Koło "Ekoludek"


 

2015/2016


KOŁO EKOLOGICZNE

1. Udział dzieci w konkursach plastycznych:
" Wiosna Młodych Talentów" - Arek Kalinowski zdobył nagrodę TALENT 2016 r GRATULACJE!!!
" Leśna rodzina" organizacja konkursu przez KOŁO EKOLOGICZNE w Przedszkolu nr 2 - zwyciężył M. Dragun
" Folklor mojej okolicy" - praca przestrzenna zaprojektowana przez panią: Bożenę i Beatę, wykonana przez Olę Kot.
2. " Przyleciały ptaki" - dzieci zapoznały się z ptakami , które do nas przyleciały" : bociany, szpaki, kukułki, jaskółki, słowiki, poznały też ich domki . W ogrodzie przedszkolnym na drzewie pan Grześ zawiesił budkę lęgową dla szpaków. Naszym zadaniem będzie obserwacja.
3. " Chomik" - Piotrek przyniósł swojego małego przyjaciela chomika. Dzieci zapoznały się z jego wyglądem, mogły go dotknąć, dać mu wody, zobaczyć jego mieszkanko. Piotrek opowiedział o przygodach jakie sprawił mu chomik - ucieczka z klatki, ale było radości i śmiechu!
4. Zabawa dydaktyczna " W zagrodzie" , " Wiem co jem" : dzieci nazywały zwierzęta na farmie, tworzyły własne jadłospisy uwzględniając zdrową żywność.J.B, B.Ś 13.06.2016

Z działalności koła ekologicznego " EKOLUDEK"

1. Dzieci z koła ekologicznego "Ekoludek" wzięły udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Hajnówce pt. " Jan Brzechwa dzieciom- dzieci Brzechwie" , po uprzednim zapoznaniu się z utworami wykonały pracę plastyczną do książeczki" Sum".
2. W ramach realizacji programu edukacyjnego Euroregion " Puszcza Białowieska" dzieci obejrzały film z serii " Tętno Pierwotnej Puszczy"-" Wielki Dom" film dokumentalny o naszej Puszczy Białowieskiej.
- poznały mieszkańców lasu, potrafiły nazwać występujące gatunki zwierząt: ptaki,gady, ssaki, gatunki drzew oraz roślinność.
3. " 4 żywioły"- ziemia, powietrze, ogień, woda. To tytuł piosenki jaką poznały dzieci, wspólnie z paniami: Bożeną i Beatą wykonały gazetkę, z masy papierowej powstała kula ziemska: oceany, morza i kontynenty oraz żyjące tam zwierzęta. Gazetkę można obejrzeć w holu przedszkola.
Bożena Janicka, Beata Środa 24.02.2016

Warsztaty dla rodziców.

Tematyka zajęć:
- Ochrona środowiska-" zakaz samowolnego wycinania świerków- jako ozdoba świąteczna"- prelekcja pani Urszuli
Olejnickiej z Nadleśnictwa Browsk,
- pieczenie pierników,
- rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Przyjaciele lasu"- adresowanego do dzieci i rodziców,
- wspólny poczęstunek.
Bożena Janicka, Beata Środa 20.12.2015

"Ostatnie drzewo" - teatrzyk ekologiczny

 


Dzieci z koła ekologicznego " Ekoludek" po obej
rzeniu teatrzyku wykonały wspólne zdjęcie z bohaterami spektaklu. Ekoludki dobrze znają zasady zachowania się w lesie. 15.11.2015

Barwy jesieni

Dzieci z koła ekologicznego " Ekoludek" wzięły udział w ogólnopolskich konkursach plastycznych: Barwy jesieni, Jesienne drzewa . Swoje pomysły czerpały z odbytych spacerów, wycieczek, radą służyły im też panie: Beata i Bożena 26.10.2015 - 09.11.2015

2014/2015

Podsumowanie działalności koła ekologicznego „Ekoludek” w roku szkolnym 2014/2015 (pobierz plik ppt) 29.06.2015

 

 

Pomagamy ptakom przetrwać zimę.

 

 

 

08.04.2015

Zwierzęta Puszczy Białowieskiej.

 

 

 

 

08.04.2015

Udział dzieci w ogólnopolskich konkursach plastycznych.

 

 

 

 

 

08.04.2015

Godzina dla Ziemi 2015

 

 

 

 

08.04.2015

Makieta -" Las"

 

 

 

 

08.04.2015


2013/2014

Wiosenne prace w ogrodzie przedszkolnym

W marcu dzieci z koła ekologicznego "Ekoludek" udały się do ogrodu przedszkolnego, który jest najbliższym dzieciom środowiskiem przyrodniczym. Spełnia ono wiele funkcji, w tym głównie rekreacyjną, estetyczną i poznawczą. Jest to również miejsce pracy dzieci. Praca ich dotyczy głównie pielęgnacji roślin i prac porządkowych. Uprawiając rośliny dzieci zapoznają się z ich rozwojem, budową, sposobem pielęgnacji. Uczą się również współpracy w grupie i odpowiedzialności. (12.04.2014)

