśmy okazję poszerzyć oraz utrwalić swoją wiedzę dotyczącą sposobu życia jeży w ich naturalnym środowisku poprzez wysłuchanie wiersza „Jeż” H. Zdzitowieckiej. Dzieci wraz z rodzicami uczestniczyły w zabawach, tańcach i pląsach związanych z tym kolczastym zwierzakiem. Nie zabrakło przedstawienia teatralnego do utworu J. Brzechwy „Jeż” w wykonaniu rodziców dla swoich dzieci. Podczas zajęć plastycznych wykonaliśmy jeże, rysując kredkami świecowymi na czarnej kartce form. A 4 - kolce jeża przy muzyce poważnej A. Vivaldiego. Na zakończenie wspólnie wykonaliśmy owocowe jeże. Ten dzień spędziliśmy bardzo miło i sympatycznie, dzieci poznały wiele ciekawostek z życia jeży, a co najważniejsze, że jeże są pod ochroną./ M. Krawczyńska, A. Majewska - Iwaniuk 20.11.2018

 

OBCHODY 100 LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Dnia 9 listopada 2018r. w Przedszkolu nr 2 im. Kubusia Puchatka w Hajnówce uroczyście obchodziliśmy 100 lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uroczystość rozpoczęła dyrektor przedszkola Pani Iwona Raszkiewicz, która powitała wszystkie zebrane dzieci, gościa-szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Białymstoku pułkownika Krzysztofa Masalskiego oraz personel przedszkola. Pani dyrektor odczytała list Podlaskiego Kuratora Oświaty Beaty Pietruszka z okazji tak ważnego święta. Prowadząca uroczystość pani Ewa Horosz wyjaśniła dzieciom dlaczego Święto Niepodległości jest takie ważne? Polska mogłaby nigdy nie odzyskać niezależności, gdyby nie niezłomność wielu naszych przodków, którzy przelali krew za utraconą Ojczyznę. Mimo wielu prób zaborców wynarodowiania Polaków, zakazów używania języka polskiego oraz czytania czy śpiewania po polsku nieprzyjaciele nie zdołali zabić ducha polskości. Dzięki temu teraz możemy cieszyć się wolnością, nikt nam nie narzuca innej kultury czy języka, możemy wybrać, gdzie i jak chcemy żyć.
Następnie przedszkolaki punktualnie o godz.11 11 z pocztem sztandarowym na czele wspólnie odśpiewały 4 zwrotki Hymnu Polskiego. Nasz specjalny gość przeczytał wiersz „Kocham Cię Polsko”. Nie zabrakło tradycyjnych tańców, pieśni, wierszy, którymi dzieci wyraziły swoją miłość do Ojczyzny. Przedszkolaki recytowały wiersze o Polsce : „Polska – mój kraj”, „Barwy ojczyste”, śpiewały pieśni patriotyczne: „Legiony”, „Płynie Wisła, płynie” oraz tańczyły tańce „Kujawiaczek” ,”Poleczka” i „Krakowiak”. Na zakończenie uroczystości dzieci i pracownicy przedszkola i zaśpiewali znaną wszystkim piosenkę „Wszyscy Polacy to jedna rodzina”.
Następnie z biało -czerwonymi chorągiewkami i balonami udaliśmy się pod pomnik Ofiar Wojen i Represji na Skwer Wasilewskiego w Hajnówce , złożyliśmy kwiaty i chwilą ciszy uczciliśmy pamięć poległych. Koordynatorzy uroczystości: Ewa Horosz, Joanna Baczyńska ,Julia Prokopiuk oraz wszystkie nauczycielki(20.11.2018)

ZAJĘCIA PATRIOTYCZNE "KRÓLICZKÓW" W MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ

Z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości grupa "Króliczków" wybrała się na wycieczkę do Miejskiej Biblioteki Publicznej. Pani Asia przygotowała nam zajęcia edukacyjne, podczas których obejrzeliśmy film pt. "Polak Mały", rozmawialiśmy o symbolach narodowych naszego kraju i przypomnieliśmy zasady śpiewania hymnu.
/Barbara Grosz, Agnieszka Charytonow/ 20.11.2018

 

Międzyprzedszkolny Przegląd Jesienne Wierszowanie rodziców z dziećmi pod hasłem „Złota Polska Jesień”

