Klub małego czytelnika


2021/2022

 

Certyfikat udziału w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Oto Hałabała! Zna go Polska cała”.

Dzieci z koła czytelniczego „Klub małego czytelnika” z grupy II w roku szkolnym 2021/2022 brały udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Oto Hałabała! Zna go Polska cała”. Głównym założeniem projektu było wprowadzenie dzieci w świat literatury dziecięcej na podstawie książki „Z przygód krasnala Hałabały” autorstwa Lucyny Krzemienieckiej, rozbudzenie ciekawości przyrodniczej, wzbogacenie ogólnej wiedzy o świecie oraz promowanie czytelnictwa. Projekt był zgodny z Podstawą Programową Wychowania Przedszkolnego. Patronat nad projektem objął miedzy innymi: Minister Edukacji i Nauki, Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak, miesięcznik „Bliżej Przedszkola” oraz magazyn dla dzieci „Świerszczyk”.
Koło czytelnicze „Klub małego czytelnika” wraz z opiekunem Panią Beatą żegnają się z Hałabałą i dziękują organizatorom za możliwość wzięcia udziału w świetnym projekcie. /Beata Środa/

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciu widoczny jest Certyfikat udziału w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Oto Hałabała! Zna go Polska cała”.

 

Certyfikat udziału w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Co słonko widziało”

Dzieci z koła czytelniczego „Klub małego czytelnika” z grupy II w roku szkolnym 2021/2022 brały udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Co słonko widziało”. Założeniem projektu było wprowadzenie dzieci w otaczający świat poprzez piękno literatury dziecięcej autorstwa Marii Konopnickiej oraz promowanie czytelnictwa. Projekt był zgodny z Podstawą Programową Wychowania Przedszkolnego oraz wpisywał się w „Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2021/2022 (pkt.1,2,3). Dzieci z koła czytelniczego „Klub małego czytelnika” dziękują organizatorom projektu za wspólną zabawę. /Beata Środa/

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciu widoczny jest Certyfikat udziału w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Co słonko widziało”.

 

Wiosna zawitała już do grupy II

Dzieci z grypy „Tygrysków” zrealizowały moduł III „Wiosna” - z ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Co słonko widziało”. Przedszkolaki założyły w sali zielony ogródek, prowadziły obserwacje przyrodnicze w terenie i w kąciku przyrody. Poznały pierwsze wiosenne kwiaty. Spędzały czas na świeżym powietrzu, gdzie budowały poczucie bliskości i więzi z przyrodą. Efekty naszej pracy związanej z realizacją modułu można podziwiać w galerii zdjęć. /Beata Środa/

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach są dzieci z grupy II biorące udział w zajęciach, zabawach i pracach porządkowych związanych z realizacją projektu.

 

Dzień Kasiążki

21 kwietnia dzieci z grupy II wybrały się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce na zajęcia edukacyjne w związku z obchodami Dnia Książki. Dla wielu dzieci była to pierwsza wizyta w bibliotece. Przedszkolaki zwiedziły placówkę, miały okazję obejrzeć nie tylko pokaźny księgozbiór przeznaczony specjalnie dla nich, ale również zapoznały się ze sposobem wypożyczania książek, dowiedziały się jak należy się w niej zachowywać i jak chronić książki przed zniszczeniem. Pani Joanna zaprezentowały dzieciom sztukę z teatrzyku Kamishibai pt. "Brzydkie Kaczątko". W podziękowaniu za gościnne przyjęcie przedszkolaki podarowały Pani Joannie i Agnieszce wiosenny kwiatek. Spotkanie odbyło się w radosnej atmosferze za co serdecznie dziękujemy.
/Beata Środa/

Opis galerii zdjęć:
Na zdjęciach widoczne są dzieci z grupy "Tygryski" uczestniczące w zajęciach edukacyjnych w ramach obchodów Dnia Książki w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hajnówce prowadzonych przez Panią Agnieszkę.