"Ekoludki" biorą udział w konkursach

W lutym 2014 dzieci z koła ekologicznego "Ekoludek" pod opieką pani Beaty przygotowały prace na trzy ogólnopolskie konkursy plastyczne o tematyce ekologicznej: "Dbamy o naszą planetę", "Przedszkolaka rady na odpady" oraz "Na ratunek ziemi". (07.04.2014)

Spotkanie z panią leśnik - " Święto drzewa"

Wszystko o drzewach ! Jakie gatunki drzew porastają nasze lasy. Lasy liściaste, lasy iglaste. Dzieci poznały nazwy drzew: świerk , sosna, modrzew - który gubi igły na zimę, ich nasiona- szyszki. Drzewa liściaste, dąb - król drzew pod ścisłą ochroną, oznakowania. Lipa - nasionka, klon- noski, kasztan, osika - ciekawe liście. Zajęcia stolikowe: labirynty edukacyjne, książeczka. Dużo, dużo wiedzy, bardzo lubimy takie zajęcia. Dziękujemy Pani Uli. Bożena Janicka (29.10.2013)


2012/2013
HODOWLA fiołka afrykańskiego cd.
Listki puściły korzonki, w ziemi i w wodzie. Przyszedł czas posadzić roślinki w dużych przestrzennych doniczkach. Ciekawość i chęć do działania była wielka. Dzieci wyciągnęły wnioski: rośliny z korzonkami powinny przyjąć się szybciej. Dyżurni będą dbać o systematyczne podlewanie. Wodę wlewamy do spodka nigdy nie moczymy liści.
Janicka Bożena

WIOSENNE KWIATY- rośliny chronione.
Dzieci zapoznały się z wyglądem, nazwą - kwiatów chronionych występujących w Puszczy Białowieskiej. Pod okiem pani Bożeny wycinały kleiły- komponowały bukiety z przeróżnych materiałów, skóry, futerka. Prace stworzą album jako " Zielnik".
Bożena Janicka

Zakładamy hodowlę fiołka afrykańskiego - dzieci zapoznały się z wyglądem rośliny doniczkowej, nazywały charakterystyczne jej cechy, poznały sposób sadzonkowana. Samodzielnie sadziły listki rośliny do doniczek . Co z tego wyrośnie? - będziemy obserwować. Bożena Janicka.


Pomóżmy ptakom przetrwać zimę!...Worek zboża podarował nam dziadek Dominiki- wystarczy na długą mrożną zimę, a smakowite kule- Nadleśnictwo Browsk. Nasi przyjaciele mogą być spokojni. Bożena Janicka.Koło ekologiczne gościło panią Ulę Olejnicą z Nadleśnictwa Browsk, tematem zajęć była ''Ochrona przyrody- rośliny chronione''. Dzieci zapoznały się z wyglądem, z nazewnictwem roślin chronionych, które porastają w naszej Puszczy Białowieskiej.
Bożena Janicka.

14.11.2012r "Jaki jest dąb"- DOSTOJNY,DŁUGOWIECZNY,MOCNY,POTĘŻNY...
- Dzieci z koła mogły zobaczyć z bliska:dotknąć,powąchać jak pachnie
kora dębu popatrzeć z dołu jaki jest potężny. Bożena Janicka

"Dąb- król drzew".Spotkanie z panią Ulą(leśnik- Nadleśnictwo Browsk).Poznajemy pomniki przyrody-w sposób ciekawy i dostępny dla dzieci. Przybliżamy piękno naszej okolicy. Bożena Janicka

"O czym marzy przyroda?"-dzieci mogły to przedstawić za pomocą rysunku.Powstały przepiękne prace o bogatej treści(ekologicznej).Cztery prace zostaly wybrane na konkurs plastyczny. Bożena Janicka

Dnia 09.11.2012r dzieci z koła ekologicznego bawiły się przyrodą, same tworzyły "las",
a w nim zwierzęta:jeleń,żubr,zając,sowa,wróble....Roślinność:trawa,grzyby, no i oczywiście nie zabrakło drzew.Pani Bożena i Beata obserwowały z podziwem ile wiedzy mają dzieci i ile radości sprawiły zajecia.Bożena Janicka,Beata Środa.

SADZIMY ROŚLINKI
Dzieci z koła ekologicznego posadziły w skrzynkach nasionka nasturcji ,agawy i owsa.Bedą obserwowały ich wzrost a nastepnie przesadzą do przedszkolnego ogródka.

Dzieci z koła ekologicznego pod okiem Pań przygotowały prace plastyczne na ogólnopolski konkurs z ekologii pt. "Segregacja śmieci".


Zabawy z wodą
Dzieci z koła ekologicznego badały i opisywały właściwości wody, rozpuszczały w niej:cukier, mąkę,sól.Same wyciągnęły wnioski z przeprowadzonych doświadczeń.

Zabawy z wodą
" Co pływa, a co tonie"- dzieci same wykonywały z nakrętek
żagielki,puszczały je na wodzie, robiły sztuczną falę dmuchając przez
słomkę, sprawdzały co dzieje się z korkiem,klockiem, piórkiem,
spinaczem- wyciągały odpowiednie wnioski- bawiąc się przy tym doskonale