W ramach Obchodów 100 – lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę w organizowanym przeglądzie recytatorskim zostało przybliżone piękno polskiej przyrody jesiennej poprzez popularyzowanie literatury dziecięcej w wydaniu dzieci i ich rodziców z wszystkich hajnowskich przedszkoli. Każdy z nas uważa, że Polska jesień jest jedyna w swoim rodzaju jej paleta ciepłych czerwonych, pomarańczowych i żółtych barw zachwyca każdego z nas. Ideą przeglądu było zwrócenie uwagi na piękno otaczającego nas świata, czyli świata przyrody, a przede wszystkim urokliwej pory roku, jaką jest Złota Polska Jesień.
Dnia 26 października 2018 roku o godzinie 15.30 w Przedszkolu nr 2 im. Kubusia Puchatka w Hajnówce z powyżej wymienionych względów odbył się Międzyprzedszkolny Przegląd Jesiennego Wierszowania rodziców z dziećmi pod hasłem “Złota Polska Jesień”. W przeglądzie recytatorskim uczestniczyło 22 dzieci wraz z rodzicami, którzy wspaniale recytowali wiersze wraz ze swoją pociechą o tematyce jesiennej, a także przygotowali się pod względem rekwizytów i przebrań nawiązujących do treści wybranego wiersza, ukazując w ten sposób niesamowity wkład i zaangażowanie w rozwijaniu umiejętności artystycznych. Występy uczestników oglądali zaproszeni goście: Pani Alla Gryc - Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce; Pani Wanda Wojcieszek – polonista z Szkoły Podstawowej nr 1 w Hajnówce; Pani Joanna Ruszuk – dyrektor Przedszkola nr 1 w Hajnówce; Pani Iwona Raszkiewicz – dyrektor Przedszkola nr 2 im. Kubusia Puchatka w Hajnówce; Pani Ewelina Kiprianiuk – nauczyciel z Niepublicznego Przedszkola im. Św. Cyryla i Metodego w Hajnówce. Dzieci z grupy “Tygryski” pod kierunkiem swoich pań: Agaty i Marioli uświetniły przegląd jesiennego wierszowania swoimi występami tanecznymi w tańcu z parasolkami do piosenki „Deszczowa piosenka” oraz śpiewając piosenkę pt. “Jesienna zagadka”. Wszyscy uczestnicy na zakończenie z rąk gości otrzymali dyplomy rodzinne w kształcie borowika oraz upominki. Na zakończenie uwieczniliśmy spotkanie pamiątkowym zdjęciem oraz wspólnym poczęstunkiem, przy filmie o krajobrazach Złotej Polskiej Jesieni w tle./ dyrektor Iwona Raszkiewicz, nauczycielki: M. Krawczyńska, A. Majewska - Iwaniuk, B. Kiślak, J. Baczyńska 06.11.2018x2

 

Teatrzyk w przedszkolu pt.„Lekcja o Polsce, czyli bajka o Wiśle, legenda o Smoku Wawelskim oraz o Warsie i Sawie”

Dnia 23 października 2018r. przedszkolaki uczestniczyły w spektaklu lalkowym pod tytułem „Lekcja o Polsce, czyli bajka o Wiśle, legenda o Smoku Wawelskim oraz o Warsie i Sawie” w wykonaniu teatru „Pod Orzełkiem”. Profesor Hilary Szczebrzeszyński zaprosił młodych widzów na lekcję o Polsce opowiedzianą poprzez legendy z nad Wisły. Teatralne czary zamieniają profesora w lalkę małego Hilusia, który wyławia z rzeki koronę Królowej Wisły i tak jak widzowie, zostaje obdarowany opowieściami o nadwiślańskich grodach. Aktorzy za pomocą lalek witrażowych odgrywają legendę o Smoku Wawelskim z Krakowa oraz opowieść o powstaniu Warszawy – legendę o Warsie i Sawie. Spektakl zabrał dzieci na Baranią Górę, miejsce narodzin największej polskiej rzeki, skąd rozpocznie się płynne bajanie w uroczystym towarzystwie Królowej Polskich Rzek. /Zespół ds.promocji/06.11.2018

 