 

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego u Puchatków

Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego grupa 6-latków odwiedziła Czytelnie dla dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce, w której brali udział w lekcji bibliotecznej. Dzieci wspólnie zastanawiały się, czy język polski jest trudnym czy łatwym językiem. Wysłuchały prezentacji na temat dnia języka ojczystego; poznały litery, które występują wyłącznie w języku polskim, czyli znaki diakrytyczne: ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ź, ż. Dowiedziały się także, że istnieją też gwary i odmiany języka, a także zapożyczenia. Wysłuchały fragmentów tekstów z książki M. Strzałkowskiej pt. "Wierszyki łamiące języki" oraz A. Frączek pt. "Banialuki do zabawy i nauki". Na zakończenie 6-latki zwiedziły wypożyczalnię dla dzieci, poznały księgozbiór oraz zostały zaproszone do przyjścia z rodzicami i zapisania się do biblioteki.
/Barbara Grosz, Barbara Kiślak/

Opis zdjęć:
Dzieci siedzą na podłodze na okrągłych poduszkach, słuchają czytanych książek przez panią pracującą w bibliotece. Dzieci oglądają zbiory książek w wypożyczalni.

 

Świąteczne spotkanie z książką w grupie II

W czasie grudniowej przedświątecznej gorączki, nie zabrakło nam czasu na „Świąteczne spotkanie z książką”, w którym uczestniczyły dzieci z grupy „Tygrysków”. Dzieci wysłuchały wiersza „Renifer Rudolf”, który przeczytała im Natalka Nowik z grupy „Sówek” oraz bajki „Gwiazdka. Nie przeszkadzać!” Barbary Supeł w wykonaniu Pani Beaty. Dzieci były niezwykle zaciekawione i zasłuchane. Bardzo podobały się im bajka o świętach. Wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę „W oczekiwaniu na Mikołaja” oraz pastorałkę „Gdy święta są”. To spotkanie wprowadziło wszystkich w radosny klimat zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
/Beata Środa/

 

 

Zimowe spotkanie z książką pt. "Poczytaj mi o Świętach"

Jak co roku w grupie Puchatków zostało zorganizowane Zimowe Spotkanie z Książką, głównym celem, jest popularyzacja literatury dziecięcej wśród przedszkolaków. W tym roku czytaliśmy książeczki z bajkami opowiadającymi o zimie, Świętach Bożego Narodzenia i tradycjach związanych ze świętami. Do wspólnego czytania zaprosiliśmy naszą Panią Dyrektor Iwonę Raszkiewicz, Panią Intendent Dorotę German i Panią Beatę Środa opiekuna stażu. W okresie świątecznym zastanawiając się nad prezentami warto zatrzymać się też przed półką z książkami i wziąć pod uwagę książki dla dzieci. Książki to zawsze ponadczasowy prezent, który się nie znudzi, a czytane w rodzinnym gronie sprawią napewno dużo radości.
/Barbara Grosz/

 

 

„O gościach, co nie przyszli na ucztę”

W ramach realizacji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Oto Hałabała! Zna go Polska cała”, w piątek dzieci z grupy II obejrzały teatrzyk na podstawie utworu Lucyny Krzemienieckiej „O gościach, co nie przyszli na ucztę”. Celem zajęć było upowszechnienie czytelnictwa, wprowadzenie dzieci w świat literatury dziecięcej oraz rozbudzenie ciekawości przyrodniczej. Zajęcia były prowadzone przez opiekuna stażu dla pani Basi G.
/Beata Środa/

 

 

 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” W.Szymborska

29 września w grupie II i V obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania. O zaletach czytania wiedzą wszyscy, ale nie zaszkodzi przypominanie o nich od czasu do czasu. Czytanie książek to nie tylko ciekawa forma spędzania wolnego czasu, zdobywanie nowej wiedzy, ale również rozwijanie wyobraźni czy wzbogacanie słownictwa, a głośne czytanie dzieciom to również budowanie silnej więzi emocjonalnej. W ramach akcji czytelniczej zaprosiliśmy do nas gości: panią Iwonę Raszkiewicz - Dyrektor Przedszkola Nr 2 im. Kubusia Puchatka, panią Ewę Kierdelewicz oraz nauczycielki, a także 6 latkę z grupy V - Natalkę Nowik, które czytały wybrane przez dzieci pozycje książkowe. W jesiennie udekorowanej sali wszystkie przedszkolaki w skupieniu i zaciekawieniu słuchały bajkowych opowieści oraz z wielką ochotą oglądały kolorowe ilustracje. Wykonaliśmy zakładki do książek oraz przypomnieliśmy sobie o zasadach korzystania z książek. Ten dzień stał się znakomitą okazją do promocji czytelnictwa wśród dzieci. Okazji do czytania dzieciom jest wiele i powinniśmy robić to jak najczęściej zarówno w domu, jak i w przedszkolu. Warto i trzeba czytać dzieciom! Tej zasady się trzymamy i codziennie głośno czytamy!
/Beata Ś., Barbara G./