Z życia „Kangurków” – z wizytą w grupie I

Nazywamy się KANGURKI i jesteśmy najmłodszą grupą w przedszkolu. Grupa liczy 23 dzieci w wieku 3 lat. Mimo, że jesteśmy tu od września, czujemy się już jak w domu. Poznaliśmy już nasze przedszkole. Bardzo lubimy bawić się, rysować, śpiewać, recytować wierszyki oraz wychodzić na plac przedszkolny z naszymi paniami – Beatą i Bożeną oraz z panią dyrektor Iwoną. By zapanować nad naszą gromadką wsparcia udziela pani Basia. Jednak najpyszniejsze są dania serwowane przez nasze panie woźne, które przygotowały dla nas panie kucharki.Mali wychowankowie pod czułym okiem "swoich pań" uczą się samodzielnego korzystania z toalety, mycia rąk, spożywania posiłków oraz ubierania się. Pojawienie się w przedszkolu jest pierwszym, ważnym sprawdzianem samodzielności i sprawności, a także rozwijaniem umiejętności zgodnego współżycia w grupie rówieśniczej.Beata Środa, Bożena Janicka i Iwona Raszkiewicz 06.11.2018x3


KRÓLICZKI I PUCHATKI W NADLEŚNICTWIE HAJNÓWKA

Dnia 17 października 2018r. dzieci z grup II i III wybrały się na wycieczkę do Nadleśnictwa Hajnówka . Swój pobyt rozpoczęliśmy od zwiedzania terenu nadleśnictwa a następnie z Panem leśnikiem udaliśmy się do lasu ścieżką przyrodniczą po puszczy. Dzieci uczyły się rozpoznawać drzewa po liściach, zbierały szyszki i żołędzie, obserwowały ptaki i słuchały ich śpiewu . Przedszkolaki poznały ptaki i zwierzęta zamieszkujące lasy Puszczy Białowieskiej. Celem naszej wycieczki było uświadomienie dzieciom roli jaką w życiu człowieka i zwierząt odgrywa las, poznanie przyrody poprzez aktywny i bezpośredni kontakt oraz utrwalenie zasad zachowania i bezpieczeństwa w czasie pobytu w lesie. Z jesiennej wyprawy do lasu wróciliśmy bardzo szczęśliwi i zadowoleni. /E. Wasiluk, A. Charytonow, B. Kiślak, B. Grosz/ 30.10.2018

.

JESIENNY SPACER PO OSIEDLU MAZURY

12 października 2018r. dzieci z grupy „Sówki”wybrały się na spacer po położonym obok przedszkola Osiedlu Mazury. Celem naszego wyjścia było przybliżenie najbliższego środowiska i naszego pięknego miasta- Hajnówki .Odwiedziliśmy siłownię na powietrzu i osiedlowy plac zabaw. Po drodze podziwialiśmy jesienny koloryt. Jesień to wspaniała pora roku, która sprzyja spacerom. Dzieci obserwowały drzewa i krzewy rosnące na osiedlu. Nazywały je, zwróciły uwagę na różnice w wyglądzie liści. Określały kształt, barwę i ich wielkość. Przedszkolaki obserwowały oznaki jesieni. Szczególną radość dzieciom sprawiało podrzucanie opadłych liści oraz układanie z nich własnych kompozycji. Najwięcej pozytywnych emocji dostarczyło dzieciom bieganie i turlanie się w stosach jesiennych,szumiących liści. Z zebranych skarbów,które zanieśliśmy do przedszkola powstaną jesienne prace .Ewa Horosz,Joanna Baczyńska 29.10.2018


 

SPOTKANIE Z LEŚNIKIEM

W dniu 11 października w grupie „Puchatków” i „Króliczków” gościliśmy panią leśnik z Nadleśnictwa Hajnówka. Nasz gość opowiedział nam o swojej pracy, o lesie i mieszkających w nim zwierzętach. Podkreślił, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim żyjących. Dzieci dowiedziały się także, w jaki sposób pomagać zwierzętom i ptakom przetrwać zimę. Leśniczy zainteresował dzieci swoimi opowieściami o zwierzętach i ptakach wykorzystując różne ilustracje, obrazki. Dzieci z dużym zainteresowaniem obejrzały ciekawą prezentację.
Serdecznie dziękujemy Pani leśnik za spotkanie, które było bardzo ciekawą lekcją przyrody i z niecierpliwością czekamy na kolejne. Agnieszka Charytonow, Barbara Grosz , Barbara Kiślak, Ewelina Wasiluk 29.10.2018

 

Owocowe szaszłyki według "Króliczków" z grupy II

W ramach rocznego programu własnego pt. "Najmłodsi przyjaciele przyrody" grupa "Króliczków" samodzielnie wykonywała szaszłyki z przyniesionych przez siebie ulubionych owoców. Zajęcia miały na celu utrwalenie nazw i kojarzenie ich z wyglądem, zapachem i smakiem owoców. Zachęcanie dzieci do samodzielnego działania oraz do codziennego spożywania owoców. Agnieszka Charytonow, Barbara Grosz.29.10.2018

 

 

 

Jesień w ogrodzie

Warzywa to nie tylko witaminki. To także ciekawe zajęcia matematyczne, przyrodnicze, plastyczne i kulinarne. Dzieci z grupy 4-5 latków segregowały warzywa, liczyły, porównywały. Rozpoznawały ich nazwy na wycieczce w sklepie ze stoiskiem z warzywami. Wyklejały sylwety warzyw. Finał cyklu zajęć był bardzo „smaczny” - przedszkolaki z apetytem próbowały własnoręcznie wykonany sok marchwiowo- jabłkowy. 29.10.2018

 

 

 

 

"SÓWKI” W BORYSÓWCE

W dniu 18.10.2018 roku grupa V „Sówki” wraz ze swoimi Paniami udała się na wycieczkę do Borysówki-Wsi Drewnianej. Wyjechaliśmy spod naszego przedszkola po śniadaniu,pełni sił i uśmiechu ,ciekawi,co Nas dziś czeka...Było wiele atrakcji. Warsztaty kulinarne –wypiekaliśmy tradycyjne, regionalne „Ciasteczka Drewniaka” - które są bez chemii, ale robione (wyciskane) ręczną maszynką -pomagał nam przebywający przejazdem Pan Poseł Tomasz Cimoszewicz. Następnie,wraz z naszym przewodnikiem-Panem Mirkiem szliśmy „Szlakiem Drewnianych Zawodów” Zobaczyliśmy tu tablice z opisem zawodów: snycerz, tracz, drwal, bednarz, kołodziej. Zwiedzaliśmy „Maciejukowe Siedlisko”- powróciliśmy do dawnych czasów gdzie zobaczyć można jak mieszkano i samemu spróbować jak pracowano na roli (tkanie na krosnach, pranie tarą i pralką Franią, cięcie drzewa) Mieliśmy okazję skosztować smakołyków regionalnej kuchni-przepysznych placków z konfiturą.
Pogoda w tym dniu nam dopisała,było słonecznie i kolorowo .Braliśmy udział w warsztatach decoupage . Pięknie udekorowane prace zabieraliśmy ze sobą,pewnie będą ozdobą naszych pokoi.
Na zakończenie ,przy muzyce piekliśmy kiełbaski i wspaniale się bawiliśmy.
Zmęczeni, pełni wrażeń ale szczęśliwi wróciliśmy do przedszkola . Ta wycieczka pozostanie Nam na długo w pamięci. Dziękujemy Pani Nadziei Dragun za pomoc w organizacji wyjazdu. Ewa Horosz, Joanna Baczyńska 29.10.2018x2

 

Jesienne brykanie w liściach- grupa Tygrysków i Green Beetles z Red Bus Kids

19 października grupa IV - Tygryski z panią Agatą i panią Mariolą postanowiła udać się na wycieczkę do Parku Miejskiego. Do wspólnej zabawy zaprosiła również grupę 5/6 latków z Niepublicznego Przedszkola Językowe Red Bus Kids z panią Sylwią i panią Kasią. Dzieci zjadły wspólnie drugie śniadanie, bawiły się na miejskim placu zabaw, brały udział we wspólnych zabawach ruchowych i brykały w kolorowych liściach, które spadły z drzew tej jesieni. Zabawy było co nie miara! /Agata Majewska - Iwaniuk, Mariola Krawczyńska/29.10.2018

 

 

 

 

Dzień Głośnego Czytania - grupa III i IV

Dnia 20.09.2018r grupy III i IV wybrały się do Biblioteki Miejskiej, aby obchodzić "Dzień Głośnego Czytania". Panie z Biblioteki opowiedziały nam trochę o nowościach dla dzieci i oczywiście przeczytały na głos ciekawe opowiadanie o czarnym lwie. Zaprosiły również panią Agatę do przeczytania dzieciom wybranego wiersza. Wszystkie dzieci słuchały z wielkim zainteresowaniem bajek i wiersza. Podziękowaliśmy pięknie za możliwość uczestniczenia w zajęciach.
Okazji do czytania dzieciom jest wiele i powinniśmy robić to jak najczęściej zarówno w domu, jak i w przedszkolu. Czytanie na głos stymuluje rozwój maluszków, wzbogaca ich słownictwo oraz rozwija wyobraźnię.Warto i trzeba czytać dzieciom! Tej zasady się trzymamy i codziennie głośno czytamy!/Agata Majewska - Iwaniuk, Ewelina Wasiluk, Mariola Krawczyńska, Barbara Kiślak/ 29.10.2018

 

AUDYCJA MUZYCZNA W PRZEDSZKOLU "W STRONĘ SŁOŃCA"

Dnia 1 października 2018 r., obejrzeliśmy  audycję muzyczną w wykonaniu muzyków z Arte-Muza pt."W stronę słońca" . W tej muzycznej wędrówce odwiedziliśmy  Kubę, Hawaje, Brazylię oraz inne gorące kraje. Dzieci poznały  muzykę, instrumenty i zwyczaje tam panujące. Celem audycji było min. rozbudzanie u dzieci zainteresowań muzycznych na drodze obcowania z dźwiękiem i rytmem oraz kształtowanie poczucia rytmu i umiejętności interpretacji muzyki ruchem podczas zabawy z muzykami  i wspólnego śpiewania. Bawiliśmy się wyśmienicie….Zespół ds. promocji A. Charytonow, E. Wasiluk 29.10.2018

 

 

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Kolorowa jesień w polskiej literaturze dziecięcej"

18 października odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego organizowanego przez Przedszkole Nr 3 w Hajnówce. Sama uroczystość odbyła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej i tam też organizatorzy konkursu wykonali piękną wystawę wszystkich konkursowych prac. Na rozpoczęcie uroczystości dzieci z grupy Sarenek z Przedszkola Nr 3 pokazały przedstawienie pt. "Grzyby" J. Brzechwy
Dzieci z naszego przedszkola odniosły duże sukcesy:
I miejsce w kategorii 3/4 latków Magda Gwoździk
II miejsce w kategorii 3/4 latków Hania Romańczuk
I miejsce w kategorii 5/6 latków Ewa Wasiluk
II miejsce w kategorii 5/6 latków Kuba Lasota
Wyróżnienia: Zuzia Staniszewska, Wiktoria Michałowska, Antoni Marczuk.
Wszystkie dzieci dostały piękne upominki i dyplomy.
Wystawę można oglądać na piętrze w Bibliotece Miejskiej. /Agata Majewska - Iwaniuk/29.10.2018

 

LAS W BARWACH JESIENNYCH”- wycieczka grupy IV do Nadleśnictwa Hajnówka w ramach Święta Drzewa

Dnia 09.10.2018 o godz. 10.00 dzieci z grupy „Tygryski” wraz ze swoimi paniami i rodzicami wybrały się na wycieczkę do Nadleśnictwa Hajnówka, aby wspólnie z leśnikiem, panią Pauliną Król zgłębić wiedzę na temat "Lasu w brawach jesiennych" podczas zajęć terenowych. W trakcie spaceru po lesie dzieci miały możliwość samodzielnego odkrywania bogactwa jakie kryje nasza Puszcza Białowieska. Siadaliśmy na pniach drzew, sprawdzaliśmy ile potrzeba dzieci by je otoczyć, zbieraliśmy jesienne liście, nazywaliśmy gatunki drzew ze zwróceniem uwagi na drzewa iglaste i liściaste. Piękna, jesienna pogoda sprzyjała proponowanym, ale też spontanicznym zabawom. Był też czas na organizację ogniska i zabawy z liśćmi poprzez układanie kompozycji według braw jesiennych oraz zwiedzanie skansenu. Drzewa i lasy są niezbędnym elementem regulacji klimatu - pochłaniają dwutlenek węgla, który jest główną przyczyną globalnego ocieplenia. Dlatego ważnym i cennym działaniem jest uświadomienie młodego pokolenia na temat ekologii oraz zmian zachodzących w przyrodzie w różnych porach roku. Dziękujemy leśnik - pani P. Król za interesujące i pouczające zajęcia w terenie./ M. Krawczyńska, A. Majewska - Iwaniuk 29.10.2018 x2

 

TYGRYSKI ZWIEDZAJĄ XXIV WYSTAWĘ GRZYBÓW PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ

W piątek 14 września 2018r. pracownicy Białowieskiego Parku Narodowego w Zamiejscowym Wydziale Leśnym Politechniki Białostockiej w Hajnówce zaprezentowali ekspozycję grzybów Puszczy Białowieskiej. W ramach działań edukacyjnych dla dzieci w wernisażu mini ekspozycji grzybowej przedszkolaki mogły zobaczyć rożne gatunki grzybów, wyodrębnionych w grupy: grzyby jadalne, grzyby niejadalne, w tym grzyby nadrzewne i nadrewnowe, grzyby trujące. Był też wyodrębniony kącik „sobowtóry", w którym prezentowane były pary grzybów jadalnych i ich trujące sobowtóry, z wykorzystaniem naturalnych okazów oraz modeli grzybów. Dzieci podczas wystawy miały możliwość obserwacji czynnej poprzez patrzenie przez lupę w celu poszukiwań grzybów nadrewnowych, wąchania i rozróżniania zapachów, dotykania eksponatów i ich nazywania oraz opisu kształtu i kolorystyki wybranych grzybów. Na koniec wystawy pani A. Szmydt poczęstowała dzieci ciasteczkami w kształcie grzybków, a dzieci przekazały upominek i zaśpiewały piosenkę jesienną za interesujące i pouczające zajęcia badawcze. Serdecznie dziękujemy. /A. Majewska – Iwaniuk, M. Krawczyńska 29.10.2018

 

Jesienny spacer po parku

Jesień to piękna pora roku, pełna kolorów i cudownych widoków. Tegoroczna jesień jest wyjątkowo ciepła, dlatego też zachęciła ona przedszkolaków z gr. III i V do spaceru po parku. Dzieci podziwiały park w jesiennej szacie, otaczającą przyrodę, rozpoznawały gatunki drzew, owoce i liście, które zbierały w celu wzbogacenia kącika przyrody. Dużo przyjemności podczas spaceru po parku dostarczał dzieciom charakterystyczny odgłos szeleszczących pod nogami liści. Dzieci nazbierały bukiety jesienne, które zabrały do przedszkola. Ewelina Wasiluk, Joanna Baczyńska 20.10.2018

 

 

Mądre Sówki robią sałatkę owocową

W ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Mali Kucharze Kubusia Puchatka” przedszkolaki z grupy V samodzielnie przygotowały pyszną i zdrową sałatkę owocową. Dzieci wcześniej zapoznały się z bezpiecznym posługiwaniem się nożem, więc bez problemu poradziły sobie z krojeniem poszczególnych składników sałatki, którymi były : jabłka, gruszki, banany, kiwi, winogrona i brzoskwinie. Sześciolatki poznały wartości odżywcze niektórych owoców oraz przekonały się, że zdrowe jedzenie może być również smaczne. Sałatka smakowała wyśmienicie , o czym świadczyły puste talerzyki po degustacji. Joanna Baczyńska 10.10.2018

 

 

 

Autochodzik w przedszkolu

5 października nasze przedszkole odwiedzili pracownicy Komendy Powiatowej Policji w Hajnówce. Podczas spotkania przedszkolaki dowiedziały się o tym jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię oraz jak poruszać się po ulicy, żeby nie doszło do sytuacji niebezpiecznych dla dziecka. Tak więc pod okiem policjantek, w formie zabawy dzieci mogły utrwalić sobie ważne zasady bezpieczeństwa. Doskonałą pomocą dydaktyczną, z której korzystają policjanci w czasie zajęć jest zestaw edukacyjny „Autochodzik”. Zespół ds Promocji Bezpieczenstwa i zdrowia. 10.10.2018

 

 

 

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA w grupie Króliczków

28 września wybraliśmy się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce aby wspólnie uczcić Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Na początku wizyty pani Agnieszka pokazała nam wypożyczalnie książek dla dzieci i młodzieży, opowiedziała jak należy zachowywać się w takim miejscu. Potem udaliśmy się na głośne czytanie wybranych książeczek dla dzieci.Czytanie dzieciom na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki wielu książek dla dzieci i młodzieży. Barbara Grosz, Agnieszka Charytonow. 06.10.2018

 

 

Wycieczka na skrzyżowanie

"Na skrzyżowaniu ruch ogromny,
spojrzeć na światła nie zapomnij.
Czerwone, żółte i zielone:
Czy możesz przejść na drugą stronę?
Jeśli czerwone - musisz czekać,
to auta teraz mogą jechać.
Do Ciebie mówi światło zielone:
Już możesz przejść na drugą stronę".

We wrześniu dzieci z naszego przedszkola udały się na wycieczkę na pobliskie skrzyżowanie ulic. Dzieci miały możliwość utrwalenia zasad bezpiecznego poruszania się po drogach i zastosowania ich w praktyce. Przedszkolaki zwróciły szczególną uwagę na wybrane znaki drogowe, sposób oznakowania przejścia dla pieszych, miały okazję obserwować ruch drogowy. Nasi najmłodsi uczyli się zasad prawidłowego przechodzenia na drugą stronę ulicy.B. Kiślak i M. Krawczyńska 06.10.2018

 

„Święto pieczonego ziemniaka” – wycieczka na Lipiny

Jesień to czas, w którym przedszkolaki obchodzą „Święto Pieczonego Ziemniaka”. W tym celu dzieci z grupy II i III wraz ze swoimi paniami oraz przy pomocy rodziców 19 września udały się na wycieczkę autokarową na Lipiny . Na początku przedszkolaki uczestniczyli w konkurencji poszukiwaniu ziemniaków na terenie placu zabaw. Pomiędzy konkurencjami dzieci korzystały z posiłków, gdzie najważniejszym elementem był pieczony ziemniak i kiełbaska z ogniska. W wolnym czasie dzieci korzystały z urządzeń na placu zabaw, grały w piłkę, a inne odpoczywały na ławeczkach korzystając z uroków przyrody, słońca i barw jesieni. Po tak intensywnie i mile spędzonym dniu wszyscy pełni wrażeń i naładowani pozytywną energią wróciliśmy do przedszkola. 06.10.2018x2

 

 

Dzień Przedszkolaka – uroczystość w grupie I

„Każdy przedszkolak dobrze wie,
że kiedy wrzesień kończy się,
od najmłodszego aż po starszaka
wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka”.

20 września obchodzony był Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji w Przedszkolu nr 2 im. Kubusia Puchatka w grupie I panie Bożena i Beata przygotowały uroczystość grupową. Było wesoło i kolorowo. Dzieci uczestniczyły we wspólnej zabawie, konkursach i grach zespołowych. Ale jak to bywa przy święcie nie zabrakło wesołej zabawy z chustą animacyjną, przy muzyce. Pani dyrektor Iwona Raszkiewicz przeczytała dzieciom wiersz Ireny Suchorzewskiej pt:„Mam trzy latka”.
Przedszkolaki przypomniały sobie również o swoich prawach - tak ważnych w życiu każdego człowieka - a także o obowiązkach, czyli kodeksie dobrego zachowania w przedszkolu . Nie zabrakło uśmiechu i radości w czasie robienia zdjęć w Fotobudce „Kubusia Puchatka”. Na zakończenie pani dyrektor złożyły dzieciom życzenia, a nauczycielki wręczyły każdemu odznakę Super Przedszkolaka. W tym dniu wszystkie dzieci w naszej grupie były uśmiechnięte i radosne. Beata Środa i Bożena Janicka.04.10.2018x2

TEATRZYK W PRZEDSZKOLU PT. „NIE TYLKO O BRZYDKIM KACZĄTKU”.

Dnia 21 września 2018r. odwiedzili nas artyści z Teatru „CO NIE CO” z Białegostoku. Przedszkolaki obejrzały spektakl pt. „Nie tylko o Brzydkim Kaczątku”.
Opowieść o przygodach małego łabędzia, który na drodze do dorosłości musi przeżyć wiele upokorzeń, to oczywiście znana wszystkim fabuła baśni Andersena "Brzydkie kaczątko". Ale dopiero przemiana w pięknego królewskiego łabędzia sprawia, że otoczenie przestaje się z niego wyśmiewać i docenia jego wartość. Baśń Andersena ma wyraźny podtekst moralny - uczy wyrozumiałości, tolerancji dla cudzej odmienności, wystrzegania się pochopnych ocen i zwraca uwagę na problem odrzucenia. Przedstawienie bardzo podobało się wszystkim przedszkolakom. Artyści zostali nagrodzeni burzą oklasków. /zespół ds. promocji A. Charytonow, E. Wasiluk/ 25.09.2018

 

Udział dzieci w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym "Mali kucharze Kubusia Puchatka"

We wrześniu 2018 roku Przedszkole nr 2 w Hajnówce im. Kubusia Puchatka przystąpiło do Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego ,,Mali kucharze Kubusia Puchatka”. W programie mogą uczestniczyć placówki przedszkolne, które mają za patrona Kubusia Puchatka. Miś będzie przez cały rok szkolny wędrował po Polsce.
Jest to dalszy ciąg działań, które podjęliśmy w związku z nadaniem imienia naszego przedszkola w ubiegłym roku szkolnym.
Celem Programu jest:
- Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych.
- Stwarzanie dziecku możliwości do działania kulinarnego.
- Wdrażanie podstaw racjonalnego odżywiania i higieny przyrządzania posiłków
- Czerpanie radości ze wspólnego przygotowywania posiłków
- Rozwijanie umiejętności korzystania z książek kucharskich
- Zapoznanie z różnymi naczyniami i przyborami kuchennymi
- Rozwijanie samodzielności i umiejętności samoobsługowych
- Wdrażanie zasad kulturalnego zachowania się przy stole (savoir-vivre)
Dzieci z pomocą nauczycieli będą samodzielnie przygotowywać posiłki, będą pełniły rolę dyżurnych (m.in. przygotowanie stołów, rozłożenie sztućców, talerzy). Będą wspólnie dbać o estetykę spożywania przygotowanych posiłków oraz o atmosferę panującą przy stole.
W naszym przedszkolu do programu przystąpiły dzieci z grupy „Tygryski” i „Sówki” . W dniu 19 września otrzymaliśmy Kubusia Puchatka w efektownym, kucharskim czepku a wraz z nim księgę, w której udokumentowaliśmy nasze działania. Kubuś przybył do nas z Przedszkola Niepublicznego ,,CHATKA PUCHATKA” w Sokołowie Podlaskim
Program będzie trwał od 10.09 2018 do 31.05.2019roku. Pierwsze działanie już wykonane- przepyszne, zdrowe kanapeczki! Ruszaj Kubusiu w dalszą drogę po Polsce! /koordynatorki programu: Ewa Horosz, Agata Majewska -Iwaniuk, Joanna Baczyńska, Mariola Krawczyńska/21.09.2018

 

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA W 100 ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

21 września to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce bowiem Sejm przyjął uchwałę ustanawiającą ten dzień Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego. Przedszkole Nr 2 im. Kubusia Puchatka obchodzi to święto rokrocznie od 6 lat. Dzieci z naszego przedszkola obchodziły uroczyście swoje święto 19 września. Wzięły w nim udział dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych. W tym dniu wszystkie dzieci dotarły do przedszkola z pięknym uśmiechem i dobrym humorem. Radosny czas nasi podopieczni spędzili przede wszystkim na świeżym powietrzu- pogoda była cudowna. Zabawom i uśmiechom nie było końca. Z tej okazji pani dyrektor Iwona Raszkiewicz złożyła najserdeczniejsze życzenia wszystkim przedszkolakom . Było wesoło i kolorowo. Dzieci śpiewały ulubione piosenki i brały udział w różnych konkursach i zabawach integracyjnych. Po oficjalnym przywitaniu wszystkich przedszkolaków , dzieci złożyły przysięgę przedszkolaka. Nie był to jednak koniec świętowania. 20 września zostaliśmy zaproszeni przez panią dyrektor, grono pedagogiczne i dzieci z Przedszkola nr 1 w Hajnówce na ”Marsz Przedszkolaka dla Niepodległej”- w tym roku święto przypada w 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez naszą Ojczyznę. Przemarsz odbył się ulicami Jagiełły i 3 Maja. Podczas parady dzieci ze wszystkich hajnowskich przedszkoli dumnie maszerowały i śpiewały pieśni patriotyczne. Przed Pomnikiem Ofiar Wojen i Represji na Skwerze Wasilewskiego w Hajnówce czekał na nas Pan Burmistrz Jerzy Sirak, który złożył wszystkim świętującym życzenia. Nastąpiło złożenie kwiatów na pomniku. Brygada zuchów działająca przy Przedszkolu Nr 1 odczytała wszystkim ‘List przedszkolaków’. Odśpiewaliśmy Hymn Narodowy, a w górę poleciały kolorowe balony wypełnione helem. Z okazji tak wspaniałego święta burmistrz poczęstował dzieci cukierkami. Mamy nadzieję że ten dzień na długo pozostanie w pamięci każdego przedszkolaka. Impreza udała się znakomicie! Przyniosła ogromną radość i niezapomniane wrażenia. Był to dzień wspólnego przeżywania radości, współdziałania w propagowaniu i rozpowszechnianiu nowoczesnego wychowania przedszkolnego /koordynatorki: Ewa Horosz, Agnieszka Charytonow, Agata Majewska -Iwaniuk/ 25.09.2018